Охрид

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Имат некој видено вакви негде во езероно?




http://balkon3.com/tainstveniot-zhitel-na-ohridskoto-eze/
Во минатото слатководниот рак од Охридското Езеро се користел во исхраната и од него се подготвувале вкусни специјалитети. Денес тој е загрозен вид заштитен со закон и не смеее да се лови во комерцијални цели.


Не мојт некако вештачки да ги размножвет во Хидробиолошки или во Шум?
 
A

Avenger99

Гостин
Јас ваков слатководен рак( првата слика) иам видено всело во рекана, а во езерово неам видено ниту еден.. http://www.ohridnews.com/vesti/84406 Сликиве се многу добри, шо све немат во езерово упм..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Пред 7 8 години еден пријател на татко ми ми донесе 2 3 вакви ракчиња уловени од езеро за да ги чувам дома во фонтана. Арно ама извегаја, од тогаш нит сум видел нит сум чул.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Првион е речен рак го имат кај мене ваму во сатескава....краба не су видел досеа
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Извинете што ќе ви упаднам во дискусијава..
Прво здраво на сите. Ми треба малку помош (најверојатно од некој постар член на форумов).
Барам една многу стара традиционална песна, знам дека се пеела во охридскиот регион. Песната не е "народна", туку е баш традиционална, некаков вид на стихотворба, се пеела на децата во домовите. Не постои снимена верзија. Јазикот наликува на бугарски, ама не е, туку е архаичен охридски (западен) говор.
Е сега, од тоа што памтам, песната е како некој заминал со бродче да плови по морето, и една ѕвезда го водела низ бурите. Можно е името на песната да е "Беше една ѕвездичка" или нешто слично.. од тоа што памтам од стиховите е нешто како " между бурите и надјежда тјах ми беше... "
Знам дека информацииве се оскудни :)) меѓутоа ако некој ја знае сигурно ќе се сети, и доколку би можел да ми го напише текстот (или барем дел) би бил крајно благодарен :). Инаку песната е прекрасна, криво ми е што не можам никако да ја најдам.
Фала, поздрав
Еве ти го текстот. Авторот е од Велико Т'рново, ама ебига, може и "архаичен охридски (западен)" говор да е зборувал.

По море са скитам ази,
от пристаниште далеко,
между бурните талази
да ма влачат в т'мнина.

Ах, морето јаровито,
а небето е покрито
с черни облаци и мрачни
и звездица ни една.

Сал една звездица беше
мој водител и предстател,
тја всред бурите л'штеше
и надежда тја ми бе.

Но т'ма, т'ма ужасна
дојде, та покри и неја,
та загина и угасна
тја, звездица на небе.

Таз единствена надежда,
туј прекрасното светило,
беше ти, девојче мило,
твојат поглед жалостив.

Кат изгубих аз и тебе,
теб, што беше зарад мене
нај-надежно утешение,
как да б'да вече жив!

Да в'здишам и да плача,
самненич'к да са влача
по земи, земи далеки,
нека б'де туј до днес!

Бујни ви талази морски,
потопете в гроб незнаен
като мен челјак отчајан,
сам останал и злочест.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Објавен е тендерот за изградба на затворениот пливачки базен во Охрид. Објектот ќе се простира на површина од 15 илјади квадратни метри, со предвидени трибини и над 500 седишта, со димензии на базенот од 33 на 22 метри. Со ова по долги години искчекување Охрид и охриѓани ќе добијат затворен базен во чии рамки ќе има и деловен простор.
http://www.plusinfo.mk/vest/28848/objaven-tenderot-za-zatvoren-plivacki-bazen-vo-ohrid
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Објавен е тендерот за изградба на затворениот пливачки базен во Охрид. Објектот ќе се простира на површина од 15 илјади квадратни метри, со предвидени трибини и над 500 седишта, со димензии на базенот од 33 на 22 метри. Со ова по долги години искчекување Охрид и охриѓани ќе добијат затворен базен во чии рамки ќе има и деловен простор.
http://www.plusinfo.mk/vest/28848/objaven-tenderot-za-zatvoren-plivacki-bazen-vo-ohrid
20 godini go najavuvet zatvoreniov bazen.
Ova ti e ko tramvajot vo Skopje so go pravat sekoja godina.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Господе дај им ум, никако не им идат.
На сите фронтови се распоредиле, чепни-остави како кокошки некои, го испоископаа градов и ќе сакаме сезона некаква.
Туристичка и Јане Сандански, дупкине со бекатон плочки ги пополнале :facepalm:
Не се асфалтирани бог знајт од кога.
Не знам дали се глупи, тупи или за инает ова го прават, све нешо им текнува непосредно пред почеток на сезона, за да се заврши за една година минимум.
Кои се тие туристички советници Бакрачон шо ги фалеше толку. Вака го советуваат да копа насекаде?
Ама, најако од се е ко им текна автобусон двокатен од јсп да ни го донесат за панорамски разглед до Пештани, до кај требаше да оди, а не им текна дека нема да го собери во тунелон и ене го си стои пред сала.

Гревни, гревни.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Па гледам и автобускана сега почнаа да ја чепкаат.
Чекаа лето за да почнат таму да работат.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ама, најако од се е ко им текна автобусон двокатен од јсп да ни го донесат за панорамски разглед до Пештани, до кај требаше да оди, а не им текна дека нема да го собери во тунелон и ене го си стои пред сала.

Гревни, гревни.
Знам дека се ретардирани, ама до толку да се неспособни и ретардирани не вервев. :facepalm:
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
20
Поени од реакции
7
Еве ти го текстот. Авторот е од Велико Т'рново, ама ебига, може и "архаичен охридски (западен)" говор да е зборувал.

По море са скитам ази,
от пристаниште далеко,
между бурните талази
да ма влачат в т'мнина.

Ах, морето јаровито,
а небето е покрито
с черни облаци и мрачни
и звездица ни една.

Сал една звездица беше
мој водител и предстател,
тја всред бурите л'штеше
и надежда тја ми бе.

Но т'ма, т'ма ужасна
дојде, та покри и неја,
та загина и угасна
тја, звездица на небе.

Таз единствена надежда,
туј прекрасното светило,
беше ти, девојче мило,
твојат поглед жалостив.

Кат изгубих аз и тебе,
теб, што беше зарад мене
нај-надежно утешение,
как да б'да вече жив!

Да в'здишам и да плача,
самненич'к да са влача
по земи, земи далеки,
нека б'де туј до днес!

Бујни ви талази морски,
потопете в гроб незнаен
като мен челјак отчајан,
сам останал и злочест.
последен пад ја слушнав можеби пред 20 години кога бев дете, па ете лошо сум мислел[DOUBLEPOST=1433263418][/DOUBLEPOST]
Еве ти го текстот. Авторот е од Велико Т'рново, ама ебига, може и "архаичен охридски (западен)" говор да е зборувал.

По море са скитам ази,
от пристаниште далеко,
между бурните талази
да ма влачат в т'мнина.

Ах, морето јаровито,
а небето е покрито
с черни облаци и мрачни
и звездица ни една.

Сал една звездица беше
мој водител и предстател,
тја всред бурите л'штеше
и надежда тја ми бе.

Но т'ма, т'ма ужасна
дојде, та покри и неја,
та загина и угасна
тја, звездица на небе.

Таз единствена надежда,
туј прекрасното светило,
беше ти, девојче мило,
твојат поглед жалостив.

Кат изгубих аз и тебе,
теб, што беше зарад мене
нај-надежно утешение,
как да б'да вече жив!

Да в'здишам и да плача,
самненич'к да са влача
по земи, земи далеки,
нека б'де туј до днес!

Бујни ви талази морски,
потопете в гроб незнаен
като мен челјак отчајан,
сам останал и злочест.
последен пад ја слушнав можеби пред 20 години кога бев дете, па ете лошо сум мислел
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Што убаво изгледаат палмине во Охрид, мераци.
Редно време беше и Охрид да си ги добие своите палми и да стане поегзотично место.

Во Охрид се засадени палми од видот Trachycarpus fortunei (потекнува од субтропските планински регии на Кина), кој прв пат бил донесен во Европа во 1830, а почнал интензивно да се сади во Европа дури кон крајот на 19 век и почетокот на 20 век.

Општо палмите, на европскиот медитеран (освен јужна Шпанија и јужна Грција и јужна Турција) почнаа да се садат дури од крајот на 19 век, а треба ние да се запрашаме зошто толку касно ни текна и Охрид да го засадиме со палми, кога веќе има видоизменета медитеранска клима.

Браво кому му текна идејата за палмите на Охрид.[DOUBLEPOST=1432590358][/DOUBLEPOST]

Аман бре, како може за 2 години Бакрачон да го среди Охрид после оној пустош што се направи во општината од 2000 до 2013 година? Ништо не се работело 13 години, се расфрлале пари и не може некој сега да ја сработи целата работа за 2 години која требала да се работи 15 години.

ОДВ Електроник си ја гради фабриката во охридско-струшкана индустриска зона, а во Охрид ми личи дека има само погонче кое е повеќе за обука.
Само што дојде Бакрачон, почна изградбата на индустриската зона и инвестициите :bravobe:
Дечко тебе треба да ти одземат деловна способност и да те стерилизираат.
Коа више ти се дозволува да постоиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom