Ножеви

Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Koj znaj da cite e stalno vo prednost.
Sto da citam ima gi ovie na ebay? :ROFLMAO: Zatoa imam i pisano original damaskus od prodavnica za cokoladi ne se kupuva. Damaskus e umetnost i poznava se kolku listovi ima vo nego spored gustinata na sarata...Sarata moze da bide razlicnavo zavisnost od iskustvoto na majstorot.

Primer ova ti e vg10 damaskus so 60 listovi samo 50cm parce dolzina kosta 50 evra...Ova e daleku podobro resenie nego li kupuvanje od ebay somnitelno izraboten damaskus za 50-100 evra :ROFLMAO:
damas.png
Vie trvdete ovde deka vg10 damaskus e fejk damaskus? Kako moze da e fejk koga vo nego ima preku 40+ layers...vo sendvic vg10 core izrabotka...
Tehnologijata se razviva..lugjeto probuvat novi raboti...ima vo denesno vreme i damaskus so titanium...nekoj probuva i so copper...a ima i takvi sto imat probuvano so zlato damaskus...I sto sea i toa e fejk damaskus samo zatoa sto ne e po orginalniot recept? :ROFLMAO:

 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Incognito, damaskus so titanium (timaskus) se koristi na racki, i elementi za racki.
Skap e timaskusot. Slikava e moja, ne e od net, setot od timaskus pocket klip i timaskus okvir za pivotot cini 8300 denari. 20230528_123242.jpg
Nozot e poklon od klient od Texas, isto i setot od timaskus na istiot.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Incognito, damaskus so titanium (timaskus) se koristi na racki, i elementi za racki.
Skap e timaskusot. Slikava e moja, ne e od net, setot od timaskus pocket klip i timaskus okvir za pivotot cini 8300 denari.Прегледај го приврзокот 396056
Nozot e poklon od klient od Texas, isto i setot od timaskus na istiot.
da celo parce so dimensii 35cmx5cm kosta 400-500 evra.

P.S: jas na mojot dzeben nos da stavam timaskus racki i copper damaskus secivo kje digne togas cena 5000 evra za prodazba :ROFLMAO:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.853
Поени од реакции
6.048
Sto da citam ima gi ovie na ebay? :ROFLMAO: Zatoa imam i pisano original damaskus od prodavnica za cokoladi ne se kupuva. Damaskus e umetnost i poznava se kolku listovi ima vo nego spored gustinata na sarata...Sarata moze da bide razlicnavo zavisnost od iskustvoto na majstorot.

Primer ova ti e vg10 damaskus so 60 listovi samo 50cm parce dolzina kosta 50 evra...Ova e daleku podobro resenie nego li kupuvanje od ebay somnitelno izraboten damaskus za 50-100 evra :ROFLMAO:
Прегледај го приврзокот 396049
Vie trvdete ovde deka vg10 damaskus e fejk damaskus? Kako moze da e fejk koga vo nego ima preku 40+ layers...vo sendvic vg10 core izrabotka...
Tehnologijata se razviva..lugjeto probuvat novi raboti...ima vo denesno vreme i damaskus so titanium...nekoj probuva i so copper...a ima i takvi sto imat probuvano so zlato damaskus...I sto sea i toa e fejk damaskus samo zatoa sto ne e po orginalniot recept? :ROFLMAO:

Aj poshto ne znajsh da citash ushte ednash extra za tebe.
Mojot nozh e podarok od Majstor shto sam gi izrabotuva.
I toa mi e povejce vredno i od 20000€.
Prijatelstvo!!!

I nikade ne napishav od koj materijal i kolku listovi se. Makar shto bi ti preporacal ushte ednash da gi prebrojsh .
Dovolno jasno?
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Aj poshto ne znajsh da citash ushte ednash extra za tebe.
Mojot nozh e podarok od Majstor shto sam gi izrabotuva.
I toa mi e povejce vredno i od 20000€.
Prijatelstvo!!!

I nikade ne napishav od koj materijal i kolku listovi se. Makar shto bi ti preporacal ushte ednash da gi prebrojsh .
Dovolno jasno?
ama jas ubavo sum procital deka e podarok nego ti kazuvam toj nozh max ima 20-30 listovi...ok ne e problem bitno e da te sluze i da e funkcionalen..

nego i rgja ti fanal, stavi go vo sise koka kola edno 5-6 saati da izleze rgjata.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.853
Поени од реакции
6.048
ama jas ubavo sum procital deka e podarok nego ti kazuvam toj nozh max ima 20-30 listovi...ok ne e problem bitno e da te sluze i da e funkcionalen..

nego i rgja ti fanal, stavi go vo sise koka kola edno 5-6 saati da izleze rgjata.
Cekaj sega,
Ne kazha dali sam izrabotivash damast ili si kupuvash gotov i udri so brusalicata ?
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Cekaj sega,
Ne kazha dali sam izrabotivash damast ili si kupuvash gotov i udri so brusalicata ?
ako treba nesto da izrabotam imam si majstori prijateli vo makedonija sto si ja razbirat rabotata i izrabotuvat se od zelezo,
taka da ja ne izrabotuvam ja samo od iskustvo ti kazuvam da ne ocekuvas deka
damaskus noz od 20-30 lista kje bide po kvaliteten od vg10 damaskus so 60 lista vo sendvic izrabotka.
imam damaskus kujnski noz so 400 lista i imam vg10 damaskus so 40 lista i mnogu dobro znam ja razlikata koga se rabote vo listovi i izrabotka.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.853
Поени од реакции
6.048
ako treba nesto da izrabotam imam si majstori prijateli vo makedonija sto si ja razbirat rabotata i izrabotuvat se od zelezo,
taka da ja ne izrabotuvam ja samo od iskustvo ti kazuvam da ne ocekuvas deka
damaskus noz od 20-30 lista kje bide po kvaliteten od vg10 damaskus so 60 lista vo sendvic izrabotka.
imam damaskus kujnski noz so 400 lista i imam vg10 damaskus so 40 lista i mnogu dobro znam ja razlikata koga se rabote vo listovi i izrabotka.
Super, ce mu kazham na prijatelov moj da si kupi naocari za naredniot pat pak da ne se zaebi vo broenjeto.
Sega barem mi e polesno, imam informacija od informirana licnost!:jeeee:
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Super, ce mu kazham na prijatelov moj da si kupi naocari za naredniot pat pak da ne se zaebi vo broenjeto.
Sega barem mi e polesno, imam informacija od informirana licnost!:jeeee:
Druze ja neznam koj ti e prijatelot i nebitno toa ama ti kazuvam toj noz ima max 20 do 30 listovi.
Kolku listovi ima na damaskus celik se gleda spored gustinata na sarata. Neznam sto ne ti e jasno?

Sto neznaci toa deka ne e kvaliteten, kvaliteten e na isto nivo so vg10 damaskus...Za osvnovna rabota sluze..
 
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
Primer ova ti e vg10 damaskus so 60 listovi samo 50cm parce dolzina kosta 50 evra...Ova e daleku podobro resenie nego li kupuvanje od ebay somnitelno izraboten damaskus za 50-100 evra :ROFLMAO:
Прегледај го приврзокот 396049
Imas li link kade moze da se kupi ? 50 evra za 50 cm. e dazbe ................ ?
Автоматски споено мислење:

da celo parce so dimensii 35cmx5cm kosta 400-500 evra.

P.S: jas na mojot dzeben nos da stavam timaskus racki i copper damaskus secivo kje digne togas cena 5000 evra za prodazba :ROFLMAO:
Stavi mu 50 karati dijamant i ce kosta milioni $$$$$$$$ :vozbud:
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Imas li link kade moze da se kupi ? 50 evra za 50 cm. e dazbe ................ ?
Автоматски споено мислење:


Stavi mu 50 karati dijamant i ce kosta milioni $$$$$$$$ :vozbud:
ima link da zavisi sto kje najdes cenata varira 30-50-100 dollara.


15cmx2.5cmx3mm - 40 dolara
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Член од
22 октомври 2020
Мислења
66
Поени од реакции
173
@Vladimir III uste edno mi ispadna pred malku surfajki na ebay. Ama ova e cisti damaskus ne e so vg10.
50cm 150 evra WTF :D Ova za mec izrabotka e izgleda.

Od Pakistan .......begaj podaleku :vozbud: Sepak , koj znae sto e sto se sto doajga od tamu .Ovaj tvrdi deka e 1095/15N20 kombinacija ?

 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Od Pakistan .......begaj podaleku :vozbud: Sepak , koj znae sto e sto se sto doajga od tamu .Ovaj tvrdi deka e 1095/15N20 kombinacija ?

Nemora da znaci ako e od pakistan deka nema da bide kvalitetno i dobro. Za parite spored mene extra e. A toa dali e od 1095/15N20 kombinacija koj go znae...
neznam, ama spored videoto sto sami si go dokumentirat barem sigurno e deka ne e od strafovi i sajki :D
Spored mene samoto toa sto sami se snimat i dokumentirat na video znaci deka nemat nisto sto da krijat..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom