Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Дечки, поназад пишав дека ми ги препорачаа овие (Haier Tundra Green) :

1) https://klimi.mk/product/357
2) https://klimi.mk/product/358

Јас им се мислам на овие :

1) https://klimi.mk/product/312
2) https://klimi.mk/product/314

Цените ми се тука некаде, 68 000 денари со 69 000 денари.

Вака сега, ми дадовте многу совети, но ќе ве замолам за нешто поконкретно.

1) Vivax-ов имаат грејачи на компресор и кондензат. Што значи тоа?
2) Haier-ов, немаат грејачи на компресор и кондензат, ама работната температура им е дури и поголема од Vivax-ов, односно до -25. А од друга страна, Haier имаат и Eurovent сертификат.
3) Зошто многу од вас кажуваат дека Vivax-ов се шит, а секој трет инвертер е Vivax?

Ги гледав и Gree :

1) https://klimi.mk/product/467
2) https://klimi.mk/product/392

Од кои првава нема грејачи на компресор и кондензат, а вторава има. Тоа ми е прашањето...пожелно е да имаат грејачи на компресор и кондензат? А пак ќе речам, Haier работна температура им е до -25, а немаат грејачи на компресор и кондензат.

Е сеа, друга зезната работа е што од овие Gree, нема во моментов :(
 
Член од
20 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
11
Здраво,
Бидејќи сум во план да купам инвентер клима што ќе грее соба од 20м2 (не така добро изолирана) и тоа во текот на целата зима, во пребарувањето во групава ми излегоја овие две клими:


И


Па сега ме интересира која од овие две да ја одберам пошто немам големо познавање од клими?
Jas imam na 20 m2-ne-Izoliran Haier Tundra Plus, prezadovolen za zima, epten e tivko i nadvoresnata i vnatresnata, osobeno ako e za splana soba, mnogu e idealno...
malku me nervira prvoto duvanje vo zima, mlaka (5 sekundi).
inace za greenje perfekt.
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Jas imam na 20 m2 Haier Tundra Plus, prezadovolen za zima, epten e tivko i nadvoresnata i vnatresnata, osobeno ako e za splana soba, mnogu e idealno...
malku me nervira prvoto duvanje vo zima, mlaka (5 sekundi).
inace za greenje perfekt.
Дали оваа е истата :


Бројкиве им се исти : AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA ама на едната пишува Tundra Plus Smart а на другата Tundra Green.

На која температура најладно ја имаш користено? На овој модел пишува дека нема грејачи на компресор и кондензат... нема гајле? :)
 
Член од
20 септември 2019
Мислења
10
Поени од реакции
11
Дали оваа е истата :


Бројкиве им се исти : AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA ама на едната пишува Tundra Plus Smart а на другата Tundra Green.

На која температура најладно ја имаш користено? На овој модел пишува дека нема грејачи на компресор и кондензат... нема гајле? :)
Isti se, klimi.mk ima tehnicka greska, nemaat greac, treba da pisuva do -15
HAIER TUNDRA GREEN PLUS AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA
2 zimi pominav, najmnogu do -10. da imase greaci ke imase i pokratki defrosti.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.650
Isti se, klimi.mk ima tehnicka greska, nemaat greac, treba da pisuva do -15
HAIER TUNDRA GREEN PLUS AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA
2 zimi pominav, najmnogu do -10. da imase greaci ke imase i pokratki defrosti.
Грејачите немаат никаква врска со времетраењето на дефрост циклусите.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Daisekai 8 ras 16 e na golem popust, se isplati li da se zeme spored vas ? iako e postar model na R410 ?
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
IMG_20210908_235129.jpg da ne ima nekoj vakvo, mnogu komplicirano za podesuvanje ne mozam da stavam vreme na pocnuvanje na tarifa1 i 2 i ne mozam da stavam cena na elektricna energija na tarifa 2
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
88
Поени од реакции
21
Здраво,
Би ве замолил за совет.
Зимно време кај мене напонот се движи околу 170 волти, па затоа се двоумам дали да купам или не?!
Што ми препорачувате?
Ви благодарам однапред.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Здраво,
Би ве замолил за совет.
Зимно време кај мене напонот се движи околу 170 волти, па затоа се двоумам дали да купам или не?!
Што ми препорачувате?
Ви благодарам однапред.
Aman zarem nemaš nitu eden bilo kakov el. ured pa ne znaeš što se slučuva so niv pri ovoj napon.
Grejnite tela ne se osetlivi osven što oddavaat pomalce snaga, no uredite so elektronski komponenti se posebna prikazna, sekoj za sebe vo zavisnost od kvalitetot na delovite i stepenot na primenetata stabilizacija na naponot znaat poveće ili pomalku da se izborat so ova.
Klimite vo princip po moe možat da trpat variacii na napon od 20- tina % vo plus ili minus vo kratki periodi, no postojano da rabotat na 170 V e teško izvodlivo, brzo će stradaat site elektromotori bidejći poradi protok na pogolema struja će se pregrevaat.
Što da praviš? Stvarno teško prašanje, ako naponot postojano nizok ne bi ti preporačal, ako varira gore dole i se zadržuva kratko vreme na 170V togaš OK.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Дечки случајно да не имате контакт од некој што продава дрва во околината на Скопје, на еден пријател му се потребни.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Дечки здраво,
Ја пуштив вчера климата да ја тестирам за греење за есенва, та освен звукот од компресорот, забележувам и еден друг звук кој досега го немав забележано на клими (како тишење,шуштење на воздух - види видео)
Видео Клима
Прашањето ми е дали е нормален тој звук (Климата е АЕРИ 5.5) или монтерот ја заебал работата?

Поздрав
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Здраво дали некој има искуство со климата Vivax ACP-18CF50AERI R32
За греење на простор од 40 квадрати со висина на плафон од 2.5м добро изолирана куќа.
Клими.мк

Фала поздрав
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Дечки здраво,
Ја пуштив вчера климата да ја тестирам за греење за есенва, та освен звукот од компресорот, забележувам и еден друг звук кој досега го немав забележано на клими (како тишење,шуштење на воздух - види видео)
Видео Клима
Прашањето ми е дали е нормален тој звук (Климата е АЕРИ 5.5) или монтерот ја заебал работата?

Поздрав
Mene mi se čini deka e od ventilatorot. Kompresorot si zvuči standardno ako bil vo toj moment na povisoki vrteži. Ventilatorite kaj invertorite se so nekolku brzini (najmalce 2) do 4 ako kontrolata na brzinata e stepenesta i ne e kontrolirana so poseben invertorski sklop. Kontinuirana promena se obezbeduva so inverter sličen na kompresorot no so soodvetna snaga, ova kaj poskapite klimi...
Znači povisoki vr. na kompresorot bara soodvetno pogolema izmena na svež vozduh, a se obezbeduva so povisoki vrteži na ventilatorot.
Po mene šumot e od ventilatorot koga pobrzo se vrti vo momentot pa ti ne si go "fatil" vakov ili izlegla od balans perkata poradi nekoj cvrst predmet koj uspeal da projde niz prednata rešetka.
Jas ete kako primer, morav da smenam komplet motor so perki bidejći granka skršila edna perka i pri toa stradaa i osovinata i lagerite na motorot.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom