ПРОЕКТ ЗА САМОВРАБОТУВАЊЕ

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
streli,lakovi???? prodal nesto??web strana???

не е темата за бизнисот негов ама ок, да доста има продадено, во Македонија се отвора или веќе се отвори стрелачка асоцијација и дел од него набавија лакови, работи со дистрибутер и тој се грижи за се, презадоволен е со бизнисот.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
ке сака ли некој да ми каже несто повеке за самовработување на студенти негде процитав студент да има фирма на негово име имало многу поволности ако сака некој нека казе збор цва
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
100
Поени од реакции
3
Dali so proektot za samovrabotuvanje dobivate samo nekoja obuka ili za pocetok vi naoga vladata i rabota ...
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Го разгледам сајтот на агенција за вработување . Премногу ми е комплицирано за да разберам (не сакам бирократија :) ). Дали може некој што има искуство со процесот да ми подобјасни:
Јас веќе имам своја компанија во која имам двајца вработени ( со мене тројца). Дали на било кој начин сум компатибилен за овој начин на кредитирање?
Не би ми било проблем да ги одјавам и пак да ги пријавам вработените а и планирам да вработам уште двајца.
Јас никогаш не сум бил пријавен у тоа биро за вработување.
Дали има некој процедура во која треба да се вклучам, дали има неке документе што треба да ги приложам, дали тоа се реализира преку комерцијалниве банки или тоа иде директно преку агенцијата....?
Исто разбрав и неколку искуства дека имало некои услови (откако ќе ти го одобрат кредитот) што биле мошне проблематични - дека не си смеел да ги одјавиш вработените во наредните пет години, дека имало некои ограничувања во однос на водење на бизнисот и сл.
Однапред благодарен :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
ке сака ли некој да ми каже несто повеке за самовработување на студенти негде процитав студент да има фирма на негово име имало многу поволности ако сака некој нека казе збор цва
И јас сум за истото прашање мада друже најдобро е да имаш човек што работи во биро каде се пријавувате секој месец и тој да ти објасни реално што е подобро и што возможно.Јас моментално сум на разговор деновиве со книговодители да ми објаснат многу работи како стојат давачките секој месец како е подобро да гласи фирмата и тн.Во скоро време планирам да бидам во процедура за овој кредит од 3000 евра.Сите зборуват различно едни УНДП не биле многу добри што како не знам.Така да јас мислам дека кога би биле да аплицираме ќе ни се разјаснат многу работи.Не сме ни први ни последни ,секој илјадити килиметар започнува од првиот чекор ;)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Го разгледам сајтот на агенција за вработување . Премногу ми е комплицирано за да разберам (не сакам бирократија :) ). Дали може некој што има искуство со процесот да ми подобјасни:
Јас веќе имам своја компанија во која имам двајца вработени ( со мене тројца). Дали на било кој начин сум компатибилен за овој начин на кредитирање?
Не би ми било проблем да ги одјавам и пак да ги пријавам вработените а и планирам да вработам уште двајца.
Јас никогаш не сум бил пријавен у тоа биро за вработување.
Дали има некој процедура во која треба да се вклучам, дали има неке документе што треба да ги приложам, дали тоа се реализира преку комерцијалниве банки или тоа иде директно преку агенцијата....?
Исто разбрав и неколку искуства дека имало некои услови (откако ќе ти го одобрат кредитот) што биле мошне проблематични - дека не си смеел да ги одјавиш вработените во наредните пет години, дека имало некои ограничувања во однос на водење на бизнисот и сл.
Однапред благодарен :)
Mislam deka ne mozes da si na crno imal firma pa sakas da rabotis ispravno toa e druga matematika ovaka zosto bi ti dale na tebe razmisli imas firma imas uste dvajca zaposleni placas pridonesi sekoj mesec ..Cela finta ovde e sto povece ludje da se vklucat da davaat nekoj denar vo budjet ti vece izdvojivas ne si interesen ( ako me razbra sto mislam )
--- надополнето: 28 јули 2013 во 04:17 ---
И јас сум за истото прашање мада друже најдобро е да имаш човек што работи во биро каде се пријавувате секој месец и тој да ти објасни реално што е подобро и што возможно.Јас моментално сум на разговор деновиве со книговодители да ми објаснат многу работи како стојат давачките секој месец како е подобро да гласи фирмата и тн.Во скоро време планирам да бидам во процедура за овој кредит од 3000 евра.Сите зборуват различно едни УНДП не биле многу добри што како не знам.Така да јас мислам дека кога би биле да аплицираме ќе ни се разјаснат многу работи.Не сме ни први ни последни ,секој илјадити килиметар започнува од првиот чекор ;)

AAa neee ne taka pred da apliciras treba da bides zapoznaen so se pa potoa apliciras ...
Ako citas dobro i ovde ce najdes se za sto ne ti e jasno mozes i da prasas mislev kolku se troskovi za knigovoditel sto e najdobro da ragistriras itd imase tema mnogu dobro objasneto
--- надополнето: 28 јули 2013 во 04:24 ---
Dali so proektot za samovrabotuvanje dobivate samo nekoja obuka ili za pocetok vi naoga vladata i rabota ...
Da ti naodja vladata rabota samo ti treba da izberes vo koja firma ce rabotis mozebi nekoja kompanija i nema da ti se dopadne pa ce se obrukaat ludjeto najverojatno da ne se macis ce apliciras elektronski zosto da odis do biro ...Sega najnovo sto slusnav i crven tepih ce siele pa kako ce te precekaat koga ce vlezes vo kompanija da ne se posramotat ludjeto :ROFLMAO:
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Mislam deka ne mozes da si na crno imal firma pa sakas da rabotis ispravno toa e druga matematika ovaka zosto bi ti dale na tebe razmisli imas firma imas uste dvajca zaposleni placas pridonesi sekoj mesec ..Cela finta ovde e sto povece ludje da se vklucat da davaat nekoj denar vo budjet ti vece izdvojivas ne si interesen ( ako me razbra sto mislam )
--- надополнето: 28 јули 2013 во 04:17 ---



AAa neee ne taka pred da apliciras treba da bides zapoznaen so se pa potoa apliciras ...
Ako citas dobro i ovde ce najdes se za sto ne ti e jasno mozes i da prasas mislev kolku se troskovi za knigovoditel sto e najdobro da ragistriras itd imase tema mnogu dobro objasneto
--- надополнето: 28 јули 2013 во 04:24 ---


Da ti naodja vladata rabota samo ti treba da izberes vo koja firma ce rabotis mozebi nekoja kompanija i nema da ti se dopadne pa ce se obrukaat ludjeto najverojatno da ne se macis ce apliciras elektronski zosto da odis do biro ...Sega najnovo sto slusnav i crven tepih ce siele pa kako ce te precekaat koga ce vlezes vo kompanija da ne se posramotat ludjeto :ROFLMAO:
Па трошкови како што ми кажаа се тие: секој месец придонеси здравство пензиско за секој вработен тоа може да ти биде на пола работно време на 4h како за почеток што значи 5000ден на човек,6000 денари годишно за комуналии,190 ден.секој месец радио дифузна такса,книговодител 1000 до 2000 ден.зависи од фирма сепак ние ќе сме само двајца вработени така да нема да биде повеќе,ќирија во случајот нема да плаќаме (сепак и тоа треба да се зема во предвид),струја вода на ова си давам моја претпоставка до 2000ден.немаме некој огромни машини што трошат многу струја, но сепак се смета за индустриска .
10 000+500+190+2000+1000=13690 секој месец (овде не е сметена ќиријата )
Јас мислам така сега доколку во нешто не сум во право или сум испуштил слободно ме кореѓирајте...:)
Btw а како се пријавува електронски за да не мора да одиш во биро ? Јас мислам и дека партиски врски ти треба за да го добиеш овој кредит сепак во нашата држава за жал така стојат работите... :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
1.Kirija zavisi dali imas sopstven prostor ili iznajmuvas ducan i zavisi od grad
2.Plata so zdravstveno 18.000 den ... direktor 8000+4000 zdravstveno penziono.. rabotnik 4000 plus 2000 zdravstveno penziono = 18000 den ti moras da gi pustis plata na tebe i rabotnik sekoj mesec ( ako ste dvajca )
3.odrzuvanje smetka 200 den sekoj mesec(banka )
4.knigovoditel jas placam 1500 den
5.djubre struja voda tv ( zavisi od grad) tv e 190 den
6.godisna taksa za firma ednas se placa za cela godina 6000 plus 2000 den za ducan
7.razni troskovi vo pocetok se povece potoa pomalku mislev trgovska kniga , razni formulari itd itd
8.E sega zavisi mnogu sto dejnost si primer ako si gradeznistvo ne ti treba ducan ama ako si trgovija primer raftovi da sredis ducan primer krecenje reklama itd , na sto ce se greees primer klima ( trosok ) , roba da nabavis
Mozebi nesto sum ispustil
-----------------
Btw а како се пријавува електронски за да не мора да одиш во биро ?
Nema toa ako mislis na mojot post se zezav so Goran 222 moras sam da odis i prijavis se barem jas taka mislam mozebi ima nekoja novina vo medjuvreme

Samo napred neka ti e sekogas edna misla vo pamet od otvaranje na firma uste prviot den imas troskovi

So sreca
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
1.Kirija zavisi dali imas sopstven prostor ili iznajmuvas ducan i zavisi od grad
2.Plata so zdravstveno 18.000 den ... direktor 8000+4000 zdravstveno penziono.. rabotnik 4000 plus 2000 zdravstveno penziono = 18000 den ti moras da gi pustis plata na tebe i rabotnik sekoj mesec ( ako ste dvajca )
3.odrzuvanje smetka 200 den sekoj mesec(banka )
4.knigovoditel jas placam 1500 den
5.djubre struja voda tv ( zavisi od grad) tv e 190 den
6.godisna taksa za firma ednas se placa za cela godina 6000 plus 2000 den za ducan
7.razni troskovi vo pocetok se povece potoa pomalku mislev trgovska kniga , razni formulari itd itd
8.E sega zavisi mnogu sto dejnost si primer ako si gradeznistvo ne ti treba ducan ama ako si trgovija primer raftovi da sredis ducan primer krecenje reklama itd , na sto ce se greees primer klima ( trosok ) , roba da nabavis
Mozebi nesto sum ispustil
-----------------
Btw а како се пријавува електронски за да не мора да одиш во биро ?
Nema toa ako mislis na mojot post se zezav so Goran 222 moras sam da odis i prijavis se barem jas taka mislam mozebi ima nekoja novina vo medjuvreme

Samo napred neka ti e sekogas edna misla vo pamet od otvaranje na firma uste prviot den imas troskovi

So sreca
Зависи фирмата како гласи дали ќе биде ДООЕЛ , ДОО или нешто др. На ДООЕЛ имаш многу давачки јас сакам да отворам како Занаетчија тука трошоците биле многу минимални.Значи јас работам на долниот спрат од куќата и немам многу за уложување една малтарија на ѕидови излог прозорци,врата и ми фалат некој мали машини што не се многу скапи.За греење како што спомна ќе се занимавам со мебел така да греењето не е проблем,струјата исто така е многу мала.Денес бев во ова бирото што е за самовработување прашав и има два кредити едниот неповратен јануари февруари било пријавувањето и проецсот траел околу 4 месеци така нешто а другиот 3000евра е повратен и скоро секој месец можело да се аплицира за овој кредит и една година имаш грејс период и од наредната вракаш на банката зависи колку промет правиш.Е сега ако веќе си во тие води ако не ти е тешко некој совет да ми дадеш што е подорбо од твоја страна.поздрав
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
ако некој сака да биде газда на фирма а си го има мандалото во раце не му е владата крива
3000е се сосема доволни за да ти дадат инјекција и стимул за да се самовработиш
грантов е мајка за занаетчии и трговци поединци шо работеле на црно до сега
ама некој си сака да му ја отворат фирмата и да му ја разработат а он само парите да ги троши, така во соништата, ова е реален свет, крут и лош, не си замислувајте бајки и приказни, ако ви се работи изволте, ако ви се клати врата ојте кај комшиите
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
ако некој сака да биде газда на фирма а си го има мандалото во раце не му е владата крива
3000е се сосема доволни за да ти дадат инјекција и стимул за да се самовработиш
А бе го тепаат тој што нејќи да ги земи тие 3000 евра :icon_lol:.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Они ти направиле математика веќе за тие 3000 евра ќе добијат дупло повеќе.
Но тоа не е поентата на проектот.
Поентата е да се биде почне и да се активира претприемаштвото,само тоа што фали е добра стратегија за тоа.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
А бе го тепаат тој што нејќи да ги земи тие 3000 евра :icon_lol:.
математички гледано, 3000е ти ќе и ги вратиш на државата во рок од 2 години плаќање придонеси
ама ако си отвориш сам без субвенции ни тоа нема да го видиш
данок мора да се плаќа тоа е секаде факт и закон
ама изгледа нас никако не ни се погодува, јас имам намера да земам ваква направија до година напролет
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
математички гледано, 3000е ти ќе и ги вратиш на државата во рок од 2 години плаќање придонеси
ама ако си отвориш сам без субвенции ни тоа нема да го видиш
данок мора да се плаќа тоа е секаде факт и закон
ама изгледа нас никако не ни се погодува, јас имам намера да земам ваква направија до година напролет
Епа на нашиот народ нема погодба како што ми изгледа мене да не сакат некој за нив да им отвори да работи они само да го збират медот ц ц ц колку се само неблагодарни кажете не ми се работи и не сакам да се замарам со одговорности !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom