Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Така е,
ама затоа има решение друго:
1. Ако сакаш тој простор да ти е за двете фази на производство тогаш:
а)дел од просторот(1/3) се прградува и таму т.р. ќе се има режим на оддржување на температурата(најдобро 22-25степени): Мицелиумот што го имам моментално инкубира за 12-14дена(другите што нудат инкубира за 20тина дена).
А во поголемиот простор може да варира од 12-13 до 18степени. Значи проблем поголем ќе немаааа,
Види а табелата за условите што ги бара буковката (http://forum.kajgana.com/threads/Производство-на-буковка.33998/page-3

Или
б) најди си помал простор за загревање а целиот искористи го за плодоносење,

А пак ти кажи колку е квадрати па целосно да го затвориме случаот како треба?!
--- надополнето: 1 март 2012 во 17:20 ---
А околу тоа колку ќе трошиш дневно време?
Па зависи дали тоа ти ќе го работиш, дали некој друг ќе ти ги трчка работите, кое ниво на опремување ќе прифатиш(особено дали рачно или автоматско влажнење, за светлото и температурата со термостат и тајмер е решено се(за 500ден).И зависи од фазата на субстратот(шо ќе рече народот компостот).
Во фазата на инкубација 5мин на ден.
Во фаза на плодоносење кога е берба во тек ќе зависи од капацитет,
За 100м2 некои 2-3саати...
Тоа е
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Треба да измерам точно за квадратурта, а мислам дека има и помало просточе во него кое било смислено за тоалет. Ама сепак треба да проверам
 
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
Zdravo na site ,ja sledam ovaa tema koja e dosta interesna,i ima luge koi sto se dosta zapoznaeni so odgleduvanjeto posebno Vane Sokolovski,no za razlika od poveketo sto se na forumot koi sto samo citaat i davaat komentari bitni ili ne i koi ne se osmeluvaat da go napravat prviot cekor ,jas zapocnav so prviot cekor so pripremanje na prostorijata za odgleduvanje i za nekolku dena planiram da nabavam supstrat otkako prostorijata ke bide kompletirana.Eve nekolku sliki da vidite za sto stanuva zbor,prostorijata e podrumska 1.50 pod zemja,50 nad zemja,za pocetok 70 m2.Za nekolku dena ke vi prilozam sliki od kompletno prigotvena prostorija bez supstrat.Pozdrav do site.
 

Attachments

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Со среќа! Уштееее, каде е просторот? Да ако треба некое т.р. стручно мислење од далеко.
--- надополнето: 3 март 2012 во 18:00 ---
Имам на ум интересно нешто ај за некој саат.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Ајде сите со мислења да го решиме просторот на jovanm1.(Така барем сите оние што сакаат да научат нешто околу тоа со ова ќе имаат можност). Преку споредба до решение.
Ете прашање од мене: рафтовите ти се прават по некоја мерка(некои вреќи што си видел) или од око?
--- надополнето: 3 март 2012 во 22:52 ---
Од прв поглед и според димензиите а според димензиите на вреќите што се најчесто употребуваат(а не мора да е правило) си можел наместо на два да рачунаш сместување на вреќите на три нивоа.
-Гледам долу имаш преголем(мртов) неискористен простор.
- Од едната страна заварувања а од другата? Да не се облегнат шипките хоризонтални од тежината на вреќите?
Затоа колку ќе се тешки вреќите?
-Дали вреќите ќе имаат отвори за плодоносење и на страната од кај ѕидовите?
Ај други прашања по одговорот на овие?
--- надополнето: 3 март 2012 во 22:57 ---
Имаш добар пример за ендоносечки рафтови(по една вреќа) на форумот. страна 4
 
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
Znaci raftovite gi pravam po dimenzii na vreki 60x22 teski 8 kg,moze na slikata ne se gleda ubavo no prostorot mislam deka e maksimalno iskoristen po site potrebni standardi od vreka do vreka i vo horizontala i vo vertikala.Inace raftovite se na 3 nivoa eve kako bi izgledalo na ovaa slika sto ja nacrtav.Raftovite uste e se kompletno napraveni inace se dosta cvrsrti.Vrekite ke imaat otvori od 360C samo nekolku vreki koi ke bidat od edna strana do zidot moze nema da bidat plodonosni bidejki ke imaat 20 cm od zid to ke bidat samo nekolki vreki.Pozdrav
 

Attachments

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Вреќите ќе висат?
Кој човек ти ја даде димензијата 60х22 за урнек?
(прашувам оти пр.јас правам:
-ЦИЛИНДРИЧНИ вреќи 50 х21цм и тежина од 7-7,5кг(ПИЛЕВИНА),а по потреба димензиите се прилагодуваат).Добивка мин. 30%
-ПЛОЧЕСТИ вреќи дим.43х30 и тежина 5,5кг(ПИЛЕВИНА)) добивка мин 30%. Од нив има слики на форумот за производство на буковка
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
na trupci kako se odgleduvaat da ne znaete?????
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
znaeme,
АМА

Еве една порака што ја добив на маил од некој Кико Илиев.Вреди да се прочита, Он се разбирал од одгледување буковка(по негово букафка), па редно е да напише нешто а не како некој пасивен спортист само следи другите што пишуваат.Па одсега него ќе го консултираме.Фала унапред

:::А бе ване ги прочитав сите твои мислења те гледам дека до некаде знаиш да одгледувш букафка ама само тука на форумов а на дело некако слабо ти оде ,проценка по сликите што ги видов , јас одгледувам,се изнинивам може грешам ,може е некоја друга сорта ама мене не ми се свиѓа:::
 
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
Вреќите ќе висат?
Кој човек ти ја даде димензијата 60х22 за урнек?
(прашувам оти пр.јас правам:
-ЦИЛИНДРИЧНИ вреќи 50 х21цм и тежина од 7-7,5кг(ПИЛЕВИНА),а по потреба димензиите се прилагодуваат).Добивка мин. 30%
-ПЛОЧЕСТИ вреќи дим.43х30 и тежина 5,5кг(ПИЛЕВИНА)) добивка мин 30%. Од нив има слики на форумот за производство на буковка
Vrekite ke visat,Dimenzijata na vrekite se od Nacev ,no i tvoite dimenzii odgovaraat.Taka da moze da se dogovorime i za sorabotka.Pozdrav.
 
Член од
4 март 2012
Мислења
11
Поени од реакции
1
ВАНЕ- А ИЗГЛЕДА ТИ СИ БИРО ЗА ИНФОРМАЦИИ ПО СЕТО ОВА ШТО ГО ПРОЧИТАВ. И МОЖЕ ЈАВИ МИ СЕ КОГА САКАШ ЗА ИНФОРМАЦИИ ВО ВРСКА ЗА БУКОФКА(добро ја напишав сега нели)оти те гледам на сликите шо ти се објавени на форумот тоа на се личат само на букофка не ,мицелиумот ти е катастрофа
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Околу коментари на Кико Илиев:
Абе таман си помислив дека се пробудивте и деќа ќе почнете со квалитетни муабети Вие....глупости.
Чекав на вашите коментарии ете ги дочекаааав ама какви коментари, глупости. Абе јас очекував да најдете некоја грешка во моите искажувања па да полемизираме ама ништооо. А како коментарите стигнуваат после многу долго време укажува на активноста на "другата страна". Еееј Кикооо, зимскиот сон заврши. Или ова онака постефектно,а?

За сите...Коментарите на Кико и слични би требало ништо друго а да се одговор на моите пишувања на сличниот форум против чиј креатори пишувам.
Изгледа не им се допаднаа моите ставови и укажувања па ајде со глупи коментари.Ама моите коментари не се насочени кон луѓе, НО КОН МИСЛЕЊА. А ако се погодило тоа кон некои...да не ги боли ако не се во право.Нема извини.
Имам намера секому без пардон да му плеснам в лице ако треска глупости во темите што ги разбирам. Не ви се свиѓа? Епа сега...

И не значи ако тастатурата ти трпи, да се пишува што ќе стигнеш бе Кико!Нема да се вреднува.
:facepalm:


За да сме на чисто сите побуричкајте по интернетот да видите за што зборувам.Слики на Кико со одредени луѓе. Кој ги знае ќе се сети зошто такви коментари а за оние кои не знаат(а знае Кико на кои слики мислам па може да ги пушти ако му е ќеф а пак така на сите ќе ни е појасноооо).Не дека ќе ти е срам од сликите...Само немој оние со бистата и спомениците...

Е, тие слики надополнети со неговите обиди за коментирање никако не можат да оттргнат од фактот дека коментарите му се:
-наметнати/нарачани или
-ги пушта тој своеволно за да нешто се огребе па испаѓ(џ)а оти Кико е класик потрчкооо. море Гомба!

Ама не проаѓа тоа така лесно, Кикоо.
Ти и твоите ако сте јаки Ве поканувам на овој, другиот илина некој нов форум "да си ги измериме" информациите!Квалитетно!Не се срамете.

Мореее, уживам во провокации па, како најдобра одбрана е нападот:

ИМА ЛИ МАЖ ВО ВО ОВАА ДРЖАВА ДА ОДГОВОРИ НА ПРЕДИЗВИКОТ НА ТЕМА:
Приготвување на најквалитетен и најроден субстрат за буков(Ф)ка и шиитаке.

((А Кико?))
Изволте

Ги замолувам сите присутни на ово форум па и Кико да се споредат "нивните" и моите коментари па да на било кој начин укажат ignore на оној кој треска глупости, јавно и гласно без срам.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Темева почна да се одвива во погрешна насока, доколку некој сака да јаде г*омна може слободно да го прави во ЧДА.
kiko iliev без ремет! Само што си се зачленил и одма папаш л.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Имаш право Kostur123, ај да си ја тераме темата како треба.
Ако има некој Некој предлог за муабет, ок а ако не
еве од мене:
За кој од следните услови (температура, влага, светлина,вентилација) и нивно уредување зависно фазата на одгледување на буковката и шиитакето да разговараме?.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom