Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Odlicno postojle odlicno pricvsteno bravo,veruvam zaradi dolzinata na cevkite i freon nadopolneto ,a zvukot e sosem normalen da go slusas bidejki nadvoresnata ti e veruvam bas tivka.
Kaj mene na mitsubishi multi nadvoresnata vo vreme na odrzuvanje temperatura moram na eden metar da se doblizam da ja slusnam dali raboti bidejki vrti so mnogu spora brzina i pojke se slusa freonot od ventilatorot ,a dodeka Gree ja slusam ko tajfun nadvor iako e na ladenje i odrzuvanje i vo momentot trosi 200w ,verovatno e na fix brzina nadvoresnata ( ili dve max).

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Fino izleze postoljeto da. Se plashev da ne vibrira baagji poradi rezonancii i slichno ama sega za sega e OK.Kolku shto gledav po drugi objekti retko kade se zamarale za povekje ankerisuvanje

Ne e dopolneto freon, fabrichki idi so polnenje do 10m. Bash premeruvaa monterite bidejkji bea vo dilema dali da dopolnat ili ne za onaa shto e najdaleku ama koga pokaza metroto deka e pod 9m rekoa deka nema potreba da se dopolnuva. Eve izvadok od specifikacijata: Screenshot 2023-08-26 at 10.03.56.png
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
e toa definitivno NE SE! :) najkratkoto rastojanie e skoro 5m (od najdolnata edinica do dnevna)
vo sredina taa odi vo detskata i e okolu 6.5 do 7m, a taa najgore odi vo spalnata i e nepolni 9m.Прегледај го приврзокот 388779
Свака част за постељево…!
Само што ќе мораш преку лулата да ја спроведуваш водата од дефростот…
Сега му е мајката пред да ставиш изолација, да земеш фи50 одводни цевки, и со коленца, директ под секоја клима(без лулата!), во една, и да ја спроведеш надвор од тарасата!
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Fino izleze postoljeto da. Se plashev da ne vibrira baagji poradi rezonancii i slichno ama sega za sega e OK.Kolku shto gledav po drugi objekti retko kade se zamarale za povekje ankerisuvanje

Ne e dopolneto freon, fabrichki idi so polnenje do 10m. Bash premeruvaa monterite bidejkji bea vo dilema dali da dopolnat ili ne za onaa shto e najdaleku ama koga pokaza metroto deka e pod 9m rekoa deka nema potreba da se dopolnuva. Eve izvadok od specifikacijata:Прегледај го приврзокот 388780
E bravo ne sum znael ima tolkavo polnenje za 10metri ,voobicaeno se za do 5 ili 7metri poretko .Sevkupno odlicno postaveno a bogami i licno za oko, sozdravje da gi sluzis .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Fino izleze postoljeto da. Se plashev da ne vibrira baagji poradi rezonancii i slichno ama sega za sega e OK.Kolku shto gledav po drugi objekti retko kade se zamarale za povekje ankerisuvanje

Ne e dopolneto freon, fabrichki idi so polnenje do 10m. Bash premeruvaa monterite bidejkji bea vo dilema dali da dopolnat ili ne za onaa shto e najdaleku ama koga pokaza metroto deka e pod 9m rekoa deka nema potreba da se dopolnuva. Eve izvadok od specifikacijata:Прегледај го приврзокот 388780
E bravo ne sum znael ima tolkavo polnenje za 10metri ,voobicaeno se za do 5 ili 7metri poretko .Sevkupno odlicno postaveno a bogami i licno za oko, sozdravje da gi sluzis .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Fino izleze postoljeto da. Se plashev da ne vibrira baagji poradi rezonancii i slichno ama sega za sega e OK.Kolku shto gledav po drugi objekti retko kade se zamarale za povekje ankerisuvanje

Ne e dopolneto freon, fabrichki idi so polnenje do 10m. Bash premeruvaa monterite bidejkji bea vo dilema dali da dopolnat ili ne za onaa shto e najdaleku ama koga pokaza metroto deka e pod 9m rekoa deka nema potreba da se dopolnuva. Eve izvadok od specifikacijata:Прегледај го приврзокот 388780
E bravo ne sum znael ima tolkavo polnenje za 10metri ,voobicaeno se za do 5 ili 7metri poretko .Sevkupno odlicno postaveno a bogami i licno za oko, sozdravje da gi sluzis .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Fino izleze postoljeto da. Se plashev da ne vibrira baagji poradi rezonancii i slichno ama sega za sega e OK.Kolku shto gledav po drugi objekti retko kade se zamarale za povekje ankerisuvanje

Ne e dopolneto freon, fabrichki idi so polnenje do 10m. Bash premeruvaa monterite bidejkji bea vo dilema dali da dopolnat ili ne za onaa shto e najdaleku ama koga pokaza metroto deka e pod 9m rekoa deka nema potreba da se dopolnuva. Eve izvadok od specifikacijata:Прегледај го приврзокот 388780
E bravo ne sum znael ima tolkavo polnenje za 10metri ,voobicaeno se za do 5 ili 7metri poretko .Sevkupno odlicno postaveno a bogami i licno za oko, sozdravje da gi sluzis .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Свака част за постељево…!
Само што ќе мораш преку лулата да ја спроведуваш водата од дефростот…
Сега му е мајката пред да ставиш изолација, да земеш фи50 одводни цевки, и со коленца, директ под секоја клима(без лулата!), во една, и да ја спроведеш надвор од тарасата!

Rekov jas deka ti imash nekoi psihotropni mokji da vlijaesh vrz lugjeto :)

Aj pogodi zoshto sum NE-naspan i shto pravev do 3sabajlevo?

Shegata na strana tokmu toa go mislev (so toa shto ne bi odel POD fasada) tuku od stranata na drzhachot (so fi 30 vertikala) na sekoja horizontala po eden greach od 10w (da ne sluchajno mrzne) i izolacija od onoj crniot sungjer za cefki pa seto spakuvano vo fi50 kako sendvich (cefka + izolacija + cefka).

Ona shto mi e dilema e dali:

1. da ja ostavam cefkata da visi od terasa i da teche/kape od 3m visina (nemam iskustvo kolku voda bi techelo od nea pri greenje) Za ladenje znam kolku kondenz se zbira no ne znam pri greenje dali e povekje ili pomalku.

2. da ja sprovedam ushte 2m vo horizontala do olukot pa kulturno da si teche niz nego (vo toj sluchaj i vo taa horizontala mozebi bi trebalo da stavam greach za da ne smrzne i ja zatne cefkata) (ova e oznacheno so crveno na slikite)

3. eventualno da stavam pod tacnite od klimite po 1m (to bi bilo okolu 20w na klima) ako vidam deka mrzne vo samata tacna.

Greach mislam vakov https://www.aliexpress.com/item/1005004864422608.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3dfd38dakhi9lc&mp=1

Chichko ali vika moze da se seche na proizvolna dolzina i samiot se regulira da ne gree nad 60C

Vrzan na termostat koj bi iskluchuval nekade okolu 1 do 2 stepeni (ako mozam da go natamam tolku precizno) https://www.aliexpress.com/item/32885229879.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3dfd38dakhi9lc&mp=1

Aj da ve vidam kako razmisluvate ili mozebi vekje ste probale i imate iskustvo so ova?

Screenshot 2023-08-26 at 11.15.14.png
1.png


2.png
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.721
Поени од реакции
5.768
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Rekov jas deka ti imash nekoi psihotropni mokji da vlijaesh vrz lugjeto :)

Aj pogodi zoshto sum NE-naspan i shto pravev do 3sabajlevo?

Shegata na strana tokmu toa go mislev (so toa shto ne bi odel POD fasada) tuku od stranata na drzhachot (so fi 30 vertikala) na sekoja horizontala po eden greach od 10w (da ne sluchajno mrzne) i izolacija od onoj crniot sungjer za cefki pa seto spakuvano vo fi50 kako sendvich (cefka + izolacija + cefka).

Ona shto mi e dilema e dali:

1. da ja ostavam cefkata da visi od terasa i da teche/kape od 3m visina (nemam iskustvo kolku voda bi techelo od nea pri greenje) Za ladenje znam kolku kondenz se zbira no ne znam pri greenje dali e povekje ili pomalku.

2. da ja sprovedam ushte 2m vo horizontala do olukot pa kulturno da si teche niz nego (vo toj sluchaj i vo taa horizontala mozebi bi trebalo da stavam greach za da ne smrzne i ja zatne cefkata) (ova e oznacheno so crveno na slikite)

3. eventualno da stavam pod tacnite od klimite po 1m (to bi bilo okolu 20w na klima) ako vidam deka mrzne vo samata tacna.

Greach mislam vakov https://www.aliexpress.com/item/1005004864422608.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3dfd38dakhi9lc&mp=1

Chichko ali vika moze da se seche na proizvolna dolzina i samiot se regulira da ne gree nad 60C

Vrzan na termostat koj bi iskluchuval nekade okolu 1 do 2 stepeni (ako mozam da go natamam tolku precizno) https://www.aliexpress.com/item/32885229879.html?spm=a2g0o.cart.0.0.3dfd38dakhi9lc&mp=1

Aj da ve vidam kako razmisluvate ili mozebi vekje ste probale i imate iskustvo so ova?

Прегледај го приврзокот 388785
Прегледај го приврзокот 388783


Прегледај го приврзокот 388784
Kabelov sto tie linkuvan go imam no nikogas probano taka stoi , vo opis stoi deka e temperaturno samo reguliracki , ako ti treba 2metri i slucajno si od prilep ili vrvis dobivas gratis.
Kaj mene na multi so 4 edinici kondens imam postaveno pod nadvoresnata kanta plasticna od 10litri i na 3 dena neznam ni 3tina dali se polni ,taka da ne e mnogu na ladenje e na greenje koga ima cesti defrosti ima poprilicno voda .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Dobro se prashuvam zoshto stavate po pet klimi namesto edna multisplit ili uste podobro toplinska pumpa!?

Poznata mi e prikaznata, ako se rasipi ednata klima.......

prashaj kolku koshta edna multi split i kje go dobiesh odgovorot na prashanjeto vo pogled na cena. 1 multi split so 3 izlezi koshta kolku 4 klimi edinechni (inache i jas sakav da odam so multi split na pochetok)

plus ako se rasipi edna... :)

Kabelov sto tie linkuvan go imam no nikogas probano taka stoi , vo opis stoi deka e temperaturno samo reguliracki , ako ti treba 2metri i slucajno si od prilep ili vrvis dobivas gratis.
Kaj mene na multi so 4 edinici kondens imam postaveno pod nadvoresnata kanta plasticna od 10litri i na 3 dena neznam ni 3tina dali se polni ,taka da ne e mnogu na ladenje e na greenje koga ima cesti defrosti ima poprilicno voda .
Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Fala za ponudata (ponuden kako pochasten vika majka mi) ama epten daleku sum od Prilep. Chuvaj go za nekoj forumdzija od PP ili okolinata ako saka da si "igra" vakvi "igrachki" kako mene. Eftin e kabelov 5m okolu 250 denari.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
prashaj kolku koshta edna multi split i kje go dobiesh odgovorot na prashanjeto vo pogled na cena. 1 multi split so 3 izlezi koshta kolku 4 klimi edinechni (inache i jas sakav da odam so multi split na pochetok)

plus ako se rasipi edna... :)



Fala za ponudata (ponuden kako pochasten vika majka mi) ama epten daleku sum od Prilep. Chuvaj go za nekoj forumdzija od PP ili okolinata ako saka da si "igra" vakvi "igrachki" kako mene. Eftin e kabelov 5m okolu 250 denari.
Ovaj mi e dosta poskapo platen pred godini ama gledam pak e poskap i sega , najverojatno bidejki e do 105° ,a ovoj sto e tvojov model e do 65° temperatura .
220v do 105°
SmartSelect_20230826_120329_AliExpress.jpg

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.949
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Razmisluvam vo bliska idnina da go zamenam stariot ON/Off NEO vo spalna od 14m2, se koristi skoro pa isklučivo za ladenje. Taka e staven što praktično cel stan od 77m2 gi ladam so dve klimi 12-ki. Gleam deka možam i da go grem cel stan, no nemame navika na spienje vo toplo, no ne e lošo da se ima i taa možnost.
Čitkam taka po razni forumi i razgleduvam razni proizvodi i ponudi, ne sum voopšto gadliv na kineski proizvodi, baš naprotiv mislam deka so klimatizerive nekolku brenda imaat i te kako što da kažat. Gledam deka japoncive se preskapi za karakteristikite što gi nudat, a ubeduvanjata na členovi i korisnici deka se besmrtni i takvi raboti ne davam ni pet pari. Enostavno ne možam da se ubedam deka treba da dadam isto pari za vlezen model na japonec i za model od visoka sredna klasa na kinez.....
Gledam deka avtohtonive kineski proizvoditeli kako ( ne se naredeni po kvalitet ne mi zamerajte) AUX, GREE, HAIER, HISENSE, MIDEA ... i poveće od dovolno stvarno imaat što da ponudat.
Prvo i osnovno što mene mi treba za vo spalnava, se razbira pokraj tivka rabota i dobar COP e što poniska MODULACIJA.
Barajći po forumi i od lično iskustvo so HAIER ( da ima niska modulacija ne bi ni razmisluval, duri i najskapite modeli ne odat pod 400W, ednostavno toa e nivna filozofija na razmisluvanje koja e baš opravdana i točna za koristenje vo prostori na gornata granica na upotreblivost), se izdvoi eden brend koj bi možel da zadovoli.
Od druga strana gleam deka go koristat mnogu poznati firmi so nivna nalepnica kako BOSH, HYUNDAI , BEKO , sigurno ima ušte, go koristat i trgovci i stavaat nalepnici svoi iminja .....toa e MIDEA.
Uvoznik e SETEC za Mk, se potrudil i napravil sosema pristoen sajt https://midea.mk/ so karakteristiki za modulacija na klimive od koj se čita deka skoro site popristojni nad 30.000 den moduliraat bar so 120W na greenje. Dobro toa e vo nekakvi idealizirani uslovi i pokratko vreme, ama ako e točno togaš 200W e realnost na greenje i 150W na ladenje što e odlično. Tvrdat deka kompresorite vrtat do 12Hz ili 720vr/min što e poveće od dobro ako e vistinito, a kako što čitam izgleda i e.
Gleam ovoj model ima nešto mnogu korisno što kaj nitu eden brend go nemam videno https://midea.mk/?page_id=3493 , ventilatorot nadvor po gasenje vrti obratno i saćeto go se čisti so izduvuvanje, što po moe i te kako e funkcionalno i nema da dozvoli taloženje na nečistotii vo leto.
Pisanievo i ideava mi e tie što imaat MIDEA klimi ili pod drugi iminja so srcinja od MIDEA prenesat svoi iskustva tuka na forumov.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom