Омнивор, веган или вегетеријан?

S

Stef Bachatero

Гостин
Од месото задржуваш некаде околу 90%, но задржуваш и многу голем дел чисти отрови.
Секаде има отрови во воздухот,во било која храна дури и во органската што ја рекламираат.Единствено нешто што прифаќам и сум зборел со било кој е ако јас садам и знам што ставам тоа за мене е здраво.Вистината е дека било кој зеленчук или овошје би издржал максимум 7-10 дена од кога ќе е извадено од земјата.Да се што јадеме има отрови,но затоа и нашите тела се адаптираат на тоа.
Па валјда не си јадел само соја!
Па сојата ми е еден од мојата разновидна исхрана.
 
С

Само Човек

Гостин
Точно.Затоа ние практикуваме чисто кокошкино месо од домашна храна хранети со трева и такви работи на село кај баба ми и дедо ми тие одгледуваат исто и јајца колку толку се намалаат штетните супстанци.Недај боже мајка ми да купи јајца од тие кафеавите или да купи конзервирано месо од продавница.Се на приватно набавуваме
ее и дедо кога чуваа кокошки и јас јадев јајца, браво за тебе друже чим имаш услови терај
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
ее и дедо кога чуваа кокошки и јас јадев јајца, браво за тебе друже чим имаш услови терај
Да бе,подобро нема.А и по жолчката се познава,домашните се далекуу по бледи одошто купечките.Исто така од месара месо досега немаме купено јас највеќе зајачко јадам и тоа домашно одлгедувани зајаци без вештачка храна.Да ги има човек тие услови при таква индустријализација во денешницава,супер е.Инаку,мислам дека далеку од темата отидов затоа Back to the topic ЧД
 
С

Само Човек

Гостин
Секаде има отрови во воздухот,во било која храна дури и во органската што ја рекламираат.Единствено нешто што прифаќам и сум зборел со било кој е ако јас садам и знам што ставам тоа за мене е здраво.Вистината е дека било кој зеленчук или овошје би издржал максимум 7-10 дена од кога ќе е извадено од земјата.Да се што јадеме има отрови,но затоа и нашите тела се адаптираат на тоа.
Па сојата ми е еден од мојата разновидна исхрана.
Стварно и јас не сум сигурен за органската,но сигурен сум дека не е на мекедонска почва произведена.Една пријателка на мајка ми ќе отвара ресторан за жива органска храна, се јавла у минестертво за земјоделие у оддел за органска храна. Незнаеле да и кажат цена за македонски пазар. И кажале дека има плантажи во Македонија на кои се произведува органска храна, но сета се извезува . Значи свешто е по маркети е прскано па и по пазарите. Единствената пријавена органска храна се извезува пошто нема побарувачка.Држаавата не дава субвенции на тие произведители и затоа боље ќе се труеме него да ја искористиме почвата.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Стварно и јас не сум сигурен за органската,но сигурен сум дека не е на мекедонска почва произведена.Една пријателка на мајка ми ќе отвара ресторан за жива органска храна, се јавла у минестертво за земјоделие у оддел за органска храна. Незнаеле да и кажат цена за македонски пазар. И кажале дека има плантажи во Македонија на кои се произведува органска храна, но сета се извезува . Значи свешто е по маркети е прскано па и по пазарите. Единствената пријавена органска храна се извезува пошто нема побарувачка.Држаавата не дава субвенции на тие произведители и затоа боље ќе се труеме него да ја искористиме почвата.
Тоа ти е,во другите земји бараат чисто прозиведено како што знаеме ние да произведеме,али глупи простаци ние увезуваме загадено.Размена на чиста за загадена храна.Значи транспортираме млеко кравјо чисто, а увезуваме Моја Кравица и такви глупи млека шо нема ни малку млеко се е густин се е гадно!
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Да бе,подобро нема.А и по жолчката се познава,домашните се далекуу по бледи одошто купечките.Исто така од месара месо досега немаме купено јас највеќе зајачко јадам и тоа домашно одлгедувани зајаци без вештачка храна.Да ги има човек тие услови при таква индустријализација во денешницава,супер е.Инаку,мислам дека далеку од темата отидов затоа Back to the topic ЧД
како би можел да изедеш нешто вакво?

:confused::confused::confused:
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
како би можел да изедеш нешто вакво?

:confused::confused::confused:
Извини тоа е Теди зајаче и не е белгиски оријаш или новозеландска сорта.Тоа никуј не го јаде зашо нема ниту пола килограм чисто месо,додека ова јас го јадам,месото нема ни малку холестерол и за најздраво месо е прогласено од страна на светската кујна.Е такви зајаци јас јадам..
orijas.jpg
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Да бидеш сештојад значи да се храниш и живееш без ограничувања.. Оној што свесно се лишува од таа привилегија треба да се замисли.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
Извини тоа е Теди зајаче и не е белгиски оријаш или новозеландска сорта.Тоа никуј не го јаде зашо нема ниту пола килограм чисто месо,додека ова јас го јадам,месото нема ни малку холестерол и за најздраво месо е прогласено од страна на светската кујна.Е такви зајаци јас јадам..
Прегледај го приврзокот 41857
Не ти жал од помислата дека јадеш едно од најслатките суштесва на планетава?
--- надополнето: 9 април 2012 во 01:18 ---
Да бидеш сештојад значи да се храниш и живееш без ограничувања.. Оној што свесно се лишува од таа привилегија треба да се замисли.
Зошто да се замисли? Секогаш треба сами да си поставуваме ограничувања во секој можен аспект од животот. Многумина поради таа слобода и поради немоќта да одолеат на искушенијата и нагоните патат од болести, преголема телесна тежина и тн. и тн.
Тоа што ти го нарекуваш лишување од привилегија, јас го нарекувам одговорност и грижа пред се спрема себе, а потоа и за другите суштества и природата.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Не ти жал од помислата дека јадеш едно од најслатките суштесва на планетава?
Си го пробала..??
Не е слатко, ама пак е вкусно.
Зошто да се замисли? Секогаш треба сами да си поставуваме ограничувања во секој можен аспект од животот. Многумина поради таа слобода и поради немоќта да одолеат на искушенијата и нагоните патат од болести, преголема телесна тежина и тн. и тн.
Тоа што ти го нарекуваш лишување од привилегија, јас го нарекувам одговорност и грижа пред се спрема себе, а потоа и за другите суштества и природата.
Јас пак ве нарекувам робови на современите пропаганди...
Има само еден принцип кој треба да се почитува во животот - умереноста, а не ограничувањата. Ако успееш да го спазиш сегде, си успеал во се.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Изгледа добро ама има и пластична на носот, лицето и е фино затегнато од лифтинг како и убав мејк ап на цела фаца :).

Што не значи дека тоа што го јаде не е здраво, напротив одлично е да останеш во форма и со супер здравје.

Знам неколку кои на 60 изгледаат слично а се хранат невегански така да и генетика игра голема улога.
 
M

Muranyi

Гостин
Извини тоа е Теди зајаче и не е белгиски оријаш или новозеландска сорта.Тоа никуј не го јаде зашо нема ниту пола килограм чисто месо,додека ова јас го јадам,месото нема ни малку холестерол и за најздраво месо е прогласено од страна на светската кујна.Е такви зајаци јас јадам..
Прегледај го приврзокот 41857
Има ли по месариве во Скопје зајачко месо?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Има ли по месариве во Скопје зајачко месо?
Не,во месара би му ја дувнале цената 600 и више од килограм,треба да си најдеш приватен снабдувач што од килограм ќе ти наплаќа 300-400 денари највеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom