Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 септември 2019
Мислења
16
Поени од реакции
3
Првите впечатоци:

Поставена на одредена температура исклучува кога температурата (гледано на внатрешната) ќе надмине 1,5-2°. За да вклучи повторно исто температурата треба да падне 1,5-2°. Мислам дека овој интервал од 3-4° е преголем.

Поставена на 19°, на метар под неа температурата е 22,8°, додека на нејзина висина на спротивниот крај (околу 3,5 метри) температурата е 23,8°. Термометрите не се проверени, ама кога се еден до друг покажуваат иста температура. Мислам дека има некој проблем со сондата за температура.

Парадокс: Вклучена на втора брзина на вентилаторот влече 800-900 вати. Вклучена на турбо влече 600-700 вати. Зарем не био требало да биде спротивно?

Прашање:
Кога ја менувам брзината на вентилаторот се менува ли и работата на компресорот?
Mene mi se slucuva istoto... Imam daikin.. postavena temperatura 22 na vnatresnata a isklucuva koga termometarot pokazuva okolu 24 stepeni.. Probav so dva termometri gore dole istoto.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Ajde iskusni klimadzii sto e podobar izbor za detska soba 15kv vo stan sendvic so 8sm stiropor i pvc
TST 3.5 12000btu
Ili
Vivax aeri 2.5 9000 btu
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Nekni go probav toa sto go namiv. Go zapaliv kaminot, krena temepratura prostorot za mnogu brzo i toa nad 30 stepeni kaj vnatresnata. Klimata skroz se iskluci, potrosuvacka 18 wati posto ocigledno smetase deka ja postignala zadadenata temepratura. Za moment mi se vratija starite sekjavanja na toa sto znaci toplo i prijatno. Bilo kako bilo ja pustiv na ventilator da go izmesa i izednaci vozduhot, kaminot ne go lozev povekje i po nekoe vreme ja vrativ na zadadeni 24 stepeni no dolgo posle toa ne se ni obide da duvni dali zatoa sto zidovite i vozduhot bea topli ili kaminot uste bese zezok no dodeka si legnav ne se ukluci. Pred da legnam ja namestiv na sleep 1 i toa bese toa. Utredenta koga stanav si duvkase vo sleep mode kako sto rekov na zadadeni 24 stepeni, vo prostorijata na metro visina bese okolu 23 i vlecese okolu 500 w, go iskluciv sleep mode i ja ostaviv kako sto e. Od togas do sega celo vreme si e na 24 stepeni namestena, ne ja gasam, si odrzuva okolu 22 plus minus, ne se gasni voopsto jas kolku sto imam zaprimeteno i celo vreme trosi okolu 500w. Pogore mozi, podolu nikako, bitno ja nemam zaprimeteno da iskluci ili da padni potrosuvackata na ajde da recam 200, 300 w.

Aj bas da vidam sto pisi vo upatstvoto, toj del ne go zagledav posto smetav deka nema potreba, se skoncentrirav povekje na funkciite.
Постави на 25 ако ти е ладно или на 26.

И само фрли некое дрвце убаво исушенко во камин. Ама не премногу, само колку да и качи ЦОП на климата и да даде малку инфрацрвена радијација во собата бидејќи си навикнат на радијација до сега, а климата грее преку конвекција.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Постави на 25 ако ти е ладно или на 26.

И само фрли некое дрвце убаво исушенко во камин. Ама не премногу, само колку да и качи ЦОП на климата и да даде малку инфрацрвена радијација во собата бидејќи си навикнат на радијација до сега, а климата грее преку конвекција.
Ne sega ne mi e ladno, no nadvor temepraturite se nad nulata. Ja zedov ovaa klima deka ajde do -22 mislam deka bese a planirav da ja koristam do kaj -10 nekade pa posle vo kombinacija so kaminot a ne sega na + 5 da go palam. Ako mi bese za taka ili nemase voopsto da zemam klima ili ke zemev mnogu poevtina ili poslaba pa ke ja koristev koga nadvor temepraturite ke bidat nad nulata. Kolku sto gledam na meracot koga saka da postigne temepratura znae da si krene potrosuvacka i 1800w a toa na podolg rok ednostavno ne mi e ispaltlivo niti e ekonomicno. Ne mi bese voopsto toa idejata koga ja kupuvav ako me sfakjas sto sakam da kazam.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.661
Ne sega ne mi e ladno, no nadvor temepraturite se nad nulata. Ja zedov ovaa klima deka ajde do -22 mislam deka bese a planirav da ja koristam do kaj -10 nekade pa posle vo kombinacija so kaminot a ne sega na + 5 da go palam. Ako mi bese za taka ili nemase voopsto da zemam klima ili ke zemev mnogu poevtina ili poslaba pa ke ja koristev koga nadvor temepraturite ke bidat nad nulata. Kolku sto gledam na meracot koga saka da postigne temepratura znae da si krene potrosuvacka i 1800w a toa na podolg rok ednostavno ne mi e ispaltlivo niti e ekonomicno. Ne mi bese voopsto toa idejata koga ja kupuvav ako me sfakjas sto sakam da kazam.
Економичноста на климите е само за луѓе кои се научени да живеат на 20 степени под кебе и за за препродавачите кои кажуваат бајки за да продадат парче плус. (можеби и за тие кои живеат во предобри станови кои имаат комшии што ги греат од 3 страни.

За сите останати секој степен плус на далечинско ќе ги кошта по неколку илјади денари повеќе во сезона и ова го заклучив и го тврдам после третата недела откако ја купив лани климата, па се откажав од економичноста зошто на крај плаќам исто пари колку што сум трошел за дрва.

Она што е предност е што нема мака и нема загадување.

А дека може да се згрееш може, намести на 25 степени и поголема брзина на вентилатор ќе се стоплиш, но исто спреми се за поголема сметка за струја.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Ubavo ti pishaa, vidi si vo upatstvoto, ako pisuva deka e do 5m2, da si barash novi montazha, ostaj ti vo salon ili na forum sto ti kazale.
Go citam toa upatstvoto ama da si priznam ne go sfativ bas najdobro. Vika za standardna dolzina od 5 metri cevki nema vrska kolku e minimumot dolzina. Za standardna dozlina od 8 metri minimum dolzina e 3 metri a maksimalna spored jacinata na mojata e 20. Koja e standardna dolzina na mojata pojma si nemam :) .
I posle ima uste edna tabela za kolku treba da se doploni koja ama bas ic ne ja razbiram, ama ic.
Ako sakate ke vi postiram slika od upatstvoto pa ke go tumacime zaedno ili nekoj od gree da ni gi skrati makite i da ni kazi mislam deka najubo ke napraj.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Go citam toa upatstvoto ama da si priznam ne go sfativ bas najdobro. Vika za standardna dolzina od 5 metri cevki nema vrska kolku e minimumot dolzina. Za standardna dozlina od 8 metri minimum dolzina e 3 metri a maksimalna spored jacinata na mojata e 20. Koja e standardna dolzina na mojata pojma si nemam :) .
I posle ima uste edna tabela za kolku treba da se doploni koja ama bas ic ne ja razbiram, ama ic.
Ako sakate ke vi postiram slika od upatstvoto pa ke go tumacime zaedno ili nekoj od gree da ni gi skrati makite i da ni kazi mislam deka najubo ke napraj.
Можеш да го постираш упатството.
Ама како што разбрав јас,ако се дополни фреон мора да има минимум должина од три метра.За до 5м стандардна инсталација(без дополна) не препорачуваат минимум должина на цевки.
И на крај краева,грамови се во прашање.На кило фреон/20-40гр не би требало да влијаат до толку многу па климата да не работи.(не викам дека не е потребно дополна,туку генерално зборувам)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Тоа е тоа, дефрост. Може да кажеш колку често се случува?
Nemi se veruva da e defrost jas koristam Haier tide 3.5kw i osven na vlazno vreme koga vlaznosta na vozduhot e nad 85% samo togas pravi defrost inaku Haier ne pravi cesti ( suvi ) defrosti najubavo da proveri koga go ima toa klokotenje klimata da go otvori kapakot da izvadi eden filter i so raka da go dopre izmenuvacot na vnatresnata edinica ako e laden togas e defrost no ako ima tolku cesti defrosti ili klimata mu e defekt ili ne e dobro montirana ili pak prostorot ima golemi gubitoci na toplina i klimata e poopteretena zatoa pravi defrost.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
epa izgleda isto kako sto kazuvas ne duva i se slusa toa klokotenje.posle se e normalno si raboti kako sto treba
Kolku cesto ti se sluchuva ova?
Nemi se veruva da e defrost jas koristam Haier tide 3.5kw i osven na vlazno vreme koga vlaznosta na vozduhot e nad 85% samo togas pravi defrost inaku Haier ne pravi cesti ( suvi ) defrosti najubavo da proveri koga go ima toa klokotenje klimata da go otvori kapakot da izvadi eden filter i so raka da go dopre izmenuvacot na vnatresnata edinica ako e laden togas e defrost no ako ima tolku cesti defrosti ili klimata mu e defekt ili ne e dobro montirana ili pak prostorot ima golemi gubitoci na toplina i klimata e poopteretena zatoa pravi defrost.
Ne si vo pravo za defrostite. Moite dve klimi Mitsubishi WN35 koga e okolu 1 stepen nadvoreshna temperatura i ponisko, na 50 minuti do saat vreme po avtomatizam pravat defrost. Chovekov ne kaza kolku chesto mu se sluchuva toa, ne veruvam deka premnogu cesto e, ama i dva pati da se ima slucheno ne znae za defrost i se zamislil shto moze da bide.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Apsurdno e da go sporedvis gree so daikin. Mavas so glata v zid :)
Ama zato si platen da ckrapas ovde ;)
Ckrapaj i ti so daikin koj e so 100% delovi vo GREE praveni. Vo minatoto kaj mozese daikin da se kupi a sega e tolku dostapen si se zaprasal zosto e toa taka.
daikin 18ka so Zhuhai Landa Compressor CO.,LTD. za malce pari :)
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
8
Поени од реакции
4
@Elcin Vaka sega, prvo, ne ja cuvaj vekje na AutoFan, samo na pretposledna brzina. Stavi ja na 24 ili na 25, i ne ja chepkaj. Vtoro, dali mozis da postirash slika od vnatreshnata edinica kako ti e montirana? Malku od podalechku da slikash. I otkako ke ja stavish nablretposledna brzina, slikni go i dalinskoto.
@Elcin Vaka sega, prvo, ne ja cuvaj vekje na AutoFan, samo na pretposledna brzina. Stavi ja na 24 ili na 25, i ne ja chepkaj. Vtoro, dali mozis da postirash slika od vnatreshnata edinica kako ti e montirana? Malku od podalechku da slikash. I otkako ke ja stavish nablretposledna brzina, slikni go i dalinskoto.
IMG_20191209_000118.jpg
Автоматски споено мислење:

IMG_20191209_000104.jpg
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Prijatele da sakav da procitav ke procitav, nemase tuka da prasam. Ako znes napisi ako ne ne go tupi bez potreba. Ako odime po tvoeto sekoe prasanje tuka bi zavrsilo so komentar vidi vo upatstvoto ti pisi ili prasaj vo servis ili prodavnica. Eve i so primer ako sakas. Ne mi topli klimata bla bla bla. Odgovor od strucno lice na forumot. Vidi vo upatstvoto sto mozi da bidi pa posle povikaj ovlasten servis. So srekja i poveli drug pat, tuka sme da pomogneme.
Prijatele da sakav da procitav ke procitav, nemase tuka da prasam. Ako znes napisi ako ne ne go tupi bez potreba. Ako odime po tvoeto sekoe prasanje tuka bi zavrsilo so komentar vidi vo upatstvoto ti pisi ili prasaj vo servis ili prodavnica. Eve i so primer ako sakas. Ne mi topli klimata bla bla bla. Odgovor od strucno lice na forumot. Vidi vo upatstvoto sto mozi da bidi pa posle povikaj ovlasten servis. So srekja i poveli drug pat, tuka sme da pomogneme.
Jas ne go tupam tuku ubavo ti kazuvam procitaj si zasto ti pisuva. Jas ne znam kolku treba da se dopolni tuku ti kazuvam deka mozes da procitas. A ti sakas da go simnam dokumentot od net i doma da ti go donesam, i rakija da ti donesam.
Taka da ne go tupam. Tuku ti ucinuvam
Pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom