Опивање (Сакам да се напијам)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.463
Поени од реакции
79.568
ОК сум коа сум камен, се контролирам, возам и све што треба. Али не беше така одувек, порано бев лош у такво стање и среќа што имав другари кои ме извлекуваа од невољи, али добро е, тоа беше стварно одамна. Тогаш бев почесто пијан. Сеа ептен ретко се пијанам, али кад је бал нек је маскенбал...
 
2

~2A

Гостин
Првиот пат официјално :P се опијанив на мојата 16 годишна возраст,од 3-4 чашки бело вино.
Пијам втора чаша,гледамо лево-десно,горе-долу со очиве како забавена снимка :eek:.После 4тата чашка се загубив скроз,гласовите на другариве ги слушав како од бунар,секоја песна ми беше убава... :pos:
И на излегување од кафана ја промаршив вратата,наместо за надвор,влегов во WC :facepalm:.
Интересно искуство. :)
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
371
Поени од реакции
408
Не да сакам да се напијам, умирам од желба .. се неам опијанено од минатиот викенд :) . .
А за границата. . нема граница кога поминам 10 вотки :) . . после има само забава :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Дефинитивно е факт. И мене на почеток ме фаќаше од една чаша, па се срамев пред друштво. Ама со тек на време кога ќе набиеш стаж, ти треба повеќе. Им се восхитувам на тие што ги фаќа од малку и си поминуваат супер со малце пари:)
Да, ама што ако еве седниш со некого на муабет и пиеш пиво да речиме... па ти тргни муабет, се заседниш 2-3 саати, нема ваљда цело време со една пијачка да дремиш... А ако те фаќа од повеќе од една, малце тапаво е...
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
8.333
Кога како... има периоди кога не ми е до пиење и не пијам. Ама у добро друштво си се начукувам да избалансираме она кој кого носел до дома :)
Околу границите... знам кога е доста ама во некои ситуации сум ептен несмасен ...ситници ме нервираат и се правам ѓубре уште толку пијам до смрт што се вика. Она демек сум докажал нешто... :tapp:
ПС. Дополни у потпрашање... замарате ли на телефон кога сте пијани :D
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
И за тоа треба тренинг :)

Стварно не ми е јасно зошто некои луѓе ги фаќа одма а други не, и од што зависи
Мислам дека тежината/висината нема никаква врска, 187/8 95 кг, едно пиво и летам
Иам едно другарче, пола бочва малце му е, не го фаќа, а ептен е слаб.
Ваљда организмот се навикнува :)
Општо земено, се работи до негде за генетика, т.е. колку се „присутни“ и „активни“ неколку ензими одговорни за метаболизмот на алкохол во организмот. Генерално земено, жените побрзо се опиваат од мажите заради горенаведената причина, а „тренингот“ е своевидна т.н. „митридизација“,т.е. стимулирање на организмот да „произведува“ повеќе ензими после повеќекратно „изложување“ на алкохол...

си ги потрошив наводниците :)

А, да... на темата... мислам дека летово уништив енормни количини на пиво... пиварниците од регионов почнаа да работат и во трета смена за да постигнат, според неименувани извори блиски до весникот.... :P

Јас сум исклучиво „моногамен“ кога се работи за алкохол. Ако измешам макар и по една чаша од различни пива - отидов на токсикологија.... шо да праам, така ми се калибрирани сензорите....

Епа, немам повеќе наводници, де....
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Па во пијана состојба сум свесен и знам што работам. Не правам никакви глупости. Проблемот е кога ќе дојдам дома и не можам да заспијам најмалце саат време, иако ненормално ми треба спиење. Имам и тешки последици утрешниот ден, посебно од текила.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Луѓе, што викате да се напиеме? :sneaky: Сеа во скоро време, било каде :)
А? а? а? :icon_mrgr:
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
појма немам шо пишвате претходно пошто се напив премногу и ме мрзе да читам и да ти кажам друже добра сабота беше ова, за памтање ај сеа неака убаво им е на сите а јас утре ке си ударам главта од шо стигнам прво. и така несакајки се напив и контекст со муабето
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Па да, отприлика барем на месец или на три недели добивам страшна желба да се напијам, и на крај не е ни важно дали е дома или некаде надвор, сакам да се начукам и тогаш некако цел свет и сите работи ги гледам во друго светло, некако филозофски, во голема рамка, но утредента со главоболката се враќа и нормалната животна рутина за жал, но и за среќа оти колку и да се убави тие пијани моменти не се баш практични за живеење нормален живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom