Орочување пари во банка

S

Shellshock nam67

Гостин
Со 100 000 евра ќе отворам мал милион бизниси и парите ќе ги вложам во исплатливи работи.
со овие даноци и давачи не знам богами колкав ќе ти биде профитото а колкав ќарот
ти ја кажав прикаската за пријателот од богаташ прв во градот пред една година стана шофер на камион за леб, така да секој чекор треба даобро да се обмисли
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
на денешно време ти се исклаќа да отвориш обложувалница ...
300.000евра за да добиеш дозвола, и некои 10.000евра инвестиција ..

cashh колку сакаш :P
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
А да, забораив дека ако пропадне банката, осигурани ти се само 30к евра, повеќе не. Така да, ако орочиш повеќе од 30к и пропадне банката, ти ги враќаат само тие 30к, не повеќе. Затоа и не е добро да се орочува поголема сума.
Која глупост е да ги орочиш парите во банка.
Кога веќе имам 50к, ќе отворам некој бизнис, ќе ги направам троструко за многу пократко време отколку што ќе ми се утростручат во банка. Толку мали бизниси можат да се отворат во Скопјево само, работи што ги нема овде, а се многу симпатични и исплатливи.[/QUOTE]



За да не ти пропадне депозит во банките поголем од 30,000 Евра, можеш да ги вложиш во две или повеќе банки.... а доколку во исто време пропаднат две или повеќе банки, тогаш и државата пропаднала, па нема да има ништо од обештетувањето!
Инаку би можела да ни кажеш нешто за тоа во кој *симпатичен* бизнис би инвестирала за да го направиш влогот троструко поголем. На форумот економија и бизнис на темте: вложување, бизнис идеја, во што би вложиле 40к 50к 100к..... не се сеќавам дека имаш нешто напишано, можеби грешам а сега велиш толку многу мали бизниси има.... дај напиши нешто за симпатичните и исплатливи бизниси.

--- надополнето ---

најсигурна инвестиција ти е банка добиваш не губиш пари дали ќе ти тргне со бизносот или не е друга работа во банка ти се сигурни депозитите и на тоа заработуваш камата пример на 100 000 евра земаш годишно 10 000 евра добра пара кој ти ги дава ништо не губиш а добиваш.


Тешко малку дека (годинава барем) на 100,000 Евра ќе добиеш 10,000! Камата на штедни влогови неколку години не е двоцифрена! Напишав малку погоре колку се движат каматите сега, за денарски депозити од 6-8% така да 10 не ама 6-8,000 годишно неоданочени ДА! Но малку погоре напомнав, а Томсасо напиша есеј.... дека со толкава камата само ја покриваш инфлацијата, онаа признатата + 5% .... Што значи доколку не трошиш од тие 6-8,000 .... ти до година ќе имаш 108,000, но куповната моќ на истите ќе биде или иста на 100-те денес или помала! А доколку ги трошиш бато, ти одиш секоја година во минус! Сметај дека го јадеш влогот! Ти по 5-6-7 години повторно ке имаш 100,000 Евра, но нивната куповна моќ ке биде помала и ќе биде еквивалент на денешни 70-80,000 Евра. И тоа би било најдоброто сценарио за штедењето на 100 К..... замисли едно друго: Да не даде Бог и Богов девалвација на Денарот! Значи од 61,5 колку е сега фиксиран курсот да оди да речеме на 67,5 .... тогаш легионеру наместо да добиеш, во едно деноноќие на главницата би загубил 10,000 Евра!
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
а улагање на берза?
купување на акции?

абе бензинска му е мајката .. со овие цени на горивото добро профитираат :X

personal's fav: 1. Бензинска ; 2. Обложувалница ; 3. Берза! :)
 
М

Мартин`

Гостин
Треба да си глуп да ги ставиш во банка и други да ти ги работат парите наместо самиот да ги инвестираш, па дури и со 5.000 евра да речеме а не па со 50/100К... со тие би направил дупло за година а не некои си 6-7% проценти.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Треба да си глуп да ги ставиш во банка и други да ти ги работат парите наместо самиот да ги инвестираш, па дури и со 5.000 евра да речеме а не па со 50/100К... со тие би направил дупло за година а не некои си 6-7% проценти.


Брееее мајката, што јаки бизнисмени и менаџери имало на форумов!? TheTinule, вели дека за краток рок 40-50К би ги утростручила, а Мартин дека со 50К би направил дупло за една година! Вака сега, може ли да се договориме ние нешто, бидејки јас сакам да инвестирам 40-45К Евра, еден од вас да ми биде менаџер, те. не за една, туку за две години да го дуплира влогот! Вашиот профит, менаџерска провизија би била 40% од нето профитот! Нели е ова фер!? Значи на направен екстра профит за две години од 40,000 евра, 40% за вас, пријателчиња мои! 16,000 кажува математиката, или месечно излегува по 670 Евра.... Е сега, бидејки јас не верувам многу на убави зборови, договорот би имал и ваша обврска. Еве вака да речеме: вредност на 6 просечни месечни ануитети, те делови од профитот кој го ветувате за две години, лично ваши пари да го оставите депониран некаде и заверен со нотарска гаранција, дека доколку од третиот или четвртиот месец нема да ја следите динамиката од 1666 (или бар моите 1000 Евра месечно) депонираната гаранција (6Х1666=10,000 Евра) да ми припадне мене! Нели средства за да ги покријам трошоците загубите, времето...... Ама вие сте успешни бизнисмени или менаџери, па таква гаранција не би ви претставувала проблем, така ли е? :pos2:
Совет до некои други, не до вас: За да зборувате што би правеле со 50,000 Евра, направете прво сами 5,000, за да се уверите колку е тешко, а колку во вакви услови колку ПРОКЛЕТО ТЕШКО она првото! Сами! Без тато, мама.... партии, влади, лавови, канти за смет.... и останати шеми.... САМИ!
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
во комшии имам двајца браќа кои по ненадејната заедничка смрт на родителите и единствената сестра одлучија целиот имот да го уновчат. за неполни 2 години собраа нешо под 2 милиони евра. сега живеат од каматата а си отворија и еден бизнис колку да се каже дека работат и не седат дома... фино си живеат и се тоа, ама јас поинаку би играл... со таа цифра дефинитивно би отворил од мојот домен производство на прво место па увоз-импорт и продажба (на мало и големо) како и експорт на сите елементи за парно греење вентили, цевки, радијатори, котли и слично... и секако клими импорт-продажба и она за што сега се залагам е производство со продажба и монтажа и експорт на соларни колектори. значи со МК продукт во европа... има да ти бидат наклонети сите влади од сите политички партии ако правиш експорт на МК продукт од техничка дејност. се разбира треба да имаш и конкурентна цена... по хронологија на работите тоа се минимум 30 нови работни места одкои 20 се стручен кадар за монтажа, 2-3 инжинери, 2-3 проектанти, технички секретарки, агенти и слично... сето тоа се постигнува за 2 милиони имам и бизнис план за тоа... но како рече некој... првиот милион е тешко да се заработи, после другите се лесни :)

да не тупам со идејава и нејзината реализација, јас дефинитивно не би ги ставил во банка да ми стојат, понатака не би ги инвестирал во берза од проста причина што појма немам од тоа, можеби е исплатливо незнам и можеби во иднина ке го сменам мислењето, значи јас би инвестирал во бизнис кој добро го познавам како функционира...
 
М

Мартин`

Гостин
Брееее мајката, што јаки бизнисмени и менаџери имало на форумов!? TheTinule, вели дека за краток рок 40-50К би ги утростручила, а Мартин дека со 50К би направил дупло за една година! Вака сега, може ли да се договориме ние нешто, бидејки јас сакам да инвестирам 40-45К Евра, еден од вас да ми биде менаџер, те. не за една, туку за две години да го дуплира влогот! Вашиот профит, менаџерска провизија би била 40% од нето профитот! Нели е ова фер!? Значи на направен екстра профит за две години од 40,000 евра, 40% за вас, пријателчиња мои! 16,000 кажува математиката, или месечно излегува по 670 Евра.... Е сега, бидејки јас не верувам многу на убави зборови, договорот би имал и ваша обврска. Еве вака да речеме: вредност на 6 просечни месечни ануитети, те делови од профитот кој го ветувате за две години, лично ваши пари да го оставите депониран некаде и заверен со нотарска гаранција, дека доколку од третиот или четвртиот месец нема да ја следите динамиката од 1666 (или бар моите 1000 Евра месечно) депонираната гаранција (6Х1666=10,000 Евра) да ми припадне мене! Нели средства за да ги покријам трошоците загубите, времето...... Ама вие сте успешни бизнисмени или менаџери, па таква гаранција не би ви претставувала проблем, така ли е? :pos2:
Совет до некои други, не до вас: За да зборувате што би правеле со 50,000 Евра, направете прво сами 5,000, за да се уверите колку е тешко, а колку во вакви услови колку ПРОКЛЕТО ТЕШКО она првото! Сами! Без тато, мама.... партии, влади, лавови, канти за смет.... и останати шеми.... САМИ!
Дај ми 100.000 евра, ќе ти давам 15% годишна камата минимум 5-6 години бива ?
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Брееее мајката, што јаки бизнисмени и менаџери имало на форумов!? TheTinule, вели дека за краток рок 40-50К би ги утростручила, а Мартин дека со 50К би направил дупло за една година! Вака сега, може ли да се договориме ние нешто, бидејки јас сакам да инвестирам 40-45К Евра, еден од вас да ми биде менаџер, те. не за една, туку за две години да го дуплира влогот! Вашиот профит, менаџерска провизија би била 40% од нето профитот! Нели е ова фер!? Значи на направен екстра профит за две години од 40,000 евра, 40% за вас, пријателчиња мои! 16,000 кажува математиката, или месечно излегува по 670 Евра.... Е сега, бидејки јас не верувам многу на убави зборови, договорот би имал и ваша обврска. Еве вака да речеме: вредност на 6 просечни месечни ануитети, те делови од профитот кој го ветувате за две години, лично ваши пари да го оставите депониран некаде и заверен со нотарска гаранција, дека доколку од третиот или четвртиот месец нема да ја следите динамиката од 1666 (или бар моите 1000 Евра месечно) депонираната гаранција (6Х1666=10,000 Евра) да ми припадне мене! Нели средства за да ги покријам трошоците загубите, времето...... Ама вие сте успешни бизнисмени или менаџери, па таква гаранција не би ви претставувала проблем, така ли е? :pos2:
Совет до некои други, не до вас: За да зборувате што би правеле со 50,000 Евра, направете прво сами 5,000, за да се уверите колку е тешко, а колку во вакви услови колку ПРОКЛЕТО ТЕШКО она првото! Сами! Без тато, мама.... партии, влади, лавови, канти за смет.... и останати шеми.... САМИ!
Ај реши се што сакаш да бидеш:
а) инвеститор*
б) лихвар

*инвеститор прифаќа ризик.

:smir:

Едит: onak го даде одговорот што највеќе се исплати да правиш со парите !
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ај реши се што сакаш да бидеш:
а) инвеститор*
б) лихвар

*инвеститор прифаќа ризик.

:smir:

Едит: onak го даде одговорот што највеќе се исплати да правиш со парите !


А ти што сакаш да бидеш?
А) Судија:
Б) Адвокат
млад си за да настапуваш така.... Прво како дојде до таа идеја дека сакам едното или другото?....А апропо мојот предлог, ако јас сега ти речам: Извади од некаде, или продај го вашиот стан, земи 50,000 Евра, јас имам многу добра идеја или еве Мартин има за да ги дуплираш средствата.... за година или две ќе имаш два стана! Ти нему или било на кого ќе ги довериш парите без гаранција? Ќе прифатиш само ти ризик?.... Не бре момак. Ке бараш триста гаранции за својот капитал, верувај ми! Тоа не е лихварство.... А Онак, колку што гледам зборува за бизнис од 2 милиони: за 30 вработени, 2-3 инженери, проектанти, технички секретарки, агенти... со моите пари, тешко дека можам такво нешто, дури и во БИЗНИСОТ ШТО ДОБРО ГО ПОЗНАВАМ! :nenene:... бидејки и тој бара милионски вложувања.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Брееее мајката, што јаки бизнисмени и менаџери имало на форумов!? TheTinule, вели дека за краток рок 40-50К би ги утростручила, а Мартин дека со 50К би направил дупло за една година! Вака сега, може ли да се договориме ние нешто, бидејки јас сакам да инвестирам 40-45К Евра, еден од вас да ми биде менаџер, те. не за една, туку за две години да го дуплира влогот! Вашиот профит, менаџерска провизија би била 40% од нето профитот! Нели е ова фер!? Значи на направен екстра профит за две години од 40,000 евра, 40% за вас, пријателчиња мои! 16,000 кажува математиката, или месечно излегува по 670 Евра.... Е сега, бидејки јас не верувам многу на убави зборови, договорот би имал и ваша обврска. Еве вака да речеме: вредност на 6 просечни месечни ануитети, те делови од профитот кој го ветувате за две години, лично ваши пари да го оставите депониран некаде и заверен со нотарска гаранција, дека доколку од третиот или четвртиот месец нема да ја следите динамиката од 1666 (или бар моите 1000 Евра месечно) депонираната гаранција (6Х1666=10,000 Евра) да ми припадне мене! Нели средства за да ги покријам трошоците загубите, времето...... Ама вие сте успешни бизнисмени или менаџери, па таква гаранција не би ви претставувала проблем, така ли е? :pos2:
Совет до некои други, не до вас: За да зборувате што би правеле со 50,000 Евра, направете прво сами 5,000, за да се уверите колку е тешко, а колку во вакви услови колку ПРОКЛЕТО ТЕШКО она првото! Сами! Без тато, мама.... партии, влади, лавови, канти за смет.... и останати шеми.... САМИ!
Јас би ти прифатил да ти дадам 30% за 1 година, со 20% провизија на ќарот(страндард хеџ фанд провизија),... :)))) 50k eura min :)

Ofc јас давам препораките, ти вложуваш за твое име и сметка .. ризикот твој : )))
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Треба да си глуп да ги ставиш во банка и други да ти ги работат парите наместо самиот да ги инвестираш, па дури и со 5.000 евра да речеме а не па со 50/100К... со тие би направил дупло за година а не некои си 6-7% проценти.
a sto biznos imas ako ne e tajna ????
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Јас би ти прифатил да ти дадам 30% за 1 година, со 20% провизија на ќарот(страндард хеџ фанд провизија),... :)))) 50k eura min :)

Ofc јас давам препораките, ти вложуваш за твое име и сметка .. ризикот твој : )))

Томсасо, со сета почит кон тебе.... сепак споредба со хеџ фондови!?.... мислам дека се шегуваш, или пак се преценуваш. Сепак си ти незавршен студент на економски, а брокерите и мешетарите во хеџ фондовите се прави професионалци - ајкули и баракуди во светот на финансиите....
Услови под кои би прифатил да преговарам со тебе се:
* провизија за тебе 15% од нето профитот,
* твое учество во оснивачкиот влог на затворениот ИФ од најмалку 20%.... не од други инвеститори, туку лично твој. За да превземеш и ти помал дел од ризикот :) , значи 10,000 Евра твое учество, 40,000 мое.
И најбитно во сето ова е да ме убедиш во следното: Кој овдека се бави со овој бизнис, колку успешно го прави тоа? Можеби не ги знам сите успешни.... Овдека знам дека егзистираат неколку отворени инвестициски фонда. Илирика, КБ публикум, КД груп, Иново Статус..... има два-три приватни многу богати фондови, едниот го отвори СЕАФ, го менаџираше Оливер Костуранов, еден од најдобрите менаџери во РМ, сега е ми се чини во бордот на Телекомот. Да ги оставиме на страна овие приватни, да ги анализираме оние отворените. Најголемите два со потекло од Словенија, со голема традиција и успешно работење... знаеме какви резултати имаат овие овдека отворени пред 4-5 години. Особено Илирика бележи загуби од некаде 40-45%... особено во последниве 7-8 месеци или година дена! Со сите нивни искусни брокери, кои скоро деценија успешно мешетарат, шпекулираат на берзи од Камчатка до Лисабон... од Тера дел Фуего до Хелсинки..... Е сега ти ме убедуваш дека би бил поуспешен од нив, и дека би можел да отствариш годишен профит од цца 30% бруто!? Едноставно прашање имам момче, зошто овие гиганти немаат ни блиску 30? Доколку би имале барем 20%, нивните фондови своите нето вредности би ги дуплирале! А тие не се 50-60,000 Еур, туку тежат по 700-800,000 Евра! Значи нивниот мотив да го зголемат фондот е очигледен! Зошто не го прават тоа? Зошто тие не се успешни? Зошто не играат на пазарот на племенити метали, на кинеската валута, на бразилските био-горива....
Можеби некаде има такви во МК што јас не ги знам!? Ако има такви ќе ги посочиш. Знаеме луѓе што се успешни во најразлични бизниси, но знаеме ли некој што е успешен во овој бизнис? Знаеш, некој што сака да влезе во некој бизнис, треба да има целосни информации.... пример: Ако некој ми понуди да влезам во транспортниот бизнис, ОК има многу што пропаднале во овој, но многу се повеќе оние кои почнале со еден сега имаат 2-3-5 шлепери.... значи познато ми е тоа дека има некој што е успешен во тој бизнис.... и тн. Прашање:
Кој е успешен овдека во инвестирање на светските пазари: ФОРЕКС, акции, племенити метали, енергетика.... и тн. Има ли такви?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Томсасо, со сета почит кон тебе.... сепак споредба со хеџ фондови!?.... мислам дека се шегуваш, или пак се преценуваш. Сепак си ти незавршен студент на економски, а брокерите и мешетарите во хеџ фондовите се прави професионалци - ајкули и баракуди во светот на финансиите....
Услови под кои би прифатил да преговарам со тебе се:
* провизија за тебе 15% од нето профитот,
* твое учество во оснивачкиот влог на затворениот ИФ од најмалку 20%.... не од други инвеститори, туку лично твој. За да превземеш и ти помал дел од ризикот :) , значи 10,000 Евра твое учество, 40,000 мое.
И најбитно во сето ова е да ме убедиш во следното: Кој овдека се бави со овој бизнис, колку успешно го прави тоа? Можеби не ги знам сите успешни.... Овдека знам дека егзистираат неколку отворени инвестициски фонда. Илирика, КБ публикум, КД груп, Иново Статус..... има два-три приватни многу богати фондови, едниот го отвори СЕАФ, го менаџираше Оливер Костуранов, еден од најдобрите менаџери во РМ, сега е ми се чини во бордот на Телекомот. Да ги оставиме на страна овие приватни, да ги анализираме оние отворените. Најголемите два со потекло од Словенија, со голема традиција и успешно работење... знаеме какви резултати имаат овие овдека отворени пред 4-5 години. Особено Илирика бележи загуби од некаде 40-45%... особено во последниве 7-8 месеци или година дена! Со сите нивни искусни брокери, кои скоро деценија успешно мешетарат, шпекулираат на берзи од Камчатка до Лисабон... од Тера дел Фуего до Хелсинки..... Е сега ти ме убедуваш дека би бил поуспешен од нив, и дека би можел да отствариш годишен профит од цца 30% бруто!? Едноставно прашање имам момче, зошто овие гиганти немаат ни блиску 30? Доколку би имале барем 20%, нивните фондови своите нето вредности би ги дуплирале! А тие не се 50-60,000 Еур, туку тежат по 700-800,000 Евра! Значи нивниот мотив да го зголемат фондот е очигледен! Зошто не го прават тоа? Зошто тие не се успешни? Зошто не играат на пазарот на племенити метали, на кинеската валута, на бразилските био-горива....
Можеби некаде има такви во МК што јас не ги знам!? Ако има такви ќе ги посочиш. Знаеме луѓе што се успешни во најразлични бизниси, но знаеме ли некој што е успешен во овој бизнис? Знаеш, некој што сака да влезе во некој бизнис, треба да има целосни информации.... пример: Ако некој ми понуди да влезам во транспортниот бизнис, ОК има многу што пропаднале во овој, но многу се повеќе оние кои почнале со еден сега имаат 2-3-5 шлепери.... значи познато ми е тоа дека има некој што е успешен во тој бизнис.... и тн. Прашање:
Кој е успешен овдека во инвестирање на светските пазари: ФОРЕКС, акции, племенити метали, енергетика.... и тн. Има ли такви?
Се заебавав .. таман работа, 30% е фантазија а не принос :))) А да и 2% на нето-профит за штотуку дипломирани е многу :))1000 смајли имаше затоа :))

Инаку има хеџ фондови што наплаќаат 50% провизија на нето профит над просечна пазарна стапка на принос пример SP500.. итн.. Има и такви што земаат 15%-20% само на нетопрофит.

Во секој случај 30% е премногу и треба да си пресреќен со таков принос. Али се заебавав како што кажав. Инаку 30% носи висок ризик... Енивеј нормално хеџ фондови фаќаат до 20% со помош на конзервативен ливериџ и хеџирани позиции..(хеџирани оти во услови на 85% корелација на сите светски пазари ризикот е преголем од голи нехеџирани позиции)

Инаку има доста успешни инвестициски фондови/хеџ фондови али тие се недостапни за обични смртници... Штом некој го бидува за препознавање вредност/валуација и инвестирање тогаш после неколку нанижани успеси завршува во фонд каде што мин влез е 1 милион или така нешто...

Инаку се мислам дека читав некои закони кај нас ИФ имаат престроги диверзификациски правила што ја убива можноста да играш на секакви варијатни и да ја бараш вредноста онаму каде што ја има просто си принуден колку изложеност да имаш кон сектор или акција....

Инаку за ИФ кај нас КД брик се покажаа ама со неодманешното затегнување и неликвидност во Кина очекувај и таму да се изгорат многу

Ме бендисва што си скептик кога се прави муабет за инвестирање.. Спектицизам е најправилна стратегија. Можната загуба е секогаш тука и со големи пари/животни заштеди треба многу пазење што се прави..

Со ситна пара како мене можиш да си дозволиш шпекулирање оти не менува многу во животот.
Енивеј немам 10к моментално, а и да имам не би се нафатил да водам ИФ во Македонија со овие закони. Али ако сакаш да правиш порфолио и мислиш дека јас сум арен чоек да ти помогни да го составиш тогаш би ти се нафатил да ти анализирам/направам распоред колку каде што итн. Не барам ништо офц пошто забавно ми е да го правам тоа.. е сеа ако станиш милионер веќе тогаш борчиш пиво :))))

Cheers! :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom