Од 1. јануари во ЕУ без визи

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
Убава тема уште поубава вест, постирана на А1 од Горазд Чомовски

Нема простор за сомневања дека македонските граѓани од 1. јануари ќе патуваат без визи во земјите членки од ЕУ.
Пораките кои се испраќаат од Брисел се крајно позитивни за земјава и според тие сигнали, шансите процесот за визното олеснување да се пролонгира се минимални или скоро никакви, оценуваат од македонското Министерство за надворешни работи.
Фактот што македонското досие е целосно чисто и нема никакви проблематични точки, говори дека Европската комисија без двоумење треба да донесе одлука за укинување на визите.
Но, и покрај овие еуфорични најави, сепак во Брисел има одредена претпазливост.
Претседателот на Советот за евроинтеграции во разговор за А1 не се сомнева во сработено на Владата околу поглавјата коишто се важни за Европската комисија да донесе позитивна одлука.
Но, предупредува дека со самото тоа што има одредено противење кај неколку влијателни европски држави, треба да се биде крајно претпазлив

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109549
Ајде да ги видам сите форумџии со поморанџести или сини партиски очила, да ја коментираат ова (уште една) ТЕНДЕНЦИОЗНА вест од А1..

поздрав...
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Ај честито на изјавата.

Останува да дочекаме до 1. Јануари. Ако до тогаш Грција не направи некакви спики (а гарант ќе се обиде нешто да кочи), браво за нас. :helou:
 
I

insaneivan

Гостин
Алал нека е..
Али сега кој сака да оди за мк му треба виза..
А тоа е работата на Европската унија..така наредиле..некни или вчера баш читав на точка..така пишаше:nesvest:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Убава тема уште поубава вест, постирана на А1 од Горазд Чомовски



Ајде да ги видам сите форумџии со поморанџести или сини партиски очила, да ја коментираат ова (уште една) ТЕНДЕНЦИОЗНА вест од А1..

поздрав...
ништо ново...за ова боцевски , владат па и дел од еу представници зборуваат цел месец....само сега требаше да се уфрли од а1 дека шекеринска се согласила па да биде топ вест.

јас онака како портокалев )))
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
брао шефе.. срце ми е на место сеа...:salut:

поздрав..

П.С. јас онака, само како ловец на тенденциозни вести од непријателската пропагандна машинерија на Велија и соросоидите... нели :helou:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
nema nikakva formalna odluka uste
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
Јас знам дека нема.. само ги чекам момците со портокалави наочари да го коментираат Тенденциозниот Наслов на А1.. како дел од пропагандната машинерија на А1, Велија и Соросоидите...

НЕШТО ГИ НЕМА.....:nesum:​

инаку за честитки,, сепак е напредок.. секое приближување напред...
уште една потврда дека НИЕ сме им потребни повеќе на ЕУ отколку тие Нам..
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Јас знам дека нема.. само ги чекам момците со портокалави наочари да го коментираат Тенденциозниот Наслов на А1.. како дел од пропагандната машинерија на А1, Велија и Соросоидите...

инаку за честитки,, сепак е напредок.. секое приближување напред...
уште една потврда дека НИЕ сме им потребни повеќе на ЕУ отколку тие Нам..
Како прле пред магаре си, а во случајов и како загар, само чекаш коска да ти фрлат...
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
Како прле пред магаре си, а во случајов и како загар, само чекаш коска да ти фрлат...
да не ти смета.. ?? да не те боли??

коментирај.

потврди или остави... - ако не, слободно НАПУШТИ ја темава...:salut:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Убава тема уште поубава вест, постирана на А1 од Горазд Чомовски



Ајде да ги видам сите форумџии со поморанџести или сини партиски очила, да ја коментираат ова (уште една) ТЕНДЕНЦИОЗНА вест од А1..

поздрав...
Јас сеуште сум скептик.
Верувам дека нема да има визна либерализација, па кој сака, и како сака, нека ја лиферува веста.
Ако има визна либерализација, значи, нема Македонија...ќе има некоја Северна, Демократска, Ебиветер...whatever Македонија...
Или, сето ова е припрема на теренот за самоукинување...
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
Јас сеуште сум скептик.
Верувам дека нема да има визна либерализација, па кој сака, и како сака, нека ја лиферува веста.
Ако има визна либерализација, значи, нема Македонија...ќе има некоја Северна, Демократска, Ебиветер...whatever Македонија...
Или, сето ова е припрема на теренот за самоукинување...
за жал многу си блиско до реалноста..

како вакаат попарени од жешко млеко, ние дуваме на јогурт сега..
многу воспитни попивме од нив последниве 15тина години.. и реално да се очекува скептицизам..
Јас пак имам и друга теорија, дека ние им требаме повеќе (им се уклапаме во мозаикот) отколку обратното, по наша заслуга или дека тие не сакаат.. (стратешки им требаме)

Токму и тука го гледам нашиот главен адут во борбата со ИМЕТО.. Единствено цврсто, и без да потклекнеме на притисокот.. Тие ќе пробаат све.. и на крај ќе мора да видат дека нема преговори, нема референдум.. има само цврста воља..

Ако не сакаат какви сме ОК.. ако не ПРИЈАТНО.. :salut:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
И шо ќар кога да не ебат кусур неаме да вратиме од што сме шворц?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Дур не поминам словенска или унгарска граница без виза не вервам...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ајде да ги видам сите форумџии со поморанџести или сини партиски очила, да ја коментираат ова (уште една) ТЕНДЕНЦИОЗНА вест од А1..

поздрав...

Ај да не ти го накршам филмот, ама веста е апла тенденциозна, како и сите извртени наслови на А1.

Никаде нема потврда туку само претпоставки(шпекулации) базирани на очекувања, иако во реалноста сосема другачије важат критериумите за нас.

Одамна е признаено нашето исполнување на критериумите за визно олеснување, меѓутоа е нагласено дека тоа ќе биде исклучиво ПОЛИТИЧКА одлука.

Доколку не добиеме визно олеснување, А1 треба да бидат виновни за нереално проктирање на очекувањата меѓу народот и притоа во случај на негативна оценка, разочараноста на граѓаните ќе биде уште поголема.

Истиот став со мене го дели и СДСМ, кој му ја даде оваа забелешка на Боцевски.
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
И шо ќар кога да не ебат кусур неаме да вратиме од што сме шворц?
тогаш ние ќе им ги е*еме нивните госпоѓи, за што ќе бидеме богато Наградени....
(како батлери, шетачи на кучиња, персонални тренери, пул бојс - базенџии, аеробик мастери, енерџи хилери, итн.. цела една индустрија)

Значи сеа сите во нова индустриска гранка..

Жиголо Индусти....

Ај да не ти го накршам филмот, ама веста е апла тенденциозна, како и сите извртени наслови на А1.

Никаде нема потврда туку само претпоставки(шпекулации) базирани на очекувања, иако во реалноста сосема другачије важат критериумите за нас.

Одамна е признаено нашето исполнување на критериумите за визно олеснување, меѓутоа е нагласено дека тоа ќе биде исклучиво ПОЛИТИЧКА одлука.

Доколку не добиеме визно олеснување, А1 треба да бидат виновни за нереално проктирање на очекувањата меѓу народот и притоа во случај на негативна оценка, разочараноста на граѓаните ќе биде уште поголема.

Истиот став со мене го дели и СДСМ, кој му ја даде оваа забелешка на Боцевски.
нема што да ми го накршиш филмот брат.. тоа и ми е поентата.. насловот е апла тенденциозен. - невидов никаде потврда, се е на шпекулации. знам дека денес треба да има некакво гласање во ЕУ на оваа тема и тоа баш во комитетот за надворешни работи.. очекував некоја одлука.. ама ништо.. јас сум исто така зачуден зашто ова е постирано од А1.

овој пат Тенденциозниот наслов оди на рака на Боцевски.. ама реалноста е друга.. затоа и го поставив како тема.. да ги видам двете страни..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom