Подемот на крајната десница во Европа

Член од
16 јануари 2015
Мислења
17
Поени од реакции
23
A zosto ne se organizirame i da formirame radaikalna desnicarska partija,nie mladite i da se borime za Makedonija a ne samo da gledame i komentirame??
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.980
Поени од реакции
6.903
A zosto ne se organizirame i da formirame radaikalna desnicarska partija,nie mladite i da se borime za Makedonija a ne samo da gledame i komentirame??
Во Македонија веќе имаш радикални-десничарски партии, но на жал служат како приверзок и се у коалиции.Тука мислам на ТМОРО-ВЕП, ТМРО и ВМРО-ДП.Некој тука ја внесуват и НДМ, но мене баш НДМ не ми се радикални десничари.Во Македонија на нас младите ни останува да формираме организација како низ другите земји во Европа, на добар пат е Национална Борба, само да решат да станат организација на повисоко ниво, не само админите кои прават акции.

https://www.facebook.com/Национална-Борба-1668523763388584/?fref=ts
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
17
Поени од реакции
23
Јас прв пат слушам за НБ.Треба добра организација и сигурен сум дека многу млади ќе се приклучат,јас лично би се приклучил.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Австриската екстремна десница се заканува со „народно востание“

Лидерот на опозициската екстремно десничарска Слободарска партија на Австрија (ФПО), Хајнц-Кристијан Штраке се закани со „народно востание“, чија цел ќе биде да се изврши притисок за оставка на австриската Влада на канцеларот Вернер Фајман.

- Имаме вонредна сосотјба во државата, при што Владата се става над законите. Фајман сам себе си се овласти да ги стави вон сила важечките закони, за да живее во неговата култура на добредојдени (бегалци), нагласи Штраке во интеррвју за денешниот број на весникот „Естерајх“.

Тој го обвини Фајман дека не ги штити државните граници и ги крши законите со тоа што дозвиолил влез на голем број бегалци, со што, спред него, е создаден имиграциски хаос, кој ќе ја чини државата 12 милијарди евра.

- Да сум јас претседател на Австрија никогаш не би му дозволил на Фајман уште еднаш да ја зазема канцеларската функција, додаде Шрраке.

Тој нагласи дека во вакви услови логично е да се очекува „народно востание“ со постојани демонстрации на улиците, со цел да се изврши притисок врз Владата да поднесе оставка и да распише предвремени избори.

Штарке, чија партија со месеци бара целосно затворање на австриските граници за прием на нови бегалци, неодамна на еден партиски собир го оквалификува канцеларот Фајман како „државен непријател“, затоа што, според него, ја следи политиката на германската канцеларка Ангела Меркел за „отвортени врати“ за имигрантите.
[DOUBLEPOST=1453045044][/DOUBLEPOST]
Јас прв пат слушам за НБ.Треба добра организација и сигурен сум дека многу млади ќе се приклучат,јас лично би се приклучил.
Заебете ги НБ. Не се никаква партија или организација. Најобични kyeboard warriors. Дечишта од краварски села од Битола влезени во нео-нацистички филм.

Правете разлика помеѓу политичко-идеолошки образовани десничари и неписмена багра од наркомански бричени глави. НБ се од вторите, плус многу аматерски го прават тоа што го работат.

Гледам на нивната страница дека се пробугарски ориентирани, така што не гледам причина зошто некој македонски родољуб би се приклучил кон бугарофилска организација што ја велича Мара Бунева и пљука на НОБ.

Помеѓу македонските родољуби и десничари нема место за негирање на народно ослободителната борба. Тоа е атрибут на бугарофили.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Fortress Europe: PEGIDA to be joined by 14 anti-Islam allies for mass February protests

The German anti-Islam party PEGIDA has joined forces with a coalition of fellow anti-immigrant parties across Europe following a meeting in Prague. They have agreed to take part in protests in February, while also warning of the “Islamization” of Europe.

The far-right coalition signed a joint declaration over the weekend which they say is a commitment to oppose immigration, especially amongst those practising Islam. The groups, who call themselves “Fortress Europe,” say they are opposed to “Political Islam” and Islamic governments, who they believe are an “enemy” of Europe.

Leading PEGIDA activist Tatijana Festerling was deeply critical of German Chancellor Angela Merkel’s policy of welcoming refugees, saying it was a cautionary tale for the rest of Europe.

“Merkel is growing a massive surplus of men in Germany," Festerling said, referring to the fact that most of the 1.1 million asylum seekers arriving to Germany last year were male, Deutsche Welle reports.


 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
partija kako afd nema nikogas da bide golem faktor vo germanija. mozno e da dobijat nekogas i 20-25% od glasovite, no ke bidat izolirani i nikoj nema da gi prasuva za bilo kakva odluka, taka da zacabe ke im bidat i 25% (sto ustvari e mnogu) koga ostanatite 75% sakaat nesto skros drugo.

podaleku i ne mozat da stignat bidejki glavnite ljuge ne im se bas zdravi vo mozokot, del se krajno retardirani licnosti. eden od niv bese na televiziska emisija i se izbruka krajno, samo uste falese da go upatat vo bolnica za mentalno oboleni.

na pocetok imase i poasalni ljuge vo partijata, ljuge koi so kritikata bea popazlivi i poprecizni i popametno gi definiraa celite. tie koi sega ostanaa se pravi desnicari so stavovi slicni kako tie na vremeto na hitler, a takvi ljuge ni kaj pravite germanci voobicno nemaat sansa. momentalno uspeh imaat deka site etablirani partii se prefrlija na "levata" strana i nekoi ljuge ne znaat poveke sto da pravat i se na strana na afd za da pokazat kolku se razocarani od ostanatite partii. golem del od tie ljuge ke im go svrtat grbot od momentot koga CDU ke se vrati na stariot pat.

btw propustija dobra prilika. se otvori ogromna dupka poradi odlukite na merkel, pametno vodena partija ke mozese da se etablira kako ni edna partija vo poslednite decenii vo germanija, ama ja zgresija taktikata, so previse radikalnite stavovi za 70% od ljugeto ne se prifatliva opcija. mesto da imaat sega 15% mozea da imaat 25%, baska sto i za vo idnina ke im bea otvoreni vratite. ovaka se izoliraa. so pomalku radikalna taktika ke go imaa desnicarite (kako i sega) + ljugeto koi ne se desnicari, no se plasat sto ke bide za nekolku godini.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
^^
@nsan аман човеку те молам смени во кириличен фонт очобол добивам од тебе , не можам ниеден пост докрај да ти дочитам. Иф ју кантинју ту рајт маседониан уит латин, ај уил старт рајтинг инглиш уит сирилик ту си хау стјупид ит ис!
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.980
Поени од реакции
6.903
Редно е да видиме во Македонија патриотска и крајнодесничарска организација, посебно во овие кризни времиња, која ќе удир и против Сорос и против ГДОМ.Мора да се најде начин таа десна сила која ја има , сигурно меѓу 1000-2000 луѓе да се собере во една организација.Секој почеток е тежок, но мора од некаде да се почне.За Македонија, време е за национална борба.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Редно е да видиме во Македонија патриотска и крајнодесничарска организација, посебно во овие кризни времиња, која ќе удир и против Сорос и против ГДОМ.Мора да се најде начин таа десна сила која ја има , сигурно меѓу 1000-2000 луѓе да се собере во една организација.Секој почеток е тежок, но мора од некаде да се почне.За Македонија, време е за национална борба.
Александар Дугин , човек кој важи за близок советник на Путин и е во тесни врски со руското воено разузнавање, во еден од неговите јавни настапи каде што ја коментира политичко-идеолошката ситуација во Македонија меѓу другото предлага формирање на десен конзервативен невладин сектор кој би бил противтежа на Соросоидниот фундаментализам кој хара по Македонија. Ако го најдам видеото ќе го постирам.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.980
Поени од реакции
6.903
Александар Дугин , човек кој важи за близок советник на Путин и е во тесни врски со руското воено разузнавање, во еден од неговите јавни настапи каде што ја коментира политичко-идеолошката ситуација во Македонија меѓу другото предлага формирање на десен конзервативен невладин сектор кој би бил противтежа на Соросоидниот фундаментализам кој хара по Македонија. Ако го најдам видеото ќе го постирам.
Па и редно е во ова лудило.Пратам и по форуми и по фб, не има таа критична маса што не размислуваме ниту како едниве ниту како другите.Тие што сме идеолшки свесни, што знаеме што е вистината, што знаеме дека СОРОС=ГДОМ во моментот, според нивните постапки.Редно е да се формире таква организација, внатрешно како што било и славното ВМРО.За Македонија се работи.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
@ultras1988

Оваа објава на Јанко читајте ја како опипување пулс во јавноста . Коментарите испод објавата се повеќе од позитивно изненадувачки. (y)

 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.980
Поени од реакции
6.903
Добра идеја, уште да се реализира.Имало обиди за радикално десни партии овде па пропаѓаа, пред се мислам на ВМРО ДП, ТМОРО ВЕП и ТМРО, кои сега се дел од власта, и не постојат на мапата.Тука е и НДМ со Бачев, но Бачев нема ниту харизма ниту способности да завлече поголема маса народ со себе.Единствен кој имаше харизма и моќ да направи нешто беше Стојанче Ангелов, но се испосра со неговите либерални ставови, дружби со СДСМ, левичари, и УЧКИ (не буквално, но им нудеше рака, нешто што е незамисливо за радикални десничари).Идејата да не се влева во власта, и да се борат до крај за идеологијата е тоа што се бара, но кој ќе бидат тие што би ја реализирале оваа идеја, баш би сакал да видам.Партија од таков тип е потребна, ако можеше да се основи факинг Левица, сигурен сум дека може и ваква партија.
Иако јас сум и за организација која ќе делува вон институционално, што ќе ја има слободата да врши напади врз разните пропаганди овде, без притоа да се правда таа партија.Како и да е , едно е замисла , друго е реализација.Читав и за некоја Македонска Алијанса, која била основана од дијаспората од Австралија, али што идеали имат, не знам.
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Добра идеја, уште да се реализира.Имало обиди за радикално десни партии овде па пропаѓаа, пред се мислам на ВМРО ДП, ТМОРО ВЕП и ТМРО, кои сега се дел од власта, и не постојат на мапата.Тука е и НДМ со Бачев, но Бачев нема ниту харизма ниту способности да завлече поголема маса народ со себе.Единствен кој имаше харизма и моќ да направи нешто беше Стојанче Ангелов, но се испосра со неговите либерални ставови, дружби со СДСМ, левичари, и УЧКИ (не буквално, но им нудеше рака, нешто што е незамисливо за радикални десничари).Идејата да не се влева во власта, и да се борат до крај за идеологијата е тоа што се бара, но кој ќе бидат тие што би ја реализирале оваа идеја, баш би сакал да видам.Партија од таков тип е потребна, ако можеше да се основи факинг Левица, сигурен сум дека може и ваква партија.
Иако јас сум и за организација која ќе делува вон институционално, што ќе ја има слободата да врши напади врз разните пропаганди овде, без притоа да се правда таа партија.Како и да е , едно е замисла , друго е реализација.Читав и за некоја Македонска Алијанса, која била основана од дијаспората од Австралија, али што идеали имат, не знам.
Стојанче не делува на тип со ултранационалистички мислење, ама сум сигурен доколку се повтроно случи 2001ва повторно ќе отиде. И на секоја емисија што сум ја гледал им го кажува на Албанците што се во дебата со него дека прават етничко чистење и си ја кажува реалната слика и си зборува што треба да се направи за Македонија. Тоа што машинеријата на фашистите го сечат секој со нивните медиуми дека е предавник придонесува до губење на гласови .

Најголем проглем е тоа што сме една од ретките земји што нема никаква национална стратегија, да се имаат одредени цели и која и партија да е на власт да не отстапува од неа. Ние имаме криминални политичари што ги боли кур за земјава и се кријат зад лажната слика на патриотизам.

Ултранационалистичка партија ни е потребна, но најбитно е што пишав национална стратегија(со цели и планови) со која ќе се зајакне државата и исто така ни треба обединет народ. Моментално немаме ништо од тоа, а како иде нема ни да биде. Дали и државата ќе опстои веќе е знак прашање.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
На Македонија не и` е потребна ваква радикална националистичка партија за каква што зборувате. Таков партија би била умник во македонската политика. Како прво, Македонија е по Устав мултиетничка држава, со бадентеров принцип и гаранции за малцинствата; Македонците се само 2/3 од вкупното население. Во овој политички систем таква партија никогаш не би можела да се протне и да добие доволно влијание.

Потребна е една умерена десна алтернатива која ќе ги брани интересите на Македонците, етничките Македонци, во оваа единствена држава којашто ја имаат. Со предвидените демографски промени ваква партија ќе биде се` повеќе и повеќе потребна и затоа ќе мора да привлекува луѓе со најразлични политички убедувања, обединети околу заедничкиот интерес на нивната етничка група.

И да, во овој момент не постои политички субјект што ги брани интересите на Македонците во Македонија. Ако мислите дека ДПМНЕ е таква партија тогаш поарно одете си од темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom