Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Здраво, малку ве читав но не сум сигурен дали е пишано ова што ме интересира: Aко може некој да ме посоветува која би била најдобра варијанта за клима 3,5kw, наменета првенстено за греење, за површина 30-35 м2 дневна со кујна, во стан со пвц дограма и стиродур 3см од внатрешната страна на ѕидот, станот е на среден кат во Гевгелија.
Изборот е следен: Vivax ACP-12CH35AERI R32, Mitsubishi MSZ-HJ25VA/MUZ-HJ25VA, Haier TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA


Сите се околу 27.000 ден.

Благодарам однапред.
Vo momentov Best buy e TOSOT MUSE ECO 12K za 17990,00.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.652
Здраво, малку ве читав но не сум сигурен дали е пишано ова што ме интересира: Aко може некој да ме посоветува која би била најдобра варијанта за клима 3,5kw, наменета првенстено за греење, за површина 30-35 м2 дневна со кујна, во стан со пвц дограма и стиродур 3см од внатрешната страна на ѕидот, станот е на среден кат во Гевгелија.
Изборот е следен: Vivax ACP-12CH35AERI R32, Mitsubishi MSZ-HJ25VA/MUZ-HJ25VA, Haier TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA


Сите се околу 27.000 ден.

Благодарам однапред.

Хаиер Тундра
 
Член од
3 јули 2021
Мислења
3
Поени од реакции
6
Благодарам за помошта, според тебе која е најдобра ? Mitsubishi ?
Автоматски споено мислење:

Haier TUNDRA=Gree ? Gree не модулира како што треба ? или не ?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.652
Благодарам за помошта, според тебе која е најдобра ? Mitsubishi ?
Автоматски споено мислење:

Haier TUNDRA=Gree ? Gree не модулира како што треба ? или не ?
Mitsubishi е слаба основна верзија, Gree за тие пари и нема баш нешто добро.

Нека не те лажат со Тосот и такви непостоечки фирми за да си немаш мака. Ако биле добри ќе си го носеле основното име.
Евтини делови, софтвер програмиран од првооделенци и потоа пали гасни. Епа чорба.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Здраво, малку ве читав но не сум сигурен дали е пишано ова што ме интересира: Aко може некој да ме посоветува која би била најдобра варијанта за клима 3,5kw, наменета првенстено за греење, за површина 30-35 м2 дневна со кујна, во стан со пвц дограма и стиродур 3см од внатрешната страна на ѕидот, станот е на среден кат во Гевгелија.
Изборот е следен: Vivax ACP-12CH35AERI R32, Mitsubishi MSZ-HJ25VA/MUZ-HJ25VA, Haier TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA


Сите се околу 27.000 ден.

Благодарам однапред.
HAIER TUNDRA 3.5 kw so HITACHI compresor ODLICNA


 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Благодарам за помошта, според тебе која е најдобра ? Mitsubishi ?
Автоматски споено мислење:

Haier TUNDRA=Gree ? Gree не модулира како што треба ? или не ?
A vide li deka na Tundrata se raspagja plastikata kako gluvci da ja grizele.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Благодарам за помошта, според тебе која е најдобра ? Mitsubishi ?
Автоматски споено мислење:

Haier TUNDRA=Gree ? Gree не модулира како што треба ? или не ?
Mojata gree gtech na greenje ne odi pod 545w i ima cesti on off ciklusi, a na ladenje spusta do 165w i za ladenje e perfektna tivka i recisi negasi .


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Благодарам за помошта, според тебе која е најдобра ? Mitsubishi ?
Автоматски споено мислење:

Haier TUNDRA=Gree ? Gree не модулира како што треба ? или не ?
Само еден совет, консултирај се со корисници на клима, а не со продавачи, само така ќе добиеш објективен одговор и реално мислење. За жал овде има баш такви неколку души кои се негативно ќе кажат за сите други клими освен клими од нивниот бренд, а за нивниот бренд се најдобро ќе ти кажат на " жими мајка ".

Јас имам 3 клими, Gree Fairy, Tosot Muse Eco, и Haier Tundra ( сите се 3.5kw ).

- Tosot Muse Eco, знае многу добро да модулира ( барем кај мене, иако јас ја користам во 15 квадрати изолирана соба а тебе ќе ти треба во дупло поголема соба ) иако е произведена од Gree. Климата си е 20 000 денари и си е совршена за таа цена, но колку е добра за поголеми простории како твојата, не знам.

- Gree Fairy, за топлење климата си топли, а за модулација воопшто не ни помислувај, и јас а и други корисници сме потврдиле низ форумов дека не е добра за модулација, во зимските денови во пракса не спушта под 700-800w, што значи си функционира прилично со пали-гаси систем, доколку тоа не ти смета, со неа ќе бидеш стоплен.
За цената, таа е 30 000 денари и имаш 10 години условна гаранција, секоја година освен првата се плаќа 800 денари.

- Haier Tundra, за жал не можам да коментирам како е за греење од искуство пошто ја купив пред 1-2 месеци, но на хартија нејзините перформанси си се супер, има голем број на корисници, има Еуровент сертификат за нејзините перформанси ( другите две клими немаат, тоа ти е сертификат/ потврда од трето лице за точноста на податоците кои што се дадени од самиот производител ).

Еве и една интересна табела направена од друг член " tigar4e ".
1624536907411.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Само еден совет, консултирај се со корисници на клима, а не со продавачи, само така ќе добиеш објективен одговор и реално мислење. За жал овде има баш такви неколку души кои се негативно ќе кажат за сите други клими освен клими од нивниот бренд, а за нивниот бренд се најдобро ќе ти кажат на " жими мајка ".

Јас имам 3 клими, Gree Fairy, Tosot Muse Eco, и Haier Tundra ( сите се 3.5kw ).

- Tosot Muse Eco, знае многу добро да модулира ( барем кај мене, иако јас ја користам во 15 квадрати изолирана соба а тебе ќе ти треба во дупло поголема соба ) иако е произведена од Gree. Климата си е 20 000 денари и си е совршена за таа цена, но колку е добра за поголеми простории како твојата, не знам.

- Gree Fairy, за топлење климата си топли, а за модулација воопшто не ни помислувај, и јас а и други корисници сме потврдиле низ форумов дека не е добра за модулација, во зимските денови во пракса не спушта под 700-800w, што значи си функционира прилично со пали-гаси систем, доколку тоа не ти смета, со неа ќе бидеш стоплен.
За цената, таа е 30 000 денари и имаш 10 години условна гаранција, секоја година освен првата се плаќа 800 денари.

- Haier Tundra, за жал не можам да коментирам како е за греење од искуство пошто ја купив пред 1-2 месеци, но на хартија нејзините перформанси си се супер, има голем број на корисници, има Еуровент сертификат за нејзините перформанси ( другите две клими немаат, тоа ти е сертификат/ потврда од трето лице за точноста на податоците кои што се дадени од самиот производител ).

Еве и една интересна табела направена од друг член " tigar4e ".
Прегледај го приврзокот 300471
A nekoj treba da gata dali ti si prodavac, monter.... ili iskren korisnik.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Само еден совет, консултирај се со корисници на клима, а не со продавачи, само така ќе добиеш објективен одговор и реално мислење. За жал овде има баш такви неколку души кои се негативно ќе кажат за сите други клими освен клими од нивниот бренд, а за нивниот бренд се најдобро ќе ти кажат на " жими мајка ".

Јас имам 3 клими, Gree Fairy, Tosot Muse Eco, и Haier Tundra ( сите се 3.5kw ).

- Tosot Muse Eco, знае многу добро да модулира ( барем кај мене, иако јас ја користам во 15 квадрати изолирана соба а тебе ќе ти треба во дупло поголема соба ) иако е произведена од Gree. Климата си е 20 000 денари и си е совршена за таа цена, но колку е добра за поголеми простории како твојата, не знам.

- Gree Fairy, за топлење климата си топли, а за модулација воопшто не ни помислувај, и јас а и други корисници сме потврдиле низ форумов дека не е добра за модулација, во зимските денови во пракса не спушта под 700-800w, што значи си функционира прилично со пали-гаси систем, доколку тоа не ти смета, со неа ќе бидеш стоплен.
За цената, таа е 30 000 денари и имаш 10 години условна гаранција, секоја година освен првата се плаќа 800 денари.

- Haier Tundra, за жал не можам да коментирам како е за греење од искуство пошто ја купив пред 1-2 месеци, но на хартија нејзините перформанси си се супер, има голем број на корисници, има Еуровент сертификат за нејзините перформанси ( другите две клими немаат, тоа ти е сертификат/ потврда од трето лице за точноста на податоците кои што се дадени од самиот производител ).

Еве и една интересна табела направена од друг член " tigar4e ".
Прегледај го приврзокот 300471
Najubavo e vaka koga ke se slusne realno korisnicko iskustvo
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
Некој да каже мислење за Vivax AERI 5.5 од лично искуство? Читајќи гледам дека сте фанови на определени марки, ама сакам да знам чисто некој што реално ја има и користи - каква квадратура топли? дали би била доволна за 45 квадрати простор без топлотна изолација (стиропор) но со обична малтарена фасада и стара пвц дограма. Дневната+ трпезарија (една просторија) 33 кв. + кујна и салон до 45 (со отворање врати).
И не споредуваме со поскапи и подобри клими (знам дека ги има) - конкретно за оваа тој што знае, би бил благодарен :)
А ако би можел да ми кажеш каква квадратура грееш, и колко изолирана со АЕРИ-то? И мислење/оценка се разбира. Да знам што да очекувам од 5.5- ката :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom