Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Go otvoriv sajtot, i na prvata strana mi iskoci ovaa klima
http://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-toshiba-avant-e5-13000-btuh-61940396/
Kaj nas kolku ja prodavaat ovaa? 700eur? Ili poveke?
Duplo poeftina, ne mi se veruva.

No mozebi ako i stavat takva cena kaj nas, ke sumnjaat lugjeto, dali e za MK uslovi, pa kako e mozno Toshiba da e taa cena. I pak ke si kupuvaat od 40+ iljadi. (morav, citajki gi komentarite za Daikinot)
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.822
За толкави разлики во цена, вреди да се откаже човек од гаранцијата. Башка под 350евра нема царина.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
мислам дека не е ист.



а оваа?



и самсунг 580 евра

 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@macci si trebal da lapnes edno avantce za tie pari koga veke si go prosol patot do dole do Atina, najeftinata na skroutz e 517eu istata so ovaa na slikava 137SKV-E5
Ups sea vidov i vo solun imale prodavnica..
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
продавницата е одма до џамбо,близу икеја-солун.
да ти кажам се мислам за ова тошибава,ептен добра цена е.
а тие македонците што ја купува celcia климата ми кажаа дека важела гаранцијата???? ова незнам како и што ама сигурни беа дека гаранцијата важи.

а и пун бев,се враќав од одмор,накрцан до гуша.
ако важи гаранцијата одам за кратко време да ја купам.
за гаранцијата може да се праша на контакт маилот на продавницата.кој знае грчки нека пише маил,па да видиме што ќе кажат.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
A zosto i ne bi vazela garancijata ako im ja odneses klimata. Normalno nema da ti doagjaat vo Skopje da ti ja servisiraat.
Toa e problemot zasto se kazuva bez garancija koga ke zemes od Grcija, sto treba da se jabavas so demontaza, nosenje pa potoa zimanje i povtorno montaza.
Barem toa e moe svakanje kako bi funkcionirala gancijata.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.822
Па и не мора да е така. Може нешто со каблажата од електричната инсталација да биде проблем, или некоја релативно банална работа, па да се јаде пат за џабе. И трошкови за демонтажа/монтажа.

Мислам за таква разлика во цена вреди да се откажеш од гаранција, само треба во старт да бидеш свесен за тоа. Ако се деси нешто поевтино ќе ти биде да си платиш сервис - отколку да плаќаш демонтажа/монтажа плус патни трошкови (ај времето и нервирањето нека идат гратис од тебе). :)
Единствено ќе се исплати таму да се иде ако отиде нешто скапо, цела електроника, компресор, итн...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Тошибава (е5) е стар модел со SCOP 3,4. Од лани се заменети со Е6, што значи овие лежеле некаде барем две години.
Примамлива е цената, но кога ќе се додадат трошоци за пат, монтажа и неисплатлива гаранција, веќе не изгледа толку примамливо. За нешто ситно повеќе кај нас има подобар избор.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da E5 modelot go imase vo nasive cenovnici tuka od 2013god i togas kostal 45000bez ili 49000 so montaza. Veke 2014maj mesec (isto od cenovnik postiran na temava) cenata na E6 e 39990bez i 44690 so montaza.
Ako na grckiov Avant od 389evra se plati 15%carina +DDV iskaca 527.87evra no so povrat na 23% od 389 (toa se 89.47evra) krajnata cena za klimata izleguva 438.4evra ili u denari 26962den po sreden kurs 61.5 za evro.
Ako cenata i sega kaj nas se vrti okolu 40000 toa se 200 evra zasteda. A stoeni klimi sekako treba da se izbegavaat posebno ako kutijata e zguzvana i se gleda deka ja vrnelo dozd....ako ne e vrneta bi trebalo da e ok.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
По складовите огревно дрво слабо има, струјата е огин скапа но течниве горива се поефтинети. Затоа размислувајте и за употреба на течни горива
Еве каква е ситуација во Макпетрол според цените 28. 07. 2015, сега овие горива се нешто поефтини
Мазут....25,691 ден/кг... содржи енер. 12 KWh/кг ..цена 2,14 ден/KWh
Лесно масло.. 41,5 ден/л...содр. енер, 10 KWh/л цена 4,15 ден/KWh
ТНГ ..... 27,7 ден/л. содржи енергија 7 KWh/л..... цена 3,95 ден/KWh
Метан....48 ден/кг содржи енергија 15 KWh/кг...... цена 3,2 ден/KWh

Мазутот е најефтин. За згради и за поголеми куќи или неколку куќи може да се набави. Мислам дека најмала количина која може да се купи е 5 тони - но најдобро да прашате во Макпетрол. А тоа може и за една куќа да се купи за две или три сезони
http://makpetrol.mk/index_mk.asp

Се јавив во Македонски Шуми на телефон 2621 446
Таму ми рекоа дека огревно дрво нема и ќе нема
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
значи тие што планираат на дрва да се греат,нека му ја мислат.
извадок од еден маил од фирма паксон:

Pocituvani, vo vrska so vaseto baranje za split sistemi mozam da vi ja
dadam slednata ponuda.

Od 3.5kW modeli na Daikin momentalno na lager imame serija Comfort,
vnatresna edinica so oznaka FTX35J3 i nadvoresna edinbica so oznaka
RX35K so nominalni kapaciteti na ladenje od 3.3kW i greenje od 3.5kW, i
cenata za istiot iznesuva 737 evra (se plaka vo denari po prodazen kurs
na Komercijalna banka).

Najcesto so klimite gi naracuvame bidejki ima razlicni modeli i istite
se vo Skopje za 10 do 15 dena po izvrsena uplata.

Od drugi modeli koi mozam da vi gi ponudam:

nova serija Comfort (FTX35K, RX35K)
kapaciteti na ladenje 3.5kW i greenje 4.0kW
cena 933 evra

serija Professional (FTXS35K, RXS35L)
kapaciteti na ladenje 3.5kW i greenje 4.0kW
cena 1139 evra

[DOUBLEPOST=1439373452][/DOUBLEPOST]
еве ти даикин со слични карактеристики,за поефтини пари,или другиве две.
даикинот е тој што го коменираме дека го има само на африканскиот сајт.
јас колку што разбрав од коментарите,даикинот бил најдобра опција па макар што е наменет за афрички пазар.
гледам и лг то,декларирано е до -10,како и даикинот.

[DOUBLEPOST=1439374052][/DOUBLEPOST]
Da E5 modelot go imase vo nasive cenovnici tuka od 2013god i togas kostal 45000bez ili 49000 so montaza. Veke 2014maj mesec (isto od cenovnik postiran na temava) cenata na E6 e 39990bez i 44690 so montaza.
Ako na grckiov Avant od 389evra se plati 15%carina +DDV iskaca 527.87evra no so povrat na 23% od 389 (toa se 89.47evra) krajnata cena za klimata izleguva 438.4evra ili u denari 26962den po sreden kurs 61.5 za evro.
Ako cenata i sega kaj nas se vrti okolu 40000 toa se 200 evra zasteda. A stoeni klimi sekako treba da se izbegavaat posebno ako kutijata e zguzvana i se gleda deka ja vrnelo dozd....ako ne e vrneta bi trebalo da e ok.
не се слагам со тебе за стоените клими.
не и е ништо да се стоена,година,две па и три.ништо не губи од квалитетот,ни па слабее мотор,ни па се губи фреон....ништо.
па и кутијата да ја фатило дожд,чисто сумљам,нема да и ништо :)
ти вака искусен би требало да го знаеш ова :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve za onie sto baraat 3.5ka edna kvalitetna klima so cena 42000 odlicni filtri, funkcii i najdobro daljinsko od site klimi dosega so nedelen tajmer (pokazuva duri i potrosuvacka/momentalna/mesecna itn) kako i odlicen eurovent.
HITACHI RAK-35PPB/RAC-35WPB
SCOP A++
Zastapnicite vo skopje tuka

[DOUBLEPOST=1439416903][/DOUBLEPOST]http://erpactive.hitachiaircon.com/en/label.php
Na likov gore Hitachi dava Detalni informaci za Kapacitet/COP za site klimi
Primer za 3,5kata PPB iskaca vakvo info
http://erpactive.hitachiaircon.com/medias/docs/combinations/Product_Info_RAK35PPB.pdf
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
[DOUBLEPOST=1439373452][/DOUBLEPOST]
еве ти даикин со слични карактеристики,за поефтини пари,или другиве две.
даикинот е тој што го коменираме дека го има само на африканскиот сајт.
јас колку што разбрав од коментарите,даикинот бил најдобра опција па макар што е наменет за афрички пазар.
гледам и лг то,декларирано е до -10,како и даикинот.
сиромашни информации за даикинот
  • За Просторија: од 20 до 30 m2
  • Охлаждаем волумен: 65 m3
  • Загреан волумен: 60 m3
  • Оддадена моќ - ладење: 0.60-3.40-3.90 kW
  • Влезна моќност - ладење: 1.33 kW
  • Влезна моќност - греење: 1.23 kW
  • Напојување: 220-240 V
  • SEER - сезонска ефикасност во режим на ладење: 5,60 - класа А +
  • SCOP - сезонска ефикасност во режим на греење: 3.92 - Класа А
  • Бучава - внатрешно тело: 30-42dB
  • Бучава - надворешно тело: 53 dB
  • Димензии Ш x В x Д (внатрешно тело): 845 x 275 x 180 mm
  • Димензии Ш x В x Д (надворешно тело): 776 x 540 x 320 мм
  • Тежина внатрешно тело: 9 кг
  • Тежина надворешно тело: 29 кг
  • Работен опсег при ладење: +18 до +43 С
  • Работен опсег при греење: -10 до +24 С
  • Ладилник агент: R410A
  • Потекло: Кина


дали ова значи дека троши повеќе од другите? дали е Е или Д класа?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@macci energetskata nalepnica zavisi vo koe temperaturno podracje ke se koristi klimata. Vo evropa ima 3 takvi za koi reper se Atina, Strazbur i Helsinki (warm,mild,cold) oznaceni so razlicna boja na sekoja energetska nalepnica.
D ili E energetska klasa moze da bide vo Helsinki ili Oslo ako e klasa A za Atina. Nas tuka za MK ne interesira za mild podracje t.e Strazbur ni e reperot.
Isto kako za Hitachito pogore (mada so pomalce informacii za potrosuvackata) moze da gi izvadis tie podatoci od Daikin Europe sajtot, na pocetnata strana dole imas eden link vo Daikin Tools za Enegry Label and Ecodisagn t.e ides ovde. Vnesi go tocniot model na nadvoresnata edinica, i klikni na Datasheet ili energy Label na novootvorenata strana (ke dobies Energetska etiketa za bilo koj Daikin). Bas za taa klima sto prasuvas so nadvoresna RXV35AV1B(a ne RXV35AV1) posto podatocite se vo sredina se odnesuvaat za Strazbur(mild zone) i iznesuvaat 3.92 so 1143Kw/h godisna potrosuvacka za greenje...sosem solidno.
So prebvaruvanjevo mora da se znae tocniot naziv na nadvoresnata edinica a ne kako sto gi kazuvaat kako model/serija po nasive dileri.
Po pisuvannjata nanazad ako se sekavate FTXN-L9 modelot sto go ima @zelenko i go znae kako takov mislam deka seuste neznae sto mu pisuva na nadvoresnata a mu pisuva RXN50LV1B9, zatoa ubavo prasuvajte tocen model na vnatr./nadvor. edinica isto kako sto so Gree go imase toj problem so oznakite isto e so site marki klimi.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom