Од кого би побарале пари?

Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Си одам во банка и таму си барам некој кредит или картичка.Обично секогаш кога од пријател сум побарала пари,сум морала таа услуга дупло да ја вратам.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ќе земам нож ќе му го исечам гркланот на кондуктерот, а автобусот ќе го киднапирам и ќе барам откуп.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ако е смртно сериозно нема да бирам од кој ќе барам,само да е некој што ќе го познавам,па и најголем непријател нека ми е:smir:
 
Член од
27 август 2007
Мислења
129
Поени од реакции
6
татееее!!! се шалам.. мислам дека не би барала пари од никој.. освен ако не е нешто смртно сериозно како што рече членот над мене па за да не бирам....
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Ке изглумам колабс и сакале некеле ке ме однесат до саканата дестинација.:pipi:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ако позајмуваш од некого што го добро го познаваш и тој не ви даде пари а знаете дека имал али ете во тој момент не, тогаш многу лесно ќе го изгубите како пријател. А што останува до овие три предлози тогаш, од ниеден кога знам дека нема да ми дадат.

Не зајмам пари убаво ми е.:pipi:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Со другари коа излагаме, пошо некако се стеснивме на 3 до 4, ако некој му фали тоаш сите даваме за да се изедначиме. Понекоаш на сите ни е таман буџетот али и коа не е тука сме си. После толку време пројдено заедно и толку излагања не ни се замарам дали ми дужат или дужам. Позајмувам ми позајмуваат, кој не врати нека му служи на чест. По некое време сите ќе познаат дека е пи**а и не го дружиме. Ако се има осет и со некој често излагаш и коа на него му требало он во некој даден моммент видел дека и тебе ти требаат ти дава тогаш се е јасно, ама некој без усул да сметадека стално тука ќе му бидеш за даму даеш или позајмиш пари тоаш друга песна.
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
3. дечко/девојка со кој/а сте биле во врска, но партали летале кога сте раскинувале и не би сакале да почнете муабет-----> mozebi uste me saka , so merak ke mi pozajmi pari :)

ja ne bi ja izbral niaedna opcija ali koga bi biral valjda vtorata opcija barem ne go znam covekot nekjam da se ligusham pred poznanici so koj sum skaran
pa ti pisuva deka nema skrsen denar covekot :)
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Od nikogo ,nemam potrba za pozamijca...prvo ke si gi raspredelam parite i ke si vrvam cel mesec.Kolku mi e dolga cergata ke si ja pustam nogata.Neplanirano nesto da mi ispadne od bankomat bi pobarala.
 
А

Александра Д.

Гостин
Гледав еден филм, но не е важна содржината туку идејата за темава.

Претпоставка сте во автобус/воз и тргнува, но кога доаѓа кондуктерот вие сакате да извадите пари од паричникот за да платите карта, но сфаќате дека сте го заборавиле дома. Се обидувате на кондуктерот да му објасните дека случајно сте го заборавиле, па дека ќе му дадете пари наредниот ден, но тој инсистира да се снајдете со пари или ви дава опција да застане автобусот/возот и вие да слезете кај што сте моментално. А вие брзате да стигнете таму кај што сте тргнале и не може да се одложи патувањето за утре.

Во автобусот/возот сте вие и:

1. некој/а другар/ка со кој/а сте смртно искарани и не сакате со очи да се видите

2. некој човек кој воопшто на прв поглед не изгледа дека би имал пари да ви даде

3. дечко/девојка со кој/а сте биле во врска, но партали летале кога сте раскинувале и не би сакале да почнете муабет

Значи, не доаѓа предвид застанување и слегување на местото, туку приморани сте да побарате на заем пари. На кого би му се обратиле? Најнепријатно од кого би ви било да побарате? Како би се обратиле?

Како би реагирале? Би кренале паника?

Едитирано од модератор: Бидејќи се појавија многу слични теми, сите ги споив во една. Одговарајте на прашањата на Fortune, но и општо изразете го својот став во врска со позајмувањето.
1. некој/а другар/ка со кој/а сте смртно искарани и не сакате со очи да се видите----togash kje dokazhe kakva drugarka mi bila..i mozhebi pak kje mi bide...
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
od banka definitivno oti na ovie prijatelite so duplo kamata ke treba da mu gi vrakam.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако веќе морам да позајмам пари од некој, тоа би биле моите родители, од банка или би земал нешто како аванс од работа:)
 
E

Epsilon

Гостин
Ако веќе морам да позајмам пари од некој, тоа би биле моите родители, од банка или би земал нешто како аванс од работа:)
А ако твоите немаат, немаш услови да ти дај банката и не ти даваат аванс од работа?


Јас инаку би зел од некоја заложна куќа ама ќе шетам без лева патика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom