Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Со парното топлам скоро 180 квадрати + бољер (дали беше 180 или 200 литри, не се сеќавам).

Парното супер си работи... само ти кажав... на пониска температура од -15, во дневната од 32 квадрати не постигнува повеќе од +18 степени. Има 3 радијатори 160cm + 180cm + 100cm.
Во спалната од 16 квадрати имам 160cm + 80cm радијатори.

Проблемот не е толку дограмата, колку што е фасадата и поткровјето. Поткровјето ми е камен :place: и то ме заебава најмногу.
Дограмата колку - толку ми е средена. Не е нај нај, али, репарирана ми е пред 2 години. Сменет е стакларски кит (туткал), како и ставена самолеплива гумица на сите прозорци за подобро дихтовање.
Така да, наместо да исклучувам радијатори од некои други соби и да го исклучувам бољерот, за да добијам повисока температура, сакам да ставам инвертери, за догревање. А за фасада на цела куќа ќе ме кошта 5-7000 евра. Шо значи, моментално, инвертери ми е поевтина варијанта.

Сите знајме дека идеална варијанта е нова PVC дограма + фасада, али тоа може да достигне и до 10 000 евра :shok2:

Пошто долниот спрат е секогаш потопол, не е секогаш погодно да го запалам парното, зошто долу нема да се седи од топло, а горе на спрат ќе ми е тамам.

Ми ги препорачаја овие :

1) https://klimi.mk/product/357
2) https://klimi.mk/product/358

Се јавив и во Клими.мк, ми рекоа дека немаат грејачи на компресор и на кондензат. Ги прашав, како е можно, кога им пишува дека работат на минимум од -25 степени... па немаат ми рекоа :) Сигурно им викам? Да не имате некоја грешка во карактеристикиве на сајтов? Не ми рекоа, како што пишува на сајтот, така.

Така да, јас би сакал да одам со овие варијанти :

1) https://klimi.mk/product/312
2) https://klimi.mk/product/314

Мислење?
Za Vivax smetaj eden kapacitet podolu, ako e 9k togas e 7k realno, ako e 18k togas e 12k realno.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Одлично му оди продажбата значи

Наскоро ќе имаат нови!
Повероватно е дека им е скап транспортот и чекаат да се деси Чудо т.е да поефтини за година/две :lolzz: Аерито глеам рипнало на 30к иако и тој модел го нема на лагер во бела боја.:facepalm:
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Повероватно е дека им е скап транспортот и чекаат да се деси Чудо т.е да поефтини за година/две :lolzz: Аерито глеам рипнало на 30к иако и тој модел го нема на лагер во бела боја.:facepalm:
Ти шо препорачуваш?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ти шо препорачуваш?
Ја Грее препорачувам...Pular09 за спалната а за дневната Пулар18, а за да скроз ги ислучиш радијаторите во дневната кои се 3 на број и доста големи за да постигнеш повисока температура во останатиот дел и кога би бил на твое место би земал прво ФаириНордик12 за дневната што е врвен Nordic модел со просечни 3,6kw на -15....би ја тестирал на прва зима па ако фали топлинс за спалната тек тогаш би земал втора клима.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
@eddie007
Јас ти препорачувам да пробаш и да комбинираш дрва и клима.
Значи, додека е над нула, било која 3.5ка ќе може да загрее 35 квадрата. Земи уште една(две) според потребите, ама рачунај дека ќе отвараш врати. Остај ги овие од станчиња стуткани од пет страни што ти препорачуваат!
Куќа па уште и неизолирана, не е шала.
Сам ќе си видиш кај ти е економичноста, али на 0 и испод дрво си е дрво. И ако парното те стоплува до -10ц тогаш си на коњ, оти пониско од тоа тешко.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@eddie007
Јас ти препорачувам да пробаш и да комбинираш дрва и клима.
Значи, додека е над нула, било која 3.5ка ќе може да загрее 35 квадрата. Земи уште една(две) според потребите, ама рачунај дека ќе отвараш врати. Остај ги овие од станчиња стуткани од пет страни што ти препорачуваат!
Куќа па уште и неизолирана, не е шала.
Сам ќе си видиш кај ти е економичноста, али на 0 и испод дрво си е дрво. И ако парното те стоплува до -10ц тогаш си на коњ, оти пониско од тоа тешко.
@eddie007 прескокни го претходниот пост

Тица а најекономично како ти врви ќумбето?....на иверица, стари гуми или пластика?...покрај дрвото нели ....ај не туку дели совети коа од ОнОфф климите не си мрднал и не си видел инвертер како топли и на ладно кога ти почињаш да ги цепаш тоа дрвцата и картоните. Тебе може да ти е критериумот земи било која па после уште две три кога ке ја утнеш....ти ни една незема 3 години не па 3....ај не мјаукај тука
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Тица а најекономично како ти врви ќумбето на иверица, стари гуми или пластика...покрај дрвото нели ....ај не туку дели совети коа од ОнОфф климите не си мрднал и не си видел инвертер како топли и на ладно кога ти почињаш да ги цепаш тоа дрвцата и картоните. Тебе може да ти е критериумот земи било која па после уште две три....ти ни една незема 3 години не па 3....ај не мјаукај тука
Значи требаше прво промет да ви направам па да пишувам и давам искуства тука?!
Е нече мочи ове ночи!
А за дрвцата ич не се секирај, 6 кубика мешано даб, бука исушени, исечени, наредени :cool:
Туку во станче(ваљда општествено) како врви животот? Го слушаш комшијата кога оди по голема нужда?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
AERI e 29.990 i go nema, klimatizerov moze da ima edna do dve na lager najvise.
Na Klimi.mk nema niedna.
IMG_20210907_220918.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
3.138
Поени од реакции
4.956
AERI e 29.990 i go nema, klimatizerov moze da ima edna do dve na lager najvise.
Na Klimi.mk nema niedna.
Прегледај го приврзокот 306205
Aeri Modelot e najprodavan model na Vivax zatoa i nema na lager vo klimi mk no AERI ima vo www.klimatizer.mk www.ekupi.mk www.elipso.mk AlfiTehnocentar www.klimamarket.mk

Nema AERIs Tuku Aeri si e AERI dokazan kvaliteten model ekstra specifikacii koj saka klima so greaci Best Buy

 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Aeri Modelot e najprodavan model na Vivax zatoa i nema na lager vo klimi mk no AERI ima vo www.klimatizer.mk www.ekupi.mk www.elipso.mk AlfiTehnocentar www.klimamarket.mk

Nema AERIs Tuku Aeri si e AERI dokazan kvaliteten model ekstra specifikacii koj saka klima so greaci Best Buy

Aeri kapilara za 30karti ne ja biva.
Da bese 20-25karti inaku ke bese muabetot
 
Член од
29 април 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво,
Бидејќи сум во план да купам инвентер клима што ќе грее соба од 20м2 (не така добро изолирана) и тоа во текот на целата зима, во пребарувањето во групава ми излегоја овие две клими:


И


Па сега ме интересира која од овие две да ја одберам пошто немам големо познавање од клими?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.862
Поени од реакции
7.713
Здраво,
Бидејќи сум во план да купам инвентер клима што ќе грее соба од 20м2 (не така добро изолирана) и тоа во текот на целата зима, во пребарувањето во групава ми излегоја овие две клими:


И


Па сега ме интересира која од овие две да ја одберам пошто немам големо познавање од клими?

1631051646759.png

1631051840004.png


Тундрата, ем 6000 поевтина, ем подобра
 

Kajgana Shop

На врв Bottom