Непотребни предмети

Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
Не може да се укинат предмети како физика, хемија, филозофија,... едноставно неопходни се, па дури и ликовно 2 години во средно ОК е. Но за во средно мислам дека треба посе 2ра да се укине и физичко. Никогаш не сум го сакал тој предмет, можеби оти сум анти спортист :D
И дефинитивно треба да се укине Втор јазик како задолжителен. Во гимназијата во Штип и да бираш друг јазик на крај пак Германси учиш :mad:

Поентата ми е во тоа дека Англиски е доволен и дека на сметка на втор јазик може да се обрне многу повеќе вниманије на Англиски
 
С

Спенсер

Гостин
ликовно и музичко се непотребни...глупости!!! одма треба да се укине тоа..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не може да се укинат предмети како физика, хемија, филозофија,... едноставно неопходни се, па дури и ликовно 2 години во средно ОК е. Но за во средно мислам дека треба посе 2ра да се укине и физичко. Никогаш не сум го сакал тој предмет, можеби оти сум анти спортист :D
И дефинитивно треба да се укине Втор јазик како задолжителен. Во гимназијата во Штип и да бираш друг јазик на крај пак Германси учиш :mad:

Поентата ми е во тоа дека Англиски е доволен и дека на сметка на втор јазик може да се обрне многу повеќе вниманије на Англиски
Постов ама воопшто не ти држи вода. Не мора да ти оди физичко за да земеш да се растрчаш и да ги искрцкаш коските, зошто ќе се згрбавиш од толку тежок ранец и седење пред компјутер. А подобро да учиш јазик отколку да те замараат по другите предмети со ситници кои ќе ги заборавиш веднаш штом ќе ја напуштиш училницата, се разбира, релативни, во зависност од она што ти ќе го дефинираш како ситница, а што не.
Да знаеш англиски германски и француски инаку ќе се разбереш каде и да одиш во светов, а нема зијан од знаење еден јазик + :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не може да се укинат предмети како физика, хемија, филозофија,... едноставно неопходни се, па дури и ликовно 2 години во средно ОК е. Но за во средно мислам дека треба посе 2ра да се укине и физичко. Никогаш не сум го сакал тој предмет, можеби оти сум анти спортист :D
И дефинитивно треба да се укине Втор јазик како задолжителен. Во гимназијата во Штип и да бираш друг јазик на крај пак Германси учиш :mad:

Поентата ми е во тоа дека Англиски е доволен и дека на сметка на втор јазик може да се обрне многу повеќе вниманије на Англиски
Ova istovo i jas go vikav, ali aj dobro e, treba fizicko vo sredno. Ali nie na fakultet vo prva vo dvata semestri imavme Sport be! Se ezev koga doagase cetvrtok.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Треба да се укинат само предметите кои нема да ти притребат подоцна во животот.
Како на пример историја.Стварно безврска.Другите скоро сите се потребни,посебно англиски,француски,македноски,географија и биологија.
Се учат работи кое треба од општа култура да се знаат.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Треба да се укинат само предметите кои нема да ти притребат подоцна во животот.
Како на пример историја.Стварно безврска.Другите скоро сите се потребни,посебно англиски,француски,македноски,географија и биологија.
Се учат работи кое треба од општа култура да се знаат.
Ме зезаш?? Историја да се укине?? И што ке биде со Македонија кога еден македонец ке нема да си ја знае својата историја? Кога нема да знае кој е Гоце Делчев а кој Питу Гули?
ликовно и музичко се непотребни...глупости!!! одма треба да се укине тоа..
добро што е ова...ако ве мрзи да работите на предметите немора да се укинат....Музичко и ликовно си се ОК предмети, не се тие за да те направат музичар или сликар, туку за да дознаеш дали тоа ти е вродено и дали те бива, па може и ке бидне нешто од тебе...
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Ме зезаш?? Историја да се укине?? И што ке биде со Македонија кога еден македонец ке нема да си ја знае својата историја? Кога нема да знае кој е Гоце Делчев а кој Питу Гули?

За во средно зборев,а ние сега не учеме кој е Питу Гули и слични работи:)Се согласувам дека треба да се знаат работи за историјата и културата на македонскиот народ во минатото,ама тоа воопшто не е опфатено во историите за средно.
Туку некој сосема банални и непотребни работи.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
За во средно зборев,а ние сега не учеме кој е Питу Гули и слични работи:)Се согласувам дека треба да се знаат работи за историјата и културата на македонскиот народ во минатото,ама тоа воопшто не е опфатено во историите за средно.
Туку некој сосема банални и непотребни работи.
Како...?? Може примери?
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Како...?? Може примери?
Како на пример за периодот помегу двете светски војни.
И нема некој поинтересни работи туку на пример која година која држава поразила друга држава и слично.
Ретко на кој му е интересно тоа и кој сака да уче...а и да уче која корист од тоа?Добро е што барем нашиот професор по историја не не замара,па барем времето за учење по историја го користеме за работи кои повеке ке ни користат.
Нели мислеш дека е многу поинтересно и покорисно да учеш некој јазик,што после многу ке ти се најде отколку некој вакви работи?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Како на пример за периодот помегу двете светски војни.
И нема некој поинтересни работи туку на пример која година која држава поразила друга држава и слично.
Ретко на кој му е интересно тоа и кој сака да уче...а и да уче која корист од тоа?Добро е што барем нашиот професор по историја не не замара,па барем времето за учење по историја го користеме за работи кои повеке ке ни користат.
Нели мислеш дека е многу поинтересно и покорисно да учеш некој јазик,што после многу ке ти се најде отколку некој вакви работи?
Намената на школото не е да биде интересно. Намената на школото е да те школува - едуцира. Периодот меѓу двете светски војни е истотака важен дел како и делот за големата преселба на народите - хуните на чело со Атила и други настани кои не се поврзани со македонската историја...Со тоа знаење кое го пренесуваме од колено на колено можеме да си го браниме нашето потекло и нашиот јазик (конкретно меѓу двете светски војни - абецедарот, печалбари, парите се отепувачка итн...)
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Сите предмети се важни, без исклучок! :toe:
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Намената на школото не е да биде интересно. Намената на школото е да те школува - едуцира. Периодот меѓу двете светски војни е истотака важен дел како и делот за големата преселба на народите - хуните на чело со Атила и други настани кои не се поврзани со македонската историја...Со тоа знаење кое го пренесуваме од колено на колено можеме да си го браниме нашето потекло и нашиот јазик (конкретно меѓу двете светски војни - абецедарот, печалбари, парите се отепувачка итн...)
Па не дека треба којзнае колку да ти биде интересно...нормално не е можно тоа,ама барем да не биде толку досадно :)
А и не верувам дека баш со тие информации шо се учат по историја ке можеме да си го бранеме потеклото.Добро можеби има некој работи кои треба да се знаат ама 80 % се непотребни,барем според мене :)
Може барем да се смене програмата.
А за печалбари,парите се отепувачка и слично од македоската литература,тоа е многу важно да,секој треба да ги прочита,ама тоа се учи по македонски јазик:pipi:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Па не дека треба којзнае колку да ти биде интересно...нормално не е можно тоа,ама барем да не биде толку досадно :)
А и не верувам дека баш со тие информации шо се учат по историја ке можеме да си го бранеме потеклото.Добро можеби има некој работи кои треба да се знаат ама 80 % се непотребни,барем според мене :)
Може барем да се смене програмата.
А за печалбари,парите се отепувачка и слично од македоската литература,тоа е многу важно да,секој треба да ги прочита,ама тоа се учи по македонски јазик:pipi:
Тоа се книги кои се изучуваат по предметот Македонски јазик, во делот за македонската ИСТОРИЈА....
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Тоа се книги кои се изучуваат по предметот Македонски јазик, во делот за македонската ИСТОРИЈА....
Аха ама по македонски јазик,а не по историја.
А муабетот е за историја како предмет:).
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
Сите предмети се важни, но да ги учиш најопштите работи. Ние учиме 14 предмети и за секој предмет детали и детали кои секако по некое време ќе бидат заборавени. Сметам дека во зависност од тоа кој смер на средно училиште ќе го одбереш да ги учиш предметите поврзани со тој смер. А остатокот кои не не интересираат да бидат ставени како изборни и да се учат најопштите работи. Пример јас сум математички смер во гимназија, а учам биологија за ткивата што ги има на листовите на дрвјата и од какви се' клетки и ткива се составени - работи кои не ми се потребни за понатаму а и не ме интересираат, кои ќе ги научам само за оценка и ќе ги заборавам за некое време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom