ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
3 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ок луѓе полагам казнено-процесно, римско и граѓанско сега во сесија. Има ли некој да ми даде некое инфо? Дали се паѓаат прашањата казнено процесно, дали има нешто римско? Граѓанско треба ли да се учи од практикум, или доволно е од книгата. Ја сум постара генерација полагам прашања и есеј. Мада ваљда се исти прашањата и за уводни колоквиуми и за нашите испити. Фала унапред!
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Меил од Ангел Ристов или Катерина Кочковска ? Преитно ми е :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.011
Поени од реакции
1.129
Ок луѓе полагам казнено-процесно, римско и граѓанско сега во сесија. Има ли некој да ми даде некое инфо? Дали се паѓаат прашањата казнено процесно, дали има нешто римско? Граѓанско треба ли да се учи од практикум, или доволно е од книгата. Ја сум постара генерација полагам прашања и есеј. Мада ваљда се исти прашањата и за уводни колоквиуми и за нашите испити. Фала унапред!

Казнено Процесно се паѓаат прашања , за 2 колоквиум сите 35 прашања се паднаа од копирници а за 1 колоквиум имаше десетина прашања нови на колоквиум а другите беа од копирници . Тоа е од сега последното полагање на Казнено Процесно , а за Римско и Граѓанско општ дел не знам дали ќе се паѓаат прашања , јас кога полагав Римско пред 2 години ми се паѓаа прашања а сега не знам како е , а Граѓанско општ дел дел прашања никогаш не се паѓаат туку земи и учи , книга за испит а практикум за есеј така барем беше кога јас полагав пред две години , сега не знам можеби е поинаку , најдобро е да си прашаш некого што сега е 1 година .
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.431
Поени од реакции
7.859
Ajde tie sro polagale lani gragansko usniot ispit neka kazat dali prasuva ood praktikum, i dali e lesno/dali se polozuva... ITNO MI E, ve molam. pozdrav.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Ajde tie sro polagale lani gragansko usniot ispit neka kazat dali prasuva ood praktikum, i dali e lesno/dali se polozuva... ITNO MI E, ve molam. pozdrav.
Многу малку прашуваше од практикум па ваљда немат да си баш ти 'среќникот' и тебе да те прашат.Паднаа луѓе што апла ништо не знаеја ако ти е учен немај гајле :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.431
Поени од реакции
7.859
Многу малку прашуваше од практикум па ваљда немат да си баш ти 'среќникот' и тебе да те прашат.Паднаа луѓе што апла ништо не знаеја ако ти е учен немај гајле :)
Valjda i da mi postavi 1 prasanje od praktikum nema da e presudno ako gi znam drugite prasanja... :) fala ti
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Многу малку прашуваше од практикум па ваљда немат да си баш ти 'среќникот' и тебе да те прашат.Паднаа луѓе што апла ништо не знаеја ако ти е учен немај гајле :)

А какви прашања имаше за колоквиумите по новиот систем? Имаше многу детали? Имаше прашања од Практикумот? :oops:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.431
Поени од реакции
7.859
na kolok. imase se, i praktikum i kniga... za 1-3 prasanja bea povekje od kniga, odnos 9 od knigq 6 od praktikum.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
na kolok. imase se, i praktikum i kniga... za 1-3 prasanja bea povekje od kniga, odnos 9 od knigq 6 od praktikum.

Извини што пак замарам, ама знам дека за прв кол. е 1.-73 стр од практикум, а за втор кол. кои страни се од практикум? По нова програма сум вонредно, така да не знам ништо :(
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Чаре за "немате посетувано настава по тој и тој предмет затоа не можете да пријавите поправен"?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Се плашам за испитов Административно ко глушец. Како ви беше вас,лесно поминавте?И ако полагаше некој Казнено понеделникот нек кажит како беше :)
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
31
Поени од реакции
7
Ок луѓе полагам казнено-процесно, римско и граѓанско сега во сесија. Има ли некој да ми даде некое инфо? Дали се паѓаат прашањата казнено процесно, дали има нешто римско? Граѓанско треба ли да се учи од практикум, или доволно е од книгата. Ја сум постара генерација полагам прашања и есеј. Мада ваљда се исти прашањата и за уводни колоквиуми и за нашите испити. Фала унапред!
BrightStar полагаше римско, како помина, се паѓаат нешто прашања, какви беа прашањата се паѓаше ли од практикум нешто? :) фала
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
BrightStar полагаше римско, како помина, се паѓаат нешто прашања, какви беа прашањата се паѓаше ли од практикум нешто? :) фала
Римско се паѓаа поприлично прашањата. Има два типа, оние што се паѓаа беа тие со повише кодификации, брак, сопственост. Иначе знае ли некој граѓанско есеј што се паѓа? Дали е исто од практикум како стварно или е нешто раскажување?

Фокси незнам од која програма си, али у оваа постара у која сум ја и Административно и Казнено се лесни. Казнено се прашања, а Административно презентации. А и кадарот не е проблематичен. Јбг мала утеха:)
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
31
Поени од реакции
7
BrightStar само уште ова да те прашам дали римско ги имаш прашањата во електронска форма да ми ги пратиш ќе ти бидам мн благодарна :D:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom