Оценка

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
ej,ova ne e vo temava,ama ke prasam...
kolku pari se trosat za edna godina studiranje,so se stan,hranarina,i stoznam kakvi davacki se placaat tamu....
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
ej,ova ne e vo temava,ama ke prasam...
kolku pari se trosat za edna godina studiranje,so se stan,hranarina,i stoznam kakvi davacki se placaat tamu....
Зависи кој факултет,каде се наоѓа станот,колу ќе јадеш и што ќе јадеш:)

Сигурно не е ефтино:)
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
barem edna cena da mi kazese-prosecna,ili minimalna i maksimalna.......
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве ти ориентациона... За еден семестар се плаќа 100 евра школарина ако си во државна или 200 во приватна. (за 1 година двојно повеќе пошто има 2 семестри). Киријата е различна во секој град пр. Битола ти е некои 4.000-5.000 денари интернат со јадење. Башка трошоци за книги, облека, џепарац и сл.
Ако сакаш за Скопје... Школарината е иста а киријата е повисока. Колку? Зависи од тоа што ке начекаш.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Не, не е битно само да поминеш...барем за мене. Лично не би се чувствувала исто да поминам со 6, и да поминам со 9. Се разбира дека се важни оценките...тоа ти е ко во основно и средно да поминеш со 2 и да поминеш со 5. Исто е? Се разбира дека не. Ок, не мора сите оцени да ми се 10:), ама барем 8-9, па макар и по некоја 7.:)

АМА, од др. страна гледано...и не е толку важно. Зашто кога ќе видиш дека ти се трудиш и учиш и добиваш 9, да кажеме, а некој што книга не фати иде на испит, му дава пари на професорот и исто добива 9...не е фер:toe: И тогаш и тебе ќе ти помине меракот да учиш и да си трошиш време за толку висока оценка, кога знаеш дека те изедначуваат со некој што ни 5 мин. не ја отворил книгата. Ама тоа е... образовниот систем одсекогаш смрдел во државава...:toe:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Па мислам дека не се толку битни ама барем да се 7 и нагоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom