Охрид

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Што убаво изгледаат палмине во Охрид, мераци.
Редно време беше и Охрид да си ги добие своите палми и да стане поегзотично место.

Во Охрид се засадени палми од видот Trachycarpus fortunei (потекнува од субтропските планински регии на Кина), кој прв пат бил донесен во Европа во 1830, а почнал интензивно да се сади во Европа дури кон крајот на 19 век и почетокот на 20 век.

Општо палмите, на европскиот медитеран (освен јужна Шпанија и јужна Грција и јужна Турција) почнаа да се садат дури од крајот на 19 век, а треба ние да се запрашаме зошто толку касно ни текна и Охрид да го засадиме со палми, кога веќе има видоизменета медитеранска клима.

Браво кому му текна идејата за палмите на Охрид.[DOUBLEPOST=1432590358][/DOUBLEPOST]

Аман бре, како може за 2 години Бакрачон да го среди Охрид после оној пустош што се направи во општината од 2000 до 2013 година? Ништо не се работело 13 години, се расфрлале пари и не може некој сега да ја сработи целата работа за 2 години која требала да се работи 15 години.

ОДВ Електроник си ја гради фабриката во охридско-струшкана индустриска зона, а во Охрид ми личи дека има само погонче кое е повеќе за обука.
Само што дојде Бакрачон, почна изградбата на индустриската зона и инвестициите :bravobe:
bll-cosby-confused.png
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Битушанец бе брат, дај од срањето шо го пушиш, сакам и јас :vozbud:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.415
Видоизменета медитеранска клима со температури од -20 на зима. Oh, I lol'd so hard.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ова да не е, Група Чардак - 1762 лето
Немат врска та песна ни со Чардак, Ансамбл Биљана и останатите, само шо е испеана и изведена од нив.
Илјада и седимстотин' шесдесет и второ лето, ти е песна од Григор Прличев, ак ја слушаш пажливо во истата се пејт за укинвењето на Охридска Архиепископија од тогашен Цариград (денешен Истанбул). Ил да ти поедноставам, од грчките патрици е нанесено то зло на Македонската црвка, по нивно налагање е укината од страна на Цариград.[DOUBLEPOST=1432671571][/DOUBLEPOST]
Извинете што ќе ви упаднам во дискусијава..
Прво здраво на сите. Ми треба малку помош (најверојатно од некој постар член на форумов).
Барам една многу стара традиционална песна, знам дека се пеела во охридскиот регион. Песната не е "народна", туку е баш традиционална, некаков вид на стихотворба, се пеела на децата во домовите. Не постои снимена верзија. Јазикот наликува на бугарски, ама не е, туку е архаичен охридски (западен) говор.
Е сега, од тоа што памтам, песната е како некој заминал со бродче да плови по морето, и една ѕвезда го водела низ бурите. Можно е името на песната да е "Беше една ѕвездичка" или нешто слично.. од тоа што памтам од стиховите е нешто како " между бурите и надјежда тјах ми беше... "
Знам дека информацииве се оскудни :)) меѓутоа ако некој ја знае сигурно ќе се сети, и доколку би можел да ми го напише текстот (или барем дел) би бил крајно благодарен :). Инаку песната е прекрасна, криво ми е што не можам никако да ја најдам.
Фала, поздрав
Кј ја имаш слушнато песнава? И кога?
 
Последно уредено:

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Еве на шо мислам секогаш кога трубам на темава дека им ебаа матер на малите бизниси.
Ради неколку големци во градов, другиве немаме право на живот во Охрид. :giggle:
А, нишо чудно да е масло на еден кафич во непосредна близина каде забраната за пушење, а камо ли за работење до предвиденото време од локалната самоуправа, постои само на хратија.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Извинете што ќе ви упаднам во дискусијава..
Прво здраво на сите. Ми треба малку помош (најверојатно од некој постар член на форумов).
Барам една многу стара традиционална песна, знам дека се пеела во охридскиот регион. Песната не е "народна", туку е баш традиционална, некаков вид на стихотворба, се пеела на децата во домовите. Не постои снимена верзија. Јазикот наликува на бугарски, ама не е, туку е архаичен охридски (западен) говор.
Е сега, од тоа што памтам, песната е како некој заминал со бродче да плови по морето, и една ѕвезда го водела низ бурите. Можно е името на песната да е "Беше една ѕвездичка" или нешто слично.. од тоа што памтам од стиховите е нешто како " между бурите и надјежда тјах ми беше... "
Знам дека информацииве се оскудни :)) меѓутоа ако некој ја знае сигурно ќе се сети, и доколку би можел да ми го напише текстот (или барем дел) би бил крајно благодарен :). Инаку песната е прекрасна, криво ми е што не можам никако да ја најдам.
Фала, поздрав

По море се скитам ази,
од пристаниште далеко,
между бурите талазни
и вав ноќна тамнина.

А морето валовито,
и небото је покрито
с черни облаци мрачни,
а звездица ни една.

Сал една звездица беше
мој водител-представител,
между бурите л'штеше
и надежда тја ми беше.


Ах т'ма, т'ма ужасна
дојде тја, покри и неа,
тја се спусна и загина
тја звездица на небо.

--------------------------------------------------

Тја единствена надежда,
то прекрасното светило,
беше ти, девојче мило,
твојот поглед жалостив.

Кад изгубив јас и тебе,
тебе, што беше за мене
најнадежно утешение,
как да б'да веке жив!

Да в'здишам и да плачам,
самненичок да са влачам
по земји, земји далеки,
нека б'де туј до днес!

Бујни ви талази морски,
потопете в гроб незнаен
како мен челјак отчаен,
сам останат и злочест.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Еве на шо мислам секогаш кога трубам на темава дека им ебаа матер на малите бизниси.
Ради неколку големци во градов, другиве немаме право на живот во Охрид. :giggle:
А, нишо чудно да е масло на еден кафич во непосредна близина каде забраната за пушење, а камо ли за работење до предвиденото време од локалната самоуправа, постои само на хратија.
Виј тотално се слагам со тебе, али ако веќе важит законот нек ги фаќат сите а не само поединци и на тије шо им одговарат.
Виј, значит стално ќе постојт нереална конкуренција, некојпат ќе е поизразена а некојпат ќе е сведена на минимум, то е факт. Реално гледано, сами си се криви зш биле веќе претходно известени а не ја одстраниле урбаната опрема, ај остај сеа то да не го тупиме.
Ама море да чекаш ти дозвола од 8ми Мај, то нигде го немат! Да побарав виза во Кинеска Амбасада побрзо ќе излезеше него ли оваја. Ама шо те чудит, а и така беја мобилизирани овије од администрација да се шетет по митизи со бата Груја и брачед му и да се дерет ко улај Уаа Зајко!
:D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.415
Охрид не бев дојдена можда месец и пол. Градов е катастрофа! На месец дена пред почеток на сезона, горе кај Христо цела улица се копат, кај Рача исто се копат, накај Муцон исто е раскопано, плоштадот да не прам муабет кај Мини Маркет, можда здравје Водици до година готов ќе е, времените објекти ги кренаа шо ги кренаа, барем да расчистеа се, плочките така ги остајле....МИЗЕРИЈА!
Али палмите се тука, не се секирајте!
 
A

Avenger99

Гостин
Охрид не бев дојдена можда месец и пол. Градов е катастрофа! На месец дена пред почеток на сезона, горе кај Христо цела улица се копат, кај Рача исто се копат, накај Муцон исто е раскопано, плоштадот да не прам муабет кај Мини Маркет, можда здравје Водици до година готов ќе е, времените објекти ги кренаа шо ги кренаа, барем да расчистеа се, плочките така ги остајле....МИЗЕРИЈА!
Али палмите се тука, не се секирајте!
Е ова е катастрофа. Па добро бе цел тротоар е искршен и кузнајт колку време ќе стојт така.. А мораше сеа нели пред сеозна, за да се видит дека се работит.. Во најголемите гужви.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Увек е то така, и кружнион кај Охридади ко се праше ова време почнаја да го прает за до јули месец да е едвај готов.. Страшно, горе кај христо незнам шо спиет луѓено шо не се се бунат, среде центар мојт да се речит а не может да си влезет во двороје ко луѓе, нормална управа онде би ископала онолку колку шо мојт да напрајт во текот на денот, а не ископај го цел тротоар унапред, па после чекај неколку време дур се почнит да се работат, па после дури се завршит козата се окозила... Имат полно стари луѓе шо не может да излезет од дома за храна да купет ради шо му е страв дане му заглавит ногата негде и да ја скршет, катастрофално.... Па ај како шо не се врвит ни пешки но со кола, и ние народов сме ептем заникаде, паркирани по улица, мислет аку пуштет 4 жмигавци не сметет, демек така колана е невидлива или можам да поминам низ нејзе..
А искрено и напраеноно од автобуска до мостон ич не ми свиѓат незнам како мојт онолку нерамно нешто да се напрајт, да се чудиш дали мајстори го праеле или деца си играле, се чудам дали сме 21 век или 15, пошо луѓето во 15 имет напраено многу поќе за разлика од овие денес шо прает покрај сите олеснителни работи шо ги имет. И аку не фрлет нов асват на цела улица од кружнион до автобуска нека му се допосерет и на тротоарот и на улицата... Дупка до дупка исто како Асном, а сигурно се едни од најпрометните улици во градов поготово летниов период.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Туристичка со фамознион кружен кај далјан ја заборавате :D
Кружниот е 2 на 2 засега.Буквално.Сега онај во Струга кај Адмирал доби конкуренција.Вака ак останит ко шо е сега Бакрач ќе го поминит Петрески во глупости, засега беа тука негде.

А по Питу Гули дива лига.Кој си шетат со знаците в раце, кој скршил нога по тротоар, кој заебал кола по дупки и шахти.Ама палмине све покривет :angel:


Мала, мала, мала група педера (скоро сите:D)



Сношти ги полеваа со вода палмине:icon_mrgr::cuc:

За сите 200 се грижат така или само оние крај езеро ?
Дурекс мојт реклама да снимат во Охрид.Овие се од зимата
http://ohrigani.com/foto-ova-ne-e-reklama-za-kondomi-tuku-zashtita-za-palmite-vo-ohrid/

Уште 200 вакви е тек тогаш ќе бидит доживљај :aplauz:
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Сношти ги полеваа со вода палмине:icon_mrgr::cuc:

За сите 200 се грижат така или само оние крај езеро ?
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
20
Поени од реакции
7

По море се скитам ази,
од пристаниште далеко,
между бурите талазни
и вав ноќна тамнина.

А морето валовито,
и небото је покрито
с черни облаци мрачни,
а звездица ни една.

Сал една звездица беше
мој водител-представител,
между бурите л'штеше
и надежда тја ми беше.


Ах т'ма, т'ма ужасна
дојде тја, покри и неа,
тја се спусна и загина
тја звездица на небо.

--------------------------------------------------

Тја единствена надежда,
то прекрасното светило,
беше ти, девојче мило,
твојот поглед жалостив.

Кад изгубив јас и тебе,
тебе, што беше за мене
најнадежно утешение,
как да б'да веке жив!

Да в'здишам и да плачам,
самненичок да са влачам
по земји, земји далеки,
нека б'де туј до днес!

Бујни ви талази морски,
потопете в гроб незнаен
како мен челјак отчаен,
сам останат и злочест.
ауу ти благодарам премногу!!!! во многу бледо сеќавање ми беше и многу лошо ја опишав, дури и погрешно, ама ја погоди! фала ти!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom