Оценка

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Димитар напиша:
Бушав грешка си... На Електро има дури построги правила од тие кои ги кажав

10. На постдипломски студии можат да бидат запишани само лица со завршени додипломски студии во траење од најмалку 8 семестри од областа на електротехниката, или соодветни области утврдени со студиските и со предметните програми на насоките на постдипломските студии, со просечна оценка најмалку 8 или со просечна оценка најмалку 7,5 и две години работен стаж во струката и да ги исполнуваат условите од конкурсот.

од тука
Убаво ова што го напиша,ама ова е изгласано 2003-та година,а една година покасно се воведе ЕКТС(Европски кредит трансфер систем),а тоа е веќе друга приказна со факултетиве!
 
Член од
24 март 2005
Мислења
40
Поени од реакции
1
BusHav напиша:
Тебе на крај на факултет ти даваат диплома дека си завршил факултет,дека си дипломиран што и да е(зависи од факултетот),во таа диплома на ниедно место не пишува со кој просек си го завршил факултетот.Оценките не гарантираат дека тој човек има поголемо знаење од некој со послаб просек,барем не кај нас затоа што факултетите немаат никаква пракса,туку само бараат од тебе да бубаш и да учиш теорија.Е ти ако успееш само со таа теорија набубана во глава,да напраиш(да речеме за мојот факултет) електрично коло,а во живот да немаш видено еден транзистор или отпорник свака част!
Ако мислиш дека некој кога те вработува те седнува да правиш електрични кола, грешка си.
И мене ми смета бубањето и теоријата, знам дека нема никава врска ама само кажувам како стојат работите моментално.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Lelelee kolku ne mi znacat ama ic, ne se bitni uopse bitni se da za stipendii i krediti , osveni za satisfakcija na studentot:)
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Sirius напиша:
Што мислите?
Дали оценките се битни на факултет или важно е само да минуваш?
Toa ке ти го покаже самата твоја амбиција, ако ти е интересно она што го учиш ке учиш повеке и спонтано ќе доаѓаат високите оценки.некогаш можеби ке добиеш шеска а,твоето знаење ке биди поголемо од некоја бубалица што додека учи е само под притисок за оценката која ке ја добие-тоа е лош пристап.Значи битни се оценките само дотогаш дури го одразуваат твоето знаење по дадениот предмет, сето друго е гола вода!
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
pa normalno deka se bitni!spored mene! posle od niv ti se vadi prosek koj ke ti treba za dobivanje rabota. P.S: ne znam zaso pocnav da zboruvam zaova bidejki sea ke bidam 1 sredno:pos: :pos: :pos:
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
:eek:ftopic: Бушав што смер си на фалкутет, и толку ли е тешко како што се зборува или?
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
а за специјализација знае ли некој колкав просек се бара, за стоматологија?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.656
Поени од реакции
13.157
dosta se bitni... Jas koga zakaciv 10ka po ruski drugcie me gledat profesorive :)
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
pa mislam deka se bitni, barem mene mi se bitni... imam ambicii, sakam i imam dobar prosek...

kako sto nekoj kaza so primerot za rabotnoto mesto... bas bese tocno! moja bratucetka imase prosek nad 9 blisku 10 i bese prosekot i odma koga zavrsi so fakultet konkurirase na mnogu mesta i toa dobri mesta, i od site ama bukvalno site mesta kade sto imase konkurirano i ponudija rabota, taa si odbra i se zaposli vo ministerstvo za finansii! i spored ova smetam deka e biten prosekot, deka se bitni ocenite.

ima nekoi lugje sto vikaat abe ne ucim za 10ka ucim za 6ka kolku da go projdem... kolku glupo! jas koga sednuvam da ucam ne ucam za 6, 7 ili sto i da e... sednuvam go naucuvam materijalot pa sto ke dobiem ke dobiem.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Jas ucam vo sredno.Ne go ucam materijalot samo za ocenkata,najvazno mi e da go naucam toa najvaznoto,sto mislam deka nekogas ke mi potreba,i ne me interesira dali ke mi ponudat rabota za prosekot,najvazno mi e materijalot da go zapamtam za cel zivot.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Gledaat i prosek pri vrabotuvane.Dodeka ti ja dadat diplomata,vo race imas samo uverenie,so site napisani oceni,naredeni edna pod druga,i na kraj pisuva i prosek.Kaj nas na faks(praven) diplomita ti ja da vaat po 1 ili 2 godini,a ti sakas odma da se vrabotis,taka sto site gledaat vo ocenite...Duri i za staziranje kaj advokat,nekoi(ne site)gledaat prosek...
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
gledaat prosek....nekoj moze da ima "kupeni ocenki",ili na primer ucel se napamet(posle se` zaboravil),zatoa dobil visok prosek,zatoa podobro im e da go gledaat znaenjeto....
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Lelelee kolku ne mi znacat ama ic, ne se bitni uopse bitni se da za stipendii i krediti , osveni za satisfakcija na studentot:)
ма каква сатисфакција!просекот ми е околу 7.3 но никогаш не бркам оценки!најбитно ми е да положам!тоа им е најбитно на поголемиот дел од моите колеги!:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Битни се... Ако бркаш стипендии и сл. А на крај никаде во диплома нема просек (барем јас колку што знам).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom