ПМФ

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Студирам ветерина,али слушав Биофизика на ПМФ кај Топузоски.ГАД,ГАД невиден....
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Ајде малку да споделам импресии од оддржаните општински и регионални натпревари по биологија спроведени од Друштвото на Биолози на РМ(читај институтот за биологија при ПМФ)...

Многу сум згрозен.... како да кажам....револтиран од НЕСЕРИОЗНОСТА на целиов наптревар, од општата организација(тајминг, резултати, приговори) и пред се содржината на самите тестови(прашањата)! Па срамота е мајко му стара да се поставуваат прашања со толку грешки и нејаснотии! Ова не е е експеримент туку натпревар, кој не се организира за прв пат туку веќе неколку ако не 6-7 години уназад.

Меѓутоа, некако се ми стана јасно после регионалниот натпревар кога се соочив со ароганцијата на едниствениот претставник од институтот по биологија шо беше присутен на натпреваров(за жал не му го дознав името) кој самиот си постави негови правила надвор од официјалниот правилник.
Незнам што ме насмеа повеќе, дали тоа што ни забрани да "шкртаме" по тестовите,(баш ме интересира проблемите по генетика како ги решавате на факултет? Така од памет?) или тоа што не знаеше да одговори просто прашање од растителна физиологија(со изговор дека не ги правел тестовите).

Срамота на кое дереџе стигнаа натпреварите, и тоа организирани од високото образование кое тоне во гордоста и збира пари од котизација. Немаат основен механизам за стимулација на младината, која се помалку е заинтересирана за факултетите во државата, а камоли за научни манифестации од ваков тип.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Aj ako ima nekoj na Primeneta matematika, da kazhe neshto za smerot? Vrede li da si go trosham vremeto i pred se nervite na
primeneta?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.408
Ајде малку да споделам импресии од оддржаните општински и регионални натпревари по биологија спроведени од Друштвото на Биолози на РМ(читај институтот за биологија при ПМФ)...

Многу сум згрозен.... како да кажам....револтиран од НЕСЕРИОЗНОСТА на целиов наптревар, од општата организација(тајминг, резултати, приговори) и пред се содржината на самите тестови(прашањата)! Па срамота е мајко му стара да се поставуваат прашања со толку грешки и нејаснотии! Ова не е е експеримент туку натпревар, кој не се организира за прв пат туку веќе неколку ако не 6-7 години уназад.

Меѓутоа, некако се ми стана јасно после регионалниот натпревар кога се соочив со ароганцијата на едниствениот претставник од институтот по биологија шо беше присутен на натпреваров(за жал не му го дознав името) кој самиот си постави негови правила надвор од официјалниот правилник.
Незнам што ме насмеа повеќе, дали тоа што ни забрани да "шкртаме" по тестовите,(баш ме интересира проблемите по генетика како ги решавате на факултет? Така од памет?) или тоа што не знаеше да одговори просто прашање од растителна физиологија(со изговор дека не ги правел тестовите).

Срамота на кое дереџе стигнаа натпреварите, и тоа организирани од високото образование кое тоне во гордоста и збира пари од котизација. Немаат основен механизам за стимулација на младината, која се помалку е заинтересирана за факултетите во државата, а камоли за научни манифестации од ваков тип.
Маж или жена беше опиши како изгледаше?
Не би ме изненадило да го имаат пратено Борче хамероносачот а.к.а проџектор уклучувачот
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Маж или жена беше опиши како изгледаше?
Не би ме изненадило да го имаат пратено Борче хамероносачот а.к.а проџектор уклучувачот
First of all, Борче е цар!
И second of all, не беше учесник во организацијата на натпреварот.

Get your facts straight V.P.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.408
First of all, Борче е цар!
И second of all, не беше учесник во организацијата на натпреварот.

Get your facts straight V.P.
Цар и пол е, ме виде со една лани ме изоговарал т.е реклама ми напраил многу била убава :D
Кој бил вклучен кажи?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.408
Јас бев.
Менува нешто?
Tи не си била, инаку ќе опишеше нешто дечково....поглед....очи...итн :D
Или не бил професор , ги праќаат од друштвово на биолози членови да идат?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Tи не си била, инаку ќе опишеше нешто дечково....поглед....очи...итн :D
Или не бил професор , ги праќаат од друштвово на биолози членови да идат?
Фала :D

Дечкото е borderline retarded и крајно ирелевантен, затоа и не му реплицирав in the first place.
Не знам кој при здрав ум на НАТПРЕВАР очекува некој прашања од растителна физиологија да му одговара и да му признава чкртани одговори. Мене на колоквиум не ми признаваат чкртана тетратка, не па некој на натпревар да земе и да чкрта по тестови, така може да си чкрта кај професорката во основно, натпревар по Биологија не е Trivia Crack за да може тој да си прави плукни залепи.

Кои биле тестатори за регионалните натпрвари не знам, јас бев вклучена во регулирање и прегледување на тестовите што беа на државно ниво, така што не знам што се случувало во понискиве селекции. Јас каде што бев, на децата не им даваа да чкртаат по тестовите, меѓутоа имаа на располагање бланко листови кај што можеа да прават пресметки и друго, така што целиов муабет ми личи ко да е blown out of proportion, па и згрозен бил, револтиран, cry me a river, dude.

Не беа професорите на регионалниве, може да имаат пратено од Друштвото некој, не стигна до мене информација кој бил претставникот за којшто дотичниот говори. Кој и да бил, тестовите ги правеше комисија од средношколски професори, така што бифот со нив нека си го расчистува за прашањата што му биле нејасни, нам ни беа дадени тестови од Комисија, и клуч, од истата Комисија формирана од средношколски професори по која што бодувавме.
 
Последно уредено:

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Фала :D

Дечкото е borderline retarded и крајно ирелевантен, затоа и не му реплицирав in the first place.
Не знам кој при здрав ум на НАТПРЕВАР очекува некој прашања од растителна физиологија да му одговара и да му признава чкртани одговори. Мене на колоквиум не ми признаваат чкртана тетратка, не па некој на натпревар да земе и да чкрта по тестови, така може да си чкрта кај професорката во основно, натпревар по Биологија не е Trivia Crack за да може тој да си прави плукни залепи.

Кои биле тестатори за регионалните натпрвари не знам, јас бев вклучена во регулирање и прегледување на тестовите што беа на државно ниво, така што не знам што се случувало во понискиве селекции. Јас каде што бев, на децата не им даваа да чкртаат по тестовите, меѓутоа имаа на располагање бланко листови кај што можеа да прават пресметки и друго, така што целиов муабет ми личи ко да е blown out of proportion, па и згрозен бил, револтиран, cry me a river, dude.

Не беа професорите на регионалниве, може да имаат пратено од Друштвото некој, не стигна до мене информација кој бил претставникот за којшто дотичниот говори. Кој и да бил, тестовите ги правеше комисија од средношколски професори, така што бифот со нив нека си го расчистува за прашањата што му биле нејасни, нам ни беа дадени тестови од Комисија, и клуч, од истата Комисија формирана од средношколски професори по која што бодувавме.
Во првичниот пост упатив конструктивна критика кон организацијата на регионалниот натпревар и состојбата на тамошните тестови, а никаде не навредив некој дали од друштвото на биолози или пак професор од ПМФ.

Да се согласувам со тебе, организацијата на ДРЖАВНИОТ натпревар беше сосема поразлична, немаше грешки во тестовите, имаше соодветни материјали за работа и тестаторите(студенти, асистенти) беа достапни во секое време.

Во мојот пост, никаде не го споменав државниот натпревар, заради то шо не ни беше одржан, а ти одма ме искритикува како јас сум преувеличувал, сум изигравал несалам или што уште не, а претходно кажваш дека всушност не си знаела каква била ситуацијата на пониските нивоа.

Од друга страна, од каде учесниците да знаат дека комисија од средношколски професори ги составувале тестовите? На нив пишува ДБМ, а не скредношколска комисија, па јас да ги споменам нив. Тестовите од РЕГИОНАЛНИОТ натпревар од кога беа прегледани од тамошната комисија, беа однесени Скопје поради грешките за со цел повторно да се проверат и официјално да се дадат конечни резултати.

И не треба некој да стигни до државен натпревар за да решава тест без грешки и со помош каква што треба, туку континуирано низ сите нивоа.Во однос на тестаторот на регионалниот натпревар, човекот прв пат го среќавам, па ко сеа небаре одма ќе вадам негативни муабети и изговори за неговиот однос. Јас кажав каков беше неговиот односот спрема учесниците тогаш, а тоа највероватно произлезе од тоа што имаше само 1 што можи да дава инструкции на околу стотина учесници.

Фала на навредата која сосема беше отпоќе, кога можеше комотно да ми реплицираш ко човек, бидејќи како шо гледам во државава се е перфектно и беспрекорно и нема никаква потреба за поправка и подобрување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom