Отворање на сопствен бизнис надвор од Македонија (Трошоци, документација итн)

F.A

Член од
3 октомври 2010
Мислења
238
Поени од реакции
54
Ja otvaram temava poradi trendot na mladite da ja napustat drzavata i svojata egzistencija da ja baraat nadvor od Mk.
Koga veke bi resile da ja napustime drzavata na sekogo mu pominalo niz glava da otvori nesto svoe
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Темава нема иднина. Не можеш да бараш дискусија доколку не прецизираш на кој континент, која држава, која покраина. Пример Германија од покраина до покраина има различни закони. Не верувам дека има некој што толку го познава законодавството освен ако тоа не му е професија со специфичната држава, а тоа секако се плаќа. Така да ако те интересира иди и земи си консултант.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Едино знам за неколку од нашиве тајкуни што имаат фирми низ Европа и сум слушал дека многу наши камионџии фирмите ги отвораат во Бугарија за да можат камионите да возат низ Европа. А за отворање мал бизнис некаде било каде во странство појма неам. Една пекарница ја интервјуираа Македонска во Лас Вегас или Њу Јорк мислам беше ова пред неколку години на ТВ и објаснуваше човекот како се почнало како се таму условите и сл. :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako tuka nemas otvoreno firma i ne si probal kako e sigurno ni tamu nema da otvoris.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Претпоставувам дека може доколку си жител на Европејскиот Сојуз, пошто нели еден пазар, една регулатива така нешто, што можеш да работиш и да живееш таму без проблем сигурно можеш да си отвориш бизнис таму (нз некој поупатен може да објасни повеќе за ЕУ регулативите, но мислам дека е ова во главно точно). Но, има еден поголем проблем а тоа е што никој таму не сака да работи за 200€ (n):mad::confused::(:toe:, а сепак зборуваме за мал бизнис, не си во состојба со толку големи трошоци да излезеш на крај, а на цената не можеш да влијаеш пошто нели си мал, (зошто некој би купил од тебе кога може да си отиде во голем проверен маркет како Волмарт, К-Март и сл), тоа е за големите, на пример, доколку имаш продавничка-пиљара и почнеш со двајца вработени во две смени знаеш ли колку ќе треба да им дадеш плата на нив (без оглед дали ти сам ќе си работиш таму, мора да си осигран да ти тече плата), сигурно ќе имаш големи трошоци, и сега пресметај колку кила треба компири да продадеш (карикирам) за да ти се исплати сето тоа, само земи во предвид дека само мал дел оди од цената на компирите за тебе, поголемиот дел за добувувачите, цена на мало вс, цена на големо. Секако зависи дел и од државата, дали ќе сака да те субвенционира како странец нешто слично како нашата држава што ги субвенционира странските фирми. Ама секако е тешко издводливо, не за џабе сите фирми бегаат по МК, Чајна и Мехико(до пред Трумп), глобализација нели, ефтина работна сила, големите просперираат малите патат.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ja otvaram temava poradi trendot na mladite da ja napustat drzavata i svojata egzistencija da ja baraat nadvor od Mk.
Koga veke bi resile da ja napustime drzavata na sekogo mu pominalo niz glava da otvori nesto svoe
Многу малку кажано за вовед во тема.
Како што кажаа други членови, не е едноставно туку така да отидеш некаде и веднаш да отвориш фирма. Прво, ти треба некое искуство, да знаеш нешто да работиш ( уште подобро ако прво тука имаш фирма и се испробаш ) друго, едноставно не го познаваш пазарот таму кај што ке отидеш.
Понатаму, зависи за која држава збориш и какви закони има таму, прво за странци, второ за отварање фирма и терање бизнис.

Пример, Словенија - отварање фирма за странци:

-Основачки акт / Барање СЛО даночен број / Отварање сметка во банка
-Потврда за неказнување за сопственикот
-Имање СЛО адреса ( седиште на фирмата во сопственост/ или под закуп)
-Основачки капитал од 7.500 евра
-Регистрација во Суд

Со ова регистрирање на фирмата веќе можеш да вработуваш лица (Словенци ) и да ти работи фирмата. Самота постапка за отварање на фирма може да ти ја завршат и локални агенти за некои 2-3.000 евра. Дополнително ќе треба да се рачуна на трошоци за кирија, за сметководство ( цца. 150 евра ), за плати ( мин. плата е цца. 800 евра) за придонеси ( мин. цца. 400 евра ), превоз и хранарина за вработени, данок на добивка (17%)....сигурно има и други скриени трошоци.....

Понатаму, на основа на фирмата, се бара дозвола за престој. За да се земе дозвола за престој, треба да се исполни барем 1 услов од наведените:
-да инвестираш во основни средства ( имот , машини, возила) - 50.000 евра
-да имаш најмалку 1 вработен во период од 6 месеци
-да имаш последните 6 месеци приход во фирмата од минимум 10.000 евра /месечно

Понатаму, после 1 година можеш да повлечеш и членови на потесно семејство, доколку докажеш дека имаш средства за издржување ( цца 300 евра по член ).
После одреден период ( не памтам колку беше) можеш да бараш дозвола за стален престој.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.766
Ja otvaram temava poradi trendot na mladite da ja napustat drzavata i svojata egzistencija da ja baraat nadvor od Mk.
Koga veke bi resile da ja napustime drzavata na sekogo mu pominalo niz glava da otvori nesto svoe

--научисе да стрижиш и не ти требит некој голем капитал да отвориш фризерски салон.

Биди поконкретен, во која држава ке ја фатиш Бежанијата па сигурно ке добиеш повеке инфо....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom