Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Od druga strana pa, dosega sigurno nekako go toplel prostorot. Sigurno na drva. Ako e taka, pa neka ja zeme klimata ako nema pari za izolacija da stavi, pa klimata vo kombinacija so drvata bi mu bilo ok. A utre den koga ke gi namali toplotnite zagubi, ke mu osyane samo klimata. So neshto mora da go topli prostorot, a znaeme deka vo vakva situacija osven so drva teshko deka so bilo shto drugo ke mu e "ekonomichno".
Се согласувам целосно!
Клима за преодни периоди,зимоска комбинација со ќумбе.
Btw сеуште се чудам како се греел до сега?Јас со шпорет Алфаплам во ладното затворам една соба и намалувам од 60 на 44кв.м! Мора да трошел по два кубика месечно како ништо.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Општина Битола за купување на клима уреди – инвертери за 2019 година

буџет од 2.5 милиони денари... ако просечната цена на инвертер ја земиме пример 40.000 денари, 13.000 денари покрива општината, грубо земено буџет ќе има за 200 души. Not great, not terrible
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.141
Поени од реакции
4.968
Klimata e Haier Tundra 5.5 i mislam modelot JEFFRA ili taka nekako e edinstvenata Tundra koja dobro topli. Ima i drugi Tundri koi ne isporacuvaat ni 60% toplina vo odnos na ovaa i treba da se bide vnimatelen so oznakite.

Ovaa sto ka prodavaat vo energija i klimi e MEEFRA. Taa kakva e?
Ovaa e taa Haier Tundra JEFFRA
Telekom ja zimaat od Енергија glaven uvoznik na Haier vo mk e Енергија
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.261
Поени од реакции
3.643
ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Општина Битола за купување на клима уреди – инвертери за 2019 година

буџет од 2.5 милиони денари... ако просечната цена на инвертер ја земиме пример 40.000 денари, 13.000 денари покрива општината, грубо земено буџет ќе има за 200 души. Not great, not terrible
Mizerija .....
 
D

Deleted member 12196

Гостин
ЈАВЕН ПОВИК
за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Општина Битола за купување на клима уреди – инвертери за 2019 година

буџет од 2.5 милиони денари... ако просечната цена на инвертер ја земиме пример 40.000 денари, 13.000 денари покрива општината, грубо земено буџет ќе има за 200 души. Not great, not terrible
:)
И сега?
Ќе трчаме ли веднаш да купиме инвертер оти само 10 дена имаме (зошто толку краток рок?) или ќе чекаме. Државата најави 100% поврат, овие само 30%.
:confused:
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
:)
И сега?
Ќе трчаме ли веднаш да купиме инвертер оти само 10 дена имаме (зошто толку краток рок?) или ќе чекаме. Државата најави 100% поврат, овие само 30%.
:confused:
Лани имаше ист ваков повик за печки на пелети (условите беа 50% од цената до 30.000 денари), за 3 дена се истрошил буџетот од 3 милиони денари. Што значи тој што има кеш и ке купи инвертер овие денови, ќе лапне бонуФче.

Шта се тиче 100% поврат, овој повик е општински, а тој ќе биде државен, спонзориран од државата и ЕЛЕМ, и би требало да почне кон крајот на октомври. Не знам дали ќе може да се аплицира и за двете, оти за овој општинскиот бараат „Пополнет образец за барање, кој содржи и изјава дека барателот нема искористено право на поврат на средства за купување клима уреди - инвертер, на друг јавен повик од било кој извор во Република Северна Македонија“. Значи, или ова или чекај го државното :)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Лани имаше ист ваков повик за печки на пелети (условите беа 50% од цената до 30.000 денари), за 3 дена се истрошил буџетот од 3 милиони денари. Што значи тој што има кеш и ке купи инвертер овие денови, ќе лапне бонуФче.

Шта се тиче 100% поврат, овој повик е општински, а тој ќе биде државен, спонзориран од државата и ЕЛЕМ, и би требало да почне кон крајот на октомври. Не знам дали ќе може да се аплицира и за двете, оти за овој општинскиот бараат „Пополнет образец за барање, кој содржи и изјава дека барателот нема искористено право на поврат на средства за купување клима уреди - инвертер, на друг јавен повик од било кој извор во Република Северна Македонија“. Значи, или ова или чекај го државното :)
Како на крај на октомври кога за недела дена почнува грејна сезона ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Si ja kupiv ovaa .. https://klimi.mk/product.php?id=249
Drvata gi bataliv ama.sekirata ne .. ako ne me stopli i ako mi trosi fazla od 2bona mesecno ce i ja udram sekirata neze

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Tvoj e izborot....i ne me poslusa da zemes 2 poslabi klimi za ista cena dvete za 50k... Amber12 e prejaka za vo 25m2 i vaka postavena kako sto mislis da ja namontiras tesko da ti ja zagree spalnata.
bb7510f0b84931bee6848cc92479d35b.jpg
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.395
Поени од реакции
2.668
Ako ti e edna prostorija togas ok
Segasnite modeli na Tesla klimi se proizvedeni vo fabrikata za klimi na AUX taka da treba da se solidni so kvalitet koja cena e inverter klimata sto sakas da ja kupis.
no kako sto kaza ako na minusni temperaturi imas problem so toplina togas dopuna so panelot bidejki nemas izolacija.
Daj kazi koj dava taka na rati i nie da zememe tuka od forumov da napravime promet ( mala sala ) :D
Автоматски споено мислење:

Vaka izgleda vnatresnata edinica na novite inverter klimi tesla proizvedeni vo fabrikata vo AUX.
Eve edna novost za "klime" da ne se blamira, AUX ima vecna zabrana za izvoz vo Emirati, od pricina sto lazira kapaciteti.
Zatoa za AUX molk, klimite im se katastrofa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom