Новиот клинички ќе никне на 10 ката

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не знам кој го зборел тоа.
На ниво на град, намени, ГУП-ови, ДУП-ови од 65-та наваму потегот кај Палас е со спортско рекреативна намена - тоа што и е, Палас е спортски хотел.
Понова идеја е клинички центар целосно нов да се гради во Бардовци, ама ете отфрлена е и таа....позицијата на Воена болница е така избрана заради други причини - најпрво идејата била да биде на Водно (армиска „идеја“), ама сме имале посовесни урбанисти, па издејствувано е да добие своја локација во зелен појас кој „требал“ да го врзе Водно со Градски парк - од тој појас денес се останати само фрагменти....
Имаше еден хирург мислам ич не ми текнува тогаш помала бев бледо се сеќавам да биде на поприступачна локација а не на рид и ја предложи таа. Како и да е и Бардовци е океј, она онаму е најлошо место за клинички центар.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Имаше еден хирург мислам ич не ми текнува тогаш помала бев бледо се сеќавам да биде на поприступачна локација а не на рид и ја предложи таа. Како и да е и Бардовци е океј, она онаму е најлошо место за клинички центар.
Не би требало хирурзи да решаваат урбанистички прашања, тој може да си дава предлози. Локација за еден таков центар треба да има капацитет, ама размисли....кај кого е грешката? - маса луѓе одат грип да лечат таму. Нашето секундарно и примарно здравство е распад, а се' концентрираме во еден комплекс....за такво нешто и Елисејски полиња ни се малку....
Сегашната локација на Клинички е атрактивна за (такозвано) елитно домување (скопско, ќораво) и затоа се мутат работиве....инаку со добро сообраќајно решение и ред, локацијата си е коректна...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Во Геге....
На место на стара гинекологија....9 страни се....и не е толку тешко да ги свртиш набрзинка барем...
Од телефон сум, споро оди:)

Убаво викаа на времето новиот клинички да е кај што е сега Александар Палас, тоа е локација за клинички центар ама не, хотел опнаа таму. Нека не ве лажат цифриве аман, пак ќе примате вода/доместос наместо анестетик.
Натаму е Систина, а башка и во близина е Воена болница :)
Ваква болница требаат да градат во населба каде од медицина м нема.......... Тоа можеше да биде Радишани, Визбегово, Драчево, Бардовци.... :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Од телефон сум, споро оди:)


Натаму е Систина, а башка и во близина е Воена болница :)
Ваква болница требаат да градат во населба каде од медицина нема.......... Тоа можеше да биде Радишани, Визбегово, Драчево.... :)
А кој К е систина во држаава? Знаеш како се планира град? Систина е приватна фирма....може и во Прдејци да си гради ако сака...изградиле на Зајчев рид затоа што беше ефтина земја, а мали комуналии....

И не се гради Државен клинички центар за лечење на Визбегово или некоја населба, туку за цела држава....
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А кој К( што збор ќе да е ова? :confused::D) е систина во држаава? Знаеш како се планира град? Систина е приватна фирма....може и во Прдејци да си гради ако сака...изградиле на Зајчев рид затоа што беше ефтина земја, а мали комуналии....

И не се гради Државен клинички центар за лечење на Визбегово или некоја населба, туку за цела држава....
Не велам дека болницата треба да биде само за една населба, но таму каде што нема болница (Визбегово, Злокуќани, Бардовци.... тој круг таму) ако се изгради ем ќе им биде поблиску, ем во болницата може да доаѓа човек од било каде.

Дали ќе ја стават во Геге или Визбегово тебе не ти прави разлика......, Геге, Ѓорче.... се наоѓаат во активно место, околина со развиена медицина и ене кај им е, а овие другиве ќе умрат додека стигнат до болница од што е далеку.


А тој што е од друг град сеедно му е дали болницата е во Ѓорче или во Визбегово ;)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949

Kajgana Shop

На врв Bottom