Под копитата на сатаната

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.749
Поени од реакции
11.812
Кој Г.,...оној што му удри клоца во газот на кроули, кој дојде да му се моли да го прими како првооделенче во училиште?
Оној кој не му даде шанса на кроули да ја научи Вистината, за на крај кроули да оди под копитата на сатаната, и да измислува некоја слободна воља со дрога и алкохол?
Ќе ме слушаш и на сон ќе ме сонуваш, јас ќе ти бидам сатаната и морници ќе ти излегуваат...
Вистината секогаш победува...
Оној Ѓурџиев што јогата ја направи курва, оној што муслиманството го направи курва...
Ете тој...
Тој што ништо не разбра,следбеник на Хаосот, на најголемиот ѓавол - самиот стана курва непостигнувајќи ништо...
Бедник... вистинските сатанисти и копитари не цртаат пентаграми... имаат тие тајни симболи низ своите книги...
Ама ти си заслепен од лагите на сатаната и доброволно си го свиткал вратот под Ѓурџичот и неговите црни богови!

Толку си исклучен што не ни разбираш каде е лагата во сите тие слатки глупи зборови...

Те оставам во твоето дувло од купишта хаос-размисли за да најдеш светлина и да се присобереш кон вистинскиот Бог... има време!

Сепак те љуби Хепта-грамчо, не сум ко тебе полн со омраза.... Човештвото пред Се, батали го Ѓурџиев курвинскиот син и неговите бесцелни зборови кои не водат сепак никаде... ;)
--- надополнето: 30 април 2013 во 13:59 ---
У суштина и вие и учењето на Гурџиев имате сатанистички примеси, но не очајувајте, наскоро ќе се викате Мујазедин и Зулфиќар и ќе бидете сунетисани, така да не е битно уопште што сте сега.
Не се сеќирај, гласај на наредните избори за нас и ете ти војна - ќе нема ни христијани ни муслимани... Се ќе биде истребено од големата војна која доаѓа...
Сите има да бидете среќни потоа :D
:facepalm:
Што фрустрации и тебе ти набиваат религиите, чудо... Уживај... ќе умреш како христијанин, која и да си секта од христијанството... диши...

П.С. Нема да дојде исус не се радувај...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Не бе фратер хепта-грамче...вистината ја научив од Кришнамурти.
Нели го грабнавте него на 14г да ви биде месија?
Ама паметен човекот....побегна од вашата секта на време.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.749
Поени од реакции
11.812
Не бе фратер хепта-грамче...вистината ја научив од Кришнамурти.
Нели го грабнавте него на 14г да ви биде месија?
Ама паметен човекот....побегна од вашата секта на време.
Е погоди од кој ...
Оди научи англиски и не читај преводи... те лажат ко мало дете, а не си млад веќе!
Кришнамурти има врска со Тошозофите бре... ништо да не се знаело :D Тие го шеткаа налево надесно како паун :D Сонца...
Да беше тој телемит, ехеее сосема друго ќе беше... Ама секој со својата волја :love:

P.S. Е што два часот и те снемува... да знаев да не ти пишувам нервозен цел ден сега...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
P.S. Е што два часот и те снемува... да знаев да не ти пишувам нервозен цел ден сега...
Хахаха...абе не спијам јас до 2 како тебе.
Многу често те фаќа трета смена...:pos:


Нема преводи кај мене фратер...сите книги ги имам прочитано од Кришнамурти.
Затоа можам да те множам со 0 кога сакам.
Полека само..еден по еден аргумент....душата преку иглени уши ќе ти протнам и право во рајот ќе те пратам кога ќе се покаеш.
 
M

Muranyi

Гостин
Vo pravo e Berik,vo sustina se raboti za slicni ucenja...toa na Gurdjief i na Alister,barem od aspekt i prizma na Crkvata,koja gi percepira kako satanisti.Sto e kako e poima nemam,no i dvajcata se obelezani kako eretici.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Vo pravo e Berik,vo sustina se raboti za slicni ucenja...toa na Gurdjief i na Alister,barem od aspekt i prizma na Crkvata,koja gi percepira kako satanisti.Sto e kako e poima nemam,no i dvajcata se obelezani kako eretici.
Slicni ucenja?:(
Abe ne mi pravi smeski.:pos:
Krouli se molel da odi na uciliste kaj G.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.749
Поени од реакции
11.812
Што бре ти се каеш? Како може да се каеш а уште во устата ти е гнасотијата на Кришнамурти и Гурабијата?
Па јас самиот се множам со нула... гледаш нешто лошо во тоа?
Слабо со јогата стоиш... не е саде мирисање треви и бладање на празно!

Кои аргументи не ме зафркавај... Твојот рај чувај си го за твоите блиски... за мене тоа е пекол кој што ти не го гледаш...
Секташ кој што следи нови искасапени богови и философии проповеда на форум...

И потоа немало демократија и телемата немала моќ... да бе немала :D Дури и ти фаќаш малку сјај од неа :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.749
Поени од реакции
11.812
Vo pravo e Berik,vo sustina se raboti za slicni ucenja...toa na Gurdjief i na Alister,barem od aspekt i prizma na Crkvata,koja gi percepira kako satanisti.Sto e kako e poima nemam,no i dvajcata se obelezani kako eretici.
Види што значи еретик :) Се сложувам - Еретик сум според црквата и воопшто не се заморувам со ставот на црквата... :)
--- надополнето: 30 април 2013 во 14:30 ---
Slicni ucenja?:(
Abe ne mi pravi smeski.:pos:
Krouli se molel da odi na uciliste kaj G.
Кроули бил ВО ПОСЕТА на школото, не да се запише први клас :vozbud:
Секако бил во Париз тоа време, Париските дела настануваат тој период... битен дел од иницијацијата на Кроули и A.'.A.'. ама тоа за тебе е италијанско село ;)ж

Зошто мислиш дека телемит се моли некому? Немој да се молите никому! Правете муабет со секој достоен како да е рамноправен со вас...
не го слушајте Гурабијата дека треба да се молите за да постигнете било што...
Тој секоја недела се моли и ете еден телемит му го јади умот...

Џабе молитвите... Те притиска силно копитото на сатаната Gurdjieff деновите стануваат потешки... нели? :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Говорам од аспект на тоа како на нив гледа Црквата.Јас не сум познавач на учењето на Гурџиев,за Алистер чат-пат нешто имам прочитано,од него и за него.
Togaj nema potreba da zboris za nesto sto nemas procitano i prouceno, i da sporeduvas babi i zabi.
Jas nikade ne propagiram nitu za G. nitu za Osho, nitu za Sai Baba, nitu za Krisnamurti...nitu za Isus nitu za Mohamed.
Samo sum protiv sektite koi sakaat da prodavaat lazni Vistini
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Slicni ucenja?:(
Abe ne mi pravi smeski.:pos:
Krouli se molel da odi na uciliste kaj G.
Гурџи можеш ли на кратко со две три реченици да направиш дистинкција меѓу учењата на Кроули и Гурџиеф, и целта кон која се стремат да ги однесат нивните ученици.

Мислам дека тоа ќе помогне на многумина да ја пратат дискусијата со повеќе интерес.

Хептаграм XI истово можеш и ти да го одговориш за да ги има двете страни и размислувања.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Togaj nema potreba da zboris za nesto sto nemas procitano i prouceno, i da sporeduvas babi i zabi.
Jas nikade ne propagiram nitu za G. nitu za Osho, nitu za Sai Baba, nitu za Krisnamurti...nitu za Isus nitu za Mohamed.
Samo sum protiv sektite koi sakaat da prodavaat lazni Vistini
Па што си се закачил за сектата на Гурабијата која продава лажни вистини?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Donaltco, ne mi pravi smeski...
Tie dve ucenja se nesporedlivi megu sebe...
.edniot prodava magla....:pos:

Kako mozes da sporeduvas Vistina so satana?
Гурџи очигледно е дека се дијаметрално спротивни.

Но би било многу убаво да некој концизно у две-три реченици објасни која е целта на едното, акоја на другот, и кон што се стремат.

Затоа тебе те прашав, оти очигледно имаш најголемо познавање за Гурџиеф, и сосема солидно за телемата, и мислам дека можеш да направиш јасна дистинкција.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Гурџи очигледно е дека се дијаметрално спротивни.

Но би било многу убаво да некој концизно у две-три реченици објасни која е целта на едното, акоја на другот, и кон што се стремат.

Затоа тебе те прашав, оти очигледно имаш најголемо познавање за Гурџиеф, и сосема солидно за телемата, и мислам дека можеш да направиш јасна дистинкција.
Ти кажа дистикција па и ти.
Телемата продавала магла,
Гурабијата продава и ветер и магла. ете тоа е разликата (According to Call_me_G) :pos:
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Гурџи очигледно е дека се дијаметрално спротивни.

Но би било многу убаво да некој концизно у две-три реченици објасни која е целта на едното, акоја на другот, и кон што се стремат.

Затоа тебе те прашав, оти очигледно имаш најголемо познавање за Гурџиеф, и сосема солидно за телемата, и мислам дека можеш да направиш јасна дистинкција.
Brat...zar ne gledas deka tie nemaat cel.
Nivna edinstvena cel e seks i droga.
Nivnata slobodna volja nitu ja svatile kako sto trebe , nitu vo praksa ja sproveduvaat pravilno.
zatoa G. mu ima udareno kloca vo gaz, koga kroulco se molel da vleze vo negovata skola.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom