Најтешкото прашање на светот!

Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Мислам дека има два одговори на прашањето:"Кој сум јас?"
1.Јас сум таа/тој што мислам дека сум,што замислувам дека сум.​
2.Јас таа/тој што мислат другите дека сум,како ме доживуваат другите.​
 
С

Сатори

Гостин
Мислам дека има два одговори на прашањето:"Кој сум јас?"
1.Јас сум таа/тој што мислам дека сум,што замислувам дека сум.​
2.Јас таа/тој што мислат другите дека сум,како ме доживуваат другите.​
Поголема контрадикторност немам прочитано во мојот живот.
Ако се дефинираш себе преку тоа каква е перцепцијата на другите за тебе никогаш нема да имаш можност да бидеш она што замислуваш дека си, да не продолжувам воопшто со плуралитетот за тоа како „сите“ те гледаат.
Да можеше човекот да открие кој е, да можеше да прифати и да живее со себе немаше да постојат психијатри, психолози и „центри за рехабилитација“.
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Поголема контрадикторност немам прочитано во мојот живот.
Ако се дефинираш себе преку тоа каква е перцепцијата на другите за тебе никогаш нема да имаш можност да бидеш она што замислуваш дека си, да не продолжувам воопшто со плуралитетот за тоа како „сите“ те гледаат.
Да можеше човекот да открие кој е, да можеше да прифати и да живее со себе немаше да постојат психијатри, психолози и „центри за рехабилитација“.
А зар ти мислиш дека си она што ТИ мислиш дека си во очите на другите???
Да контрадикторно е, затоа и го напишав така.Ние сме она што сме за себе си, но никогаш другите не не доживуваат така.
Бидејќи има два одговори затоа е контрадикторно.
Ако на прашањето "Кој сум јас" одговориш ти,одговорот ќе биде еден, а ако одговара друг, одговорот ќе биде различен,не знам што е толку тешко да сватиш...
 
С

Сатори

Гостин
А зар ти мислиш дека си она што ТИ мислиш дека си во очите на другите???
Да контрадикторно е, затоа и го напишав така.Ние сме она што сме за себе си, но никогаш другите не не доживуваат така.
Бидејќи има два одговори затоа е контрадикторно.
Ако на прашањето "Кој сум јас" одговориш ти,одговорот ќе биде еден, а ако одговара друг, одговорот ќе биде различен,не знам што е толку тешко да сватиш...
Тоа дека има два одговори.
Патем, не е тешко да се разбере, блатантно е.
 
A

Antigona

Гостин
Најтешкото прашање на светот : Дали некогаш конечно ќе се обединат сите македонци или нема да го доживееме тоа ?
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Најтешкото прашање на светот : Дали некогаш конечно ќе се обединат сите македонци или нема да го доживееме тоа ?
Да,кога ќе го одговорат прашањето "кој сум јас" тогаш можеби и ќе им текне на обединување. :notworthy:
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Најтешкото прашање на светот : Дали некогаш конечно ќе се обединат сите македонци или нема да го доживееме тоа ?
Најлесно прашање... Никогаш не ќе се обединат сите Македонци, дури ни на ваков најголем ден како денешниов не ќе се обединат.. Ние сме раса со над 50% негативци и ужасни пријатели кои со своите блиски неможат да се обединат, камоли за целата земја. А и исто така 99% во земјава гледаат дури и последната капка крв да ја продадат не па нешто да сторат за земјата кое што дефинитивно не им профитира.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Што е најтешко ?
а што е најлесно ?
во живото
вака ги прашувал диоген луѓето човекот кој со фенер го барал човекот и целиот свој живот го минал во буре, од неговата филозофија бил изненаден и Александар Велики
--- надополнето: Sep 15, 2011 5:37 PM ---
Поголема контрадикторност немам прочитано во мојот живот.

Да можеше човекот да открие кој е, да можеше да прифати и да живее со себе немаше да постојат психијатри, психолози и „центри за рехабилитација“.
и ти да не го бараш како Диоген човекот ???
човекот е тоа zoon politikon kako sto rekol Aristotel
 
W

WildChild

Гостин
Кој е господ и од каде е :D
Ајде да ве видам ;)
НЕ сум анти-христијанин ама сакам ова прашање да ми се одговори и ќе верувам дека стварно тој постој :)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Темава од самиот старт немаше поврзаност со подфорумов, во се' освен наслов.
Затоа, општи.
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
,,Кој сум јас? ,, - Јас сум скитник на животната патека ... !
Според мене најкомплицирано прашање е ,,Што настанало прво - јајцето или кокошката,, хахха
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Што настанало прво - јајцето или кокошката?
Во Библијата постои еден мит дека жената ја направил Господ од реброто на мажот, па спред тоа логично е прво да настанал петелот, па од пилешки крилца да била направена кокошката, петелот видел дека нешто му фали и почнал да вика: "Кај ми е крилцето, кај ми е крилцето" и така ја видел кокошката и најпосле настанал сексот меѓу петелот и кокошката и нормално на крај јајцето (y)
 
Член од
4 октомври 2011
Мислења
19
Поени од реакции
5
“јас сум млад, значи пристигнувам ..доаѓам со нечујниот шепот на вертикалните вистини кои ќе ве обземат одненадеж, насекаде. Кога сонцето на југ ке зајде и симбите силно ке рикнат пред кружните там-тамови ... - млад поет некој од Сенегал беше на Струшките ни вечери поетски пред некоја година
 

Kajgana Shop

На врв Bottom