ПМФ

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Добро е тоа што е погоре факултетот, секој ден вежбање. Само ако може и една жичара да ни направат и се би било совршено. Инаку Институтот на Информатика е баш супер :)
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Toreador напиша:
iako lici na se osven na kompjuterska uclinica. plus, prasav ko coek dali moze da sednam, idiotkata mi rece deka ne mozelo, a nemaa ni cas, nemaa ni kolokvium. ebate toa ebate.
Па што си барал у таа компјутерска училиница, таа е само за хемичари, од такви падобранци како вас нема место за нас:baeh:
 

HungryWolf

Deep In Tha Forrest
Член од
30 јануари 2007
Мислења
793
Поени од реакции
4
lellel ne mozam da si go gleam fakultetot use i na forum ste go staile :pos: e ova e nemoguce od sekade mozesh da se spasish samo od PMF NE!!!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ivka напиша:
Па што си барал у таа компјутерска училиница, таа е само за хемичари, од такви падобранци како вас нема место за нас:baeh:
Не е за хемичари...за физичари е...окапвав таму цел ден ... :vozbud:

BTW екс-студент на физика сум... :baeh:
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Volkswagen напиша:
Не е за хемичари...за физичари е...окапвав таму цел ден ... :vozbud:

BTW екс-студент на физика сум... :baeh:

Изгледа за различна училница збориме...јас зборам за таа на хемиски....а таа е за хемичати:baeh:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ivka напиша:
Па што си барал у таа компјутерска училиница, таа е само за хемичари, од такви падобранци како вас нема место за нас:baeh:
Ivka ај олабаи малку со напаѓање да не те ошамарам... :)
Биолозите имаат асистентки за паѓање на Гз. Иначе требаше да пријавам испит уште на 30ти. Секако сеуште не сум бил, има некој желба да ми напраи услуга? Тоа е најдобриот дел од ПМФ уствари, на студентски секоаш се фини госпоѓите кои работат. На ниеден друг факултет нема тоа. На филозофски еднаш ќе тепав една од тие мамици и најебем... кај нас до сега само еднаш ги имам начекано нервозни... Срциња се. пу пу пу, да не ги урочам. :)
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Викторгг напиша:
Ivka ај олабаи малку со напаѓање да не те ошамарам... :)
Биолозите имаат асистентки за паѓање на Гз. Иначе требаше да пријавам испит уште на 30ти. Секако сеуште не сум бил, има некој желба да ми напраи услуга? Тоа е најдобриот дел од ПМФ уствари, на студентски секоаш се фини госпоѓите кои работат. На ниеден друг факултет нема тоа. На филозофски еднаш ќе тепав една од тие мамици и најебем... кај нас до сега само еднаш ги имам начекано нервозни... Срциња се. пу пу пу, да не ги урочам. :)

Не ти треба жалба, иди директно на студентски со пријава нека ти ја заверат и однеси му ја на професорот/ката кога ке полагас, јас така сум правела.:baeh:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Добро е тоа што е погоре факултетот, секој ден вежбање. Само ако може и една жичара да ни направат и се би било совршено. Инаку Институтот на Информатика е баш супер :)
Da cist vozduh, priroda, milina :pos::pos: da ne pomislis deka treba da odis salaa
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Ma na PMF nisto ne mu fali, ili mu fali ...?
Tuku se zavisi na koj institut si.Imam cueno deka na Institutot za Hemija Rabotite izgleda se opravljaat.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Ima li nekoj sto studira Hemija od vas na forumot i na koj smer e...?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
многу јака финта што ја прават е тоа што ќе студираат луѓе на биологија, на биохемиско/физиолошки смер ќе дипломираат, ќе отидат на аналитичка биохемија доле кај хемичарите, таму ќе им признаат еден куп од испитите и можат ако полагаат плус 10 испити да добијат диплома и од аналитичка биохемија.
А кога сме кај биохемија, овој семестар имав мали лабаратируски вежби, и имавме можност да работиме со SPR - Surface plasmon resonance при анализирање на афинитет на еден ензим, освен тоа правевме и Масенаспектрометрија за квалитативна анализа на протеин, а на останатите делови од вежбите се утепавме мерејќи брзина на реакција со фотометар, има по еден фотометар на секои три студенти од група.

Кажи ми ивка како стоите вие со техника?
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Bacillus gagous а прво да ми кажеш кај студирш може?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
пишав на почеток дека сум во германија Uni Kassel на молекуларна биологија и генетика, па немам претстава што апаратури има ПМФ, бар да знам зошто тука студурам а не на ПМФ иако дома имам индекс од пмф со заверен запишан прв семестар, на биохемиско/физиолошки смер на биологија.
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Е па вака од апаратурата на фах јас лично сум задоволна имаш UV- спектрометар(а нашиве како паметни го модигицирале и прилагодиле да работи и на ниска температура, странци кога доагаат се чудат на изумот), послем имаш GC, HPLC, микроскоп за идентификуванје на влакна, а бе уствари имаш се што е потребно, и нешто кога нема се снаоѓаме, можда немаме автоматски пипети ама се снаоѓаме и со пластични се е до рутината за работа у лабараторија. Не знам како е за студентите што доаѓаат од биологија и колку им даваат да работата со апаратурите ама нас се ни е дозволено, во 1 и 2 година не ни даваат се да чепкаме ама во 3 како по дома се понашавме и да бевме малку поодговорни немаше да ја преполовиме лабораторијата по биохемија со инвентар.И тоа ако, нешто конкретно те интересира прашај за опременоста на лабораторија по некој предмет:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom