Охрид

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.882
Поени од реакции
21.340
Лесковачка скара, американски крофни, пуканки, турбо фолк да ечи, тоа се бара за градот со најстаро езеро и културна историја :pos:

Срамота. Во Хрватска на пример пред неколку месеци градоначалникот им го забрани закажаниот концерт пошто бил турбо фолк. И најладно ги одјеба во Пула нема да се слуша тоа срање од музика.


Така што, Охрид е од многу одамна станат цигански пазар и засекогаш уништен
Hrvatite se najiskompleksiran narod, si imat maka od umot tie.
Nastrana toa sto za razlika od toa prepicenoto gradonacalnice so istancen vkus za muzika, koncertot bese celiot rasprodaden i toa pred vreme. Narodot si saka toa sto si saka. Betoven donesi im go, ako nejkat nejkat, dvajca bez trojca ke ima.
Sekoja slicnost so istanceniot vkus za muzika i voopsto za se na Ohrigjani e slucajna, ne deka i tie si nemat maka od umot.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.783
Поени од реакции
9.685
Hrvatite se najiskompleksiran narod, si imat maka od umot tie.
Nastrana toa sto za razlika od toa prepicenoto gradonacalnice so istancen vkus za muzika, koncertot bese celiot rasprodaden i toa pred vreme. Narodot si saka toa sto si saka. Betoven donesi im go, ako nejkat nejkat, dvajca bez trojca ke ima.
Sekoja slicnost so istanceniot vkus za muzika i voopsto za se na Ohrigjani e slucajna, ne deka i tie si nemat maka od umot.
Не, Хрватите си имаат национална идеја и план. За една до две генерации културната разлика меѓу Хрватска и останатите балкан-шабанерии ќе биде како сега Словенија и Македонија.

Тоа е национално издигнување. Инвестирањето во културниот развиток. Затоа нема слушање шунд во Хрватска, не дека доаѓа од Србија туку дека ти ги ништи мозочните клетки.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.253
Поени од реакции
16.825
Dobra si e sporedbata duri i blaga e, zasto ne ni treba nekako da sporedis Mizar i toa sundot turbofolkerski
Абе јас нигде не ги споредив, мене таа музика во депресија ме паѓа и никогаш нема да ја слушам, колку сака нека се интелектуалци за текст и музика, слушајте си ги вие немам никакви предрасуди.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
868
Далечната 2000 и некоја групата Анастасија имаше концерт на античкион, ми се чинит и бесплатно беше, не се сеќавам точно, ама убо беше. Имат и Павароти пеено на Охридско лето 80 и некоја. Леб и сол 2000 и некоја прекрасен концерт. Синтезис исто то време еден убав концерт во киноно имаја, дека врнеше на античкион тој ден. И Балашевиќ имат идано. И кој не. Лени Кравиц, ди џеј Тиесто. Чорба итн. Идаше и Џеј од овие српскиве.
Ама то време имаше и емтиви.
Сеа се други времиња
Е сеа ако гледаме снимки постари градов од година во година се појќе тонит во кич, ама то е, шо да прајш. Можда еден ден ќе не угрејт сонце и нас да е пак покултурно.
Автоматски споено мислење:

Не е само Охрид паднат. Сакам да кажам и општо нивото на музика, култура и општо се во државава е паднато. Такви пеачи како Сариевски, Васка Илиева, Вања Лазарова уште 200 години нема да се родат.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.882
Поени од реакции
21.340
Не, Хрватите си имаат национална идеја и план. За една до две генерации културната разлика меѓу Хрватска и останатите балкан-шабанерии ќе биде како сега Словенија и Македонија.

Тоа е национално издигнување. Инвестирањето во културниот развиток. Затоа нема слушање шунд во Хрватска, не дека доаѓа од Србија туку дека ти ги ништи мозочните клетки.
Da ti pukni dusata muabetot.
A dobro sto ne e sund spored tebe?
Hrvatite taa nacionalna ideja ja imaat gospod znae od koga, taka da ne e ova nisto novo, niti pak imaat nekoj kulturoloski skok neznam kakov. Ednostavno si imaat nabieno kompleksi, demek kulturata im e pod golemo vlijanie na Srbite pa glumat nesto razlicnost. Kako sto rekov kompleksi.
Tuku aj da ne bidime offtopik, nekoj ohrighanec dali ima i najmala ideja kakov turizam treba da se fura. Turizam za mladi, turizam za gerijatrija, crkoven, ona vo petok strogo posno, nisto drugo osven riba i posno gravce i seks nikako, posto jbg se posti. I muzika strogo crkovna srednovekovna. Pa vtor Erusalim ste, nema labavo.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
868
Da ti pukni dusata muabetot.
A dobro sto ne e sund spored tebe?
Hrvatite taa nacionalna ideja ja imaat gospod znae od koga, taka da ne e ova nisto novo, niti pak imaat nekoj kulturoloski skok neznam kakov. Ednostavno si imaat nabieno kompleksi, demek kulturata im e pod golemo vlijanie na Srbite pa glumat nesto razlicnost. Kako sto rekov kompleksi.
Tuku aj da ne bidime offtopik, nekoj ohrighanec dali ima i najmala ideja kakov turizam treba da se fura. Turizam za mladi, turizam za gerijatrija, crkoven, ona vo petok strogo posno, nisto drugo osven riba i posno gravce i seks nikako, posto jbg se posti. I muzika strogo crkovna srednovekovna. Pa vtor Erusalim ste, nema labavo.
Шо е до мене, јас сум за црковен туризам. Најсериозно. Ама јасно во денешно време неостварливо
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.515
Поени од реакции
6.164
Абе јас нигде не ги споредив, мене таа музика во депресија ме паѓа и никогаш нема да ја слушам, колку сака нека се интелектуалци за текст и музика, слушајте си ги вие немам никакви предрасуди.
Шундот што го слушаш ти ги убило тебе мозочните клетки веќе па затоа во депресија паѓаш на квалитет и уметност. Касно е за тебе веќе да се вратиш на прав пат. :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.882
Поени од реакции
21.340
Далечната 2000 и некоја групата Анастасија имаше концерт на античкион, ми се чинит и бесплатно беше, не се сеќавам точно, ама убо беше. Имат и Павароти пеено на Охридско лето 80 и некоја. Леб и сол 2000 и некоја прекрасен концерт. Синтезис исто то време еден убав концерт во киноно имаја, дека врнеше на античкион тој ден. И Балашевиќ имат идано. И кој не. Лени Кравиц, ди џеј Тиесто. Чорба итн. Идаше и Џеј од овие српскиве.
Ама то време имаше и емтиви.
Сеа се други времиња
Е сеа ако гледаме снимки постари градов од година во година се појќе тонит во кич, ама то е, шо да прајш. Можда еден ден ќе не угрејт сонце и нас да е пак покултурно.
Автоматски споено мислење:

Не е само Охрид паднат. Сакам да кажам и општо нивото на музика, култура и општо се во државава е паднато. Такви пеачи како Сариевски, Васка Илиева, Вања Лазарова уште 200 години нема да се родат.
Ti so cel um na odmor na koncert na Vaska Ilieva i Pepi Baftirovski bi odel. Ajde tuka i pratecki da popolnat vreme i Blagica Petrevska i Marijana i Rosana i Cvetanka Laskova so Edna moma s majka e da go otvori koncertot. So vi e be vas, mislam stvarno :confused:
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
868
Ti so cel um na odmor na koncert na Vaska Ilieva i Pepi Baftirovski bi odel. Ajde tuka i pratecki da popolnat vreme i Blagica Petrevska i Marijana i Rosana i Cvetanka Laskova so Edna moma s majka e da go otvori koncertot. So vi e be vas, mislam stvarno :confused:
Да си ми жив и здрав Ладе, ова шо наброја додај му уш едно шише Фор Роузис и идеална комбинација
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.882
Поени од реакции
21.340
Шо е до мене, јас сум за црковен туризам. Најсериозно. Ама јасно во денешно време неостварливо
Probajte, so da vi recam.
Na vlez vo Ohrid da delite samii i tamu so davat koga odis vo Bigorski, da ne se halal turustite. Gluzd nikako da se nadzira, nikako.
I verska policija po plazi da seta slucajno ne nekoja da ne mu tekni po kupaci da se sunca ili kapi :facepalm:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.253
Поени од реакции
16.825
Шундот што го слушаш ти ги убило тебе мозочните клетки веќе па затоа во депресија паѓаш на квалитет и уметност. Касно е за тебе веќе да се вратиш на прав пат. :icon_lol:
Од кај знајш па ти јас шо слушам ? Јебо те шунда
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Далечната 2000 и некоја групата Анастасија имаше концерт на античкион, ми се чинит и бесплатно беше, не се сеќавам точно, ама убо беше. Имат и Павароти пеено на Охридско лето 80 и некоја. Леб и сол 2000 и некоја прекрасен концерт. Синтезис исто то време еден убав концерт во киноно имаја, дека врнеше на античкион тој ден. И Балашевиќ имат идано. И кој не. Лени Кравиц, ди џеј Тиесто. Чорба итн. Идаше и Џеј од овие српскиве.
Ама то време имаше и емтиви.
Сеа се други времиња
Е сеа ако гледаме снимки постари градов од година во година се појќе тонит во кич, ама то е, шо да прајш. Можда еден ден ќе не угрејт сонце и нас да е пак покултурно.
Автоматски споено мислење:

Не е само Охрид паднат. Сакам да кажам и општо нивото на музика, култура и општо се во државава е паднато. Такви пеачи како Сариевски, Васка Илиева, Вања Лазарова уште 200 години нема да се родат.
Енио Мориконе на антички беше врвот! :)
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.697
Поени од реакции
898
Енио Мориконе на антички беше врвот! :)
Скроз си во право . Бев на тој концерт , Антички беше преполн . Истото беше и за 2Cellos , страшна журка направија . За жал умре тоа време кога идеа асолни музичари, последниве 5-6 години немам на концерт појдено во Охридов .
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Скроз си во право . Бев на тој концерт , Антички беше преполн . Истото беше и за 2Cellos , страшна журка направија . За жал умре тоа време кога идеа асолни музичари, последниве 5-6 години немам на концерт појдено во Охридов .
Луѓе, за концертите, турските серии итн. Не ни се криви ниту ТВ куќите, ниту организаторите, туку си сме криви ние како народ. Значи живееме во капитализам, пазарна економија, побарувачка-понуда. Газдата и продукциите кои ги организираат концертите им е целта да направат профит. Е сега, да го донесат Енрико Мориконе и слични нему, ќе коштаат еден куп пари, а нив искрено не ги слушаат толку колку што ги слушаат сподоби како Јала Брат, Бресквица, Теодора, Војаж и слични нив, кои ги носат за кило семки и гајба пиво а ќе имаат три пати поголем профит од тоа да го донесат Мориконе. Факт.

Исто и со сериите. Ќе купат една турска серија која кошта 0.5 денари минутата, и ќе има гледаност далеку повеќе од CSI: LA која кошта 200 usd минута....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom