Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
65 kvadrati dnevna soba nema fasada
Автоматски споено мислење:


kako mislis kaj gi naogame mi treba za 65 kvadrati dnevna soba
Освен ако не живееш Гевгелија,батали клими.Нека не те лажат!Не си ги фрлај парите за џабе.
Просечни загуби во куќа кај нас се земаат 100w/кв.м што кај тебе значи 6.5kw топлински потреби...и ова НАЈоптимистички.Јас,а и многу други членови тука знаеме дека и многу повеќе знае да отиде.
Неможеш со клима што дава 6.5кв сега на овие температури да очекуваш да те згрее зимово кога ќе паднат -7/+2

П.С.ни ти не си крив,сум бил сведок кога на продавач му викаш “абе трошам кубик и пол месечно” ,а он те убедува
-абе со оваа клима 2000ден месечно ќе ти иде :eek:
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Sto mislite za ovaa tabela na 5.5ka. Ne ja razbiram bas. Dali pisuva kolku kwh trosi ili kolku kw zagreva pri odredena temperatura.
Ova ti pokazuva kolku e isporacanata toplina na razlicni temperaturi na max podesuvanja. Na narednata strana mislam deka treba da najdes potrosuvacka na elektricna energija i mislam deka e okolku 2.2KW.

A shto si go ichkrtal imeto na klimata?
Klimata e Haier Tundra 5.5 i mislam modelot JEFFRA ili taka nekako e edinstvenata Tundra koja dobro topli. Ima i drugi Tundri koi ne isporacuvaat ni 60% toplina vo odnos na ovaa i treba da se bide vnimatelen so oznakite.
So 1000w potrosna mokj so 7ca klima se gree 80 kvadrata prostor bez problem
Muabetov mi lici na prodavacite vo PP. Vo sabotata vo prodavnica za bela tehnika prodavacot od petni zili se obiduvase da potencijalniot kupuvac da mu dokaze deka 3.5 model, ke dadel 6KW na greenje so potrosuvacka od 1KW i do sega ne bil stoplen deka imal 2*2.5KW paneli, a sega so klimata ke dobiel 6KW, i bez problemi ke greel 35m2 bez izolacija.

Јас тукушто бев одлучил да земам тундра 3,5. Сега морам одново да размислувам.
Bidi vnimatelen so oznakite. Ima mnogu varijacii kaj Tundrata i nekoi modeli se mnogu slabi.

Sakam da gream prostor od okolu 37-38 kv vo Prilep vo kuka so vnatresna izolacija tervol pod knauf,spusteni tavani od okolu 2.45m prosek,pod i tavan izolirani solidno,pvc dograma juzna strana ,edinstveno nema nadvoresna fasada seuste,dolu pod mene moite great na drva.E sega razmisluvam pomegu poskapa 4,5 ili poevtina 5,5ka.Dilemata e pomegu Daikin FTXM-42 m perfera ili Fujitsu 14 KMTA ,znaci podobri serii ne vleznite ili daikin sensira ftxf 50 a ili slicna 5.5 od japonski proizvoditel no vlezna serija
Jas bi odel so onaa varijanta koja dava poveke toplina na -10. Vo slucajov FTXM na -7 e 3.5KW, FTXF e 4KW na -7 taka da jas bi odel so FTXF.

Inace spored moeto iskustvo lesna i gruba presmetka za potrebnata toplina e:

Za prostor bez izolacija samo so PVC stolarija so 2 stakla 6W* povrsinata vo m2 * razlikata na vnatresna i nadvoresna temperatura.
Primer 30m2 so 23 vnatresna i -7 nadvoresna. 6*30*30=5400W

So izolacija na tavan so 10cm minus 35-40%. Znaci nekade okolku 4W. Vo slucajot bi bilo 4*30*30=3600W.

Inace ova e za najlosa varijanta so betonska neizolirana poloca nad i pod prostorot.

Ајде сега направи уште една пресметка и ќе видиш ќе ти излези цоп на +7 како што ти кажав околу 5-6.
Na max opreteruvanje izduv kaj najdobrite modeli COP e okolku 4, kaj sredna klasa e okolku 3.5.

Vakvi finti so 1,5kw ti u Prillepsko da sitkas za 5,5ki so PdesignH 3.8kw
Ehe da znaes sto se vetuva samo da se prodade....vidi opis pogore......

Efikasna za kolku za 70C polazna voda??, ako radijatorite si gi proektiral na 70c..kako mislis so pumpata da ti bide efikasno a koja nemoze da izvadi pojse od 60C...nema ni da te zgree ne pa da bide efikasna.
Moze da si razmisli za zamena na radijatorite so fenkojleri..... so prosecna cena od 15-20 iljadi za 3-4KW so vlez na voda od 50tina stepeni, mozebi moze da pomine so 10.000 eur
 
Член од
29 септември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
8
muabetot mu e drug ...saka da ti kaze kaj najde od 10 firmi bas tesla ....?
zatoa sto mi ja dava na rati bez bankarski dokumenti i razni gluposti so 5 god garancija
Автоматски споено мислење:

65m2 e edna prostorija ili poveke sobi ?
Ako e edna prostorija togas polesno ke se zgrees dali nemas nikakva fasada ( samo cigla ) ili imas malter fasada bez stiropor ?
Kolkav budzet maksimum imas za inverter klima ?
edna prostorija cigla samo i za klimata moram da zemam od taa marka zatoa sto covekot mi ja dava na rati bez bankarski uslovi i slicno 5 godini garancija..megutoa imam i panel eden za sekoj slucaj :D prasanjeto mi bese za kompresorot ali nema vrska da se najdime vo muabet :P
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
zatoa sto mi ja dava na rati bez bankarski dokumenti i razni gluposti so 5 god garancija
Автоматски споено мислење:


edna prostorija cigla samo i za klimata moram da zemam od taa marka zatoa sto covekot mi ja dava na rati bez bankarski uslovi i slicno 5 godini garancija..megutoa imam i panel eden za sekoj slucaj :D prasanjeto mi bese za kompresorot ali nema vrska da se najdime vo muabet :P
Epa taka kazi deka presudno za odluka za ovaa Tesla e cenata ,i uslovot za isplajkajne ,a kompresorot dali e hirachi koj znaj.....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
zatoa sto mi ja dava na rati bez bankarski dokumenti i razni gluposti so 5 god garancija
Автоматски споено мислење:


edna prostorija cigla samo i za klimata moram da zemam od taa marka zatoa sto covekot mi ja dava na rati bez bankarski uslovi i slicno 5 godini garancija..megutoa imam i panel eden za sekoj slucaj :D prasanjeto mi bese za kompresorot ali nema vrska da se najdime vo muabet :P
Ako ti e edna prostorija togas ok
Segasnite modeli na Tesla klimi se proizvedeni vo fabrikata za klimi na AUX taka da treba da se solidni so kvalitet koja cena e inverter klimata sto sakas da ja kupis.
no kako sto kaza ako na minusni temperaturi imas problem so toplina togas dopuna so panelot bidejki nemas izolacija.
Daj kazi koj dava taka na rati i nie da zememe tuka od forumov da napravime promet ( mala sala ) :D
Автоматски споено мислење:

Vaka izgleda vnatresnata edinica na novite inverter klimi tesla proizvedeni vo fabrikata vo AUX.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Za pogore koi prasuvaa za topl. pumpi.
Postojat i tp vosduh-voda koi mozat da se priklucatt na radijatori kade moze vodata da odi do +80C (mislam bese 80).
Tie se so dva cirkulaciona kruga odnosno dva freona r134a i 410a
E sega kolku ke bidat ekonomicni za redijatori ????
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Za pogore koi prasuvaa za topl. pumpi.
Postojat i tp vosduh-voda koi mozat da se priklucatt na radijatori kade moze vodata da odi do +80C (mislam bese 80).
Tie se so dva cirkulaciona kruga odnosno dva freona r134a i 410a
E sega kolku ke bidat ekonomicni za redijatori ????
Нема да се економични. За да биде економичен таков сетап имаш неколку опции:
1. Да имаш подно за да може температурата на водата да е околу 40ц.
2. Да имаш инвертер клима уред кои ќе биде главното греење, а радијаторите да работат со вода околу 40ц. Како дополна и за да го растерети инвертерот.
 
Член од
29 септември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
8
Ako ti e edna prostorija togas ok
Segasnite modeli na Tesla klimi se proizvedeni vo fabrikata za klimi na AUX taka da treba da se solidni so kvalitet koja cena e inverter klimata sto sakas da ja kupis.
no kako sto kaza ako na minusni temperaturi imas problem so toplina togas dopuna so panelot bidejki nemas izolacija.
Daj kazi koj dava taka na rati i nie da zememe tuka od forumov da napravime promet ( mala sala ) :D
Автоматски споено мислење:

Vaka izgleda vnatresnata edinica na novite inverter klimi tesla proizvedeni vo fabrikata vo AUX.
da da https://www.tesla.info/mk/ na ovaa stranica ja gledav bas istiot model e za nadvoresnata edinica neznam kako izgleda
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
zatoa sto mi ja dava na rati bez bankarski dokumenti i razni gluposti so 5 god garancija
Автоматски споено мислење:


edna prostorija cigla samo i za klimata moram da zemam od taa marka zatoa sto covekot mi ja dava na rati bez bankarski uslovi i slicno 5 godini garancija..megutoa imam i panel eden za sekoj slucaj :D prasanjeto mi bese za kompresorot ali nema vrska da se najdime vo muabet :P
Види,ова за добро ти го кажувам,твое е дали ќе ме послушаш.Јасно ми е како ден уште кога праша за Тесла,дека пари се во прашање.Затоа ти викам не фрлај за џабе.
Таа клима дури и оптимистички да испорача 5-6kw на минусна температура нема да те стопли.Уште најмалку 50%+ ќе ти треба од тоа.Панелот ти е 2.5kw,на -7 и пониско... ни тој во помош не ти помага! А настрана што климата ќе пука 24/7 на макс. ќе брчи и дефростира како луда.”И” нема да остане од инвертер.
Оти кога те лажеле,не ти кажале дека климата штеди само кога надополнува загуби и под 100% од капацитетот.
И ова не важи само за Теслата,било која клима исто ти се фаќа.
Барај друго чаре
 
D

Deleted member 95595

Гостин
zatoa sto mi ja dava na rati bez bankarski dokumenti i razni gluposti so 5 god garancija
Автоматски споено мислење:


edna prostorija cigla samo i za klimata moram da zemam od taa marka zatoa sto covekot mi ja dava na rati bez bankarski uslovi i slicno 5 godini garancija..megutoa imam i panel eden za sekoj slucaj :D prasanjeto mi bese za kompresorot ali nema vrska da se najdime vo muabet :P
Brat dosega kako se topleshe izminative godini? Na koj sistem?
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Klimata e Haier Tundra 5.5 i mislam modelot JEFFRA ili taka nekako e edinstvenata Tundra koja dobro topli. Ima i drugi Tundri koi ne isporacuvaat ni 60% toplina vo odnos na ovaa i treba da se bide vnimatelen so oznakite.

Ovaa sto ka prodavaat vo energija i klimi e MEEFRA. Taa kakva e?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Види,ова за добро ти го кажувам,твое е дали ќе ме послушаш.Јасно ми е како ден уште кога праша за Тесла,дека пари се во прашање.Затоа ти викам не фрлај за џабе.
Таа клима дури и оптимистички да испорача 5-6kw на минусна температура нема да те стопли.Уште најмалку 50%+ ќе ти треба од тоа.Панелот ти е 2.5kw,на -7 и пониско... ни тој во помош не ти помага! А настрана што климата ќе пука 24/7 на макс. ќе брчи и дефростира како луда.”И” нема да остане од инвертер.
Оти кога те лажеле,не ти кажале дека климата штеди само кога надополнува загуби и под 100% од капацитетот.
И ова не важи само за Теслата,било која клима исто ти се фаќа.
Барај друго чаре
Od druga strana pa, dosega sigurno nekako go toplel prostorot. Sigurno na drva. Ako e taka, pa neka ja zeme klimata ako nema pari za izolacija da stavi, pa klimata vo kombinacija so drvata bi mu bilo ok. A utre den koga ke gi namali toplotnite zagubi, ke mu osyane samo klimata. So neshto mora da go topli prostorot, a znaeme deka vo vakva situacija osven so drva teshko deka so bilo shto drugo ke mu e "ekonomichno".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom