Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Da se ispofalam i jas. Ovoj @PticaSelica me "prelaza" pa otidoa 35000 za mitsuto 25dm. Od na plaza epten lesno se troshele pari. :) Da se priberam od odmor pa da vidime so dostava i montaza kako kje odi. Edvaj chekam da dojdat mrazovi pa da si meram i jas koja klima kolku troshi.
Ај со здравје и долго да си ја служиш :)
Не знаев дека имам таква моќ, да прелажувам други :ROFLMAO:
Мада убаво е така да измешаш марки и модели… ако ништо друго, други луѓе на форумов ќе имаат корист од директна споредба :cool:
Ти секако добар избор направи…
 
Член од
7 март 2017
Мислења
104
Поени од реакции
120
Ај со здравје и долго да си ја служиш :)
Не знаев дека имам таква моќ, да прелажувам други :ROFLMAO:
Мада убаво е така да измешаш марки и модели… ако ништо друго, други луѓе на форумов ќе имаат корист од директна споредба :cool:
Ти секако добар избор направи…
Aj fala. Lesen sum za prelazuvanje koga se raboti za ubavi neshta. (da bev zensko kje bev radodajka izgleda hahaha)

Kje vidime za izborot, vremeto kje kaze koja opcija bila najdobra. Voobichaeno sum za uniformnost koga sum siguren vo neshtoto, ama koga ne znam probuvam razlichni opcii. (shteta shto vo zivotot ne mozeme da go vratime vremeto pa so nauchenoto shkolo ushte ednash da go pomineme istiot pat onaka na sigurno)
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
61
Поени од реакции
45
Zdravo koja od ovie klimi e najdobra site se VIVAH



 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.991
Zdravo koja od ovie klimi e najdobra site se VIVAH



Site tri LINK-ovi sto gi imas staveno se od Vixax AEMIs

Автоматски споено мислење:

Aj fala. Lesen sum za prelazuvanje koga se raboti za ubavi neshta. (da bev zensko kje bev radodajka izgleda hahaha)

Kje vidime za izborot, vremeto kje kaze koja opcija bila najdobra. Voobichaeno sum za uniformnost koga sum siguren vo neshtoto, ama koga ne znam probuvam razlichni opcii. (shteta shto vo zivotot ne mozeme da go vratime vremeto pa so nauchenoto shkolo ushte ednash da go pomineme istiot pat onaka na sigurno)
Osven Mitsubishi koj modeli na klimatizeri imas ? ( za sporedba na licno iskustvo )
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Zdravo koja od ovie klimi e najdobra site se VIVAH



Можда не е многу паметно јас да препорачувам клима сега… ама кога те гледам така залетан по виваксите…
Ај ѕирна ја и оваа?! Малку ти е над буџет за 50€ ама има еуровент, и на чисто си колку дава!

едит: или ѕирни некоја од мидеите у Сетек(мислам они се генерален застапник за нив)!
 
Член од
7 март 2017
Мислења
104
Поени од реакции
120
Osven Mitsubishi koj modeli na klimatizeri imas ? ( za sporedba na licno iskustvo )
Ne si zabelezal izgleda imam pishuvano nanazad vo temava (se razvlekoa rabotite kaj mene).

Lani vo april narachav DAIKIN (zemen od ICS)
1x 3.5kw https://www.klimi.mk/product/300 za dnevna;
2x 2.5kw https://www.klimi.mk/product/299 za spalna i detska (mali prostorii po 10-11 kvadrati).

Ama kasnea gradeznite raboti ta tek letovo gi montirav. Osven daikinot imam i edna VIVAX R+ aeri 3.5kw https://www.klimi.mk/product/563 (zemeo od pakom so vrski :D ) za vo trpezarija i kujna koja iako ja zemav pokasno se montira pred site pa imav prilika da ja probam rano proletva da duvne da potstopli dodeka jas mestev shtekeri i prekidachi niz kukja.

Toa mi e na prizemjeto kaj shto kje bide glavniot del za ziveenje. Arno ama imam i potkrovje koe ushte nema aber da bide spremno zimovo i zdravje boze kje ostane da se opremuva od slednoto leto vo zavisnost kolku kje se ima para.

Mitsubishivo go zemav za edna od dvete sobi vo suteren oti na soprugata majka i e vo godini pa kaj da e kje treba da si ja zememe (ako saka da zivee so nas) zdravje koga kje se preselime.

Daikinot go zemav demek za najtivok, ama koga go montiraa go pushtiv onaka na ladenje i mislam deka vivaxot e potivok (vnatreshnata edinica) od nego vo rabota (ne deka daikinot e buchen, ama motivot deka KJE E NAJTIVOK izleze netochen). Nadvoreshnite edinici daikinot e potivok od Vivaxot.

Koga go pazarev daikinot gledav i toshiba ama nekako vo energija ili ne mi veruvaa deka sakam da zemam 3 klimi ili premnogu prashuvav pa ne im se sakashe da objasnat nekako me otkachija na dve na tri so nekoja bezveza ponuda za ceni. Slichno beshe i koga go zemav vivax-ot, gledav i gree ama vo gree na ilindenska nekako kako da sakam za bez pari da im ja zemam klimata mi se isponashaa i si zaminav razocharan iako i od toshiba i od gree TEHNICHKI nemozam da se pozalam. Moite se great na gree multi split a brat mi lani kupi toshiba. (toshibata e najtivka od site navedeni pogore) Zimovo beshe epten mlako taka da celo zimo go preteraa bez nikakov problem.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.991
Ne si zabelezal izgleda imam pishuvano nanazad vo temava (se razvlekoa rabotite kaj mene).

Lani vo april narachav DAIKIN (zemen od ICS)
1x 3.5kw https://www.klimi.mk/product/300 za dnevna;
2x 2.5kw https://www.klimi.mk/product/299 za spalna i detska (mali prostorii po 10-11 kvadrati).

Ama kasnea gradeznite raboti ta tek letovo gi montirav. Osven daikinot imam i edna VIVAX R+ aeri 3.5kw https://www.klimi.mk/product/563 (zemeo od pakom so vrski :D ) za vo trpezarija i kujna koja iako ja zemav pokasno se montira pred site pa imav prilika da ja probam rano proletva da duvne da potstopli dodeka jas mestev shtekeri i prekidachi niz kukja.

Toa mi e na prizemjeto kaj shto kje bide glavniot del za ziveenje. Arno ama imam i potkrovje koe ushte nema aber da bide spremno zimovo i zdravje boze kje ostane da se opremuva od slednoto leto vo zavisnost kolku kje se ima para.

Mitsubishivo go zemav za edna od dvete sobi vo suteren oti na soprugata majka i e vo godini pa kaj da e kje treba da si ja zememe (ako saka da zivee so nas) zdravje koga kje se preselime.

Daikinot go zemav demek za najtivok, ama koga go montiraa go pushtiv onaka na ladenje i mislam deka vivaxot e potivok (vnatreshnata edinica) od nego vo rabota (ne deka daikinot e buchen, ama motivot deka KJE E NAJTIVOK izleze netochen). Nadvoreshnite edinici daikinot e potivok od Vivaxot.

Koga go pazarev daikinot gledav i toshiba ama nekako vo energija ili ne mi veruvaa deka sakam da zemam 3 klimi ili premnogu prashuvav pa ne im se sakashe da objasnat nekako me otkachija na dve na tri so nekoja bezveza ponuda za ceni. Slichno beshe i koga go zemav vivax-ot, gledav i gree ama vo gree na ilindenska nekako kako da sakam za bez pari da im ja zemam klimata mi se isponashaa i si zaminav razocharan iako i od toshiba i od gree TEHNICHKI nemozam da se pozalam. Moite se great na gree multi split a brat mi lani kupi toshiba. (toshibata e najtivka od site navedeni pogore) Zimovo beshe epten mlako taka da celo zimo go preteraa bez nikakov problem.
Super izbor ke mozes da sporedis nekolku brendovi/marki koj kako raboti ( modulacija I slicno )
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125

Kutivce

Super Сasual Dating Actual Women
Член од
7 септември 2016
Мислења
42
Поени од реакции
13
Дечки незнам дали е за ова тема за тука (проблеми со клима уред).
Се си лади одлично климата, но кога ќе ја постигне температурата надворешната единица „одмара“, но внатрешната единица некако вади миризба само тогаш (кога одмара надворешната единица). А се си е во ред. (Нова е климата и направив дезинфекција се).
Па искуство?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Дечки незнам дали е за ова тема за тука (проблеми со клима уред).
Се си лади одлично климата, но кога ќе ја постигне температурата надворешната единица „одмара“, но внатрешната единица некако вади миризба само тогаш (кога одмара надворешната единица). А се си е во ред. (Нова е климата и направив дезинфекција се).
Па искуство?
Klimatizerot si e vo red.So prestanokot na rabota na kompresorot,ventilatorot si prodolzuva so vrtezi vo vnatresnata edinica,i ako se fiksni vrtezite ,ne namaleni ili monitoring vo zavisnost od klimatizerot toj ke si mirisa.
Isto ke mirisa i koga klimatizerot ke raboti so niska modulacija nad tockata na rosiste za taa temperatura za odredenata vlaznost.
Najdobro e za da nema mirizba klimatizerot da e vo granicata pomegu 10-12c izduv i se oseka svezina.
Ili pak direkno stavi go na odvlaznuvanje,i setirj na daljinsko 23-24c so najtivka brzina.
Postepeno da ladi i non stop da duva ,ama so ne pogolem izduv od 12-13c.
Jas kaj mene non stop e vluceno so odvlaznuvanje,i nema mirizba.
Izduvot se dvizi vo granicite 10-12c.
Eve ti i tabela na tocka na rosite
Автоматски споено мислење:

Ne si zabelezal izgleda imam pishuvano nanazad vo temava (se razvlekoa rabotite kaj mene).

Lani vo april narachav DAIKIN (zemen od ICS)
1x 3.5kw https://www.klimi.mk/product/300 za dnevna;
2x 2.5kw https://www.klimi.mk/product/299 za spalna i detska (mali prostorii po 10-11 kvadrati).

Ama kasnea gradeznite raboti ta tek letovo gi montirav. Osven daikinot imam i edna VIVAX R+ aeri 3.5kw https://www.klimi.mk/product/563 (zemeo od pakom so vrski :D ) za vo trpezarija i kujna koja iako ja zemav pokasno se montira pred site pa imav prilika da ja probam rano proletva da duvne da potstopli dodeka jas mestev shtekeri i prekidachi niz kukja.

Toa mi e na prizemjeto kaj shto kje bide glavniot del za ziveenje. Arno ama imam i potkrovje koe ushte nema aber da bide spremno zimovo i zdravje boze kje ostane da se opremuva od slednoto leto vo zavisnost kolku kje se ima para.

Mitsubishivo go zemav za edna od dvete sobi vo suteren oti na soprugata majka i e vo godini pa kaj da e kje treba da si ja zememe (ako saka da zivee so nas) zdravje koga kje se preselime.

Daikinot go zemav demek za najtivok, ama koga go montiraa go pushtiv onaka na ladenje i mislam deka vivaxot e potivok (vnatreshnata edinica) od nego vo rabota (ne deka daikinot e buchen, ama motivot deka KJE E NAJTIVOK izleze netochen). Nadvoreshnite edinici daikinot e potivok od Vivaxot.

Koga go pazarev daikinot gledav i toshiba ama nekako vo energija ili ne mi veruvaa deka sakam da zemam 3 klimi ili premnogu prashuvav pa ne im se sakashe da objasnat nekako me otkachija na dve na tri so nekoja bezveza ponuda za ceni. Slichno beshe i koga go zemav vivax-ot, gledav i gree ama vo gree na ilindenska nekako kako da sakam za bez pari da im ja zemam klimata mi se isponashaa i si zaminav razocharan iako i od toshiba i od gree TEHNICHKI nemozam da se pozalam. Moite se great na gree multi split a brat mi lani kupi toshiba. (toshibata e najtivka od site navedeni pogore) Zimovo beshe epten mlako taka da celo zimo go preteraa bez nikakov problem.
Daikinot e eden od najtifkite uredi,ama se misli na nadvoresnata edinica.Posebno 18-22 i 24 btu imaat masivni golemi nadvoresni edinici,so golemi ventilatori i navistina prednacat vo tivka rabota prema drugite klimatizeri.
A mozebi kaj tebe e slucajot da Vivaks e stavena vo pogolem prostor a Daikin vnatresna edinica vo pomal prostor,i mozebi imas subjektivno custvo deka dakinot e pobucen od Vivaksot.
Ako 12btu Vivaks stavis vo 25m2,a daikin vo 10m2 normalno subjektivnoto
custvo na Daikinot ke bide deka e pobucen od Vivaksot.
A mozebi i gresam!
Da bi bilo lesno da gi promenis edinicite istiot Vivaks vo 10m2,a Daikinot vo 25m2 siguren sum deka ke go menis mislenjeto.Hmmm....
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Posle 2.5 godini muzika so Toshiba, eve del od razgovorot so AIRCOND Avstrija officijalen distributer i servis za istocna evropa, posto nasive tuka nemaat pojma, blokiraat i tn, pa eve vi i oficijalno od Toshiba deka ni tie ne se poarni od niv. Ednostavno ne se sposobni da go resat problemot koj veke e prijaven ne samo vo makedonija, tuku i vo bugarija, grcija, hrvatska, slovacka, holandija, a najverojatno i vo mnogu drugi drzavi, no nema informacii online. I taka prodavaat Toshiba Klimi rasipani, pa so zdravje da si gi sluzime i frlime. Bi pratil i screenshotovi, ama treba da pokrivam email i iminja, pa koj saka neka cita, a za veruvanje, ni jas sam ne veruvam koga go citam seto ova.
PS, Citaj oddolu nagore, taka gi kopirav porakite od email, a pominaa skoro 2 meseci od poslednata poraka

unbelievable but happened, the special remote was lost on the transport way to Macedonia.
A new one is already ordered, which we will get borrowed from UK to be faster in delivery.
Your installer will contact you as soon it will arrive.
THx for your patience,
AIRCOND
ServiceTeam

the special remote should be already in your country.
As far the time window will allow it your installer will contact you for a site visit.
Kind regards,
Your AIRCOND

Sorry to keep you waiting.
The remote controller for the software update “SuperheatControl” is arrived today in our warehouse from Japan.
Please let us know if you are still interested in a solution that we can prepare further steps or we should close your case?

We are still working to solve your issue.
We have been able to replicate a similar noise and testing a changed software for the outdoor unit at the moment.
As far the update will be tested and ready, Energija will be informed and asked to update your system.
Thank you for waiting,
Your TOSHIBA
Service Team

I´m sorry again for the delay, but TOSHIBA is not able to recreate your noise now as well as we aren’t able to do it in our test room.
So, we´d like to ask you to get confirmed following settings;
  • The system will only create this noise in heating mode?
  • The noise will be in all compressor speeds or more in a higher or lower level of rotation speed?
  • When the noise occur is the fan speed of indoor unit set to HIGH-MED-LOW or to AUTO mode ?
  • Is the piping on your outdoor picture fixed somewhere or is this free hanging?
  • Which construction is the wall where the indoor unit is fixed? Is this brick / rigips or other ?
  • Is the indoor unit fixed in an exterior wall or interior wall?

Many thx for your patience,
Your TOSHIBA
ServiceTeam
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2017
Мислења
104
Поени од реакции
120
Daikinot e eden od najtifkite uredi,ama se misli na nadvoresnata edinica.Posebno 18-22 i 24 btu imaat masivni golemi nadvoresni edinici,so golemi ventilatori i navistina prednacat vo tivka rabota prema drugite klimatizeri.
A mozebi kaj tebe e slucajot da Vivaks e stavena vo pogolem prostor a Daikin vnatresna edinica vo pomal prostor,i mozebi imas subjektivno custvo deka dakinot e pobucen od Vivaksot.
Ako 12btu Vivaks stavis vo 25m2,a daikin vo 10m2 normalno subjektivnoto
custvo na Daikinot ke bide deka e pobucen od Vivaksot.
A mozebi i gresam!
Da bi bilo lesno da gi promenis edinicite istiot Vivaks vo 10m2,a Daikinot vo 25m2 siguren sum deka ke go menis mislenjeto.Hmmm....

ah bre jas i mojot nachin na izrazuvanje :) ista mokjnost vo ista golemina na prostor sporeduvav. 3.5kw se i daikinot i vivaksot vo dnevna i trpezarija. prostoriite se so identichna golemina 4.5m x 4m a jas sum SITNICHAR da ne recham sporeduvam 1-2 decibeli razlika (ako toa voopshto moze da se izmeri so mobilniot). baram vlakno vo jajceto :D zatoa shto sporeduvav vo apsolutna tishina (nikoj ziv vo kukjata osven mene, se izgasnato, bez komshii da galamat) moze e subjektivno chuvstvo moze i ne e, kje vidime ponatamu.

ona shto nemozam da si go objasnam e chudniot zvuk na nadvoreshnite edinici na daikinot. motor/kompresor toa ne se slusha (znachi go nema onoj vrrrrr zvuk shto go ima vivaksot na vrtenje mehanichko) tuku kako da klokoti voda nekoja da se istura niz cefkite za freonot ako zastanish do nadvoreshnite edinici blizu.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
e toa definitivno NE SE! :) najkratkoto rastojanie e skoro 5m (od najdolnata edinica do dnevna)
vo sredina taa odi vo detskata i e okolu 6.5 do 7m, a taa najgore odi vo spalnata i e nepolni 9m.Прегледај го приврзокот 388779
Odlicno postojle odlicno pricvsteno bravo,veruvam zaradi dolzinata na cevkite i freon nadopolneto ,a zvukot e sosem normalen da go slusas bidejki nadvoresnata ti e veruvam bas tivka.
Kaj mene na mitsubishi multi nadvoresnata vo vreme na odrzuvanje temperatura moram na eden metar da se doblizam da ja slusnam dali raboti bidejki vrti so mnogu spora brzina i pojke se slusa freonot od ventilatorot ,a dodeka Gree ja slusam ko tajfun nadvor iako e na ladenje i odrzuvanje i vo momentot trosi 200w ,verovatno e na fix brzina nadvoresnata ( ili dve max).

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom