Најскапото кафе на светот Копи Лувак во Македонија !

F

FARANG

Гостин
Еве што некои идиоти сметаат дека е луксузно јадење


Dragi sladokusci, predstavljamo vam Balut. To je prokuhano, oplođeno pačje ili kokošje jaje sa skoro potpuno razvijenim embrijem. Još nerazvijene kosti tako kuhanog poluživog embrija daju dodatni "šmek" i hrskavi okus. Filipinci, Kambodžani i Vijetnamci kažu da je balut bogat proteinima i odličan afrodizijak. Filipinci ga jedu nakon sedamnaest dana, dok još nema ni perje ni kljun, a Vijetnamci se strpe dvadesetak dana, kada embrio dobije sva obilježja malog pačića ili pilića, kojemu nedostaje još koji dan da se sam izlegne. Jede se sve, a za potpun užitak dodaje se sol, čili ili ocat dok se najčešće konzumira uz pivo. Iako se uglavnom mogao naći kod uličnih prodavača, danas je u ponudi skupih restorana. Mislim da nakon ovog prizora (slike) nećete gledati jaje istim očima kao dosad. Nadajmo se da nećete postati vegani!




Не е луксузно него повеќе си е традиционално јадење, и се смета за афродизијак. Значи се продава на улица за 10тина денари. На азијатите на пример им е чудно тоа што ти јадеш сирење, на енглезите им е чудно што правиме бучкуриши - манџи, а америве пред некоја година откако го тестираа ајварот и увидоа дека нема еден ебан витамин благодарение на начинот на кој го правиме се откажаа од увоз и не прогласија ненормални.... Иначе балут е вкусно, иако изгледа лошо вака...
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Мхм, да.[DOUBLEPOST=1408872082][/DOUBLEPOST]
Еве што некои идиоти сметаат дека е луксузно јадење


Dragi sladokusci, predstavljamo vam Balut. To je prokuhano, oplođeno pačje ili kokošje jaje sa skoro potpuno razvijenim embrijem. Još nerazvijene kosti tako kuhanog poluživog embrija daju dodatni "šmek" i hrskavi okus. Filipinci, Kambodžani i Vijetnamci kažu da je balut bogat proteinima i odličan afrodizijak. Filipinci ga jedu nakon sedamnaest dana, dok još nema ni perje ni kljun, a Vijetnamci se strpe dvadesetak dana, kada embrio dobije sva obilježja malog pačića ili pilića, kojemu nedostaje još koji dan da se sam izlegne. Jede se sve, a za potpun užitak dodaje se sol, čili ili ocat dok se najčešće konzumira uz pivo. Iako se uglavnom mogao naći kod uličnih prodavača, danas je u ponudi skupih restorana. Mislim da nakon ovog prizora (slike) nećete gledati jaje istim očima kao dosad. Nadajmo se da nećete postati vegani!



Перверзија е. Пробај прво па коментирај
 

Kajgana Shop

На врв Bottom