Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Па ете сам си кажуваш бе чоек. Утре можи ќе излези нова технологија а ти денес си купил клима си ги потрошил парите си се зафркнал. Така да почекај кај да е тука е технологијата нова, не брзај
Nemaš nikakvi argumenti samo da pišeš što bilo, edno, vtoro ne ni razbiraš što pišuvam.
Ako si prodavač mene ne bi mi prodal ni litar voda za 1 den vo pustinja.
Dovolno e nemam volja da se prepukuvam so tebe.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Tundrata sega vleguva vo 4 zima, možam ušte tolku i gotovo, za toa vreme sigurno će ima poefikasni uredi za isti pari.
Само 3ипол ја имаш Тундрата? Значи исто колку јас ЛН?
Гледајчи го напредоков во овие 3 години, чисто сумњам дека нешто ќе одскокне во наредниве 3-4...
Евентуално новите модели да вадат исти перформанси со испод 20кг надворешна единица :giggle:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Od temava naucivme deka kaj inverterive nema nekoj golem napredok vo tehnologijata,a toa go potvrdija i eminetni i ceneti licnosti na temava.
Konkretno jas go imam ovaj ured polni 12 godini.https://www.manualslib.com/manual/841493/Toshiba-Ras-16skv2-E1.html?page=5#manual.Gledaj ki ja negovata kondicija,slobodno sum ubeden deka ke izdrzi uste tolku bez da ima pad ni 3% vo perfomansi.
Kupen bese 1100 evra sose montaza.
E sega neka izvadi nekoj so istive perfomansi nova klima,za 1000 evra a da e poarna od ovaa staraa za cena od 1000 evra. poslednid tes pred dve godini na 7-8c temperatura c mi izvade COP od 6,5 i do Oc ne spusta COP pod 4,5,a zamisli stara 12 godini,na R-410.
Istava ovaa klima na R-32 freon e olesnata i mesto 39 kgr tezi 33kgr,starava ima 1100gr.freon a novata 900g,toshiba Sorai 16 ima 900 grama.
Znaci gi olesna a benifit krajniot potrosuvac voopsto nema od ponovata tehnologija,benifit imaat proizvoditelite.
Ama kvalitet si e kvalitet,dosega ima 50.000 rabotni casa.
Kakvi 5 god.Ako e za 5 godini da kupuvas klima ,poarno ke se grejam na paneli ili termoakomulaciona.
Nema nisto novo kaj ponovite klimatizeri,sem sto gi napraja co WI -FI,a i novava sto ja imam pak e bez wi-fi.Ednostavno ne mi treba.
E sega.
Mnogu bitno e kolku go koristis klimatizerot.
Ako zivees i ti e primarno greenje,posebno za vo glavna prostorija,jas stojam na stavot da se kupi pokvaliteten,primer za vo dneven prestoj.
Dodeka za vo spalna,ili detska kade bi bil i povremeno vklucuvanje,ili za vo prodavnica pod kirija,togas mozi i ponekvaliteten.Ili imas stan za prodavanje ,pa demek aj go prodavam klimatiziran da mu kreni cenata,togas stavi nekoj Fuego,ili nekoj oem brend.
E sega ako si vo odminati godini ne si mlad pa ne ke stvas klimatizer sto ke traj 30 godini ili pak penzioner od Germanija .Normalno ke si stavis ST klima ili Gree,ili Vivaks.
Zatoa velam sekoj proizvod si ima i svoj kupuvac.Sekoe grnce si ima svoe kapace.
Zatoa procene te si ja sekoj sitaucijata, prema moznostite i svojot djep.
A ako stavate klimatizer za toplenje za da ve sluzi samo 5 godini,moj sovet e voopsto da ne stavate,sem ako ne e ihtiza za da vi treba ladenje. A za ladenje ke pominete i so nekoja zule marka -naeftin.
Ova e samo moe razmisluvanje,sekoj si e invidua za sebe.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Само 3ипол ја имаш Тундрата? Значи исто колку јас ЛН?
Гледајчи го напредоков во овие 3 години, чисто сумњам дека нешто ќе одскокне во наредниве 3-4...
Евентуално новите модели да вадат исти перформанси со испод 20кг надворешна единица :giggle:
Nikogaš ne možeš da znaeš.
Životniot vek kaj site teh proizvodi e drastično namalen, taka e i kaj klimite. Taka i se dimenzioniraat i proektiraat. Misliš deka bogatite slučajno posle 5 god kupuvaat novo vozilo?
Proizvodstvoto na Golf1 beše ne znam celi 25 god, VW zadovolen kupcite isto taka. Sega imame situacija Golf 7 5 god trae ete go Golf8 , strašna konkurencija, ogromen progres, urnebesno e da se prati i isfrla nov proizvod so vakvo tempo no toa e celata vistina.
Poradi ova ne pie voda koga nekoj ti prodava nešto za narednite 20 god.
Vtoro siguren sum deka i samiot Daikin ne ja pravel klimata so namera da trae 20 god. Toa veće nikoj pameten ne go pravi.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
220
Поени од реакции
297
utre nekoj da izmeša nekakov freon Rxy
Па ова не се твои зборови? Какви аргументи бараш.
Така да не брзај со купување на клима кај досега си чекал ете технологијата нова само што не излегла прво кај нас ќе ја донесат во Македонија.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Nikogaš ne možeš da znaeš.
Životniot vek kaj site teh proizvodi e drastično namalen, taka e i kaj klimite. Taka i se dimenzioniraat i proektiraat. Misliš deka bogatite slučajno posle 5 god kupuvaat novo vozilo?
Proizvodstvoto na Golf1 beše ne znam celi 25 god, VW zadovolen kupcite isto taka. Sega imame situacija Golf 7 5 god trae ete go Golf8 , strašna konkurencija, ogromen progres, urnebesno e da se prati i isfrla nov proizvod so vakvo tempo no toa e celata vistina.
Poradi ova ne pie voda koga nekoj ti prodava nešto za narednite 20 god.
Vtoro siguren sum deka i samiot Daikin ne ja pravel klimata so namera da trae 20 god. Toa veće nikoj pameten ne go pravi.
Jas pak ne veruvam deka Daikin ke si go turka imeto i nema da ja napravi klimata za 20 god.
Vo toj slucaj Dakin nema da postoi po 20 god.
Mozebi Dakin stedel mozebi e vlezen model,ama i znae kade da zastedi a deka klimata ke raboti 20 god vo 90% od klimatizerite so negovo ime ke rabaotaat,sem ako ne gi isklucile od steker i gi udrila grom pa otisla elektronikata.A mnogu vazna e i montazata,vakumiranjeto,ili eventualno 2-3 pati preseluvanjeto na edinicata.
Kako sto mozi monter da ja zaebi situacijata ,ne Daikin da e, Space Suttle da e ne pomaga.
Zatoa koga ke grmi site klimatizeri isklucvanje od steker,da ne gi mani rovjata.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Od temava naucivme deka kaj inverterive nema nekoj golem napredok vo tehnologijata,a toa go potvrdija i eminetni i ceneti licnosti na temava.
Konkretno jas go imam ovaj ured polni 12 godini.https://www.manualslib.com/manual/841493/Toshiba-Ras-16skv2-E1.html?page=5#manual.Gledaj ki ja negovata kondicija,slobodno sum ubeden deka ke izdrzi uste tolku bez da ima pad ni 3% vo perfomansi.
Kupen bese 1100 evra sose montaza.
E sega neka izvadi nekoj so istive perfomansi nova klima,za 1000 evra a da e poarna od ovaa staraa za cena od 1000 evra. poslednid tes pred dve godini na 7-8c temperatura c mi izvade COP od 6,5 i do Oc ne spusta COP pod 4,5,a zamisli stara 12 godini,na R-410.
Istava ovaa klima na R-32 freon e olesnata i mesto 39 kgr tezi 33kgr,starava ima 1100gr.freon a novata 900g,toshiba Sorai 16 ima 900 grama.
Znaci gi olesna a benifit krajniot potrosuvac voopsto nema od ponovata tehnologija,benifit imaat proizvoditelite.
Ama kvalitet si e kvalitet,dosega ima 50.000 rabotni casa.
Kakvi 5 god.Ako e za 5 godini da kupuvas klima ,poarno ke se grejam na paneli ili termoakomulaciona.
Nema nisto novo kaj ponovite klimatizeri,sem sto gi napraja co WI -FI,a i novava sto ja imam pak e bez wi-fi.Ednostavno ne mi treba.
E sega.
Mnogu bitno e kolku ja koristis klimatizerot.
Ako zivees i ti e primarno greenje,posebno za vo glavna prostorija,jas stojam na stavot da se kupi pokvaliteten,primer za vo dneven prestoj.
Dodeka za vo spalna,ili detska kade bi bil i povremeno vklucuvanje,ili za vo prodavnica pod kirija,togas mozi i ponekvaliteten.Ili imas stan za prodavanje ,pa demek aj go prodavam klimatiziran da mu kreni cenata,togas stavi nekoj Fuego,ili nekoj oem brend.
E sega ako si vo odminati godini ne si mlad pa ne ke stvas klimatizer sto ke traj 30 godini ili pak penzioner od Germanija .Normalno ke si stavis ST klima ili Gree,ili Vivaks.
Zatoa velam sekoj proizvod si ima i svoj kupuvac.Sekoe grnce si ima svoe kapace.
Zatoa procene te si ja sekoj sitaucijata, prema moznostite i svojot djep.
A ako stavate klimatizer za toplenje za da ve sluzi samo 5 godini,moj sovet e voopsto da ne stavate,sem ako ne e ihtiza za da vi treba ladenje. A za ladenje ke pominete i so nekoja zule marka -naeftin.
Ova e samo moe razmisluvanje,sekoj si e invidua za sebe.
Apsolutno se složuvam so kažanoto no so mali dopolnuvanja.
Klimata si ja kupil pred 12 god za 1100 E neli?
Tie 1100 E togaš vredele kako sega najmalku 2200E. Eve prvo što mi pađa na pamet naftata togaš beše 40 den l, sega e 80 den, šišanje 100 den sega e 200 den, da ne nabrojuvam mi ja razbiraš poentava.
Sakam da kažam deka klimite za ovoj period od 12 god ne se poskapeni, se polesni no i poeftini vo apsolutna vrednost. Siguren sum deka sega klima slična na tvojata sigurno e poeftina od 2200 E!
Vtoro koga nekoj će dade tolkav iznos za klima normalno e i da očekuva dolg period na eksploatacija.
Jas pak nemam takvi očekuvanja nema da se razočaram ako korektno raboti 5-7 god za tie 400E kolku što e platena, posle će si kupam posovremena.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Apsolutno se složuvam so kažanoto no so mali dopolnuvanja.
Klimata si ja kupil pred 12 god za 1100 E neli?
Tie 1100 E togaš vredele kako sega najmalku 2200E. Eve prvo što mi pađa na pamet naftata togaš beše 40 den l, sega e 80 den, šišanje 100 den sega e 200 den, da ne nabrojuvam mi ja razbiraš poentava.
Sakam da kažam deka klimite za ovoj period od 12 god ne se poskapeni, se polesni no i poeftini vo apsolutna vrednost. Siguren sum deka sega klima slična na tvojata sigurno e poeftina od 2200 E!
Vtoro koga nekoj će dade tolkav iznos za klima normalno e i da očekuva dolg period na eksploatacija.
Jas pak nemam takvi očekuvanja nema da se razočaram ako korektno raboti 5-7 god za tie 400E kolku što e platena, posle će si kupam posovremena.
E i jas se slozuvam so tebe.
Vo tgasno vreme slabo so inverteri imase ponuda na japonski klimatizeri,imase Panasonik,Toshiba,Fijitsu, Samsung ,LG, a od kinezive imase samo Vivaks,i za Vivaksot GEIY(rebrendiran GREE Hansol) mi baraja 800 evra so montaza.
Za +300 evra se odluciv za Toshibata Suzumi 16btu .
Muabetot mi e deka i kineskiot Hansol drzese cena.Znasi Hansolot vredel segasni 1600 evra,a jas pak starava tosiba ne bi ja menal so nekoj najdibar kineski model sega ,pa makar bilo i Mideja Oasis.
PS.Nikolce berberot vo starata carsija uste strizi za 150 ,taka da ke se najdi nekoj klimatizer po stara cena.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Čekaj neli imaš 24- ka? Ili jas sum pobrkal nešto.
Realno e što togašnite 1100 E mnogu polesno se zašteduvaa nego segašnive 2200 E iako isto vredat.
Imam i 16 koja se preseli vo 30m2,bese bucna na temperaturi pod 0c.Mala vnatresna edinica so mksimum izduv 735m3 vo 5/5 i 710m3 vo 4/5 brzina so 46db. i 100m3 prostorija morase so 4 i 5 brrzina pod 0.c.a vamu vo 30 m2 maksimum raboti vo medium ili 39db so 600m/3 izduv ili treta brzina.najcesto salta 1,i 2 brzina auto.Samo pod 0c mozi vo treta.
Posto se pojavi potreba za vtor klimatizer lani kupiv 24btu za 100m3. i samo napraviv rokada.
Ja merkav Mitsu LN50 ama ja preteraa vo cenata za 150.000 od 92,000 i si ja kupiv Toshiba Shorai 24.
E sega ova so 35db mi dava izduv od 765m3.
Mnogu sum picajzla na zvuk.Sakam tivka edinica.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
168
Поени од реакции
295
Kakvi cifri se vrtat. 2k za klimi ...
Mene licno me interesira samo best bang for the bucks.
Iphone 15pro e dobar telefon no e skoro 2k eur.
Site produkti se dobri od apple ama ne se najdobroto za parite.
Taka i so klimite, da ne se lazeme , site znaeme koi klimi se dobri koi ne tolku.
Realno da ne bea kineskite klimi , ni tema ke imase na forum ni butur.
Koj e procentot na instalirani klimi po objektite, delovni i domovi? Na 100 klimi , maksimum 5 japonski?
Eve jas imam pozitivno iskustvo so kineska klima, uste nekolku nekolku clenovi sto sum cital se prilicno zadovolni od klimata i parite sto gi dale.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Kakvi cifri se vrtat. 2k za klimi ...
Mene licno me interesira samo best bang for the bucks.
Iphone 15pro e dobar telefon no e skoro 2k eur.
Site produkti se dobri od apple ama ne se najdobroto za parite.
Taka i so klimite, da ne se lazeme , site znaeme koi klimi se dobri koi ne tolku.
Realno da ne bea kineskite klimi , ni tema ke imase na forum ni butur.
Koj e procentot na instalirani klimi po objektite, delovni i domovi? Na 100 klimi , maksimum 5 japonski?
Eve jas imam pozitivno iskustvo so kineska klima, uste nekolku nekolku clenovi sto sum cital se prilicno zadovolni od klimata i parite sto gi dale.
Pa jas imam pozitivno iskustvo i so Lada Samara.9 litri plin mi trosi na 100km.
Registracija 7.800 den.Uspesno si ja brka rabotata od tocka A do tocka B. Ama vrvam oklu 4000-5000km godisno.
Zatoa i ti veruvam vo toa sto go kazuvas.
Автоматски споено мислење:

Ama rekovme Nikolce berberot uste strizi po 150 den,i ako kolegite negovi ripnaa so cenite po 200 denari.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
168
Поени од реакции
295
Pa jas imam pozitivno iskustvo i so Lada Samara.9 litri plin mi trosi na 100km.
Registracija 7.800 den.Uspesno si ja brka rabotata od tocka A do tocka B. Ama vrvam oklu 4000-5000km godisno.
Zatoa i ti veruvam vo toa sto go kazuvas.
Vidi , ne e tolku razlikata da sporeduvas so lada samara.
Poise sporedbata e ford focus koj trosi 6.5 na 100km i e 15k evra i mercedes koj e 50k evra i trosi 6l na 100km , ama ima greaci na sedishte i kontroli na touch. :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.687
Поени од реакции
3.986
Ete kako ni se složuva muabetot.
Starite rimjani bile mnogu pametni pa zaklučile deka za vkusevite ne treba da se diskutira.
Jas za Tv davam 1000E, za klima max 500-600E, nekoj za kurva dava cela plata .....
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Vidi , ne e tolku razlikata da sporeduvas so lada samara.
Poise sporedbata e ford focus koj trosi 6.5 na 100km i e 15k evra i mercedes koj e 50k evra i trosi 6l na 100km , ama ima greaci na sedishte i kontroli na touch. :)
Ako veke odite na varijanta luksuz ovde ima edna golema vistina i na prviov so fordov mu trebaat 50mesecni plati za da go kupi a isto tolku i na ovoj so mercedesov ,ama ponatamu ovoj so mercedesov pak ke zasteduva nesto plus na potrosuvacka a bogami za gratis ke uziva vo udobstvata sto gi pruzi mercedesot .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom