ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Здраво. Ми требаат материјали за семинарска по Арбитражно право и Право на ЕУ, правда и внатрешни работи на ЕУ. Доколку има некој би му била многу благодарна. :) Поздрав.
Аман бе никој ли немате никакви материјали за Арбитражно право .... :(
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Вторник и среда ќе има предавања на правниот факултет? Сега една колешка ми кажа дека биле неработни денови, а на страната од факултетот ништо нема за тоа.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Вторник и среда ќе има предавања на правниот факултет? Сега една колешка ми кажа дека биле неработни денови, а на страната од факултетот ништо нема за тоа.
Среда нема предавања, а за вторник колку што знам ќе има. Е сеа незнам за другите предавања, ама ја тие што требаше у четврток да ги имам ќе се одржат овој понеделник, најверојатно и за другите така ќе биде.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Трудово право можит да се учит само од закон за вториот колоквиум?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Дали овие на нашиов ценет и драг факултет се при здрава свест и чист разум?Очигледно дека не бидејќи кога го видов распоредов за полагање косава ми се крена.На некој таму изгледа му е сасвим нормално да се полагет испити до кај 15ти јули.Да,да добро прочитавте 15ти ЈУЛИ и тоа ако имаме среќа толку рано да завршиме.Сега сфаќам колку сум била уствари среќна што последниот испит лани ми беше на 28 јуни.Ах па тоа беше успех за разлика од ова лајнаријава шо ја имет напраено сега.По сите правила и прописи колоквиумска недела требит нас да ни започнит на 17ти јуни,ама на некој таму му прднало нешто во умот па ај сега ќе си играт курташак со нас студентиве'Па шо ги ебам нека полагет јули!' Aко требит и ќе пукниме на она горештина не е ич проблем битно вас да ви одговарат. А да ги прашам нив дали водет сметка и за студентиве шо не се од Скопје на пример?Дали тие студенти требит негде да спиет и да живеет?Ма нека си дает уште 200 евра за стан во јуни и јули.То им е една опција.Другата ваљда им е поекономична и во ист ден нека идет и нека се враќет од Гевгелија со автобус на сред јули зошто ејј на некој гениј му текнало да полагет испити тогаш. Олку не сум била напиздена од фалуктетов никогаш. Гледам од 17ти мај се полагет колоквиуми од прв,трет и петти семестар и сите завршвет најкасно до 11:00 часот па зш ние не полагаме после нив?Озбилно прашвам зш?Стварно не ми е јасно,ако некој знајт би му била многу благодарна ако ми објаснит.Најсериозно!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ја ова распоредов не го разбирам...
Коа се полагаат колоквиуми од Четврт семестар, а кога испити од истиот?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Ја ова распоредов не го разбирам...
Коа се полагаат колоквиуми од Четврт семестар, а кога испити од истиот?
Колоквиуми од 3ти до 13ти.Испитите после професорите си ги закажват немат уште термини за нив.
 
Член од
4 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
идни колеги, да ја положам матурава и ќе се запишам на Правниот факултет Јустинијан Први на смерот Правни студии. Неколку пати се менуваше системот па би сакал да ми кажете како функционира сега полагањето? Колкави се квотите и некакви други битни информации кои ќе треба да ги знам како иден студент на овој смер. И кога оваа година почнува уписот?
Благодарам :)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
идни колеги, да ја положам матурава и ќе се запишам на Правниот факултет Јустинијан Први на смерот Правни студии. Неколку пати се менуваше системот па би сакал да ми кажете како функционира сега полагањето? Колкави се квотите и некакви други битни информации кои ќе треба да ги знам како иден студент на овој смер. И кога оваа година почнува уписот?
Благодарам :)
положен предмет = колоквиум 1 (најмалку 8/15) + колоквиум 2 (најмалку 8/15) + завршен испит (усен/писмен иако мене сите усни ми беа, ама може да бираш по некои предмети) (+ поени од активност што е дискутабилно, ама сепак не се губи ништо ако си активен), исто така треба да имаш и минимум 50% присуство ама и тоа е некако дискутабилно.

Општо за факултетот мое видување како студент од прва година, горе-долу во ред е до сега, само треба да знаеш да се бориш за тоа што ти припаѓа и да имаш доста трпение :)
Околу тежината на материјата, од лично искуство можам да ти кажам дека ако учиш редовно ќе немаш гајле, ама гледам дека и тие што не се баш редовни се снаоѓаат, па од тебе зависи што сакаш да постигнеш.
За уписите имаше доста документи и уплатници искрено не знам точно што и како треба, ако знае друг нека те упати, секако ќе имаат објавено. Ах и да, навикни се на тоа да ти побелува косата додека чекаш некој резултат/известување од сајтот :D
 
Член од
4 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Прашањата од колоквиумите (тие по 8/15-Б.) се компјутерски на заокружување?
[
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Прашањата од колоквиумите (тие по 8/15-Б.) се компјутерски на заокружување?
[
Да, на заокружување се. Имаш 15 прашања и од тие 15 треба да имаш минимум 8 точни за да положиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom