Најскапото кафе на светот Копи Лувак во Македонија !

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Во секој случај дека кафето Копи Лувак е скапо, но добиваш тоа што плаќаш.
Од наредните три плати се решив да ги заштедам сите и да купам 100 грама кафе од Копи Лувак.
Штом пристигна веднаш го пробав и можев да кажам од одма дека тоа не е кафе Рио, Елит, Дон, Франк или што ти ја знам какви петпарачки кафиња.
Можеби изгледа исто, делува исто, има сличен вкус, ама не е кафе од 2-30 ден.
Ова е кафе со стил кое чини 400 долари за 100 грама. Имав и среќа да начекам попуст од 100 долари и така да заштедам некој денар.
Планирам да купам за брзо еден килограм кафе дури е на попуст и да заштедам пари за фамилијарен годишен одмор во Турција ол инклузив.

Понекогаш се жалат домашните дека нема што да јадат и оделе голи и боси, но тогаш само им давам да помирисаат од аромата на Копи Лувак и да ја затнат муцката.

Навистина го препорачувам на сите да пробаат и да осетат живот со стил.

Сега разгледувам понуда од банки за да ја ставам куќата под хипотека и да купам златен сервис за кафето Копи Лувак.

За 400 долари купуваш некоја 4 та класа. И плус мешано. Многу е копирано. Од оригинал подобро нема. Верувам и уживај си со твојата верзија на Копи Лувак што ја кажуваш. Во разговор со консуматор на тоа кафе ми беше кажано дека има многу копии и мешавини под тој назив.
Јас не го продавам но само сум пробал.
Зарадк луѓето постојат класи на поради тоа постојат класи на продукти.
А дали имам немам не е твоја работа. Ако се секираш ќе ти дадам Пејпал и донирај парички.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Се е то на нервна база, пред ехаа години со зет ми си имавме една дискусија за цигари, не знам како почна, важно околу цигари, тој пушеше некои поскапи..... не се сеќавам точно, пример винстон, јас плав бест. И велам, а бе срање е се чад ова чад она, се е исто... не , вели тој, друго е винстон или малбото, квалитет, биран тутун, обработен како шо треба.. ова другото е се отпад... и така уз муабет неприметно му ставив една цигара плав бест во неговата кутија винстон така прва да биде и малце подизвадена од кутијатѕа.. почекав да ја извади, ја пали и пак му споомнав за цигари... и тој зема цигарата запалена вовлекува чад и вели а бе чуствиото е поинаку бе со квалитетна цигара... му велам погледни шо пушиш... гледа - плав бест... и вели... А бе приметив јас нешто чудно....
Така да то дека посрано зрно од кафе било повкусно од непосраното е само подсвесна сугестија ништо повеќе
мислам и дека кај вината имаше еден експеримент каде скапи вина беа послужени во ефтини пластични шишиња, а ефтините во луксузни шишиња и најголем процент на дегустатори ги одбраа ефтините вина во скапи амбалажи.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Се е то на нервна база, пред ехаа години со зет ми си имавме една дискусија за цигари, не знам како почна, важно околу цигари, тој пушеше некои поскапи..... не се сеќавам точно, пример винстон, јас плав бест. И велам, а бе срање е се чад ова чад она, се е исто... не , вели тој, друго е винстон или малбото, квалитет, биран тутун, обработен како шо треба.. ова другото е се отпад... и така уз муабет неприметно му ставив една цигара плав бест во неговата кутија винстон така прва да биде и малце подизвадена од кутијатѕа.. почекав да ја извади, ја пали и пак му споомнав за цигари... и тој зема цигарата запалена вовлекува чад и вели а бе чуствиото е поинаку бе со квалитетна цигара... му велам погледни шо пушиш... гледа - плав бест... и вели... А бе приметив јас нешто чудно....
Така да то дека посрано зрно од кафе било повкусно од непосраното е само подсвесна сугестија ништо повеќе
мислам и дека кај вината имаше еден експеримент каде скапи вина беа послужени во ефтини пластични шишиња, а ефтините во луксузни шишиња и најголем процент на дегустатори ги одбраа ефтините вина во скапи амбалажи.

Така е ама не е така. Секоја роба има свој купувач
 
Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Луѓе настрана дискусијата затоа дали може да си го дозволиме или пак колку е кафе во Охрид али, кога некој вели дека виски 1000 долари + или што знам се исти само брендод ѓи продава, нека проба еве Ред Лејбел и Блу или Голд лејбел и нека ми каже дека нема разлика или пак ако има можност нешто што кошта 1000 долари + нешто 30 годишно по можност и ќе правиме муабет.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Тоа е прашање на вкус и стил. И секако престиж. Во Македонија нема луксуз. Иначе кафево се продава многу години (веќе 10 години). Си има почитувачи и тоа доста во државата. Редно е луѓето да разберат. И секако да се пазат од лажни кафиња. Пазарот е прелеан со такви. Дури има и Копи Лувак создадено во лабораторија со скоро ист вкус. Пазете се.
 

R1K0

the chosen one
Член од
7 јули 2012
Мислења
116
Поени од реакции
42
Тоа е прашање на вкус и стил. И секако престиж. Во Македонија нема луксуз. Иначе кафево се продава многу години (веќе 10 години). Си има почитувачи и тоа доста во државата. Редно е луѓето да разберат. И секако да се пазат од лажни кафиња. Пазарот е прелеан со такви. Дури има и Копи Лувак создадено во лабораторија со скоро ист вкус. Пазете се.
Ам ти од кај си толку сигурен па дека си го пробал оргиналот?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ам ти од кај си толку сигурен па дека си го пробал оргиналот?
Човекот го пие тоа кафе и ми даде да пробам. А ако порачаш од нет којзнае што ќе ти донесат. Ама знаеш како викаат Сиромавиот и стиснатиот ДУПЛО плаќаат.
 

R1K0

the chosen one
Член од
7 јули 2012
Мислења
116
Поени од реакции
42
Човекот го пие тоа кафе и ми даде да пробам. А ако порачаш од нет којзнае што ќе ти донесат. Ама знаеш како викаат Сиромавиот и стиснатиот ДУПЛО плаќаат.
Не сиромавиот, глупиот дупло плаќа. Немора да значи дека ако е 100 еу а не 50 е оргинал, може дупло те заебале
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
За 400 долари купуваш некоја 4 та класа. И плус мешано. Многу е копирано. Од оригинал подобро нема. Верувам и уживај си со твојата верзија на Копи Лувак што ја кажуваш. Во разговор со консуматор на тоа кафе ми беше кажано дека има многу копии и мешавини под тој назив.
Јас не го продавам но само сум пробал.
Зарадк луѓето постојат класи на поради тоа постојат класи на продукти.
А дали имам немам не е твоја работа. Ако се секираш ќе ти дадам Пејпал и донирај парички.
http://www.ebay.com/itm/100-Kopi-Luwak-Arabica-Coffee-Roasted-Beans-10-lbs-pound-Java-Preanger-/171072928054?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27d4bdb936

Јас го купив од овде. Има убав попуст. Му пишав на продавачот да напише дека чини 20тина долари, за да не ме царинат и даночат и истиот беше доста флексибилен и ми пиша цена дека на декларацијата дека е 5 долари.
Нашиве трупови од царина не се посомневаа воопшто дека се работи за Копи Лувак.

Сега не знам кое го имаш ти конзумирано? Пример не ми е мене пробано тоа Copi Luwak што е на линкот, јас редовно си конзумирам Kopi Luwak. :свиркам:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Мене ми го носат еднаш месечно од Швајцарија.
Ништо не е како утринско будење со шоља Копи Лувак, Моцарт кугли и кубанска пура. Кога ќе ми снема (а многу ретко тоа го дозволувам), се чувствувам како неразбуден и цел ден сум нервозен, бидејќи не сум будала да пијам мочки од типот на Или, Јакобс or Чибо. Тогаш ги терам у курац сите, и адвокатот и советниците и швалерките и све... Затоа увек здушно се трудат никад да не ми снема.

Копи Лувак FTW
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Си се напил кој знае која класа од кафето па се испофали на цел форум

А за вкусот мислам дека подобар вкус ќе има кафе од брбли на овца или коза сушени на топол воздух па тројно печени на различни температури.
Ем домашно,ем евтино па сите касти ќе можат да го конзумираат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom