Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Здраво, малку ве читав но не сум сигурен дали е пишано ова што ме интересира: Aко може некој да ме посоветува која би била најдобра варијанта за клима 3,5kw, наменета првенстено за греење, за површина 30-35 м2 дневна со кујна, во стан со пвц дограма и стиродур 3см од внатрешната страна на ѕидот, станот е на среден кат во Гевгелија.
Изборот е следен: Vivax ACP-12CH35AERI R32, Mitsubishi MSZ-HJ25VA/MUZ-HJ25VA, Haier TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CL/1U35MEEFRA


Сите се околу 27.000 ден.

Благодарам однапред.
Haier Tundra Green
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
А ако би можел да ми кажеш каква квадратура грееш, и колко изолирана со АЕРИ-то? И мислење/оценка се разбира. Да знам што да очекувам од 5.5- ката :)
Tamam se 5kw za 45m2 vo Gevgelija ,vo neizoliran prostor.
Samo sto vo vo ostanatiot del od 33m2 vo poladniot period ne ke mozi da se izednaci temperaturata,i ke bide 1-2c pomala,sprema prostorot od 33m2.
A dokolku stavis 12btu,pa ke ti bide slaba.
Jas bi odel so 18btu AERI.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Tamam se 5kw za 45m2 vo Gevgelija ,vo neizoliran prostor.
Samo sto vo vo ostanatiot del od 33m2 vo poladniot period ne ke mozi da se izednaci temperaturata,i ke bide 1-2c pomala,sprema prostorot od 33m2.
A dokolku stavis 12btu,pa ke ti bide slaba.
Jas bi odel so 18btu AERI.
Ubavo vikas, ili Gree 3.5kw ili 5kw Vivax kapacitetot e ist.
 
Член од
3 јули 2021
Мислења
3
Поени од реакции
6
Добро бе луѓе, дојдов тука за совет, а читам само препукавање. Јас сакав да го земам Gree ама се премислив од толку фалење на форумов.
Стварно не знам што да кажам. Изгледа нема други клими во МКД освен Gree. Премногу се манипулира на темава, преставници на фирми тука се водат ко обични корисници.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
А ако би можел да ми кажеш каква квадратура грееш, и колко изолирана со АЕРИ-то? И мислење/оценка се разбира. Да знам што да очекувам од 5.5- ката :)
Извини што не ти одговорив, јас имам две 3,5 и сум ептен задоволен ... за 5,5 искрено незнам на другио форум има корисници со 5,5 и тие нема забелешки .. која да ја земеш ќе немаш гајле Тундра или АЕРИ како што пиша од Гевгелија то е бенефит нема големи минис нее како кај мене Аласка (Прилеп-Битола)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Добро си приметил дека има преставници од фирми кои се кријат а редовно предлагаат бренд/модел немаат ставено фирма во описот. А немаат фирма во опис за да можат да излажат голем дел од кориснициве, па после кога ке дојде зима и ке има поплаки дека им студи или непостига моделот си немаат одговорност.
Така да овие дилериве од ПП чапкунчината @Pew Pew @HEKOJ редно е да си стават фирма у опис до името ;)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Добро бе луѓе, дојдов тука за совет, а читам само препукавање. Јас сакав да го земам Gree ама се премислив од толку фалење на форумов.
Стварно не знам што да кажам. Изгледа нема други клими во МКД освен Gree. Премногу се манипулира на темава, преставници на фирми тука се водат ко обични корисници.
Pa sto baras sovet togas na forum, gledas deka botovite na chapkunche se kontra Gree.
Prasaj komsija, rodnina, prijatel....
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Извини што не ти одговорив, јас имам две 3,5 и сум ептен задоволен ... за 5,5 искрено незнам на другио форум има корисници со 5,5 и тие нема забелешки .. која да ја земеш ќе немаш гајле Тундра или АЕРИ како што пиша од Гевгелија то е бенефит нема големи минис нее како кај мене Аласка (Прилеп-Битола)
Pametno sto si gi preckrtal gree ,prvo se daleku od specifikacijata sto ti ja nudat vo prodazen salon za mnogu e utnata izlazano ,a nedaj boze da ne si nesto nezadovolen sleduva napad od nevideni razmeri od forum do prodazen salon do prodavac demek uredot e ok a vsusnost ne e ,i ke ti prefrlaat vina deka si go kupil za doma a ponudata e za labaratotija pa vo koliba sedis pa mal e prostorot pa golema prostorija i do beskaraj si vinoven kako korisnik.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
FakeNews Вивакс АЕРИ 5,5 во PF пишува 3,9kw дава то вашето Gree 3,5 не дава толку 2,7 видовме PF и Eurovent
Kaj Vivax moze po zelba, sto sakas da pisuva..... taka e kaj OEM brendcinja...
Автоматски споено мислење:

Pametno sto si gi preckrtal gree ,prvo se daleku od specifikacijata sto ti ja nudat vo prodazen salon za mnogu e utnata izlazano ,a nedaj boze da ne si nesto nezadovolen sleduva napad od nevideni razmeri od forum do prodazen salon do prodavac demek uredot e ok a vsusnost ne e ,i ke ti prefrlaat vina deka si go kupil za doma a ponudata e za labaratotija pa vo koliba sedis pa mal e prostorot pa golema prostorija i do beskaraj si vinoven kako korisnik.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ne go preckrtal on, cutaj malce ili ste se ispomesale.... Hahahhaa... botcinja
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
сеа објасниму на корисниве од Gree зошто не модулура климата под 500w додека кај OEM Gree (Tosot,NEO) модулираат имаше овде видеа ...
Imase mnogu objasnuvanja, neka cita koj saka, deka moduliraat Gree klimite i najbitno SITE SE PREZADOVOLNI OD GREENJETO SO GREE KLIMI.
Nemase nitu eden deka ne bil zagrean, site prezadovolni.
Автоматски споено мислење:

сеа објасниму на корисниве од Gree зошто не модулура климата под 500w додека кај OEM Gree (Tosot,NEO) модулираат имаше овде видеа ...
Zemi da procitas malce pa ke ti bide jasno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom