Ножеви

Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Ne e Damskus :) Damaskus e koga celo secivo e izraboteno od damaskus celik .Ova na linkot e laminat, .Sredinata e eden celik /obicno mnogu pokvaliteten/ a stranite se damaskus celik ......

od stranicata vo linkot.................The Vg-10 steel core is sandwiched between laminated steels on both sides.

Znaci ova e damaskus




A ova e laminat so damaskus od strana


Автоматски споено мислење:

Дечки мала помош ако може. Си купив од Camouflage ваква мачета Bush machete with scabard на Mil tec
Прегледај го приврзокот 395154

Меѓутоа мачетата не е доволно остра. Ја однесов на машинско острење ножеви со воден камен од таму ми рекоа дека неможела да се наостри пошто самото сечило било изработено од неквалитетни матријали(иако од самиот производител стои дека сечилото е изработено од 100% нерѓосувачки челик). Купив whetstone за острење меѓутоа тешко ми оди пошто немам вештина за острење, тешко го погодувам аголот на сечилото.

Да ве замолам за помош вие поискусните да ми кажете како или каде би можел да ја наострам .
Znaes li koj 100% nerdzosuvaki celik e vo prasanje ? Me cudi lujge sto kortstat voden kamen za ostrenje da ne mozat da ja natocat .Probaa ili samo taka ti rekoa ? Trkni do Prilep , jas ce ti e naostram ako ne e meka kako kaskaval .. ..

Samo €19.95 ? Izgleda e kaskaval . . . ..
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Netocno , originalniot damaskus e napraven od edna vrsta celik ....odamna zaboravena tehnologija . Denesnive damaskusi se druga prikazna :)
Rusite denes pravat nesto dosta blisku do nego , go vikaat Bulat .

Автоматски споено мислење:


A sto e toa * dobar noz * ?
Автоматски споено мислење:



EFTIN kineski noz ? I sto ako e eftin kineski noz ? 7cr17mov e soliden celik ! Ne zaboravi deka nekogas se koristele bronzeni nozevi ...pa eve ne nas denes ziv dokaz deka bile dovolno dobri .
Не е ова прашање со точно и неточно. За тоа не ти треба википедија, пиши си на google damaskus knife и ќе си видиш.


Википедиа може да збори за историја.
Во 2023 година дамаскус челик мора да има минимум 2 челика.
Во бронзено доба луѓето имале бронзен нож пошто за подобро незнаеле.
Кинески нож со D2 i 14c28 е добар кинески нож. Никој не збори за 7crvmov i 8crvmov.
Ако знаеш што е м390 челик многу добро знаеш што е и добар ефтин кинески или било чив добар нож, или со 2,3 клика и ќе дознаеш. Патем, Vanax i magnacut се подобри од м390.
И со бронзен нож ќе правиш салата, и со шпахла за бурек сечење ќе направиш, а можеш и со нормален нож.
Луѓето гледаат да користат подобри материјали....еволуција, заради неа сме еволуирале од животните.
Добар нож можеш да споредиш со добра кола.
И со Југо од точка а до точка б ќе стигнеш, исто и со нов Мерцедес.....исто ама некако не е исто нели.
А знам многумина што им прави ќејф југо или фиќо, што секако не ги прави југото оли фиќото ништо подобри од нов мерцедес или ново ауди.
Меракот нема цена апсолутно, ама затоа квалитетот се плаќа.
Ако озбилно планираш да споредуваш модерна металургија со металургија од 70ти, и 80ти или било кои години, тогаш си ја згрешил темата.
Автоматски споено мислење:

Дечки мала помош ако може. Си купив од Camouflage ваква мачета Bush machete with scabard на Mil tec
Прегледај го приврзокот 395154

Меѓутоа мачетата не е доволно остра. Ја однесов на машинско острење ножеви со воден камен од таму ми рекоа дека неможела да се наостри пошто самото сечило било изработено од неквалитетни матријали(иако од самиот производител стои дека сечилото е изработено од 100% нерѓосувачки челик). Купив whetstone за острење меѓутоа тешко ми оди пошто немам вештина за острење, тешко го погодувам аголот на сечилото.

Да ве замолам за помош вие поискусните да ми кажете како или каде би можел да ја наострам .
Колку милиметри е дебела?
Брусењето не е многу длабоко, ако е подебела нема да може да сече баш најдобро. Stainless не е исто што и stainresistant, а stainresustant сигурно не е.
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Kako prvo ne znam dali e dozvoleno ovde da se ponudat nozevi za prodazba ,ne mozam da najdam koj se pravilata ...Ako ne e dozvoleno , moderatori , admini koj ste nadlezni ovde brisete odma .
Kako prvo ova se nozevi sto gi pravam koga nemam poracka za noz .Mora da se odrzuva ritamot za brusenje oti imam polna fioka unisteni celici .Mala greska dodeka se brusi i otide a nekoj celici se ogan skapi i ..................Mesto da sedat vo fioki nekoj moze da gi koristi .Skoro razbrav deka vo Srbija se proizveduvaat pecki za kalenje i sakam da kupam edna .Skapa rabota ama mi treba edna da mozam da kalam povejce nozevi odednas .
Nozevite na slikata imaat broevi , Futroli nema zatoa sto nemam koza .Nozevite imaat broevi i cena .Ako nekoj e zainteresiran neka me bara na telefon i ce mu objasan sto noz odbral .Mislam deka cenite se povejce od prifatlivi .Ako nekoj kupi noz i koga ce go dobija i proba ako od nekoja pricina ne mu se bendisuva moze da go vrati nazad slobodno na moj trosok .



Na dolnata slika se malku poseriozni nozevi .Najgorniot go proseta pola svet i mislevme deka e izguben pa napraviv drug i go isprativ , ovaj pat na tocna adresa .Po nekolku meseci *Lesi se vrati doma * ..............





I uste ovie ostanaa






Site nozevi se testirani kako drzat ostrina .Nema prodavnica vo Prilep od kade ne sum sobral kartonskata ambalaza :vozbud:







Garantiram za izrabotkata ama ne garantiram ako so niv secete sajki ili cepite drva Ako sakate noz sto sece sajki , javete mi se i ce vi napravam takov , ama ne barajte da sece ubavo i jabolko ;)
Telefon za kontak e ovaj 075 624 580
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Википедиа може да збори за историја.
Во 2023 година дамаскус челик мора да има минимум 2 челика.
Во бронзено доба луѓето имале бронзен нож пошто за подобро незнаеле.
Кинески нож со D2 i 14c28 е добар кинески нож. Никој не збори за 7crvmov i 8crvmov.
Ако знаеш што е м390 челик многу добро знаеш што е и добар ефтин кинески или било чив добар нож, или со 2,3 клика и ќе дознаеш. Патем, Vanax i magnacut се подобри од м390.
И со бронзен нож ќе правиш салата, и со шпахла за бурек сечење ќе направиш, а можеш и со нормален нож.
Луѓето гледаат да користат подобри материјали....еволуција, заради неа сме еволуирале од животните.
Добар нож можеш да споредиш со добра кола.
И со Југо од точка а до точка б ќе стигнеш, исто и со нов Мерцедес.....исто ама некако не е исто нели.
А знам многумина што им прави ќејф југо или фиќо, што секако не ги прави југото оли фиќото ништо подобри од нов мерцедес или ново ауди.
Меракот нема цена апсолутно, ама затоа квалитетот се плаќа.
Ако озбилно планираш да споредуваш модерна металургија со металургија од 70ти, и 80ти или било кои години, тогаш си ја згрешил темата.
Автоматски споено мислење:
Ova e damskus ..............
Damascus steel is the forged steel of the blades of swords smithed in the Near East from ingots of Wootz stee.These swords are characterized by distinctive patterns of banding and mottling reminiscent of flowing water, sometimes in a "ladder" or "rose" pattern. Such blades were reputed to be tough, resistant to shattering, and capable of being honed to a sharp, resilient edge

A ove e *tvojot* damaskus od dva , tri li ne znam kolku celici

Pattern welding is the practice in sword and knife making of forming a blade of several metal pieces of differing composition that are forge-welded together and twisted and manipulated to form a pattern.Often mistakenly called Damascus steel, blades forged in this manner often display bands of slightly different patterning along their entire length. These bands can be highlighted for cosmetic purposes by proper polishing or acid etching

Kraj na prikaznata okolu taa tema !


M390 e celik od osumdesetite godini , patem .Praskasta tehnologija ne e od vcera . ;)
Vanax i magnacut се подобри од м390 ............VO STO se podobri ???


Nema podobar ili polos celik na ovaa planeta .IMA razlicni celici za razlicna primena .Ako sakas feder platno se znae koj celik ti treba , Ako sakas lager se znae koj celik ti treba ........celikot sto se koristi za lageri ne e zamenet so drug sto godini ...zosto ? Sekoj celik ima nesto sto drugiot celik go nema .......KONKRETNO NOZEVITE SE KOMPROMIS ! Sakas dolgo da sece ? Moze ! Ama ne baraj da lupas so nego ili da naletas na cvor vo drvo ili koska dodeka deres, nezni se kako staklo . Sakas celik sto sece sajki moze .ama ne baraj da drzi ostrina dolgo ..........bla bla bla..Se razbirame taka ?
Aj da se pofalam togas ako e BITNO kolku dolgo ce drzi ostrina eden noz ......Najverovatno edinstveno jas go imam toj noz , ce go natsece MAXAMET i REX 121 x 3 vo secenje karton .Ama ako vidi nesto potvrdo ce *PUKNE* od maka :vozbud:

Ocigledno ne ja svati poentata ......
Vaka togas da probame ...Vo LONDON prosecnata brzina na vozilata bila pogolema pred sto godini nego denes .Znaes kakvi bile togas klolite i kakvi se denes :vozbud:

90 % od populacijata na ovaa planeta tripati godisno go napusta gradot so vozilo na podolga relacija.
Dali trebaat 200 konji da odnesat edno magare od tocka A do tocka B ?

99 % od populacijata na ovaa planeta koristat nozevi kupeni vo market . Kako li uspevaat da spremat rucek so niv se prasam ??? Zivi gladni se ! Nema rucek bez 500 evra japonski noz !!

Ne mi ja svati poentata .......................Ako imam fabrika za kartonska ambalaza ce vodam racun od sto celik se nozevite sto ce secat kartonot. Ako imam fabrika za namestaj bitno e koj celik se pilite i nozevite .Ako imam drearska rabotilnica bitno e sto celik se nozevite na drebongot ,
A mene , tebe i na site ostanati BITNO ni e edino koga ni treba noz da preseceme nesto da go imame pri raka ! Kolku celikot e *PODOBAR* vo drzenje ostrina tolku povejce e *LIMITIRAN* sto smees sto ne smees da seces i pravis so nego . E JBG , mene ne mi treba takov noz vo divinana kade odam na ribolov .TUP noz od poednostaven celik ce naostris na kamen od reka .Skresen noz e neupotrebliv .

Ajde vaka , kazi mi licno tebe ZOSTO bi ti ti trebal noz od MAXAMET celik ? Sto ce seces so nego ?
Imam napraveno nozevi od skoro site celici .Ako mene me prasas NIKOMU ne treba nisto povejce od CPM S30V . Eden od retkite celici dizajniran specijalno zs nozevi . I od ponovo vreme Magnacut isto taka .
Se razbira deka ova e samo moe licno mislenje okolu nozevite ne zakon , sekoj moze da si bira .Za svoj pari svoj kef !
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Ne e Damskus :) Damaskus e koga celo secivo e izraboteno od damaskus celik .Ova na linkot e laminat, .Sredinata e eden celik /obicno mnogu pokvaliteten/ a stranite se damaskus celik ......

od stranicata vo linkot.................The Vg-10 steel core is sandwiched between laminated steels on both sides.

Znaci ova e damaskus




A ova e laminat so damaskus od strana


Автоматски споено мислење:


Znaes li koj 100% nerdzosuvaki celik e vo prasanje ? Me cudi lujge sto kortstat voden kamen za ostrenje da ne mozat da ja natocat .Probaa ili samo taka ti rekoa ? Trkni do Prilep , jas ce ti e naostram ako ne e meka kako kaskaval .. ..

Samo €19.95 ? Izgleda e kaskaval . . . ..
e kako ne e damasckus koga cel svet go karaktezira kako VG10 Damascus. Vo sredinata e vg10 japonski celik a od stranite e damscus vo sendvic izrabotka.

 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
e kako ne e damasckus koga cel svet go karaktezira kako VG10 Damascus. Vo sredinata e vg10 japonski celik a od stranite e damscus vo sendvic izrabotka.

Tokmu taka i tuka e razlikata ....... VG10 damaskus , secivoto e VG10 celik A ako e samo damaskus ce go vikame damaskus i secivoto e od koj i dase tie dva pomesani celici .Svedjanite damskusot go vikaat damasteel a laminatot damaskus *Damacore* , ova ce ispadne magare javaj magare baraj :)

Imenuvanjeto e pogresno vo sekoj slucaj ...

Заварувањето со шаблони е практика во правењето меч и ноже за формирање на сечило од неколку метални парчиња со различен состав кои се заваруваат заедно и се извиткуваат и манипулираат за да формираат шема. Честопати погрешно наречени челик од Дамаск, ножевите ковани на овој начин често прикажуваат ленти со малку поинаква шема по целата должина. Овие ленти може да се истакнат за козметички цели со соодветно полирање или киселинско гравирање
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Колку милиметри е дебела?
Брусењето не е многу длабоко, ако е подебела нема да може да сече баш најдобро. Stainless не е исто што и stainresistant, а stainresustant сигурно не е.
3mm е дебелината
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Владимир, сакаш да кажеш дека денес никој не прави дамаскус и светот живее во заблуда? (y)
Прати им ги линковите на Damasteel, Chad Nickols damaskus и на Јапонците. На сите ножари кажи им дека живеат во заблуда :) .
Ако сакаш да си тераш инает тогаш е друга работа.
Никој не рече брзина на возење.... квалитетот, условите, амортизерите, седиштата.....знаеш многу добро дека не е исто.
Правиш ножеви и мене ме прашуваш што е добар нож? Не знам што сакаш да постигнеш.
Сам правиш ножеви и викаш дека било кој нож е добар, за риболов и за кујна дека било кој ќе завршел работа....па дај сите нека користат пазарски некалени кршови како што се продаваат кај нас. Знаеш дека не е исто, смешно е да ти објаснувам нешто што го знаеш. Зошто да се гњавиме и да правиме ножеви тогаш?

Мене Максамет не ми треба а сигурно има луѓе што им треба.
Јас имам нешто со Vanax, нешто со Cru-wear, нешто со M4, нешто со к390 и нормално нешто со Magnacut.
Magnacut и Vanax се stainresistant, stainproof челици. Магнакат се кали на 63-64 rc и има одлична жилавост на таа тврдина, и баш убаво се остри. Ако ова не ти е доволно, Larrin Thomas убаво подетално објаснува на youtube, човекот го направи Магнакат, има и тестови со Магнакат што си ги гледал и добро знаеш зошто тој челик е толку популарен и баран.
Автоматски споено мислење:

3mm е дебелината
Веројатно е некој лош челик, без име на челикот. И да се наостри ќе биде тоа многу брзо пак тап.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Tokmu taka i tuka e razlikata ....... VG10 damaskus , secivoto e VG10 celik A ako e samo damaskus ce go vikame damaskus i secivoto e od koj i dase tie dva pomesani celici .Svedjanite damskusot go vikaat damasteel a laminatot damaskus *Damacore* , ova ce ispadne magare javaj magare baraj :)

Imenuvanjeto e pogresno vo sekoj slucaj ...

Заварувањето со шаблони е практика во правењето меч и ноже за формирање на сечило од неколку метални парчиња со различен состав кои се заваруваат заедно и се извиткуваат и манипулираат за да формираат шема. Честопати погрешно наречени челик од Дамаск, ножевите ковани на овој начин често прикажуваат ленти со малку поинаква шема по целата должина. Овие ленти може да се истакнат за козметички цели со соодветно полирање или киселинско гравирање
Nema razlika, pak e damaskus. pak e kagorizirano kako damaskus vo svetot na nozevite, edistvena razlika e toa sto jadroto ima vg10 celik vo damakus sendvic izvedba. Druga razlika nema. Pise go kako vg10 damaskus a nekade kako damacore damaskus. Ali ipak pak e damaskus.

Postojat povekje vidovi na damaskus vo denesno vreme. Standard damaskus, damaskus so damasteel jadro i damskus so celicno jadro najcesto izraboteno so vg10 celik na jadro ili n11x..
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Nema razlika, pak e damaskus. pak e kagorizirano kako damaskus vo svetot na nozevite, edistvena razlika e toa sto jadroto ima vg10 celik vo damakus sendvic izvedba. Druga razlika nema. Pise go kako vg10 damaskus a nekade kako damacore damaskus. Ali ipak pak e damaskus.

Postojat povekje vidovi na damaskus vo denesno vreme. Standard damaskus, damaskus so damasteel jadro i damskus so celicno jadro najcesto izraboteno so vg10 celik na jadro ili n11x..
Pa ne moze dva razlicni celici da nosat isto ime ? Ako prasas metalurgist sto e *damaskus* ce pocne nasiroko da ti objasnuva istorijata za toj misticen celik , kako vo Indija pred iljada godini ...bla bala bla . Toj celik do dobil toa ime stotici godini unazad .
Densniot e * pattern welded steel * I *laminated pattern welded steel * :)
Izgledaj go videovo ...Ruski Bulat /damaskus/ wootz celik

 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Pa ne moze dva razlicni celici da nosat isto ime ? Ako prasas metalurgist sto e *damaskus* ce pocne nasiroko da ti objasnuva istorijata za toj misticen celik , kako vo Indija pred iljada godini ...bla bala bla . Toj celik do dobil toa ime stotici godini unazad .
Densniot e * pattern welded steel * I *laminated pattern welded steel * :)
Izgledaj go videovo ...Ruski Bulat /damaskus/ wootz celik

Damskus si e damskus. Samo razlicno kategorii se. Ubavo koa ides na web prodavnici za nozevi si pisuva deka e damaskus i koja kategorija e.
Pise si ubavo vg10 damskus. Sto znaci deka e damaskus stranici so vg10 celik vo sredinata.
A ova na videoto e bulat celik. Mozebi ako ne i mnogu po cvrst i i silen celik od damskus e. Koristen za top level oruzje za borba vo minatoto...
Ja ne gledam pricina zosto civilna licnost bi kupil takvo mokjno oruzje..koga nema namena za sto da go koristi...Edino za meso secenje ako e lovec.........
Ovoj sto go imam so vg10 damaskus materijal e odlicen kvalitet, ostar i sluze me dobro za osnovni raboti koga mi potreba.

damsk.png
Eve primer na slikata na BHQ knives. Znaci ubavo pise vg-10 damaskus izrabotka, sto znaci sendvic izrabotka, damaskus stranici a vg10 celicno jadro vo sredina.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
Damskus si e damskus. Samo razlicno kategorii se. Ubavo koa ides na web prodavnici za nozevi si pisuva deka e damaskus i koja kategorija e.
Pise si ubavo vg10 damskus. Sto znaci deka e damaskus stranici so vg10 celik vo sredinata.
A ova na videoto e bulat celik. Mozebi ako ne i mnogu po cvrst i i silen celik od damskus e. Koristen za top level oruzje za borba vo minatoto...
Ja ne gledam pricina zosto civilna licnost bi kupil takvo mokjno oruzje..koga nema namena za sto da go koristi...Edino za meso secenje ako e lovec.........
Ovoj sto go imam so vg10 damaskus materijal e odlicen kvalitet, ostar i sluze me dobro za osnovni raboti koga mi potreba.

Прегледај го приврзокот 395495
Eve primer na slikata na BHQ knives. Znaci ubavo pise vg-10 damaskus izrabotka, sto znaci sendvic izrabotka, damaskus stranici a vg10 celicno jadro vo sredina.
Vo pravo si koga se raboti za teorija, A Vladimir e vo pravo koga se raboti za Prav (Star ) princip na Damaskus.
Na zapad ispod 64 Listovi e igracka Damaskus
128 e ednostaven Damaskus za evtini pari
256 e Kvalitet shto ne se najduva ispod 200€
a za 512 treba da odvoite malo bogatstvo.
Pishuvam za kvalitetni celici so HRC 63-65 obraboteni od majstor kovac a ne za modeli od gospod znaj kakvi materijali praveni vo Kina.
Kako na primer ovij


I tie V10 so 3-4 lista se edno Djubre, samo zaradi izgledot se narekuvaat Damaskus.

Pa sega koj kako saka neka razberi.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Vo pravo si koga se raboti za teorija, A Vladimir e vo pravo koga se raboti za Prav (Star ) princip na Damaskus.
Na zapad ispod 64 Listovi e igracka Damaskus
128 e ednostaven Damaskus za evtini pari
256 e Kvalitet shto ne se najduva ispod 200€
a za 512 treba da odvoite malo bogatstvo.
Pishuvam za kvalitetni celici so HRC 63-65 obraboteni od majstor kovac a ne za modeli od gospod znaj kakvi materijali praveni vo Kina.
Kako na primer ovij

I tie V10 so 3-4 lista se edno Djubre, samo zaradi izgledot se narekuvaat Damaskus.

Pa sega koj kako saka neka razberi.
pa i ne se bas gubre kako sto misles. Mojot e extra ostar i funkcionalen. 60 HRC e. Extra drvena racka i ekstra izrabotka.
tehnocki gledano damaskus e i mojot. Neznam sto ne e jasno?
A i za ova linkot sto si go postiral...Neznam bas kolku e kvaliteten i dobar...toa ako e skap i pise 400-500 lista u descripcija neznaci deka e kvaliteten i deka e taka vistina..
Damaskus nozevi so 128/256/257/512 lista ne se kupuvat vo prodavnici kade sto se prodavat cristmas pokloni nego ednostavno ides kaj majstor da ti prave racna izrabotka da znaes vistinski od sto e izraboteno.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.742
pa i ne se bas gubre kako sto misles. Mojot e extra ostar i funkcionalen. 60 HRC e. Extra drvena racka i ekstra izrabotka.
tehnocki gledano damaskus e i mojot. Neznam sto ne e jasno?
A i za ova linkot sto si go postiral...Neznam bas kolku e kvaliteten i dobar...toa ako e skap i pise 400-500 lista u descripcija neznaci deka e kvaliteten i deka e taka vistina..
Damaskus nozevi so 128/256/257/512 lista ne se kupuvat vo prodavnici kade sto se prodavat cristmas pokloni nego ednostavno ides kaj majstor da ti prave racna izrabotka da znaes vistinski od sto e izraboteno.
Za tvojot nozh ne ni komentirav, sakav samo da objasnam shto kolku vredi. A tvojot nozh mozhi da bidi vg10 i da e HRC 60. Ama vrvni nozhevi se okolu HRC 65
A toj od linkot e Japonski damast so 401 list i e vrvna izradotka, po zhelba i mozhi da znajsh koj mastor go izrabotil, cesto ima i celi videa od izrabotkata.
Zatoa i koshta tolku.
Inace stranata e samo za prefineti produkti.

A najdobro kako i ti shto pisha, poracuvash kaj Majstor shto si go znaj zanaetot i ti izrabotuva.

Inace eden Link od prav majstor. I naracaniot nozh mozhi da si gledate na YouTube kako e praven.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Za tvojot nozh ne ni komentirav, sakav samo da objasnam shto kolku vredi. A tvojot nozh mozhi da bidi vg10 i da e HRC 60. Ama vrvni nozhevi se okolu HRC 65
A toj od linkot e Japonski damast so 401 list i e vrvna izradotka, po zhelba i mozhi da znajsh koj mastor go izrabotil, cesto ima i celi videa od izrabotkata.
Zatoa i koshta tolku.
Inace stranata e samo za prefineti produkti.

A najdobro kako i ti shto pisha, poracuvash kaj Majstor shto si go znaj zanaetot i ti izrabotuva.

Inace eden Link od prav majstor. I naracaniot nozh mozhi da si gledate na YouTube kako e praven.
Neznam jas ova kako sto gledam prodavnica za cokoladi i pokloni e. Ne bi poracal noz od takvi stranici osobeno ne damaskus. :pos:
Na linkot ako mu pise japonski damask 401 listovi, neznaci toa i deka e navistina taka...Koj znae sto se corneri se seceni za maksimalna zarabotka.
Takvi raboti najdobro se kupuvat direkt prva raka od majstori sto razbirat sto pravat i sto nema da secat korneri...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom