Општи дискусии за ТВ серии

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Гледал некој Mr. Robot?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
5тава од Wayward апла многу откри наеднаш...
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.016
Поени од реакции
6.042
^^Чудна приказна се деси у епизодава(5), ептен forward некако е демек. Со оглед не знам што се случува у книгите(видов дека е по тоа праена), ниту планирам да видам, ќе си нагаѓам.
Иам некои идеи, ама работава е сакам кажам, не знам речам. :D
Чисто сумљам дека се наоѓаат, таму каде што таа учителката кажа.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.093
Поени од реакции
8.156
^^Чудна приказна се деси у епизодава(5), ептен forward некако е демек. Со оглед не знам што се случува у книгите(видов дека е по тоа праена), ниту планирам да видам, ќе си нагаѓам.
Иам некои идеи, ама работава е сакам кажам, не знам речам. :D
Чисто сумљам дека се наоѓаат, таму каде што таа учителката кажа.
http://www.imdb.com/name/nm0796117/?ref_=tt_ov_dr

Добра серија.
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
Ооодлична е Wayward, во секој аспект. Најдобриот коментар - тотално е анти-Лост.
Speechless сум, не можам ни да ја пофалам доволно.
 
H

HoT IcE

Гостин
Што знам, мене лично глумата ми е лоша, особено од тој полицаецот. Ама у глобала освен докторот е лоша глума, и онаа сестра у болница.
Премногу се трудат да ја направат мистериозна што повеќе личи на лавиринт во кој самите се заглавиле, и има многу лош развој на настани, за карактери пак нејќам да коментирам.
У глобала, не, не вреди да се гледа.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
^^Чудна приказна се деси у епизодава(5), ептен forward некако е демек. Со оглед не знам што се случува у книгите(видов дека е по тоа праена), ниту планирам да видам, ќе си нагаѓам.
Иам некои идеи, ама работава е сакам кажам, не знам речам. :D
Чисто сумљам дека се наоѓаат, таму каде што таа учителката кажа.
Ќе има допрва некој ствари што ќе подјебаваат работа, како у 6тава епизода. Мене ми го зема вниманието серијата и иам намера да ја следам до крај.
Кинематографијата им е на ниво, прекрасни кадри. Мислам дека баш ради тоа ми падна у око.

Инаку оние шо викаат дека не вреди нешто да се гледа ми се најсмешни, не за Wayward, општо за серии. Ми фатиле око серии кои ретко на кој му се сфиѓале, како Misfits, а некој серии ми биле апсолутно не занимливи и покрај цел hype, рецимо Breaking Bad. Се е ствар на лична преференца, шознам.
 
H

HoT IcE

Гостин
Па тоа е и во главно проблемот со вас денес. Вие мислите дека ако некоја серија е хајпната по дифолт мора да значи дека е добра. Еве ја за Вејвард бев хајпнат од неколку другарки као демек била многу добра. Свесно не влегов со никакви очеквуања првин ради FOX, второ ради режисерот кој после Шесто Сетило е во слободен пад со кариерата и нема ништо поквалитетно за гледање, се врти у еден ист круг. Гледам и серијава не е ништо посебно со оглед на тоа дека премногу се форсираат некои работи. И ред други работи кои претходно ги пишав.
Конкретно за серијава, ја кажав што ми пречи и зошто не вреди да се гледа, тоа не значи дека сум „најсмешен“.

А те молам за ББ хејт, никако. Како првин тоа е ремек дело за ВП, од режија, сценографија до глума, и у секој аспект е една од најквалитетни серии икад направени. Тоа што некои луѓе си имаат фетиши за мистицизам е друга работа.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Па тоа е и во главно проблемот со вас денес. Вие мислите дека ако некоја серија е хајпната по дифолт мора да значи дека е добра. Еве ја за Вејвард бев хајпнат од неколку другарки као демек била многу добра. Свесно не влегов со никакви очеквуања првин ради FOX, второ ради режисерот кој после Шесто Сетило е во слободен пад со кариерата и нема ништо поквалитетно за гледање, се врти у еден ист круг. Гледам и серијава не е ништо посебно со оглед на тоа дека премногу се форсираат некои работи. И ред други работи кои претходно ги пишав.
Конкретно за серијава, ја кажав што ми пречи и зошто не вреди да се гледа, тоа не значи дека сум „најсмешен“.

А те молам за ББ хејт, никако. Како првин тоа е ремек дело за ВП, од режија, сценографија до глума, и у секој аспект е една од најквалитетни серии икад направени. Тоа што некои луѓе си имаат фетиши за мистицизам е друга работа.
Иако беше директно под твој пост, не беше наменето за тебе. Многу често на темава се спомнува тоа, како општа препорака. Поентата е, различно е „не ми фати внимание, решив да не ја гледам“ од „не вреди да се гледа“.
Инаку, чак и Шесто Сетило не ми беше којзнае какво достигнување, иако океј за тој период, ама после истиот кариерата му е хаос. Врв ми беше Devil, што до ден денес мислам дека ми е време кое залудно сум го потрошил.
И покрај тоа, кога почнувам да гледам серија , почнувам како tabula rasa.
Што се однесува до лавиринтот, секоја епизода отвара нови прашања, кои значително се менуваат после 5тата епизода кога уствари се открива генералната вистината. Не е дека е миситцизам for the sake of мистицизам.
Базирано е на книги, трилогија, и станува збор за прича во граници на книгите. Со почеток и со крај, кои ќе биде прикажан на само 10 епизоди.

Не исе, не ти се допаѓа, твоја ствар си е и ја сфаќам. Само генералниот исказ „не вреди да се гледа“ кои се повторува на 200 страни е сувишен, зошто сметам дека "de gustibus non est disputandum" важи еднакво како и за музиката. Иако некои го користат исказот само за да искажат лична преференца, начинот на кој е напишано е причината поради која го искоментирав.

Што се однесува до Брејкинг Бед, одлична глума од страна на Bryan Carnston. И за мене тоа заврши таму. Седнав и ја изгледав цела и пак викам дека не ми беше ништо посебно.
Сувишна ти е споредбата дека е ремек дело за ВП, пак се враќаме на ствар на вкус.
 
H

HoT IcE

Гостин
Појма немам што ти значат тие латинизми :D
Иначе за тој генерален израз не треба да се чудиш, дел од форумов е, дел од оваа култура у подфорум Филм и ТВ, и у двете теми ќе го сретнеш истото. Се имамо поделено на групи/секти:)D) кај што си пратиме некој сличен вкус на филм/серија или бараме истото во филм/серија и обично ко некој како Вот, Ио, Џимеј ќе пише, пример ја повеќе се поистевотував со Ио за филмови, и знам дека он кога ќе пишеше дека не вреди да се гледа, не вредеше. :)
Иначе квалитет на серија не се цени според вкус. Си има точно одредени критериуми кои треба да ги оцени за да добие оценка и соодветен рејтинг. То е.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Појма немам што ти значат тие латинизми :D
Иначе за тој генерален израз не треба да се чудиш, дел од форумов е, дел од оваа култура у подфорум Филм и ТВ, и у двете теми ќе го сретнеш истото. Се имамо поделено на групи/секти:)D) кај што си пратиме некој сличен вкус на филм/серија или бараме истото во филм/серија и обично ко некој како Вот, Ио, Џимеј ќе пише, пример ја повеќе се поистевотував со Ио за филмови, и знам дека он кога ќе пишеше дека не вреди да се гледа, не вредеше. :)
Иначе квалитет на серија не се цени според вкус. Си има точно одредени критериуми кои треба да ги оцени за да добие оценка и соодветен рејтинг. То е.
Za poslednovo: meeeeeeeh
Taka treba da bide, da.
Medjutim, eve sfu mene ne mi se svigja, dosadna mi e i ja gleam so KILL MEEH faca 40 minuti, toa ne znachi deka e losha, niti pak deka e dobra, nema rejting shto kje me natera da gleam sfu.
Od druga strana ja imame Arrow, Arrow kvalitativno gledano e sranje serija, a pak e visoko kotirana na listite za popular.

Muabetot mi e deka nema nekoj definiran kriterium po kojshto se ocenuva serija. Ako e kvalitetna ne znachi deka e interesna, i ako e top10 na svetski listi ne znachi deka e dobra
 
H

HoT IcE

Гостин
Za poslednovo: meeeeeeeh
Taka treba da bide, da.
Medjutim, eve sfu mene ne mi se svigja, dosadna mi e i ja gleam so KILL MEEH faca 40 minuti, toa ne znachi deka e losha, niti pak deka e dobra, nema rejting shto kje me natera da gleam sfu.
Od druga strana ja imame Arrow, Arrow kvalitativno gledano e sranje serija, a pak e visoko kotirana na listite za popular.

Muabetot mi e deka nema nekoj definiran kriterium po kojshto se ocenuva serija. Ako e kvalitetna ne znachi deka e interesna, i ako e top10 na svetski listi ne znachi deka e dobra
Има дефинирани критериуми. Режија, глума, сценографија, приказна и ред други работи според жанрот.
И углавном баш според овие критериуми се водат и врвни критичари како Roger Ebert и слични врз основа на која даваат оценка и ривју.
СФУ и Ероу е лоша споредба затоа што се со различна тематика и жанр. И нормално е Ероу да биде попопуларна од СФУ која што е прилично сериозна серија за смрт и такви мрачни ствари за разлика од one man show како Ероу.
Али како и да е, entertainment факторот е најбитен при одлука за серија. Мада за мене многу побитни се и други работи, и баш затоа неможам да ја гледам WP.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom