Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
425
Pak ke ti potenciram nemam nikakva povrzanost so brendot osven korisnicko iskustvo so dva nivni modeli zatoa i slednovo prasanje.

Spored koi kriteriumi gi izmeri deka se od dolna sredna klasa. Ako tvrdis nesto treba da imas i potkrepa za istoto.

Eve spored Sv B tie se broj 1 zasto proizvele ili prodale najmnogu vo svet (e sega dali se toa sto proizvele izleglo na pazarot pod nivno ime ili pod milion drugi iminja ne kazuva), ali barem ne go krie kriteriumot spored koj tvrdi deka oni se No1.
Kako sto nekoj pisa pred nekoja strana isto vazi i za Dacia koi se No1 vo evropa za avtomobili.

Od gledna tocka na korisnicko iskustvo jas ti velam deka sum i prezadovolen od niv i razocaran, od dva razlicni modeli. Ako ides nazad po stranite i godinite ke vidis i so sliki potkrepeno zasto sum bil zadovolen a bogami i opisno opisano zasto sum bil razocaran


Da se vratam na ona sto sakam da go dobijam od tebe, ne me interesira subjektivno mislenje za odreden brend sakam da mi go potkrepis toa sto go tvrdis so nekakov podatok.
PS dali so momentalnoto znaenje pak bi zemal Gree i pri ovie ceni i uslovi koi gi nudat, ne nema. Od prosta pricina sto drugi brendovi mi nudat za pomalku pari uredi so sertifikati koi do nekade potvrduvaat sto moze da ocekuvam od niv vo najdobar slucaj. Od gree samo Amber premium bi go poglednal zasto samo za nego imam najdeno takov sertifikat (mislam deka vo mkd se poklapaa i oznakite celosno barem posleden pat koga proveruvav) a se ostanato ednostavno bi ripnal pogotovo onie eftini modeli koi gi nudat poradi losoto iskustvo so nivni eftin model
Автоматски споено мислење:


Izvini sto nema da ti pisam zemi ova i gotovo tuku ke probam da ti rezimiram pa sam ke si odlucis

Od ova sto go kazuvas iskaca deka sobite nemaat bas dobra izolacija sto nosi do toa da mislis deka imaat relativno golemi toplotni zagubi, ako toa e slucajot mozes i najskapata daikin/toshiba/mitsubishi da ja zemes sekako ke trosat zasto ke treba da gi nadopolnat tie zaguvi.
Mala potrosuvacka ke imas koga ke go izoliras prostort, a koga toa ke bide slucaj ke ti treba i klima so niska modulacija

Spored ova jas bi zaklucil deka sto i da zemes vo momentov i nema da bide nekoj golem problem bidejki imas zagubi (pak ke kazam zasto vikas nemas izolacija go zaklucuvam toa), no imaj vo predvid deka ako tvoite planovi se ostvarat i za godina dve stavis izolacija ke ti trebaat uredi so poniska modulacija. E sega kolku sakas da razmisluvas i da se spremas za idninata ostanuva na tebe.

Prednosti na multisplit sto ke platis edna montaza (da malku poskapa od normalno ama ocekuvam da e poeftina od dve zasebni), ama taa zasteda ke ja dades za parapetnata edinica zasto obiceno se poskapi (mozda mozes da pobaras dve obicni kako ponuda ocekuvam da bide poeftino.
Negativno e ako nedaj boze se rasipe nadvoresnata dvete sobi ostanaa bez greenje

Toa e moeto glediste na rabotite spored opisot koj go dade, kako dodatok jas bi pretpocital ured koj ima eurovent sertifikat zamo zatoa sto ti dava moznost da uvidis so kakva mok raspolaga uredot pri odredeni temperaturi nadvor cisto kolku da znaes sto da ocekuvas od nego.
Sam si dade odgovor na prasanjata za GREE: "dali so momentalnoto znaenje pak bi zemal Gree i pri ovie ceni i uslovi koi gi nudat, NE NEMA." I ne bi odlucil samo ti taka. A kolku e dobar gree vo odnos na drugi marki od Kina, ima i ovde i po drugi forumi.
Tuku dosta bese na ovaa tema, nema kraj.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Екипа. 2 спрата куќа, солидно изолирана. Дневен простор од 60м2 еден спрат, и друг сптрат 3 спални со ходник и тоа тука некаде. Сакам да ставам на секој спрат по 7 кв. Дали да ставам 7ца или 5ки. Не се разбирам многу и не знам каква да одберам. Буџетот не е битен. Еднаш го правам да го средам и крај само да не ја претерувам со парите оти и тие се скапи. Нормално и добро.
Чим буџетот не е битен тогаш Go Wild.
Топлинска пумпа воздух-вода Daikin Altherma во комбинација со соларно и фенкојлери во секоја соба
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Извини, да кренам два прсти морам кога разговарам со вас од Gree, да прашам нешто само.
Gree e No.1 како што велиш, а каде тоа?
Во Македонија, на Балканот, во Европа...?
Vo svetot, naucete veke ednas.
Jas ve razbiram deka celta vi e da go hejtate Gree, ama realnosta e druga, se raboti za seriozen brend i seriozni klima uredi.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
8.6 MKD по киловат до 630kw Висока тарифа
4.8 MKD по киловат на Ниска тарифа
Baš vaka i mi e namesteno, ova e ispravna matematika izgleda od ist uđbenik sme učele....
Za ednotarifen merač dovolno točni se i 7 den/kwh postirano od Nikola.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Moze da ja spodelis konzolnata za 18K zainteresiran sum za konzolna 2.5ka a moze i parapetna po razumna cena?
Moze da ja spodelis konzolnata za 18K zainteresiran sum za konzolna 2.5ka a moze i parapetna po razumna cena?
Конзолна/парапетна тоа е исто
И Свети Б сигурно мисли 18ка, не е тоа цена
Автоматски споено мислење:

Vo svetot, naucete veke ednas.
Jas ve razbiram deka celta vi e da go hejtate Gree, ama realnosta e druga, se raboti za seriozen brend i seriozni klima uredi.
Сине Свети Б па ти се бодеш
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.299
Поени од реакции
4.705
Sam si dade odgovor na prasanjata za GREE: "dali so momentalnoto znaenje pak bi zemal Gree i pri ovie ceni i uslovi koi gi nudat, NE NEMA." I ne bi odlucil samo ti taka. A kolku e dobar gree vo odnos na drugi marki od Kina, ima i ovde i po drugi forumi.
Tuku dosta bese na ovaa tema, nema kraj.
Naprotiv jas dadov moe mislenje za situacijata vo mkd, a od tebe pobarav podatoci da potkrepis toa sto go zboris no ocigledno za tebe tvoeto rekla kazala e dovolno za da ja otslika svetskata perspektiva.
Автоматски споено мислење:

Тотално те сфаќам, единствени дилеми меѓу климиве ми се Цена/понуда/потрошувачка. Сите се со слични перформанси само квалитетот е тоа што ги двоои. Е сега доаѓа дилемата дали ке го згреат просторот и колку ке траат. Hisense надворешната единица е 5.5kw што не знам дали ќе постигне 2 клими во ладното. Daikinot ме влече ради името/јапонец.
LG пошто ми иде за добра цена.
А другиве кинески пошто имаат подобри карактеристики за истите пари...
Во тешка дилема
Daikin i LG verojatno ke gi najdes na eurovent i ke mozes da vidis so kakov kapacitet raspolagaat, za hisense ne sum siguren mozebi gi ima.
Ona sto sakam da go kazam e ne samo da se vodis po imeto i dali e japonec ili ne e, pogledni sto naravil toj ured na testovi pred da odlicis sto da zemes (iako da verojatno daikinot ke moze najnisko da modulira pa i koga ke stavis izolacija da si ja brka dobro rabotata, ama ova e verojatno vrska nemam dali vo praksa e taka ne znam nisto za uredot ke moras sam da si istrazis)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Moze da ja spodelis konzolnata za 18K zainteresiran sum za konzolna 2.5ka a moze i parapetna po razumna cena?
Konozlnata ja teram postojano na auto so I Feel vklucen, dalinskoto e zakaceno na drzac na 1.2m od podot. Gream so nea otvoren prostor od okolu 80m2 , postiga zadadena temperatura bez problem. Objektot ima izolacija.
Автоматски споено мислење:

Конзолна/парапетна тоа е исто
И Свети Б сигурно мисли 18ка, не е тоа цена
Автоматски споено мислење:


Сине Свети Б па ти се бодеш
Se pojavi dilerce na Daikin , dobredojde
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Se pojavi dilerce na Daikin , dobredojde
Нема врска, не сум ничиј дилер.
Не ме бива за лажење
Едноставно мислам дека Daikin е No.1
Или можда No.2 одма после Gree хеје
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.394
Поени од реакции
2.668
Нема врска, не сум ничиј дилер.
Не ме бива за лажење
Едноставно мислам дека Daikin е No.1
Или можда No.2 одма после Gree хеје
Kako dilerce na Daikin da te zapoznam so nesto , Gree i Daikin imaat zaednicka kompanija vo Kina, se viga GD.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Kako dilerce na Daikin da te zapoznam so nesto , Gree i Daikin imaat zaednicka kompanija vo Kina, se viga GD.
Да сум слушнал дека овие денешни модели на Gree се уствари стари модели на Daikin од пред дваесет години
Еве ги. Гледаш сите се Китаици.
Штета што се No.2

 
Последно уредено:

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Чим буџетот не е битен тогаш Go Wild.
Топлинска пумпа воздух-вода Daikin Altherma во комбинација со соларно и фенкојлери во секоја соба
Само клими да бидат друже. Ги вадам старите и ставам само нови. За ова треба да правам цели инсталации. Пуштав парно секаде само котел ми фали да доставам и да се греам.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Само клими да бидат друже. Ги вадам старите и ставам само нови. За ова треба да правам цели инсталации. Пуштав парно секаде само котел ми фали да доставам и да се греам.
Чекај сега, веќе имаш парно, инсталација цевки, радијатори...уште котел ти фали?
Има Altherma за висока температура на вода до 70 степени.
Цела таа инсталација си останува истите стари радијатори. Место котел оди тоа. Ама тогаш имаш само греење
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Чекај сега, веќе имаш парно, инсталација цевки, радијатори...уште котел ти фали?
Има Altherma за висока температура на вода до 70 степени.
Цела таа инсталација си останува истите стари радијатори. Место котел оди тоа. Ама тогаш имаш само греење
Се имам. Котел ми фали само. Проблемот е што многу ретко сум во Мк зимно време/прв пат сум сега после многу години и не ми требало котел за греење. Клими имам за ладење летно време бидејќи сум дома цело лето. Ставив клими од најефтините да ме ладат и немам проблем. Е сега треба да се греам а не сум во план да носам дрва,пелети или било што. Имам купено и котел на гас само што нема кој да ми го монтира бидејќи дизните требало да се менуваат за на плин, а новите биле на метан. Затоа барам некое решение со клими. Стискам копче и решен проблем. Радијаторите цевките ќе си стојат за во втор момент кога ќе седнам фиксно а не само летечи.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
216
Поени од реакции
294
Се имам. Котел ми фали само. Проблемот е што многу ретко сум во Мк зимно време/прв пат сум сега после многу години и не ми требало котел за греење. Клими имам за ладење летно време бидејќи сум дома цело лето. Ставив клими од најефтините да ме ладат и немам проблем. Е сега треба да се греам а не сум во план да носам дрва,пелети или било што. Имам купено и котел на гас само што нема кој да ми го монтира бидејќи дизните требало да се менуваат за на плин, а новите биле на метан. Затоа барам некое решение со клими. Стискам копче и решен проблем. Радијаторите цевките ќе си стојат за во втор момент кога ќе седнам фиксно а не само летечи.
Не знам ти си знаеш.
Јас да се ставам на твое место, Значи имам стари претпоставувам он/офф клими за ладење кои впрочем можат и да греат. До -5,6 степени би требало е сега не знам колку стари се.Да не се инвертер?
Имам парно, радиатори, цевки... Па ништо од тоа не фрлам ќе купам уште топлинска пумпа и решен проблем.
И тоа е на дугме на ист принцип работи како климата. Плус имаш топла санитарна вода.
Соларно да не имаш? Можеш да го употребиш и бојлерот ако ти е на соларно да земеш само топлинска пумпа без бојлер

Абе види ти на овој линк јави се прашај. Можи и да ти пуштат чоек да ти кажи која варијанта ти е најдобра.
Битно производите им се екстра квалитет. Е сега скапи ср малце
 

Kajgana Shop

На врв Bottom