Познати филозофски изреки од големите мислители

Член од
4 јуни 2013
Мислења
24
Поени од реакции
78
„Никогаш не играјте си со чувствата на другите. Можеби ќе ја добиете битката, но голем е ризикот дека засекогаш ќе го изгубите човекот.“ – Вилијам Шекспир

„Им благодарам на сите што ми рекле „не“ во животот. Токму поради нив, сам сум направил сѐ.“ – Алберт Ајнштајн

„За 20 години, ќе бидеш повеќе разочаран од она што не си го направил, отколку од она што си го направил.“ – Марк Твен
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
"Минатото е минато, Иднината е непозната, прифати ја сегашноста , и заборави на се друго" --Спартак :)
 
Член од
5 јули 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
"The real question is not whether life exists after death. The real question is whether you are alive before death."- Osho
 
B

Beck's

Гостин
Someone Asked the Dalai Lama What Surprises Him Most. This Was His Response.


“Man, because he sacrifices his health in order to make money. Then he sacrifices money to recuperate his health. And then he is so anxious about the future that he does not enjoy the present; the result being that he does not live in the present or the future; he lives as if he is never going to die, and the he dies having never really lived.” :cuc:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Викаат дека кога нешто завршува, истата ноќ небото плаче, затоа што вредело, затоа што значело нешто, затоа што такво нешто не се раѓало секој ден. Но исто така и викаат дека кога тоа нешто ќе заврши, по дождот штом доаѓа сонце, тоа е затоа што никогаш и не си требал да се задоволиш со тоа малце, бидејќи си заслужувал многу подобро. Штом се задоволиш со помалку од она што го заслужуваш, автоматски добиваш помалку и од она со што си се задоволил. Доколку Пепелашка се свртела и се вратила назад по чевличката, никогаш не би станала принцеза. Затоа понекогаш треба да заборавиш што сакаш, за да се потсетиш што навистина заслужуваш.

Првата лекција во животот која треба да ја научиме е ...
Да научиме да живееме сами,срекно...зошто не знаеме кога ке не остават лугето кои ги сакаме.

Љубовта е како песочен часовник: кога срцето се полни, мозокот се празни!

Најголемо задоволство во животот е да го направиш она што другите ти велат дека неможеш

Силните жени ја носат својата болка како штикли!!! Без разлика колку нив ги боли,другите гледаат само колку тие се УБАВИ...

Една девојка го прашала мудриот старец: "Што е поважно во животот, да сакаш или да бидеш сакана?". Старецот ја прасал девојката: "Кое крило и е поважно на птицата, левото или десното?''

„Сега нека биде сам, сам против сите како што одсекогаш беше. Џабе е целиот живот да му помине лутајќи, тој нема да ја најде љубовта.. затоа што веќе одамна ја избришал од себе.
-Се додека човекот има љубов во себе, ќе знае да биде среќен и со малку“

Силата на еден маж не е во тоа колку силно удира,туку колку нежно допира!

Не си поразен кога ќе изгубиш, поразен си кога ќе ја изгубиш желбата да се бориш.

Секогаш постои една мала слатка тајна, која на крајот ќе ни го згорчи животот ...

Некои луѓе навистина незнаат што имаат по крај себе си, се додека не го загубат тоа. Но откако ќе го загубат повеќе не е се исто, бидејќи после скршеното огледало го нема повеќе истото тоа огледало во вистинската форма ...


Некоја љубов е како торнадо!
Доаѓа во вашиот живот,ги убива желбите, ги уништува соништата...прави пустош..и заминува!


Инаку ако ви се допаднаа и сакате да си прочитате повеќе посетете ја страницата моја клик тука

:)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Svi smo mi
u istom sranju
ne pričaj o blagostanju,
ko danas priča o sreći
treba mu muda odseći.

Bora Đorđević
 

Kajgana Shop

На врв Bottom