Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Апофис: Шо вреќи ке беа тоа твојте па од една да очекуваш по 10кила? ИЛи трескаш зелени, или не знаеш колку е стварно очекуваниот приход(зависно субстратот) или правеш некоја реклама на некој?!
Такво нешто беше изјавено во една земјоделска емисија од пред 5-6 години кога изјавија(не е важно кој) дека береле исто по 10-12кг од вреќа(ама не кажаа колку е тешка вреќата).(п.с. кој ја гледал емисијата знае).
Ај до прецизирај.....Јас сум од 93та со оваа работа и не сум добил 10кг од врека(па и да е 50кг тешка). Имам и докази....
Поздрав( и сфати се со добра намера)[DOUBLEPOST=1466352062][/DOUBLEPOST]Registrator Mk>
Таа страница предлага мониторинг и контрола, а не и опрема за постигнување, оддржување....490 евра минимум?! Па никој паметен произведувач не е подалеку од производствениот процес и место повеќе од 48ч.Така да....[DOUBLEPOST=1466352504][/DOUBLEPOST] 00163.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
Апофис: Шо вреќи ке беа тоа твојте па од една да очекуваш по 10кила? ИЛи трескаш зелени, или не знаеш колку е стварно очекуваниот приход(зависно субстратот) или правеш некоја реклама на некој?!
Такво нешто беше изјавено во една земјоделска емисија од пред 5-6 години кога изјавија(не е важно кој) дека береле исто по 10-12кг од вреќа(ама не кажаа колку е тешка вреќата).(п.с. кој ја гледал емисијата знае).
Ај до прецизирај.....Јас сум од 93та со оваа работа и не сум добил 10кг од врека(па и да е 50кг тешка). Имам и докази....
Поздрав( и сфати се со добра намера)[DOUBLEPOST=1466352062][/DOUBLEPOST]Registrator Mk>
Таа страница предлага мониторинг и контрола, а не и опрема за постигнување, оддржување....490 евра минимум?! Па никој паметен произведувач не е подалеку од производствениот процес и место повеќе од 48ч.Така да....[DOUBLEPOST=1466352504][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 150636
Мониторинг е основ за секое професионално производство каде параметрите влага и температура се важни за добивање на квалитет или кваниттет независно. Цената секако е фактор кој влијае на една одлука ама можноста за анализа што ти се случувало во одреден период со тие параметри зошто не си добил очекуван принос, итн итн, така да не се согласувам дека тоа дека си на 48 часа од произвосдството е доволно за квалитетен мониторинг како што овој што се нуди тука http://ambionsystem.com/
 

Apofis

Оператор
Член од
20 септември 2009
Мислења
158
Поени од реакции
21
Во првата берба имав на една вреќа по 10 излези на буковка од кои тежината на еден измерен излез беше 1кг и 800 грама ( најголема измерена тежина кајмене), имаше и помали од по 500 гр. 300 грама и од по 1 кг... три берби направив во кои втората беше послаба со некои 30 % од првата и трета берба со некои 50 % послаба од првата. Не велам дека сум експерт, затоа што и несум оти абер немам од стручно одгледување ама знам на вага да мерам. па ако немаше 200 кг од сите три берби заедно тогаш имаше 180. Можеби е до субстратот можеби е до просторијата, можеби е до влагата или светлината, битно печурката излезе... а и овозможив само она што ми рече тој што ми ги даде вреќите...
 
Член од
31 октомври 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Se zainteresirv za odglduvanje na pecurki. E sega edno prasanje pecurkite ne se odgleduvaat kako drugive zemjodelski proizvodi vo zemja ,na niva?
Iskeno ne gi docitav site strani (gi procitav pojce od pola) ama se iznacudiv
I ako moze da mi preporacate nekoja kniga od samiot pocetok ,da recemo od sadenje do gotov proizvod
Fala i poz
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Уфф, одлична тема. Обожавам печурки: шитаке, шампињон, вргањ........
Туку едно прашање: дали овие печурки на долнава слика се наоѓаат во Македонија? Името е Armillaria mellea и се многу вкусни.
Однапред фала за информациите и инструкциите! :)

Сакаш да летиш на кров
 

ArR

Член од
8 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Има ли некој што продава лисичарки? Знам стојат луѓе на патот накај Пробиштип, ама некој да има број за нарачување би било супер. Ве молам оставете број од тие што имаат лисичарки, Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom