Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044
R

RAYTHEON23

Гостин
si gi zbrkal rabotite , bog postoi, i na nekoi im e tesko da veruvaat vo boga ,pa zatoa go odrekuvaat bozjoto postoene, i dobro kaza evolucijata i teorijata na darvin e sepak TEORIJA, no i toa e zasnovano na veruvane ,i nema smisla zivotot , kakva e celta , zar slucajno se sozdal svetot , zar nestata mozat da nastanat bez tvorec, bezbroj primeri imas , a sepak velis nemalo bog , vo zabluda si bog ima i postoi amin
НЕМА И НЕАМИН

како може твојот мозок да е доказ.

ако се отстрани говорот и ти не ќе можеш да го негираш Господ.




Дечко многу филмој гледаш.
од кај знаеш????

јас не го негирам господ....он сам така прави еве имаш гладови леукемии свашта КАДЕ Е мили можеби господ ги зима парите од осигурањето:vozbud:

Науката се занимава со научни прашања, а не религиозни. Тоа дека своеволно без никакви научни докази верувате дека не верувате е религиозно прашање :toe:.
зошто на се емокниот му требале 7 дена за да го створи светот а 7миот се одмарал....значи изморен е во клиника-невропсихијатрија за богови е.....многу работа не е на арно
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Нема смисла животот??????????

А која е смислата и целта на животот само затоа што некаков си „бог’’ тоа го посакал...што тоа сме му потребале, за што, за домашни миленичиња, да има со кого да се заебава, што корист има од нас, па нели е семоќен, така да и со нас и без нас исто му се фаќа....врти сучи, пак на исто му доаѓа.....пак нема смисла.....
bog e semoken i se dobar mnogumilostiv i dolgotrpeliv, a covekot e zol koj gleda da ukrade ,da zezne nekoj, da oplacka , seirgija, lakom za pari ,za mok ,za vlast ,da ziveat lugeto po verata da go pocituvaat boga i da veruvaat vo nego se ke trgne na dobro
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
bog e semoken i se dobar mnogumilostiv i dolgotrpeliv, a covekot e zol koj gleda da ukrade ,da zezne nekoj, da oplacka , seirgija, lakom za pari ,za mok ,za vlast ,da ziveat lugeto po verata da go pocituvaat boga i da veruvaat vo nego se ke trgne na dobro
Абе остај тоа каков е бог....
...за друго пишував....за кој црн ѓавол сме му притребале...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
bog e semoken i se dobar mnogumilostiv i dolgotrpeliv, a covekot e zol koj gleda da ukrade ,da zezne nekoj, da oplacka , seirgija, lakom za pari ,za mok ,za vlast ,da ziveat lugeto po verata da go pocituvaat boga i da veruvaat vo nego se ke trgne na dobro
како може совршенство да создаде несовршенство????????
 
A

ateist

Гостин
Затоа што нема никаков доказ туку се работи за систем кој бара безусловно верување во одредени догми. Во тие догми може да се верува или не, некои веруваат во други догми, други вери... и све се сведува на тоа и сите религии си докажуваат една на друга кој е во право...
верување = претпоставка = прогноза дадена без доволен број релевантни показатели

имаше едно филмче со Нико (стивен Сигал ) незнам како се викаше ...со возот кога го киднапираа...и тој главниот на бандата кажа една добра мисла -реченица :

"претпоставката (верувањето ) е мајка на сите заебанции "
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
НЕМА И НЕАМИН



од кај знаеш????

јас не го негирам господ....он сам така прави еве имаш гладови леукемии свашта КАДЕ Е мили можеби господ ги зима парите од осигурањето:vozbud:



зошто на се емокниот му требале 7 дена за да го створи светот а 7миот се одмарал....значи изморен е во клиника-невропсихијатрија за богови е.....многу работа не е на арно
bog postoi a covekot e zol ilakom koj saka mnogu poveke.
bog e mnogu dobar i mnogumilostiv , covekot go otvrli boga a go zasaka zloto , poarno da krade , lakom za vlast i mok ,a bolestite se posledica od coveckata zla volja da dobie poveke a so toa da sozdade VOJNA koj nosi bolesti gladovi, za 7 dena ne bukvalno kako nasite sedum dena, oti za boga 1000 godini se kako eden den ,a eden den kako 1000 godini petr 3;8 bog postoi i negovoto carstvo i slava se vecni amin
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
ајде де атеисти пошто сте толку по наукава и логикава се чудам како го објаснувате настанувањето на светов? хм... велите експлозија од што настанала таа експлозија ? кој е почетокот ? Првиот атом кој го создал ? од каде произлегол? Како го објаснувате тоа што вселената е бесконечна? не можите да ми зборувате ни за бог и идеја зошто сте материјалисти...кој е вачиот логичен заклучок од вашите просветлени умови? Ништо не барам само тоа да ми кажите како од ништо настанало нешто ? Кој е тој разум ( бездруго мора да е нешто слично на разум т.е многу поголемо од тоа неспознајно за нас ) што не создал до можиме да перцепираме, да креираме и самите да создаваме? просто можеше да не ни биде дадено и да бидиме животни не постои случајност и случајноста е нешто кое не може да произлезе од ништо туку од нешто што постои и битува на негова основа....
Нашиот одговор е јасен Бог ( во принцип и во верата има голема логика но кој да ја свати? )
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
ајде де атеисти пошто сте толку по наукава и логикава се чудам како го објаснувате настанувањето на светов? хм... велите експлозија од што настанала таа експлозија ? кој е почетокот ? Првиот атом кој го создал ? од каде произлегол? Како го објаснувате тоа што вселената е бесконечна? не можите да ми зборувате ни за бог и идеја зошто сте материјалисти...кој е вачиот логичен заклучок од вашите просветлени умови? Ништо не барам само тоа да ми кажите како од ништо настанало нешто ? Кој е тој разум ( бездруго мора да е нешто слично на разум т.е многу поголемо од тоа неспознајно за нас ) што не создал до можиме да перцепираме, да креираме и самите да создаваме? просто можеше да не ни биде дадено и да бидиме животни не постои случајност и случајноста е нешто кое не може да произлезе од ништо туку од нешто што постои и битува на негова основа....
Нашиот одговор е јасен Бог ( во принцип и во верата има голема логика но кој да ја свати? )
sosema te podrzuvam g-ca lubov :)
 

Crki

Agnostic 6.9
Член од
1 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
2
Ајде ти Г-ца Љубов со твојот просветлен ум, кој ги знае сите тјани на светов, објасними научно со примери и експериметни, како тоа Бог го создал светот, на кој начин со кои методи? како сме настанале ние, како не создал, дај некакви докази научни археолошки, докази со обзервација, за тоа суштество кое создало све и кое е одговорно за се, кое само вие верниците го знаете од пуста верба?

Како тоа китовите имаат закржлавени нозе, а исто и змиите?
Зашто шимпанзото и човекот имаат 98% посто исти гени?
Зашто птиците настанале од диносауруси?
Зашто 95% од видовите што некогаш живееле на земјава се изумрени?
Зашто пред 65 милиони години паднала комета од која изумреле диносаурусите?
Зашто изумреле диносаурусите зашто господ не им дозволил да преживеат?
Зашто имаме позадинска микробранова радијација остаток од биг бенгот?
Зашто за 300милиони години од сеа нашата галаксија ќе се судри со галасијата Андромеда и ке одитеме у курац?
Зашто за 5 милијарди години нашето сонце ќе згасне, што сака со ова господ да напраи?
Зашто во средината на нашата галасија има супер масивна црна дупка која со тек на време ќе ја голтне цела галаксија?
Зашто господ и на кој начин создал квазари најстрашните вселенски тела?
Зашто земјата е стара 4.5 милијарди години а не 5000 според библијата?
Зашто господ оставил во земјата фосили, од астралопитекус, хомо еректус и други примати слични на човекот зашто тие сега не се живи?
Зашто христијаснкиот бог е правиот, а не Зевс, Хорус, Јупитер, Кришна, Тор, Амон Ра?
Ајде ти објасни со докази како тоа бог го створил првиот атом, и кажими од каде ги влечеш сознанијата, само не ми кажувај дека знаеш длабоко внатре во себе од верба и дека ја гледаш светлината?
Кој го створил бог? Ако постоел од секогаш од каде знаеш? Од кај си толку сигурна?
Ричар Докинс вика дека хомо сапиенсот се појавил пред 150.000 до 250.000 илјади години овој податок е базиран на научни истражувања, Зашто на господ му текнало да прати месија пред 2000 години, зашто баш тогаш?

Еве ти некопку прашања да размислуваш, можеби ќе ти ги тргнат оковите на религијата...
 
A

ateist

Гостин
ateistite , nevernite citiraat delovi od pismoto,

i kako ti bate ateist go odrekuvas boga a citiras sveti zborovi,
Епа батка Отсега и Атеистите имаат ПОЛНО право да се повикуваат на Библијата

Ќе мора да се навикнете на таа работа .

зошто ?

Епа кога религиозните , капиталистите , владетелите ЈА злоупотребуваат БИБЛИЈАТА

за свој приватни работи ИАКО нив Библијата им гарантира ПЕКОЛ

тогаш зошто па ние Атеистите да не се повикаме кога и нас ни треба

Тие финти од Религиозните демек остајте ни ја нас Библијата ние фино си ја злоупотребуваме СЕ МИНАТО .
Не еднаш атеистите се заебаа на оваа финта од религиозните па после крваво ги чинеше .

Еве што им гарантира Библијата на Религионите ,Капиталитите , властољупците :

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека Капиталистите ги Угнетуваат-Искористуваат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли Богатите - Капиталистите тие, кои ве Угнетуваат и ве влечат по судилиштата?


Римјаните: 13:3 Зашто владетелите не се страв за добро дело, туку за зло.

1 Коринтјани: 2:6 Па сепак, ја говориме мудроста меѓу совршените; но не мудроста на овој свет ни на владетелите на овој свет, кои пропаѓаат,
2:8 која не ја запознал ниеден од владетелите на светов, зашто ако ја беа познале, немаше да Го распнат Господа на славата

Матеј: 23:4 Туку врзуваат тешки и неподносливи бремиња и ги ставаат врз плеќите на луѓето, а самите не сакаат ни со прст да ги помрднат.

Лука: 11:46 Тој пак им рече: „Горко ви вам - законици, зашто ги натоварувате луѓето со бремиња, што тешко се носат, а вие самите ни со еден прст не се допирате до бремињата..
.
.
.
штом вие на кој библијата ви гарантира Пекол па пет пари не фрлате за тоа

па ние ли атеистите да се грижиме ........фуј
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Ајде ти Г-ца Љубов со твојот просветлен ум, кој ги знае сите тјани на светов, објасними научно со примери и експериметни, како тоа Бог го создал светот, на кој начин со кои методи? како сме настанале ние, како не создал, дај некакви докази научни археолошки, докази со обзервација, за тоа суштество кое создало све и кое е одговорно за се, кое само вие верниците го знаете од пуста верба?

Како тоа китовите имаат закржлавени нозе, а исто и змиите?
Зашто шимпанзото и човекот имаат 98% посто исти гени?
Зашто птиците настанале од диносауруси?
Зашто 95% од видовите што некогаш живееле на земјава се изумрени?
Зашто пред 65 милиони години паднала комета од која изумреле диносаурусите?
Зашто изумреле диносаурусите зашто господ не им дозволил да преживеат?
Зашто имаме позадинска микробранова радијација остаток од биг бенгот?
Зашто за 300милиони години од сеа нашата галаксија ќе се судри со галасијата Андромеда и ке одитеме у курац?
Зашто за 5 милијарди години нашето сонце ќе згасне, што сака со ова господ да напраи?
Зашто во средината на нашата галасија има супер масивна црна дупка која со тек на време ќе ја голтне цела галаксија?
Зашто господ и на кој начин создал квазари најстрашните вселенски тела?
Зашто земјата е стара 4.5 милијарди години а не 5000 според библијата?
Зашто господ оставил во земјата фосили, од астралопитекус, хомо еректус и други примати слични на човекот зашто тие сега не се живи?
Зашто христијаснкиот бог е правиот, а не Зевс, Хорус, Јупитер, Кришна, Тор, Амон Ра?
Ајде ти објасни со докази како тоа бог го створил првиот атом, и кажими од каде ги влечеш сознанијата, само не ми кажувај дека знаеш длабоко внатре во себе од верба и дека ја гледаш светлината?
Кој го створил бог? Ако постоел од секогаш од каде знаеш? Од кај си толку сигурна?
Ричар Докинс вика дека хомо сапиенсот се појавил пред 150.000 до 250.000 илјади години овој податок е базиран на научни истражувања, Зашто на господ му текнало да прати месија пред 2000 години, зашто баш тогаш?

Еве ти некопку прашања да размислуваш, можеби ќе ти ги тргнат оковите на религијата...
kako prvo razmisli so svoja glava a ne so usta,bog se sozdade i nego nikoj nego sozdade ,sozdatel e bog koj ne zivee vo vremeto i prostorot , kako vtoro ti toa sto go kazuvas go veruvas deka e taka,no ne e taka, sepak toa e vera materjalizam, blazeni se onie koi poveruvale bez da go vidat boga , ima luge sto bile blisku do smrtta i se spasile, objasni go toa, berovo 1996 godina padna topce nebesno vo berovo koga bese den za post a lugeto go pomestija denot bese 28 avgust, lugeto svedoci se za toj nastan ,toa bese bozja sila ,postojat luge koi raskazuvaat za boga za angeli vidoviti luge,mnogu naucnici koi bile protiv boga zabegale, pricinata na seto postoene e boga sto se on sozdade da zivee ,amin slava na boga
 
A

ateist

Гостин
, blazeni se onie koi poveruvale bez da go vidat boga ,
блажени се кој не виделе а поверувале се однесува на Комунистите и Анархистите

еве :

Дела Ап.: 2:44 А сите кои Поверуваа беа заедно и сè им беше Општо- Заедничко.
4:4 А мнозина од оние, кои го чуја словото, поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
4:32 А множеството на оние, кои Поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше Општо-Заедничко..
.
.
ОЧИГЛЕДНО :

Комунистите и Анархистите ја имаат ИСТАТА Вера како и првите Христијани Идеалисти

кој биле поучувани од самите Апостоли кој биле Христови Ученици !


затоа не врши без везе пропаганда кога тоа воопшто не се однесува на вас религиозните .
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
блажени се кој не виделе а поверувале се однесува на Комунистите и Анархистите

еве :

Дела Ап.: 2:44 А сите кои Поверуваа беа заедно и сè им беше Општо- Заедничко.
4:4 А мнозина од оние, кои го чуја словото, поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
4:32 А множеството на оние, кои Поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше Општо-Заедничко..
.
.
ОЧИГЛЕДНО :

Комунистите и Анархистите ја имаат ИСТАТА Вера како и првите Христијани Идеалисти

кој биле поучувани од самите Апостоли кој биле Христови Ученици !


затоа не врши без везе пропаганда кога тоа воопшто не се однесувана вас религиозните .
ucitel treba da bides bate, toa se odnesuva na prvite hristijani, i ne propangiraj deka toa sae odnesuva na kumunistite, koi ne odele vo crkva vo domot bozji ,pa kamo da veruvaat vo boga , setise na titova jugoslavija kako ti kazuvale deka bilo,tuku onie koi poveruvaa se prvite hristijani , i se poveke se zgolemubaa onie koi veruvaa vo gospoda dela 5;14.zar kumunistite i anarhistite ?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
slabi odgovori davate, toa na deca u osnovno zborete im koa use ne mozat da mislat pa mozete da im pikate vo praznite glavi sekakvi gluposti use da gi plasite so toa peenjeto i ikonite. Da imase bog ke imase edna vera a ne triipeeset a sto ke kazes za starite religii, kao demek tie samite lugeto gi izmislile ama bas tvojata vera e bas od praviot bog, pa taka mislat site za svojata vera toa e problemot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom