Под копитата на сатаната

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Brat...zar ne gledas deka tie nemaat cel.
Nivna edinstvena cel e seks i droga.
Nivnata slobodna volja nitu ja svatile kako sto trebe , nitu vo praksa ja sproveduvaat pravilno.
zatoa G. mu ima udareno kloca vo gaz, koga kroulco se molel da vleze vo negovata skola.
Значи целта според твоето гледиште, а согласно тоа и на Гурџиеф и Кришнамурти е дека телемитите се организираат во друштва за да си ги исполнат своите секс фантазии кои не би биле одобрени од општеството, и тоа се под дејство на наркотици?
Зошто според тебе Кроули го молел Г со точка, да влезе во неговата школа? Му се допаднало ли учењето?
И зошто овој го избркал идниот ученик веднаш?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Значи целта според твоето гледиште, а согласно тоа и на Гурџиеф и Кришнамурти е дека телемитите се организираат во друштва за да си ги исполнат своите секс фантазии кои не би биле одобрени од општеството, и тоа се под дејство на наркотици?
Зошто според тебе Кроули го молел Г со точка, да влезе во неговата школа? Му се допаднало ли учењето?
И зошто овој го избркал идниот ученик веднаш?
Imam odgovoreno.
Vo skolite na G. ne mozel sekoj da vleze.
Pred da vleze, G. sekogas licno gi pratel aktivnostite i interesite na moznite kandidati vo skolata.
Kaj nego nema nisto ostaeno na slucajnost, sekoj moment raboti svesno.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Imam odgovoreno.
Vo skolite na G. ne mozel sekoj da vleze.
Pred da vleze, G. sekogas licno gi pratel aktivnostite i interesite na moznite kandidati vo skolata.
Kaj nego nema nisto ostaeno na slucajnost, sekoj moment raboti svesno.
Откај знаел кој се можни кандидати. Или тоа е доаѓаш и викаш сакам да сум ученик твој, и тој вика почекај и те прати одреден период, и наоѓа кој си бил, што си бил во минатото?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Откај знаел кој се можни кандидати. Или тоа е доаѓаш и викаш сакам да сум ученик твој, и тој вика почекај и те прати одреден период, и наоѓа кој си бил, што си бил во минатото?
Ok..Donaltco.
Ajde vaka da pogledneme na stvarite.
Ti do pred 3/4 meseci me narekuvashe klovn i mi se smeeshe dеka djabe sum izgubil 17g od mojot zivot? Taka?
Aj sega objasni mi zoshto jas da odgovoram na tvoite prashanja koi ke te odvedat do vistinata?
Mozam ednostavno da odgovaram vo forma vo koja ni ti ni nikoj drug na forumov mozat da me razberat..i pak da ja kazuvam Vistinata....kako i shto odgovarav.
Zar ne gledash deka hepta-gramceto izbegnuva duel so mene.i toa go pravi na 2 nacina. Prviot e da se skrie na temata za talemata, na koja sum baniran. Napravi se samo da ja zatvori i taa shto ja otvoriv, zatoa shto znae deka mozam da go rendam koga sakam. A i moderatorite se pametni, najdoa najpametno reshenie kako da go izbegnat duelot, so spojuvanje na temite.
Vtorit nacin mu e so licni provokacii ili iznesuvanje na licni podatoci koi i malo dete moze da gi najde kaj mene na profil.
Si razmislil li zoshto od nego nema nikakov podatok na forumov?
Ako sektata pravi krivicno delo spored tebe, kogo zakonot kje goni, klisarot ili glavata na sektata?
I za kraj..ako sakash da odgovaram na nacin da me razberesh, kje mora javno da se izvinish, i toa so crni bukvi i podvleceno....za da ti gi prostam grevovite..:)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ok..Donaltco.
Ajde vaka da pogledneme na stvarite.
Ti do pred 3/4 meseci me narekuvashe klovn i mi se smeeshe dеka djabe sum izgubil 17g od mojot zivot? Taka?
Aj sega objasni mi zoshto jas da odgovoram na tvoite prashanja koi ke te odvedat do vistinata?
Mozam ednostavno da odgovaram vo forma vo koja ni ti ni nikoj drug na forumov mozat da me razberat..i pak da ja kazuvam Vistinata....kako i shto odgovarav.
Zar ne gledash deka hepta-gramceto izbegnuva duel so mene.i toa go pravi na 2 nacina. Prviot e da se skrie na temata za talemata, na koja sum baniran. Napravi se samo da ja zatvori i taa shto ja otvoriv, zatoa shto znae deka mozam da go rendam koga sakam. A i moderatorite se pametni, najdoa najpametno reshenie kako da go izbegnat duelot, so spojuvanje na temite.
Vtorit nacin mu e so licni provokacii ili iznesuvanje na licni podatoci koi i malo dete moze da gi najde kaj mene na profil.
Si razmislil li zoshto od nego nema nikakov podatok na forumov?
Ako sektata pravi krivicno delo spored tebe, kogo zakonot kje goni, klisarot ili glavata na sektata?
I za kraj..ako sakash da odgovaram na nacin da me razberesh, kje mora javno da se izvinish, i toa so crni bukvi i podvleceno....za da ti gi prostam grevovite..:)
Ај вака. Моите прашања воопшто не се однесуваат на тоа да ти ја кажеш твојата вистина, макотрпно осознаена цели 17 години (јас мислев 16 дек абеа). Туку се прашања кон ликот Гурџиеф кој толку ти оставил впечаток, и си дел од култот создаден кон него, како и прашања за неговите дејанија во своите школи и односот кон учениците негови.

Не навлагам во неговото учење.

Само ме интересираше дали си способен и си во можност да ги дефинираш двете учења со две-три реченици, за кои тврдиш дека се спротивставени, и со тоа да ја олесниш дискусијата и определбата на луѓето кон тие учења.
Доволни се две три добро спакувани реченици на прашањето, за да допринесат за благонаклоност или пак одбојност кон соодветното учење, во зависнот како ќе ги презентираш:)
Епитетот кловн, го стекна со лошите обиди да ја наметнеш вистината од твоето макотрпно учење. Начинот ти беше премногу одбивен, и затоа наиде на таков однос од многумина.

Јас одаман не сум во некаква си контрадикција со тебе, ниту во некаква си кавга. И сам го знаеш тоа, и го чувствуваш:)
Ако овие прашања сметаш дека би ти наштетиле на твојата агенда на форумов во презентација на вистината преку ликот и делото на Г. и често споменуваниот Кришнамурти, тогаш слободно кажи како и Ипси дека те тангира и лично сето тоа, и јас нема да поставувам понатака прашања. Забавата и љубопитноста ќе ја пренесам на друго место, во тој случај. Не е проблем.

Кога вакви директни прашања ти поставував на темата за Тесла и онаму каде што мислеше дека поставуваш математички досетки, ти ги избегнуваше бетер од хепта-грамчето на кое потроши 2/3 од пост во кој ми се обраќаш мене.

Тоа што сум љубопитен тоа прашувам Стилот на поставување на прашањата со однапред покажан скептицизам, можеш да го смениш со коректни одговори. Дотогаш (додека не се добијат коректни одговори) се во овој подфорум религија е забав, проследена со скептицизам, и обид да се укаже на недоследностите на секое религиско учење.
Некои го сфатија тоа како лична провокација, и атак врз приватноста дури, на онаа тема каде што и ти си спротивставени мислења.
 
B

Bafra

Гостин
Гурѓиеф и Хепта според мене се исти, полни се со ЕГО. ОК имате познавања,изначитани сте , е сега ние другите што не ни се чита или пак што не сме го разбрале прочитаното ви ги читаме постовите со цел нешто да ни се разјасни АМА ништо :confused: , кога ве прашуваат одма ко петли некои :P ама ако ние пак ќе си прашуваме може ќе се јави некој ;) А вие со Хепта мерете си ги на кој му е поголем ...... знаењето :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Знаеш колку ме заболе што ти или некој друг ќе мислите за мене?....хахахаха....ај да не ти кажувам подобро.
Не гледам извинување и не заслужуваш одговор....што се мене тиче, можеш и да се зачлениш кај хепта-грамчето.
Животот си е твој и ти си трошиш на начин на кој мислиш дека е правилен.
А тоа што си заспан ...тоа е друга приказна....:P

Разликата мегу мене и него е во тоа што јас ништо не пропагирам на форумов...ме заболе и за Г.
Само тој критукува и плува по се, без да има прочитано ни една книга надвор од нивната света книга. Поголеми догматичари се и од муслиманите.
Реков дека Вистината е дадена во светите книги.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Гурѓиеф и Хепта според мене се исти, полни се со ЕГО. ОК имате познавања,изначитани сте , е сега ние другите што не ни се чита или пак што не сме го разбрале прочитаното ви ги читаме постовите со цел нешто да ни се разјасни АМА ништо :confused: , кога ве прашуваат одма ко петли некои :P ама ако ние пак ќе си прашуваме може ќе се јави некој ;) А вие со Хепта мерете си ги на кој му е поголем ...... знаењето :)
Пријателе, ако мислиш дека нешто ќе научиш ново на форумов или пак ќе разјасниш некои дилеми за одредени религиски работи, жал ми е што ќе те разочарам, и ќе ти кажам дека искуството го покажува токму спротивното:)

Кога ќе ги поднаучиш подобро ликовите на форумов, ќе знаеш точно кој може на какво прашање да ти одговори, ако навистина те интересира.;)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Гурѓиеф и Хепта според мене се исти, полни се со ЕГО. ОК имате познавања,изначитани сте , е сега ние другите што не ни се чита или пак што не сме го разбрале прочитаното ви ги читаме постовите со цел нешто да ни се разјасни АМА ништо :confused: , кога ве прашуваат одма ко петли некои :P ама ако ние пак ќе си прашуваме може ќе се јави некој ;) А вие со Хепта мерете си ги на кој му е поголем ...... знаењето :)
Абе ти ќорав си..или не, заспан си.
Егото нема врска со ова, се работи за пропаганда на секта.
И не го употребувај поимот Его, оти начинот на кој го употребуваш кажува дека не го разбираш тој поим.
--- надополнето: 30 април 2013 во 20:19 ---
Пријателе, ако мислиш дека нешто ќе научиш ново на форумов или пак ќе разјасниш некои дилеми за одредени религиски работи, жал ми е што ќе те разочарам, и ќе ти кажам дека искуството го покажува токму спротивното:)

Кога ќе ги поднаучиш подобро ликовите на форумов, ќе знаеш точно кој може на какво прашање да ти одговори, ако навистина те интересира.;)
Типичен одговор на заспан ....не можеш да погледнеш подалеку од носот.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Знаеш колку ме заболе што ти или некој друг ќе мислите за мене?....хахахаха....ај да не ти кажувам подобро.
Не гледам извинување и не заслужуваш одговор....што се мене тиче, можеш и да се зачлениш кај хепта-грамчето.
Животот си е твој и ти си трошиш на начин на кој мислиш дека е правилен.
А тоа што си заспан ...тоа е друга приказна....:P

Разликата мегу мене и него е во тоа што јас ништо не пропагирам на форумов...ме заболе и за Г.
Само тој критукува и плува по се, без да има прочитано ни една книга надвор од нивната света книга. Поголеми догматичари се и од муслиманите.
Реков дека Вистината е дадена во светите книги.
Гурџи јас мислам дека со крајни напори се воздржив и одговрив доста коректно:) Пази стварно да не те заболе тоа шо не го кажуваш, тогаш ќе си напраиш беља и у реалноста;)

Јас често знам да признаам , кога сум згрешилм и да му дадам за право на другиот дека сум згрешил за одредена работа.
Навистина не гледам причина зашто би се извинил:) За тоа што не знаеше да одговриш за Тесла, или тоа што не знаеше кој стои спроти тебе па с еобиде со математички досетки за кои ми требаа не повеќе од 10 ина секунди да го напишам постот?

Или можеби за тоа што сме на иста фреквенција по прашањето за О.Т.О?
Јас мислам дека алудираш на ова последново, и потврдувам дека воопшто не сум фасциниран од О.Т.О. Никогаш и не сум го рекол спротивното. И тоа што е вредно напишано од тебе, секако го поддржувам.
Истото важи и за членовите на О.Т.О кои имаат постови со размисли, слични на моите, на некои други теми.

Јас согледувам разлика секако меѓу тебе и некој друг. Но, тоа е за одредена тем и за одредени прашања. ЈАс ЗНАМ да направам дистинкција на секоја тема, со дискутаните во неа, и тоа воопшто не ми влијае во некои други теми, каде може да биде сосема спротивно.

Ок, догматичари нека се. ТОа ќе го разјасниме на темите.

И за болдот, полно пати ти реков, да има вистина таму, само треба да се прочита.

Но, тука прашав нешто друго Гурџи, нешто што немаше врска со О.Т.О, а ти пак го споменуваш него. Остај го. Не мораш во секое прашање да го вметнеш О.Т:О.
--- надополнето: 30 април 2013 во 20:27 ---
Типичен одговор на заспан ....не можеш да погледнеш подалеку од носот.
Хмм, епа еве кога сакаат да дознаат нешто од тебе, ти не им одговараш:P

И глеаш како им личиш на новите членови?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Не инсистирај...ти кажав кој е условот за да добиеш одговори од мене.
Замисли, ти пред само 2 дена се уплаши од ипси и не смееш да поставуваш провокативни прашања на талемата,дури рече и дека заврши со прашањата на таа тема.
Кое Его беше тогаш кај тебе?
За да денеска со благ тон , сигурно некое разблажено его дошло на власт, заборовиш што си рекол и пак поставуваш прашања на талемата.
Ова само така ус пут, за да те натерам да размислиш малку...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не инсистирај...ти кажав кој е условот за да добиеш одговори од мене.
Замисли, ти пред само 2 дена се уплаши од ипси и не смееш да поставуваш провокативни прашања на талемата,дури рече и дека заврши со прашањата на таа тема.
Кое Его беше тогаш кај тебе?
За да денеска со благ тон , сигурно некое разблажено его дошло на власт, заборовиш што си рекол и пак поставуваш прашања на талемата.
Ова само така ус пут, за да те натерам да размислиш малку...
Па и не поставив провокативни прашања.

А згора на тоа, ко ќе размислам поубао не е компромисно решение да јас се повлечам тотално:P
Тоа е угодување.

Остај го ОТО сеа. ПАк ти за тоа.

Дали ти сакаш д абидеш прашуван ?

п.с Ајде почиња Реал Дортмунд:cool:
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Па и не поставив провокативни прашања.

А згора на тоа, ко ќе размислам поубао не е компромисно решение да јас се повлечам тотално:P
Тоа е угодување.

Остај го ОТО сеа. ПАк ти за тоа.

Дали ти сакаш д абидеш прашуван ?

п.с Ајде почиња Реал Дортмунд:cool:
Сакаш да ти кажам што мислам....
Твоите прашања немаат никаква допирна точка со Вистината.
Сите твои прашања се од технички карактер..непотребни за осознавање на Вистината.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.749
Поени од реакции
11.811
Јас се сложувам со напишаното :)
Ќе поправам одговарањето во иднина да добиете поеќе од одговорите... (y)
Нормално, на одредени теми...тука нема што да се одговара реално :)

П.С. Не сме исти со Гурабијата... ама ок :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Сакаш да ти кажам што мислам....
Твоите прашања немаат никаква допирна точка со Вистината.
Сите твои прашања се од технички карактер..непотребни за осознавање на Вистината.
Се слагам немаат допирна точка со вистината.

Се од техничка природа.Точно е тоа.

Но, тоа ќе помогне, да се осознае дали е тоа вистинскиот пат до таа вистина, или не.

Значи ако Г., како личност не ги задоволува критериумите, оние моите, да биде авторитет за некои прашања, тогаш не ни стигнувам да се замарам со неговите дела.

Слично и со Кроули, Ошо и останатите самонаречени месии и спознатели на вистината.

Засега сеуште стојам цврсто со двете нозе на земјата и сум наклонет кон научната фела, за еден куп прашања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom