Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
15 мај 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
vo momentov decko mi ne moze da stane od krevet od bolki vo kolenoto prvo mu izleze kapaceto mu go namestile i sega ima golemi bolki, ova ne e prv pat, ima noseno i gips dva meseci, ama i pri igranje fudbal mu se ima deseno istoto nekolku pati, ama mu pominuvala bolkata, a sega mu e matura...sovet..?
 
Член од
27 август 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
Е да не се баш интересни,него тоа шо ти вадат крв шо шприц се вика пукција мене ми имаат 4 пати така праено затоа шо коленото ми беше КО ТОПКА јас си одам во ремедика таму ми е топ докторот и мене сеа ми избега така и јас си ја вратив коа малце ја подвиткав ногата ама операција ми праеа и така мн е заебано да имаш проблеми со колена од искуство знам и нејкам на некој др ова да му се дешава зш е мн ГАДНО
Мене ме имаат пунктирано едно 7-8 пати ... упорен младич бев и талентиран воедно на фудбалските терени :) Ама колено е гадна работа, и мене ми потече како топка,се полнеше со крв и така потечено создава голем притисок на капачето и боли звезди да броиш. Ме ставија 1 месец во лонгета на секое одење нормално , ама главно не сум задоволен од докторите кај нас , поточно во специјализираната болница во Охрид ... денес постојат и други помодерни методи за лекување на спортски повреди , ако ги шприцаја или сечеја сите спортисти за секоја повреда , пола од звездите ќе беа во пензија сега ... а јас примив приблизно 100 шприца,а можда и нешто повеќе... денес играм футбал рекреативно и нормално со заштита од стегач на коленото и многу претпазливо зошто осеќам дека е послабо од другото и некако полабаво ... Многу мака си видов зато пазете се .. колено е заебана работа ... поздрав !
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
ja do sega 2 pati go imam povredeno kolenoto(mi izletuva caskata) taka da ako ima nekoj nekoe prasanje slobodno neka pise
мислиш на “капачето“.....ми има излезено еднаш амадо тогаш играв фудбал,баскет секој ден задолжително....ми го наместија на болница и нормално гипс 2-3 недели не памтам точно,меѓутоа квадрицепсот атрофира скроз така да мораше со физикална терапија и возење велосипед.....повредава резултираше одкако 2-3 години претходно истенав или пукнав некој лигамент во коленото по кое потече како балон,го испразнија со пункција и гипс 2 недели,задолжително да мирува......гледам сите што сме имале слично искуство чувствуваме понесигурно и полабаво колено и јас не препорачувам поголеми напори,ако се занимавате рекреативно со спорт терајте,но треба многу пазење....

--- надополнето ---

интересна тема, би требало да се отвори дискусија. Јас иам мака со десното колено, течноста шо ми е значи меѓу двете коски (менискусот ми се чини :kesa:) ми рекоја дека ми бил „потрошен“. Па ми предлагаја да ми клават инекци в колено, 3 инекции, еднаш месечно :nesvest:. Ама немав можност јас па зедов некој апчиња демек слични (демек за обновување на течноста) само мислам и дека не ми помогнаја баш мн. Па ако имал некој ваков сличен проблем секој совет е добродојден :helou:
како што кажуваш ти си успеал да ја поткршиш `рскавицата(менискусот) во коленото кој спречува триење на коските.....ако не крцка коленото,ако не потекува,ако немаш болки и ако не ти прави проблеми во движењето(можи и до кочење да дојди!),а веќе си посетил доктор,мое мислење е дека немаш потреба од интервенција,меѓутоа сепак треба пазење,колено кое еднаш ќе се повреди потоа станува хронично....доколку имаш проблеми,посети некој добар специјалист со време дури си млад затоа што верувај кога ќе остариш ќе имаш многу големи проблеми кога `рскавицата ќе се губи поради староста....
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
vo momentov decko mi ne moze da stane od krevet od bolki vo kolenoto prvo mu izleze kapaceto mu go namestile i sega ima golemi bolki, ova ne e prv pat, ima noseno i gips dva meseci, ama i pri igranje fudbal mu se ima deseno istoto nekolku pati, ama mu pominuvala bolkata, a sega mu e matura...sovet..?
Извини што мн касно враќа,али бољи некад него никад,па нз мора да посети доктор,ЗНАЧИ МОРА,јас го препорачувам др. Илиев во Ре-Медика,според мене тој е најстручниот доктор во Македонија за тоа,немојте да одите во Градска,Државна и такви срања,само ке ве упропастат,сите лекари избегаа по приватниве болници...

--- надополнето ---

мислиш на “капачето“.....ми има излезено еднаш амадо тогаш играв фудбал,баскет секој ден задолжително....ми го наместија на болница и нормално гипс 2-3 недели не памтам точно,меѓутоа квадрицепсот атрофира скроз така да мораше со физикална терапија и возење велосипед.....повредава резултираше одкако 2-3 години претходно истенав или пукнав некој лигамент во коленото по кое потече како балон,го испразнија со пункција и гипс 2 недели,задолжително да мирува......гледам сите што сме имале слично искуство чувствуваме понесигурно и полабаво колено и јас не препорачувам поголеми напори,ако се занимавате рекреативно со спорт терајте,но треба многу пазење....

На капачето мислев,јас и чашка го викам али сеедно е,исто е. Мене после операцијата квадрицепсот ми беше нула,и до ден денес уште се мачам,ај брат ако имаш некој вежби да ми препорачаш би ти бил многу благодарен
А за тоа дека ако еднаш го повредиш коленото,готово веќе никогаш нема да биде исто,и јас тренирав фудбал 6 години али сум немал среќа да продолжам.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
[/COLOR]
На капачето мислев,јас и чашка го викам али сеедно е,исто е. Мене после операцијата квадрицепсот ми беше нула,и до ден денес уште се мачам,ај брат ако имаш некој вежби да ми препорачаш би ти бил многу благодарен
А за тоа дека ако еднаш го повредиш коленото,готово веќе никогаш нема да биде исто,и јас тренирав фудбал 6 години али сум немал среќа да продолжам.
хмммм,па како,не те пуштиле воопшто на физикална терапија?! инаку после таква повреда неизбежна е атрофијата на квадрицепсот.....ако не одиш на физикална,оди во некој фитнес центар каде ќе прашаш кои се најдобри вежби за квадрицепсот,справата “шутер“ која е само за нозе е доста ефективна,сигурно имаш видено седиш на неа и креваш товар зависно од можностите....исто дома дури седиш во полулегната или седната положба со нозете хоризонтални стегај ги квадрицепсите,еден по еден или види како ти одговара....не знам како си поминал со операцијата,инаку возење велосипед добро помага за зацврстување на квадрицепсот.....
секако треба доста работа за враќање на квадрицепсот
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
хмммм,па како,не те пуштиле воопшто на физикална терапија?! инаку после таква повреда неизбежна е атрофијата на квадрицепсот.....ако не одиш на физикална,оди во некој фитнес центар каде ќе прашаш кои се најдобри вежби за квадрицепсот,справата “шутер“ која е само за нозе е доста ефективна,сигурно имаш видено седиш на неа и креваш товар зависно од можностите....исто дома дури седиш во полулегната или седната положба со нозете хоризонтални стегај ги квадрицепсите,еден по еден или види како ти одговара....не знам како си поминал со операцијата,инаку возење велосипед добро помага за зацврстување на квадрицепсот.....
секако треба доста работа за враќање на квадрицепсот
Бев на физикална,али џабе нема корист од нашиве доктори многу,ја знам таа справа али ептен ми е ослабен мускулот па тешко иде на неа,сега трчам,скокам на јаже,вртам на точак и се али ептен иде тешко...мн треба вежбање.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Мене ми ги скинаа лигаментите на коленото, ми излагаше од место чашката па ми праеја операција у Ноември, сега среќа да чукнем у дрво, неам никакви проблеми :)
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Бев на физикална,али џабе нема корист од нашиве доктори многу,ја знам таа справа али ептен ми е ослабен мускулот па тешко иде на неа,сега трчам,скокам на јаже,вртам на точак и се али ептен иде тешко...мн треба вежбање.
да,напоменав дека повеќе време бара вежбање,пошто сигурно атрофирал скроз.....ти само работи на случајот и СЕ ќе си дојде на место....види искомбинирај нешто од сето ова што напоменав и работи како мислиш дека е најдобро....со среќа
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Cesto gi povreduvam kolenata... Ima li nekoja mast ili neso za rani za pobrzo da pomine? Oti jas samo ozgore so voda malce zacistam i taka si stoe, samo zarasne... :pos:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Поради моите маестрални возења со мотор и неколкуте падови во кои што само колената ми беа набиени, двете колена ме болат... особено кога ќе се менува времето. Не е некоја јака болка, туку тивка и константна. Се навикнав, јебига то е :). На лекар немам одено, од проста причина шо и тие незнат шо да ми прат. Ќе ми дробат преладени, повредени бла бла бла и ојси дома.

И да, од сабајле, морам да ги “крцнам“ онака со тегнење фудбалерски, во спротивно имам некое непријатно чувство кога ги виткам.
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
Поради моите маестрални возења со мотор и неколкуте падови во кои што само колената ми беа набиени, двете колена ме болат... особено кога ќе се менува времето. Не е некоја јака болка, туку тивка и константна. Се навикнав, јебига то е :). На лекар немам одено, од проста причина шо и тие незнат шо да ми прат. Ќе ми дробат преладени, повредени бла бла бла и ојси дома.

И да, од сабајле, морам да ги “крцнам“ онака со тегнење фудбалерски, во спротивно имам некое непријатно чувство кога ги виткам.
Какво чувство имаш? Дека ти се лабави или? Чим не си отишол на лекар до сега,,си немал потреба(пупу не дај боже да имаш) се надевам нема да ти се комплицира нешто во иднина.

--- надополнето ---

Cesto gi povreduvam kolenata... Ima li nekoja mast ili neso za rani za pobrzo da pomine? Oti jas samo ozgore so voda malce zacistam i taka si stoe, samo zarasne... :pos:
Не ти треба ништо тебе,хах камо на нас повеќето да ни беа само рани:)))
Пробај со кантарион и такви ствари,али џабе најубаво чекај да си заздраве самото.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Какво чувство имаш? Дека ти се лабави или? Чим не си отишол на лекар до сега,,си немал потреба(пупу не дај боже да имаш) се надевам нема да ти се комплицира нешто во иднина..
Напротив, стегнати ми се... ко ќе ги крцнам се олабавуваат. А тивката болка е некако шо би рекле старите ме врти коленото :)...
 
Ф

ФорцаМилан

Гостин
Напротив, стегнати ми се... ко ќе ги крцнам се олабавуваат. А тивката болка е некако шо би рекле старите ме врти коленото :)...
За болка знам,со секоја повреда било каде се случува тоа на промена на времето,а ова другово незнам не сум запознаен...
Можеби другиве другарчиња од темава знаат нешто.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.885
Поради моите маестрални возења со мотор и неколкуте падови во кои што само колената ми беа набиени, двете колена ме болат... особено кога ќе се менува времето. Не е некоја јака болка, туку тивка и константна. Се навикнав, јебига то е :). На лекар немам одено, од проста причина шо и тие незнат шо да ми прат. Ќе ми дробат преладени, повредени бла бла бла и ојси дома.

И да, од сабајле, морам да ги “крцнам“ онака со тегнење фудбалерски, во спротивно имам некое непријатно чувство кога ги виткам.
Преглед бато, можно е да имаш фрки со внатрешен менискус.
 
Член од
2 февруари 2011
Мислења
10
Поени од реакции
0
упс, малце стар постот али не сум го забележал ...

да да бев на снимање уште пред да одам на лекар, само тој не виде некој сериозни повреди на снимките .

Во врска со апчињата, апсолутно нишо поарно не осетив, баш во последно време некако се почесто и почесто осеќам болки во колената :toe:, особено ако ги заморам на било кој начин. А апчињата убо напиша беа од ајкула нешто ...

Јас ко прашав во септември тој докторо в болница ми рече дека една инекција кошта негде 4 или 5 илјади денари и дека не оди на рецепта. Само проблемот е во то шо и да сакам да клам инекци не ми е изводливо пошо нема шанси дома да седам 3 месеци ....

А шо се однесва на операција и то ми е неизводливо. Овде сум обврзан на факс, а тука да зеам да се оперирам ( Словенија ) и не е баш исплатливо :).

Така да, моментално сум ни ваму ни таму ... треба моментално некое алтернативно решение да побарам, па ако нема друго решение и на операција ќе одам потаму , газ му стопанкин :).
Druze ako resis da operiras bilo kakov zglob(koleno,ramo,gluzd) najdobro od cel balkan moze da te opraat vo Slovenija.Imav iskustvo so doktor od Slovenija tuka vo Skopje me operirase i e zver
 

Kajgana Shop

На врв Bottom