На кој спорт ги носите вашите деца?

Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Оф, а да видевте порано на што личеа двата базена... :) Сега се Лас Вегас.
Мене од порано таква слика ми останала, сеа појма неам каква е ситуацијата, и погоре пишаа дека боље било.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мене од порано таква слика ми останала, сеа појма неам каква е ситуацијата, и погоре пишаа дека боље било.
Подобри се каде каде. Јас одам од сабајле на Карпош, немам замерки.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Немам деца а кога би имал сигурно би го наследиле од мене спортот маратонско играње кантер хуухухуху
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
На пеливанство, на ливада во Сарај. Поради недостаток на греење и изолација на нивата, тренингот е ограничен од Ѓурѓовден до Митровден.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Првo и најважно е да се избере спортот кој му одговара на детето, а не на родителите. Не го запишувајте на спорт кој вас ви е убав
Морам да и се замешам во оваа работа - не верувам дека ќе успее во некој спорт со некој незнам какви резултати, туку ја туркам да се размрда - инаку нема ни да бара да се запише никаде.
Лани ги скрши забите единиците трајни, едвај го спасивме изгледот и не можам да и дозволам спорт кај што може од едно удирање да остане до 18 години без заби... ограничени сме малку.
Не верувам дека спортот и е полето кај што ќе блесне, може се лажам... ама си ја познавам...
А помалава знае повеќе да се посвети на нештата и има желба да победи кога игра нешто[DOUBLEPOST=1462430086][/DOUBLEPOST]
Не те разбрав , на 3 години научи да плива. Така?
Моиве на 3 научија да играат шах, сигурно може да научи да плива :) Децава се закон последно време...
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Мислам дека треба да се направи компромис од барањата на родителот и желбите на детето.

Мене првенствено ми беше да има некаква физичка активност и да има тренинг во спортската сала која му е во склоп на училиштето ( поради немање обврски за носење-земање ). Така, малиот изрази желба и тренираше кошарка неколу години, додека не му здосади, потоа посака фудбал, и тоа траеше неколку години па му здосади. Една година во меѓувреме играше и шах, ама и покрај добрите резултати што ги имаше ( играше и на државно првенство), се откажа а јас не сакав да го форсирам да тренира нешто што не му е по ќеиф. Одеше исто едно зимо на пливање во Олимписки и прекина. Сега тренира боречки вештини и гледам дека засега е задоволен.

Мислам дека е многу погрешно кога родителите го форсираат детето во некој спорт. Многу често сум бил во ситуација да разговарам со родители ( додека чекаме заедно на тренинг или утакмица ) како го гледаат детето како иден професионалец, со кариера во странство, многу пари....
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Во секој случај би инсистирала да се бави со некаков спорт.
Ако се прашувам јас, би сакала тенис да тренира, нормално ако има желба.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Мојот син здравје боже кога би го имал понатака дефинитивно би одел на некоја боречка вештина,дали јет кун до,бјј,ММА најубаво.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
128
Поени од реакции
72
На хркљуш ги носам веќе неколку години, имаат освоено и бројни турнири и пехари. Традиционален спорт од овие подрачја кој многу ми се допаѓа, добар и за тело и за дух.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Моиве на пливање ги носам, у вц школка.:D
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ако сами немаат конкретна желба за некој спорт и вие родителите одлучувате што да тренираат носете ги на боречки вештини. Тренирање боречка вештина е многу повеке од тренирање спорт. Гледајте да е добра школата и да е добар учителот... Иначе мој предлог Аикидо, Џудо, Бразилско џиу џицу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom