ПМФ

Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Можно е да се запишам на постдипломски биологија, иако студирам нешто кое нема благе везе со биологијата? Дополагање предмети постои како опција?
шо те натера биологија постдипломски да одиш? :D шо студираш ако не е тајна?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Можно е да се запишам на постдипломски биологија, иако студирам нешто кое нема благе везе со биологијата? Дополагање предмети постои како опција?
Многу тешко, тие едваj нас не примаат не па од страна...
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Можи некој од биолозите да би дај краток опис на насоката Молекуларна Биоллогија(ако сеуште постои), и како се располага со опрема и материјали за изведба на практичната настава..
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Можи некој од биолозите да би дај краток опис на насоката Молекуларна Биоллогија(ако сеуште постои), и како се располага со опрема и материјали за изведба на практичната настава..
90% е истата програма со биохемија и физиологија, предметите се делат дури во 4та година.
Условите за вежби на цел институт не се на некое којзнае какво ниво, ама гледаме да извлечеме најмногу што можеме.
Конкретно вежбите за предметот молекуларна биологија се мизерија, главно зашто молекуларни методи за работа се многу скапи и нема институтот средства да ги покрива за практична настава, така што на вежби ние изведувавме само електрофореза, и резултати читавме.
За PCR само рекла казала слушавме, ни раскажаа како работи, амплификација на ДНА како се одвива и отприлика тоа.

Што може за мене како биохемичар и физиолог и да е доволно (барем ако се тешам така), ама за молекуларен биолог дефинитивно не е.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Можи некој од биолозите да би дај краток опис на насоката Молекуларна Биоллогија(ако сеуште постои), и како се располага со опрема и материјали за изведба на практичната настава..
Мизерија невидена, ме мрзи да пишувам. Пиши ми инбокс ќе ти објаснам, само николче слатко момченце ќе ти предава таа е топ новоста.

МНОГУ Е СЛАДОК :X3::X3::X3::X3::X3::X3::X3::X3::X3:

Мизериите ни веб сајт немаат, ја би те советувал да одиш на хемија, таму професорите се толку посветени што немаат време на крај на предавање да пуштаат пораки со цвеќиња и љубав, замисли.
И пораки како борете се, бидете силни и такви дрн-дрн приказни. Борете се, убаво е да се борите, ама немојте против ицко од крушеани и николче слатко момченце хехеххе
И не се фалат хемичариве дека се најдобри професори на балканот.

Уствари еве ти едно мислење
http://forum.kajgana.com/threads/ПМФ-Молекуларна-биологија.34953/#post-3401256

Ќе ја видиш мојата дипломска во инбокс од стое смиљков, вториот најдобар професор на балканот после ицко од крушеани. После ќе ги видиш резултатите од трудот на валенце славевска третиот најдобар професор на балканот и че видиш скроз исти бројки.
нема тука ништо сечено лепено и монтирано.
сам ќе процениш дали полжавите и школките во 2007 и 2014 се договориле у ист број да останат у брегалница.

пиши ми инбокс
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Мизерија невидена, ме мрзи да пишувам. Пиши ми инбокс ќе ти објаснам, само николче слатко момченце ќе ти предава таа е топ новоста.

Уствари еве ти едно мислење
http://forum.kajgana.com/threads/ПМФ-Молекуларна-биологија.34953/#post-3401256
Нема да и предава.
Ицко држи Имунологија на молекуларна.
Само ние сме кај Никола, од којшто јас сум и повеќе од задоволна.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Нема да и предава.
Ицко држи Имунологија на молекуларна.
Само ние сме кај Никола, од којшто јас сум и повеќе од задоволна.
Уште полошо :D
Уште по 3 вежби држите, останатите од слајдови или добија реагенси?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Уште полошо :D
Уште по 3 вежби држите, останатите од слајдови или добија реагенси?
10тина термини се
Работиме бе.. гел филтрација, дот блот, елиса, преципитација..
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
10тина термини се
Работиме бе.. гел филтрација, дот блот, елиса, преципитација..
Кај нас беа 4 или 5, еден термин садевме дрва со николче слатко момченце, а останатите си читаше од слајдови, напреднале годинава
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Кај нас беа 4 или 5, еден термин садевме дрва со николче слатко момченце, а останатите си читаше од слајдови, напреднале годинава
Прва година држат лабораториски вежби, не беа лоши, интересни ми беа техниките мене, ама затоа обрабока на резултати - смрт.
Криво ми е само алерго тест што немавме во програма :(
И проточна цитометрија :D
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Мизерија невидена, ме мрзи да пишувам. Пиши ми инбокс ќе ти објаснам, само николче слатко момченце ќе ти предава таа е топ новоста.

МНОГУ Е СЛАДОК :X3::X3::X3::X3::X3::X3::X3::X3::X3:

Мизериите ни веб сајт немаат, ја би те советувал да одиш на хемија, таму професорите се толку посветени што немаат време на крај на предавање да пуштаат пораки со цвеќиња и љубав, замисли.
И пораки како борете се, бидете силни и такви дрн-дрн приказни. Борете се, убаво е да се борите, ама немојте против ицко од крушеани и николче слатко момченце хехеххе
И не се фалат хемичариве дека се најдобри професори на балканот.

Уствари еве ти едно мислење
http://forum.kajgana.com/threads/ПМФ-Молекуларна-биологија.34953/#post-3401256

Ќе ја видиш мојата дипломска во инбокс од стое смиљков, вториот најдобар професор на балканот после ицко од крушеани. После ќе ги видиш резултатите од трудот на валенце славевска третиот најдобар професор на балканот и че видиш скроз исти бројки.
нема тука ништо сечено лепено и монтирано.
сам ќе процениш дали полжавите и школките во 2007 и 2014 се договориле у ист број да останат у брегалница.

пиши ми инбокс
Кој е бе тој Николче? Не сум го приметил досега, како се презива? :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Кој е бе тој Николче? Не сум го приметил досега, како се презива? :D
Неaм пoјмa, ме избришaл oд фб и ме блoкирaл. Мнoгу сaкa дa се сликa сo мaчки, не знaм дaли дoктoр нa нaуки кaкo негo не сфaтил декa терминoт мaчoмен не знaчи сликaње сo мaчки.
Јa кoристaм приликaтa дa му честитaм нoвa гoдинa и гoдинaвa пo две селфи нa денoт сo мaчoрoт, нaместo пo еден.

Истo тaкa нoв труд у списaние oд Врaње дa си нaпишaт сo ицкo oд крушеaни :love:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Неaм пoјмa, ме избришaл oд фб и ме блoкирaл. Мнoгу сaкa дa се сликa сo мaчки, не знaм дaли дoктoр нa нaуки кaкo негo не сфaтил декa терминoт мaчoмен не знaчи сликaње сo мaчки.
Јa кoристaм приликaтa дa му честитaм нoвa гoдинa и гoдинaвa пo две селфи нa денoт сo мaчoрoт, нaместo пo еден.

Истo тaкa нoв труд у списaние oд Врaње дa си нaпишaт сo ицкo oд крушеaни :love:
Аj па во новата година со помалку зависи да влезеш :P
 
Член од
7 декември 2012
Мислења
21
Поени од реакции
10
Кој е бе тој Николче? Не сум го приметил досега, како се презива? :D
Хаџи-Петрушев или нешто така. Јас сум од Хемиски на аналитичка биохемија и мислам дека Никола е еден од ретките кој се разбира во тоа што го работи. Ние бевме многу задоволни од него и доста научивме. Слушавме и други предмети од ИБ ама нешто слабо беше и со предавања и со вежби.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Хаџи-Петрушев или нешто така. Јас сум од Хемиски на аналитичка биохемија и мислам дека Никола е еден од ретките кој се разбира во тоа што го работи. Ние бевме многу задоволни од него и доста научивме. Слушавме и други предмети од ИБ ама нешто слабо беше и со предавања и со вежби.
Тaмaн рaбoтa дa не гo рaзбирa тoa штo гo рaбoти, 10 гoдини е нa ПМФ.
Блaгoдaрaм штo пoтврди декa прoфесoрите oд Институт зa Биoлoгијa врскa немaaт.

Туку другa ми беше дилемaтa се влечкa уште пo примaтијaди, фaти уште некoјa хемичaркa? :D

Бтв еднa oд прoфесoрките имa прoфил нa кaјгaнa, мoже дa пoчнете дa дoбивaте пoрaки кaкo се нaјбoљи и кaкo гoдинaвa нaпреднaле, oсвен у врaње пoчнaле и трудoви у Сурдулицa дa пишувaaт:X3:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom