Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
Primer Amber 18kata e daleku pojaka klima od Daikin ftxf50a.
Vsusnost Amber 18kata e ubedlivo najaka 18ka na nasiot pazar.
Slusni se so zborvis.
Dosta go lazite narodov. Ostajte iskustva od klienti a ne samo da si gi reklamirate vasite klimi. Ovde ne e mesto za marketing nego za iskustva i soveti ;)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Za detska soba 15 kv vo stan so pvc i na juzna strana dali 9000btu e dovolno i koja 9ka posle postignuvanje na temo vnatre prrstanuva so duvanje na vnatresniot ventilator
Разликата во цена помеѓу 2,5 и 3,5-ка обично е околу 1000 денари. Ако сакаш да гасне тогаш 3,5-ка
VIVAX AERI ги крева перките кога постигнува температура и го намалува дувањето. Комплетно гаснење (заедно со вентилаторот) многу ретко се среќава.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Разликата во цена помеѓу 2,5 и 3,5-ка обично е околу 1000 денари. Ако сакаш да гасне тогаш 3,5-ка
VIVAX AERI ги крева перките кога постигнува температура и го намалува дувањето. Комплетно гаснење (заедно со вентилаторот) многу ретко се среќава.
Кај мене нонстоп Преди со 280w ретко иде офф освен ако е надворешната над +6/7 тогаш се будали офф/он во 14м3
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Првите впечатоци:

Поставена на одредена температура исклучува кога температурата (гледано на внатрешната) ќе надмине 1,5-2°. За да вклучи повторно исто температурата треба да падне 1,5-2°. Мислам дека овој интервал од 3-4° е преголем.

Поставена на 19°, на метар под неа температурата е 22,8°, додека на нејзина висина на спротивниот крај (околу 3,5 метри) температурата е 23,8°. Термометрите не се проверени, ама кога се еден до друг покажуваат иста температура. Мислам дека има некој проблем со сондата за температура.

Парадокс: Вклучена на втора брзина на вентилаторот влече 800-900 вати. Вклучена на турбо влече 600-700 вати. Зарем не био требало да биде спротивно?

Прашање:
Кога ја менувам брзината на вентилаторот се менува ли и работата на компресорот?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Првите впечатоци:

Поставена на одредена температура исклучува кога температурата (гледано на внатрешната) ќе надмине 1,5-2°. За да вклучи повторно исто температурата треба да падне 1,5-2°. Мислам дека овој интервал од 3-4° е преголем.

Поставена на 19°, на метар под неа температурата е 22,8°, додека на нејзина висина на спротивниот крај (околу 3,5 метри) температурата е 23,8°. Термометрите не се проверени, ама кога се еден до друг покажуваат иста температура. Мислам дека има некој проблем со сондата за температура.

Парадокс: Вклучена на втора брзина на вентилаторот влече 800-900 вати. Вклучена на турбо влече 600-700 вати. Зарем не био требало да биде спротивно?

Прашање:
Кога ја менувам брзината на вентилаторот се менува ли и работата на компресорот?
Не е важно колку "влече" на краток период. Си влече она колку и треба.
 
Член од
20 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
60
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Edno prasanje. Dali na 7.5 m cevki na nova klima treba da se doturi freon ili nema potreba.
Treba. Gree je napunjen za do 5m, kao i Midea. Sve preko toga treba da se dopuni. Ako je inverter, gas se rekuperatorom izvuče, izmeri na vagu i doda koliko treba po uputstvu (za svaki model različito). Japanci su nadopunjeni za 15m fabrički. Kinezi moraju da se dopunjavaju za sve preko 5m

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.142
Поени од реакции
4.969
Tih 27kvm može da greje sa 12-om. Nešto nije u redu sa klimom. Da nije unutrašnja postavljena u neki ćošak, pa senzor ne može da meri realnu temperaturu? Ili duva u nameštaj, pa se topao vazduh vraća u klimu, a ostatak stana hladan?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Mozebi e defekt klimata najubavo servis da vikne i taka klimata mu e pod garancija.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.850
Поени од реакции
21.310
Treba. Gree je napunjen za do 5m, kao i Midea. Sve preko toga treba da se dopuni. Ako je inverter, gas se rekuperatorom izvuče, izmeri na vagu i doda koliko treba po uputstvu (za svaki model različito). Japanci su nadopunjeni za 15m fabrički. Kinezi moraju da se dopunjavaju za sve preko 5m

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Vo prodavnica prasav mi kazaja deka nemalo potreba, pa si rekov da prasam tuka. Inaku da cevkite se 7.5 metri i ne dopolnaja nisto, ne ni spomnaja. Sega zasega ne gledam nekoj problem vo rabotata no kolku da ne mi e od misla koi se simptomi na pomalce freon? I dali e stetno na podolg rok.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Taj prodavac ili ne zna ili laže. Smanjene su performanse uređaja. Koliko je to tačno, ne znam. Par %

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Vo prodavnica prasav mi kazaja deka nemalo potreba, pa si rekov da prasam tuka. Inaku da cevkite se 7.5 metri i ne dopolnaja nisto, ne ni spomnaja. Sega zasega ne gledam nekoj problem vo rabotata no kolku da ne mi e od misla koi se simptomi na pomalce freon? I dali e stetno na podolg rok.
Ubavo ti pishaa, vidi si vo upatstvoto, ako pisuva deka e do 5m2, da si barash novi montazha, ostaj ti vo salon ili na forum sto ti kazale.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.850
Поени од реакции
21.310
Nekni go probav toa sto go namiv. Go zapaliv kaminot, krena temepratura prostorot za mnogu brzo i toa nad 30 stepeni kaj vnatresnata. Klimata skroz se iskluci, potrosuvacka 18 wati posto ocigledno smetase deka ja postignala zadadenata temepratura. Za moment mi se vratija starite sekjavanja na toa sto znaci toplo i prijatno. Bilo kako bilo ja pustiv na ventilator da go izmesa i izednaci vozduhot, kaminot ne go lozev povekje i po nekoe vreme ja vrativ na zadadeni 24 stepeni no dolgo posle toa ne se ni obide da duvni dali zatoa sto zidovite i vozduhot bea topli ili kaminot uste bese zezok no dodeka si legnav ne se ukluci. Pred da legnam ja namestiv na sleep 1 i toa bese toa. Utredenta koga stanav si duvkase vo sleep mode kako sto rekov na zadadeni 24 stepeni, vo prostorijata na metro visina bese okolu 23 i vlecese okolu 500 w, go iskluciv sleep mode i ja ostaviv kako sto e. Od togas do sega celo vreme si e na 24 stepeni namestena, ne ja gasam, si odrzuva okolu 22 plus minus, ne se gasni voopsto jas kolku sto imam zaprimeteno i celo vreme trosi okolu 500w. Pogore mozi, podolu nikako, bitno ja nemam zaprimeteno da iskluci ili da padni potrosuvackata na ajde da recam 200, 300 w.
Ubavo ti pishaa, vidi si vo upatstvoto, ako pisuva deka e do 5m2, da si barash novi montazha, ostaj ti vo salon ili na forum sto ti kazale.
Aj bas da vidam sto pisi vo upatstvoto, toj del ne go zagledav posto smetav deka nema potreba, se skoncentrirav povekje na funkciite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom