Опасности од пирсингот

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
За сите оние кои сакаат да бидат „тренди“ бушејќи се...


Популарниот пирсинг може да предизвика опасни воспаленија, посебно кога се врши во лоши хигиенски услови - предупредуваат стручњаците.

Во потенцијалните опасности спаѓаат и труење на крвта, шок, зараза со хепатитис или вирусот на ХИВ - известува гемранското здружение на лекари со седиште во Берлин, истакнувајќи дека во Германија постојат строги закони со кои се регулира квалитетот на студијата кои вршат пирсинг.


Но, дури и кога дупчењето на одредени делови од телото се врши во совршено хигиенски услови, сепак може да дојде до компликации.
На пример, во првите неколку дена по извршеното дупчење може да дојде до силна реакција која се манифестира со отекување на јазикот. Металниот дел кој останува во јазикот може да ги оштети забите и влијае на повлекување на непцата.


Освен тоа, пирсингот е и идеална прилика за влез на бактерии и вируси во организмот, па мора веднаш да се реагира и на најмало воспаление кое е приметено.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Јас имав пирс на брада,и тоа сама се бушев.Изглеа имав среќа,па немаше компликации.:kajg:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Аух, мрзам пирс на брада.. На јазик и стомаче е прифатливо, ама брада и нос - бљак. :)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Acid напиша:
Аух, мрзам пирс на брада.. На јазик и стомаче е прифатливо, ама брада и нос - бљак. :)
Ama mene epten dobro mi stoi....
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Јас имам на стомак и јазик, на стомак еве веќе 2 и пол години, на јазик нешто помалку, и уште си ги чувам и негувам. Тој на јазик уствари цело време, пошо со самото миење на заби и такви ствари го чистам и него, а тој на стомак коа се бањам фактички само се чисти местото.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Како може да се коментира воопшто дали има опасности од Пирсинг,па нормално има ама ако тоа го прави непрофесионалец - па исто и ако ковач ви вади заб нема да е се најбезбедно нели.Толку од мене
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Boogie напиша:
Како може да се коментира воопшто дали има опасности од Пирсинг,па нормално има ама ако тоа го прави непрофесионалец - па исто и ако ковач ви вади заб нема да е се најбезбедно нели.Толку од мене
Добро де, не се пали одма.
Убаво би било да ги посоветуваме малку оние кои сакаат да направат пирсинг. Сигурно дека ова нема да им го кажат тие што ќе ги пирсаат (ако се непрофесионалци).
Уште една информација + околку пирисингот на никого нема да му пречи.:icon_lol:
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Во ред се пријавуваме за пирсинг информатори па слободно прашајте
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Boogie напиша:
Во ред се пријавуваме за пирсинг информатори па слободно прашајте
Каде може да се најде(купи) пирс за на брада?
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Прво дали е за пирсање или онака сакаш да го носиш на веке испирсано место.Ако е за пирсање можеш да користиш само титаниум што ги има во Буњаковец на кат до Браво кафе барот(кај мене :) ) а ако е за носење можеш да купиш било каде и било каков само добро исчисти го и готово
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Boogie напиша:
Прво дали е за пирсање или онака сакаш да го носиш на веке испирсано место.Ако е за пирсање можеш да користиш само титаниум што ги има во Буњаковец на кат до Браво кафе барот(кај мене :) ) а ако е за носење можеш да купиш било каде и било каков само добро исчисти го и готово
Се имам пирсано претходно,ама морав да го извадам пирсот за да не ме фатат моите...И сега ми е зараснато дупчето,па планирам пак.:icon_lol:Ај ке ти дојдам деновиве у посета да си изберам.Фала з:icon_lol:а информацијата
 
N

NeMiRnA

Гостин
Imav pirs na stomak vise nemam,imav na jazik i toa nemam vise,imav na nos i toa nemam sega,se mi e izdegustirano od azdis i od nekoja glupost.Ne se pirsav tuka od strav od neprofesionalnost,uzasno boli uzasno treba mnogu nega,a ne se isplati sea da stavate zaso se poveke tetovazite se u moda a mnogu sum protiv niv,se e stvar na vkus,ama najiskreno kazuvam izbegavajte pirs zaso uvek se stava u nekoja preodna faza a posle ima kaenje ama retko koj priznava,a da ne zboram za rizicite od pirsot.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Boogie напиша:
Како може да се коментира воопшто дали има опасности од Пирсинг,па нормално има ама ако тоа го прави непрофесионалец - па исто и ако ковач ви вади заб нема да е се најбезбедно нели.Толку од мене
Буги друже, кажи каде да ти пратиме фактура за маркетинг услугите.

Не збориме за тоа дали го прави професионалец или непрофесионалец, ниту пак збориме дека „ако се бушат кај тебе во салон - нема шанси да има компликации“. Апсурдно е тоа. Кај и да се бушиш, може да има инфекции. Велиш: "Само исчисти го и терај" - епа не е така.

Некои од информациите кои ги делиш се во ред, ама тебе секој пост ти завршува со локацијата на твоето студио и како кај тебе е нема шанса човек да се заебе на било кој начин.

Реков, а рекле и многу поголеми стручњаци и медицински лица од мене и тебе:

дури и кога дупчењето на одредени делови од телото се врши во совршено хигиенски услови, сепак може да дојде до компликации.
На пример, во првите неколку дена по извршеното дупчење може да дојде до силна реакција која се манифестира со отекување на јазикот. Металниот дел кој останува во јазикот може да ги оштети забите и влијае на повлекување на непцата.


Освен тоа, пирсингот е и идеална прилика за влез на бактерии и вируси во организмот, па мора веднаш да се реагира и на најмало воспаление кое е приметено.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Точно.
Јас напраив пирсинг кај него на увото горе и ми загнои.
Значи иако е професионалец, не ми е гаранција дека нема ништо да ми се деси.
Токму затоа е и оваа тема...како да ги избегнеме опасностите од пирсингот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom