Најекономично греење (затоплување)

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Штом чуствуваш макар и мала најпотреба да го прашаш ова - не, не си ја читал темава. :rolleyes:

Без навреда, ама постојано се вртат потполно истите прашања. Точно истото ова е прашувано и одговорено, неколку страници поназад.
Добронамерно: пролистај наназад. (y)
Пролистано ми е.....знам дека Нео, Мео....не ги признавате за марки и дека Грее-то е добро (читај ЛОМО). Да не говорам за на Стрелец сугестиите....говореме за ефтина варијанта на клима. Знам и јас што е Дајкин или ред други што се по 40.000 +
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.587
Поени од реакции
30.172
Секако дека нема да се заебеш со Даикин. Ниту пак со советите од Стрелец.

Е сега буџетот, тоа ти си го знаеш најдобро.
А Нео не е дека некој не го признава за марка,туку Нео НЕ Е МАРКА. Обиди се да најдеш контакт од произведувачот, и побарај спецификации за уредот кој сакаат да ти го увалат. Ете прашај го тој трговецот во Техномаркет, како да ја контактираш фирмата Нео. Јави ни после како си поминал... :)

За евтини клими, има само еден консенсуз. На жалост, таков ни е пазарот, сите ние би сакале да имаме повеќе избор. И не мора да биде како во ЕУ државите - ете барем како во Србија да биде.

Не ти се допаѓаат Gree? Пробај со Hier, нив ги има во Енергија. Малку поназад се спомна дека имаат еуровент сертификат. Неколку години никако да се јави никој на форумов да ни пренесе искуства со тие клими. Ете таман прв ќе бидеш, па ќе ни напишеш дали ги бива...
Друг избор ти се ЛГ, Самсунг, Беко, Мидеа, Вивакс... докажано инфериорни клими за истите пари. ОК со Вивакс може да ти се посреќи да налеташ на ремаркиран Gree, aко најдеш лански модел.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Za ahil...
Hyundai imas vo elektoelement za taa cena
Isto imas lg za okolu 30000.mislam deka e dobar model eve vidi



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Za ahil...
Hyundai imas vo elektoelement za taa cena
Isto imas lg za okolu 30000.mislam deka e dobar model eve vidi

Јас искрено во техномаркет го видов и ова:

http://tehnomarket.com.mk/products/09146681/hyndai-ac-inv120-eco-m

ама малце ми се сиромашни за информациите, особено за минусни температури. Бидејќи Фаворитот и не знам уште кој беше си декларираат -10. Иако не сум ни сигурен баш во тоа, но сепак -10 и -15 барем за мене не е исто



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ovaa LG ja imas vo trgovskiot Beverly hils vo podrum-markos magros.. dukanot se vika
Mislam I vo neptun ja imas

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Ovaa LG ja imas vo trgovskiot Beverly hils vo podrum-markos magros.. dukanot se vika
Mislam I vo neptun ja imas

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Во нептун ја нема, барем на web страната. Додека има некоја слична во техномаркет за 35.000 ама убаво си пишува од -10
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Gree mak imaat ovlasteni monteri megju koi sum i jas

Кога веќе кажуваш дека си овластен монтер имам едно стручно прашање за тебе?
Која е твоја работа или што конкретно правиш кога ќе отидеш кај некој да му направиш годишен сервис и продолжување на гаранција?
Кај мене тие што лани ми ја монтираа климата пред две недели дошле дома кај мене (јас бев на работа) за да ми направат годишен сервис и продолжување на гаранцијата, и батките си излегле на тераса си запалиле по една цигара си направиле муабет едно 5-6мин влегле внатере ја прашале сопругата:
- убаво ли грееше лани зимата, да убаво си грееше и рекла сопругата,
- а убаво ли ладеше сега летово - да ладеше и кажала,
подигнале капакато од внатрешната единица
- еее па овие филтри биле чисти - па чисти се рекла сопругата си ги чистеме најмалку 2пати месечно, и батето си пише фактура од 800ден и си отиде.
И сега кажи ми дали тоа според тебе е редовен сервис кој кошта 800ден?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Jas koga se pobuniv na gree mak za djabe parite 800 den godisno prodolzuvanje,odma rekoa deka moze I za 200 den prodolzena garancija,namesto 800.
Ako Sam sum si gi iscistil filtrite na vnatresnata edinica.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
A koj ke ti ja montira ? DeMargo ?
Tocno naveden Garanten Rok od 2godini glej da ti pisuva vo garancijata!
Najdi nekoj sto sigurno ke vakumira barem 15minuti, na vaservaga ramno da japostavi klimata i ako moze asolni gumici da ti stavi. Cevki najmalce 3metra (iako ke treba da se cenkas za tie 3m so monterite, sekogas gledaat da ushparaat na dolzina), kaj mene se malku pokratki od 3m pa se sllusa nekoe slabo zuenje na freonot nadvor koga raboti na poniski obrtai.
Ja tie demargo odma gi otkaciv posto na telefon si kazaa deka ne vakumirale instalcija...
@viktort38 Ovaa ke bide 5ta ili 6ta prodadena Mitsu FH35 za koja znam deka e po moi sugestii :)
Ja uopste ne se zaebavav seriozen bev zatoa i praev moabet za nekoj transfer da napraime u pojakiov tim :)
 
Член од
15 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
64
Masala masala sve otislo....edno kafe da me castea za reklamiranjeto ovde :(
Od procent izgleda pak niso, od Gree bar imam poklon par teftercinja a i kafe sum piel moram da priznam...posto mi go zborat procentot tuka pa da si kazam ;)[/quote]

Така е..... Еве нека прочитаат од Енергомонт.. ......и јас ја купив фх35ве заради рекламирањето на Стрелец.... Частете го човекот пошо ако ви удри антиреклама овде после џабе и на СНН да се рекламирате..
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Gree mak imaat ovlasteni monteri megju koi sum i jas

Кога веќе кажуваш дека си овластен монтер имам едно стручно прашање за тебе?
Која е твоја работа или што конкретно правиш кога ќе отидеш кај некој да му направиш годишен сервис и продолжување на гаранција?
Кај мене тие што лани ми ја монтираа климата пред две недели дошле дома кај мене (јас бев на работа) за да ми направат годишен сервис и продолжување на гаранцијата, и батките си излегле на тераса си запалиле по една цигара си направиле муабет едно 5-6мин влегле внатере ја прашале сопругата:
- убаво ли грееше лани зимата, да убаво си грееше и рекла сопругата,
- а убаво ли ладеше сега летово - да ладеше и кажала,
подигнале капакато од внатрешната единица
- еее па овие филтри биле чисти - па чисти се рекла сопругата си ги чистеме најмалку 2пати месечно, и батето си пише фактура од 800ден и си отиде.
И сега кажи ми дали тоа според тебе е редовен сервис кој кошта 800ден?
A што да ти кажам.............СЕРВИСЕР така не работи....ама во оваа наша чудесна земја такви ги има премногу........Основно нешто што можеле е да ги исчистат филтрите ,да проверат фреон,да ја измерат температурата на излез од внатрешната единица и температурата на цевките.[DOUBLEPOST=1446241198][/DOUBLEPOST]
Za ahil...
Hyundai imas vo elektoelement za taa cena
Isto imas lg za okolu 30000.mislam deka e dobar model eve vidi



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
-немој хјундаи[DOUBLEPOST=1446241377][/DOUBLEPOST]
Секако дека нема да се заебеш со Даикин. Ниту пак со советите од Стрелец.

Е сега буџетот, тоа ти си го знаеш најдобро.
А Нео не е дека некој не го признава за марка,туку Нео НЕ Е МАРКА. Обиди се да најдеш контакт од произведувачот, и побарај спецификации за уредот кој сакаат да ти го увалат. Ете прашај го тој трговецот во Техномаркет, како да ја контактираш фирмата Нео. Јави ни после како си поминал... :)

За евтини клими, има само еден консенсуз. На жалост, таков ни е пазарот, сите ние би сакале да имаме повеќе избор. И не мора да биде како во ЕУ државите - ете барем како во Србија да биде.

Не ти се допаѓаат Gree? Пробај со Hier, нив ги има во Енергија. Малку поназад се спомна дека имаат еуровент сертификат. Неколку години никако да се јави никој на форумов да ни пренесе искуства со тие клими. Ете таман прв ќе бидеш, па ќе ни напишеш дали ги бива...
Друг избор ти се ЛГ, Самсунг, Беко, Мидеа, Вивакс... докажано инфериорни клими за истите пари. ОК со Вивакс може да ти се посреќи да налеташ на ремаркиран Gree, aко најдеш лански модел.
НЕО климите ги прави CHIGO -кинеска фабрика
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Јас имам најобична НЕО клима купена за ладење и веќе 3-та година се греам со неа во соба од 20м2 со добра изолација.Просек во цела зима имам проблем 5-6 дена со неа кога паѓа под -5с. На овие Т (5-15с) просечната потрошувачка за 24ч.се движи од 2-2.5KW за Т од 22с
Месечно помалку троши од едно мое излевање во град (5-6 пијачки)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Do kodus(pa I do drugite)...dobra li e lg,onaa sto ja imam postirano vo dve sliki

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@maci @ahil
Maci sto da napisam za tebe, godina dena biras klima i uste ne zema niedna, sea uste i sovetuvas drugi za nesto sto nemas pojma so ima u toa NEO....izvini vaka drag si mi ama moram da te iskritikuvam od edna mnogu sustestvena pricina....mene penja na usta mi fati za Gree bas zaradi vakvi situacii kako ahil....coekot poslednite pari gi dava na ova...a neznam dali si svesen so znaci da te zaebe nekoj za greenje pa na sred zima da se mrznes.
Ja bi mu preporacal da si zeme nesto so Eurovent, ama u nedostig na sredstva barem da ne pravi eksperimenti so NEO, Meo, i sve ona sto ima po marketive za da ti ja ili nekoj tret utre znaeme deka necini....barem Gree neka zeme(za istite pari), proverena rabota e, do -7 neka drzi ke mu se isplati investicijata nego da kuka tuka deka na prva magla i dozd so NEO-to deka klimata ne mu gree.
A na ahil ke mu pisam PP sto da pravi i dali da ide odma so 2 ili da poceka za vtorata
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
OK za ahil I jas bi mu kazal NE za neo.
Inaku da kazam javno zosto uste ne sum kupil klima....
Imam potkrovje vo koe neznam koga ke se vselam.so sekoe prolongiranje se odolgovlekuva kupuvsnjto.
Se pravam od novo I mi treba kes
Logicki ako ne se vselam nemozam da gi dadam parite za klima koja nema da ja koristam a istite pari ke gi vlozam vo opremuvanje na poprioritetnite raboti.
Strelec jas sum na gotovs za zimanje klima :)

Sent from my Redmi Note 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom