Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
И јас со Ломото практикувам на 23 степени да е пуштено, речиси постојано со уклучен I feel и во auto fan. Си држи константно 22 степени и дува споро, тивко и воздухот што го испушта е топол. Во денот обично прави еден дефрост, но знае и два да направи. Ме чуди, откога залади повеќе речиси не пушта вода од надворешното црево. Како и да е си ја везе домаќински и за сега мува не го лази :anco:
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
здраво,
ме интересира дали има некој искуство со прити камините за централно греење на пример овај http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=7&prov_id=733
  • Моќ /KW/макс.вр.+ камин=вкупно / 29+8+37
  • Грее 200 m2
  • Големина ( axbxh/cm/) 65/55/115
  • Тежина (кг) 183
овај е поефтин (43 000) и е полесен 183 кг.

http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=7&prov_id=734
  • Моќ /KW/макс.вр.+ камин=вкупно / 29+8+37
  • Грее 200 m2
  • Големина ( axbxh/cm/) 65/55/115
  • Тежина (кг) 243
овај е потежок (53 700) и е потежок 243 кг.

Незнам која е разликата со тежината и цената???

ако има некој, колку м2 би загревал и колку крева температурата на водата?
ми треба мене за 200м2 кука на 2 спрата, незнам дали би имал капацитет да ја задоволува, во проспектот пишува дека е баш за толку 200м2.

Благодарам. :)
 
Член од
23 јуни 2006
Мислења
39
Поени од реакции
9
Zdravo, KOPER kamini za parno dali ima koristeno nekoj? Sakam da go zemam MAGNUM E ili NERO E za prostor do 100m2 a peckata da mi bide vo dnevata od 20m2 da se gream bez parno tamu. Ima li nekoj vakva kombinacija praeno?
 
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Vidov skoro si napisal 12LUCa deka e 55000, suzumito neznam kolku e ama 13ka ke ti e malce slaba za greenje na taa kvadratura so edvaj 2,6KW na -7 , pa bi ti odgovoril od dvete najpametno Niedna, tuku dodaj uste 5000den i zemi si Mitsubishi FH35 za 60000 so site filtri + jonizator (gledam bitno ti e da ima jonizator).
LUCA za 5000den razlika u cena so Mitsava ima mnogu poslab Toshibin (GMCC) kompresor od 9000btu (na 60Hz) za razlika od toj na FH35 od 13000btu (na 60Hz)koj e i twin-rotary pa e von konkurencija klima za sporedba so ovie 2. Samo neznam koga ke im dojde pamet da im gi spustat cenite kaj nas na ovie 2 klimi, kako na Fujitsuto taka i na Toshibata.
Ako bas mora edna od dvete definitivno LUCA e pojaka so 3,45Kw na -7 i 3,13KW na -15, PdesignH ima 3.9KW i odma se gleda kolku e pojaka od Toshibata so PdignH od samo 3KW, vo Grcija realnata cena i e 45000 (740eu).
Go donesov fujitsoto u makedonija, preku bugarija, mi izleze so patni troskovi minus dds okolu 800 evra. Sea mi treba monter, firma, ali posto utre e praznik ne.veruvam deka ke najdam, da ne imate nekoj predlog - za region skopje.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.087
Поени од реакции
8.136
Не напаѓајте одма, ама ова ifeel е чиста измама.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ne razbiram ova kako toa na ifeel ili klimata mesti 23c?
Не напаѓајте одма, ама ова ifeel е чиста измама.
Za da raboti IFeel i primetis razlika (so nego i bez nego) prvo razberi deka daljinskoto mora da e postaveno vo domet na vnatresnata edinica za da prima signal od daljinskoto a ne na kilometar od vnatresnata (znam deka grees golema dnevna i moze da ti e postaveno von domet).
Koga IFEEL e ON, se prakja na sekoi 10~20sekundi informacija za T od daljinskoto do vnatresnata, tocno na kolku sekundi neznam(pisuva vo servisnoto) ama eve neka se 20.
Drugo nauci go Temp dugmeto, treba povekje pati da se stisne, ima 2 ikoni so kukjicka, ednoto e so termometar nadvor(za senzor vo nadvoresna koj go nema Lomoto) i vtorota kukjicka e so termometarot vnatre(e ovoj go imas).
Primer so iskljuceno IFEEL zadadi 30C, togas i na Displeyot na klimata ke pisuva 30, NO koga so daljinskoto ke go stisns nekolku pati TEMP dugmeto za da dojdes do famoznata kukjicka so termometarot vnatre, na displeyot ke se smeni brojkata od 30 primer vo 26, i taa temperatura e T na usisna strana (ili T na plafon 2,30m visina) sto ja izmeril senzorot vo vnatresnata. Brojot 26 ke stoi ispisan 3-4sekundi, i pak ke se smeni na 30, za da ja pokazuva zadadenata, (toa e samo informacija za tebe i ne ostanuva za stalno 26)
Istovo povtori go so IFeel ukljucen i stiskaj TEMP, sega ke ti pokaze pomala T primer 22 (namesto 26) zasto sega ja meri T od senzorot vo daljinskoto koe bi trebalo da e so porealna i pobliska temperatura so sobnata temperatura. (pazi!....za da tipokaze 22 namesto 26 ne go drzi u raka da go zgrees daljinskoto pak na 26:) )
Postavi go daljnskoto nekade na 1,20~1,50m visina na nekoj del od namestajot i da bide usmereno prema vnatresnata edinica(i vo domet), odma do nego postavi Termometar za da si potvrdis 2 raboti, prvo deka tie 2 tempearaturi se isti ili mnogu bliski, i zabludata deka I-Feel e izmama :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2016
Мислења
35
Поени од реакции
44
Go donesov fujitsoto u makedonija, preku bugarija, mi izleze so patni troskovi minus dds okolu 800 evra. Sea mi treba monter, firma, ali posto utre e praznik ne.veruvam deka ke najdam, da ne imate nekoj predlog - za region skopje.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Како беше таа формулата за прорачун на COP на климите
сега мерев кај мене ама не знам како се рачуна да видам колку топлина дава
на усис горе 30с. на издув 50с. потрошувачка стабилна 1150w, дува во прва брзина според упатството 250м3/h.
и да сето ова е на -3с. надвор измерено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom